Zaman: 12 May 2024 23:00

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 22 Nis 2016 12:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: sırrı polat
Araç: mitsubishi asx
Meslek: asker
Kan grubu: Arh+
Merhabalar , 3 ay önce 2013 asx invite modeli alarak aranıza katıldım.Önceki aracım toyota corolla idi , kendi imkanlarımla halojen olan farlarımı bi-xenon 'a çevirmiştim , aşağıdaki linkte ilk test videosu var;

https://www.youtube.com/watch?v=YTVf0vwu3To

asx'lerde bildiğim kadarıyla bi-xenon far seçeneği yok , forumu araştırdığım kadarıyla bu şekilde sonradan dönüşüm yapan da yok galiba , yada ben göremedim , en kısa zamanda asx aracıma da aynı şekilde bi-xenon far dönüşümü yapmayı planlıyorum , çalışmalara başladığımda buradan resimlerle paylaşırım , umarım faydalı olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2016 23:46 
Kullanıcı avatarı

Bi-xenon far dönüşüm çalışmamı tamamladım

1.ön tamponu söktükten sonra farları söktüm

2.Farları ısı tabancası kullanmak suretiyle açarak orjinal halojen merceklere ulaştım ,

3.orjinal mercekleri 2,5 inch boyutunda idi , takacağım modifiye edilmiş , hella intemo bi-xenon mercekler 3 inch boyutunda olduğu için merceği monte edeceğim yerde biraz kesme-biçme ilemi uyguladım.

4.kesilme çizgisi hizalaması işini bitirdikten sonra merceği vidaladıktan sonra ısıya ve suya dayanıklı silikon ile destekledim.

5.far balastını farın alt kısmına vidalamadan önce , balast soketinin farın içine girmesi için farın alt kısmını soket büyüklüğünde kestim , silikonlayarak balastı oturttum ve vidaladım.

6.tüm bağlantıları far içinde yaptığımdan far dışında hiçbir kablo kesme-biçme ve ilave işlemi yapmadım , böylelikle farın orjinal soket bağlantılarına dokunmadım.

Not: resim yüklemeye çalıştım ama başaramadım , yardımcı olan olursa resimleri yüklerim ancak video linkleri aşağıda.

https://www.youtube.com/watch?v=ptxCQKkuc8w

https://www.youtube.com/watch?v=vwURjRkVsZ0

https://www.youtube.com/watch?v=wFIx607yPUM

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016 05:24 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
Aydınlatma çok iyi görünüyor ancak karşı tarafı biraz rahatsız eder gibime geliyor. Özellikle uzunlarda. Elinize sağlk, güle güle kullanın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016 09:19 
Kullanıcı avatarı

ks34 yazdı:
Aydınlatma çok iyi görünüyor ancak karşı tarafı biraz rahatsız eder gibime geliyor. Özellikle uzunlarda. Elinize sağlk, güle güle kullanın.

karşıdan araç geliyorsa bütün uzun hüzme farlar zaten rahatsız eder. Uzun hüzme farlar zaten biliyorsunuz karşıdan araç gelmediğinde , seyir halindeyken görülemeyen karanlık bölgeyi geçici olarak aydınlatmada yada ikaz amaçlı sellektör yapmada kullanılır ,

Kısa hüzmelerde ise ; Bi-xenon mercekli farın amacı elde edilen ışığı toplayarak ayarlanan maksimum noktaya kadar homojen bir şekilde iletmektir , üçüncü videoda dikkat edilirse far ışığı çizgi şeklinde birden kesilir ve yine dikkat edilirse çizginin sol tarafı yani karşı şeride denk gelen çizgi bizim şeridimize denk gelen çizgiden daha aşağıdadır , bi-xenon mercek özelliği gereği bu çizginin üstüne kesinlikle ışık vermez , bundan dolayı da karşıdaki araç bizim ışığımızdan minimum rahatsız olur.

teşekkür ederim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 May 2016 10:52 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Güzel ama uğraştırıcı bir özellik.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016 17:49 
Kullanıcı avatarı

ks34 yazdı:
Güzel ama uğraştırıcı bir özellik.

haklısınız biraz uğraştırıyor ama gece farlarınızı açtığınızda özellikle şehirlerarası yolda , uğraştığıma değdi diyorsunuz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016 19:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Masallah elinize saglik.Guzel bir calisma olmus.Ben far sokme isine cok sicak bakmiyorum orjinal gibi olmaz diye dusunuyorum acikcasi.Bundan kaynakli bende aliekspressten uzunlara cree led siparisi gectim.Kisalarda da xenon mevcut yaklasik 20-30 gune ayni videodan bende atarim insallah ama sizin yaptiginiz bu isin professioneli olmus mukemmel.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 May 2016 20:53 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Şu xenon işine ne elim ne aklım yatkın değil. Bir gün yaptırırım belki ama ben kesin beceremem.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 May 2016 02:38 
Kullanıcı avatarı

Bekledigim urun bugun geldi ve araca uyguladim.Acikcasi tam dusundugum gibi bi-xenondan hic farkli yok ozellikle uzunlar bildiginiz ates ediyor.Ayni zamanda ledler muayeneden de geciyor.Yarin ufak bir video atarim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 May 2016 21:35 
Kullanıcı avatarı

Buda benden Cree led uygulaması.Herhangi bir sokme isitma vs islemi yoktur.Yeni nesil led lambalar oldukca kaliteli isik vermektedir.Sadece uzun farlara takilmistir.Dun Bursadan gece donerken deneme sansim oldu.İsik kesinlikle fark ediyor Selektörle yol istedigim butun araclar hemen yol verdi.Eski sarilar yanarken bir araba daha sollayim diyen sol seritte kaliyordu.Simdi kenara kaciyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 May 2016 14:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: turgut
Araç: asx 2011
Meslek: öğretmen
Kan grubu: 0rh-
çok güzel görünüyor. en kısa zamanda bende temin edeceğim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2016 09:07 
Kullanıcı avatarı

Hayırlı olsun kazasız belasız güle güle kullanın ,

sellektör yaptığınızda , görsel olarak çok fark olmayabilir , ancak bi-xenonun yerini kesinlikle tutmayacağını düşünüyorum ,
farların reflektörleri üretilirken kullanılacağı ampül tipine göre bilgisayar ortamında , tamamen mühendislik hesaplamaları ile üretilirler , siz asx in reflektörüne orjinal ampülünü takmazsanız görsel olarak belki hoş bir görüntü elde edebilirsiniz ancak gece birşey göremezsiniz , aksi halde lüks otomobil üreticileri bu kadar masrafa girmez mercekli bi-xenon far takmazlardı ,

Bi-xenon far sisteminde merceğin görevi , üretilen ışığı toplu halde , dağıtmadan homojen bir şekilde far ayarında ayarladığınız noktaya kadar eşit olarak ulaştırmaktır , bu farlarda aracın önündeki 5. metre ile 50. metreye ulaşan ışık şiddeti arasında çok fark yoktur , burada esas amaç aydınlatmadır , görsellik değil , oysa merceksiz olarak direkt reflektöre takılan xenon yada creeled ampül görsel olarak aynı renk tonu veriyor gibi gözükse de sadece birkaç metre önünüzü aydınlatır , siz farkı ancak sokak aydınlatmasının olmadığı karanlık yollarda anlarsınız , karşıdan gelen aracın sürücüsünü rahatsız etmesi de ayrı bir konu tabi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2016 10:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Levent Yavuz
Araç: Lancer Sportback
Meslek: çiftçi
Ellerinize sağlık
Hayırlı olsun
Çok güzel olmuş, güle güle kullanın

Sent from my iPhone using Tapatalk

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Haz 2016 12:11 
Kullanıcı avatarı

Bi-xenon dediginiz gibi bu işin son noktasi sirf far acmamdaki korkumdan dolayi led uygulamasina gittim.Şimdilik memnunum acikcasi uzun yola bir kere ciktim aydinlatmasi guzel ama bir xenon kadar degil acikcasi.Sehir icinde de bir sıkıntı ile karsilasmadim.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: