Zaman: 28 Mar 2024 17:34

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 36 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Kışlık Lastik Öneriniz
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2016 16:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Petlas TR şartlarına oldukça uygun lastikler üretiyor. Yol ve hava şartlarını burada test ediyor olması bizim için avantaj. Kailteli dediğimiz bir çok lastik bizim yollara maalesef dayanamıyor. Ben petlas tavsiye ederim. Bir de viking diye bir marka var. Pek bilinmez ama kış lastiği konusunda on numaradır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2016 16:53 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Alıntıdır:(yazı bana ait :) )
Sanırım yavaş yavaş gündeme gelecek ve çokça tavsiye istenecek bu nedenle daha sağlıklı bir bilgi ortamı iyi olur diye düşündüm.
forumdaki herkesin bildiği ancak google üzerinde bu konuda arama yapan bilgi sahibi olmak isteyenlere göre bir ön bilgi verelim

1- Kış Lastiği gerekli mi (para tuzağı mı)?
kesinlikle gerekli. zannedildiği gibi fazla para ödemiyorsunuz: kışın zorlu koşullar ve tuzlu yollarda yaz lastiğinizin ömrünü uzatarak karşılığını ödüyor.güvenli sürüş olması da hayatınızı ve sağlığınızı korumak da yanınıza "kar" kalıyor.
- yılda 1-2 kere kar yağıyor ne gereği var ki?
Kış lastiği "kar" lastiği değildir. yani sadece karlı zemin için düşünülmemesi gereken hava sızaklığının +7 derecenin altında güneşli ve kuru zeminde dahi ihtiyacınız olan bir lastiktir. ayrıca daha yüksek sıcaklık ama yağışlı havalarda da daha iyi sürüş sağlar özellikle su birikintilerinde su kızaklaması yapmaz
+7 derecenin altında frenleme ve kauçuk özelliği yaz lastiklerinde azalır.

2- kış lastiği mi zincir mi ?
aynı cins ürün gibi görünse de aslında burada farklı ürünler sözkonusudur bu nedenle kıyaslama yapmak mantık hatasıdır, elmalar ile armutlar toplanmaz. öncelikle kış lastiği almak elzemdir Farzdır (vaciptir demiyorum!!!) size kış boyunca lazım olacak birşeydir. normal kar yağışlarında size fazlasıyla yetecektir. Zincir ise aşırı ve yumuşak karlı zeminde "belki" kullanacağınız bir üründür. karlı zeminden kurtulunca sökmeniz şart olan yola ve aracın ABS sensörlerine vs. zarar veren bir üründür. (ameliyat gibi; mecbur kalmadıkça kullanılmamalı).
Bu bilgiler ışığında soruyu değiştirelim: zincir mi palet mi? şahsi kanaatim sök tak kolaylığı ve ürün hammaddesi nedeniyle palet kullanılması daha uygundur.
şu hususu belirtelim trafik polisi "kanunda zincir diyor illa da zincir olacak yoksa ceza keserim" diyebilir. hukuken haklıdır ancak bunu diyene rastlamadım. (son güncel mevzuatı kontrol etmedim)

3- Hangi kış lastiği?
burada önemli olan her zamanki gibi sizin şartlarınız ve beklentiniz: tam güven sıfır konfor derseniz köşeli kesim diyebileceğim sesli lastik alacaksınız. en sesssiz kış lastiği muhtemelen karda en kötü tutunan lastik olacaktır. yani Erzurumda sesli Antalyada sessiz kış lastiği takılmalı. ayrıca bulunduğunuz muhit eğimli arazı ise yine zorlu kış şartlarında olduğunuzu düşünmek gerek.

4- Hangi marka ?
işbu yazının sebebi bu sorudur. ama şunu söyliyeyim. hangi marka olursa olsun ama yeter ki Kış lastiği olsun! (bilmediğim duymadığım çin malları varsa cevap dışıdır)
Kış lastikleri genelde diş ve desenleri yıpranmadan kauçuk ömrünü tamamlar. 5 yılı doldurmuş yaz lastiklerini kullanabilirsiniz belki ancak 5 yılı dolduran kış lastiğini kesinlikle kullanmayın. (imkanınız varsa o lastikleri yazın arazide kullanabilirsiniz.)
5 yıllık kauçuk ömründen dolayı kesin değiştirlmesi gerektiği ve yıpranmaması nedeniyle doğal olarak genelde ucuz yada F/P lastikler kullanıcılar için tercih edilmektedir. Biz de bu hususu göze alarak tavsiyede bulunacağız.
tavsiye markalarımız bu forum okurları için yabancı değil;
- Nokian: her zaman F/P ürünleri ile gündemde olan Noki Kış Lastikleri ile daha da öne çıkmaktadır. burada seçenek olarak halen piyasada olan 2 ürünü var: WRD4 ile WRD3 . WRD4 daha yeni model ve "kar" lastiği özelliği daha iyi olan Buzlu zeminindede iddiası olan bir lastiktir. (unutulmamalıdır ki buzlu zemin lastiği daha farklı bir ürün gamıdır). karakış lastiği diyebiliriz. WRD3 ise Ak kış Lastiğidir. daha az yakıt tüketimi sunar. Ancak diğer markaların karakış lastiğinden geri kalır diyemem. kıyaslama 2 noki içindir.
http://www.lastiknokian.com/lastikdetay.aspx?urunId=60
http://www.lastiknokian.com/lastikdetay.aspx?URUNID=26
-Petlas: eskiden en iyi f/p ürünü iken marka bilinirliği arttıkça, arge çalışmaları ve reklamlar nedeniyle fiyatı artan f/p özelliği aleyhine gelişen bir markadır. Kış lastiği olarak bilinir markalar kadar yeterlidir. Ancak Nokian fiyat bandında satılması beni üzdü açıkcası. Ancak Mişlene çok para vererek alacağınıza gözü kapalı alacağınız bir lastiktir. ben 3 yıl (3 kış ) kullandım kauçuk özelliğinde bir kayıp olmadı.
- Vredestein: "bulursanız" hiç düşünmeden alın geçin.

5-Hangi ebat ?
orjinal yada tabanı bir kademe düşük yüksekliği de bir kademe yüksek alın. yani tabanınız incelirken aracınız bir kademe yükselsin. tabii %3 ebat değişikliği içinde kalmak şartıyla. ayrıca daha iyi tutunma için lastik havalarınızın basıncını düşürmeyin. belki arttırılabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016 13:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ertuğrul
Araç: ASX
Meslek: Barkod
Merhabalar,

2011'de ASX' imi aldığımda üzerinde Yokohama Lastik vardı ve ben 65.000 KM boyunca yaz-kış hiç çıkarmadan bu lastikleri kullandım ve çok ta memnun kaldım. Artık eskiyince, bari kışlık alayım dedim ve uzun araştırmalardan sonra yine Yokohama' yı tercih ettim ve kışlık lastiğinden de çok memnunum.

Tercih nedenim;
1. Son derece güvenli yol tutuş istatistikleri,
2. Blue Earth nosyonu altında yakıt verimliliği sağlaması. (Bence yol tutuş kadar yakıt ekonomisi de çok önemli)
3. Ankara bayi Güngörler' in k.kartına 12 taksit çekebilmesi. (Bu da önemli, bu sayede aylık ödemelerim Petlas alışıma göre bile aşağıda kaldı)

Saygılarımla.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016 15:07 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Yokohama iyi tercih. abimde C drive 2 yaz lastiği vardı. kışın bile sert kar üstünde güzel tutunuyordu. 15 inçte satışı yoktu olsaydı fiyatına bakmadan alacaktım. olmayınca ben de f/p olarak Nokian tercih ettim.
Sanırım en iyi japon Lastiği yokohama diyebiliriz. Enişteme de Yokohama aldırdık aracındaki (passat) fabrika çıkış kullandığı Mişlen primacy den sonra kolay İkna oldu :D
3 yıllık Passattaki Mişlen primacy:
Resim

Resim

Resim

üretim tarihi:
Resim

Bir de 5 yıllık Yokohama ya bakalım:

Resim

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Kas 2016 19:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Levent
Araç: SUBARU XV
Meslek: Basketbol Antrenörü
Kan grubu: ARH+
İlhami bey çok güzel bir yazı olmuş..
Bundan önce Asx invite aracımda Nokian kullanmıştım.Ankara'da yaşıyorum ve geçen kış bu lastiklerden çok memnun kaldım..
Bu yıl Asx İntense aracım için yine Nokian markasını tercih ettim,bir önceki WRd3 modeliydi şimdi ki Suv3 Modeli.
Bence Suv araçlar için Suv3 modeli çok daha iyi henüz kar tecrübem olmadı ancak direksiyon yumuşadı,yol hakimiyeti ve konforu arttı..Kar performansı konusunda deneyimlerimi daha sonra paylaşırım..
Ancak Kar lastiği kavramının sanıldığı gibi algılanmaması gerekliliğini çok iyi açıklamışsınız..
Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Kas 2016 13:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: twins
Araç: 2015 asx intense
Meslek: eğitim
utabev yazdı:
İlhami bey çok güzel bir yazı olmuş..
Bundan önce Asx invite aracımda Nokian kullanmıştım.Ankara'da yaşıyorum ve geçen kış bu lastiklerden çok memnun kaldım..
Bu yıl Asx İntense aracım için yine Nokian markasını tercih ettim,bir önceki WRd3 modeliydi şimdi ki Suv3 Modeli.
Bence Suv araçlar için Suv3 modeli çok daha iyi henüz kar tecrübem olmadı ancak direksiyon yumuşadı,yol hakimiyeti ve konforu arttı..Kar performansı konusunda deneyimlerimi daha sonra paylaşırım..
Ancak Kar lastiği kavramının sanıldığı gibi algılanmaması gerekliliğini çok iyi açıklamışsınız..
Teşekkürler.

geçen sene ben de kış lastiği araştırırken baktığım çoğu lastik içerisinde yakıt ve ses seviyesi sınıflandırmasında en iyi Nokian dı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016 00:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burak
Araç: Lancer Sportback
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: BRh+
Toyo nasıl ?

205-60-16 (lancer ebatı) için tanesi 150₺ fiyat yazmış buralarda bir lastikçi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016 12:05 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Bir arkadaşımda var bu sene 5. senesinde şimdiye kadar memnundu
ben de geçen WRD 3 leri taktırdıktan sonra direksiyon yumuşamıştı. Normalde direksiyonum biraz serttir. bu yüzden servise gitmeyi düşünüyordum gerek kalmadı.
Faydalı olabildiysek ne mutlu :MCT:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Kas 2016 15:05 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Erhan
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Kalite Yöneticisi
Kan grubu: BRh+
İşini görecek olan olursa elimde çok az kullanılmış Lassa Kış lastikleri var dostlar;
Ebatlar: 215x60x16
https://www.sahibinden.com/ilan/yedek-p ... 414/detay/

Mitsubishi Lancer 1.8 CVT > Fiat Bravo > Alfa Romeo 159 > Opel Vectra 1.9 CDTI > Honda Type-R(EP3) > Ford Mondeo 2.0 TDCi/AT > Audi A4 2.0 TFSI Quattro S-Line/AT > Mitsubishi Lancer 1.8 INTENSE CVT...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016 14:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin Yıldız
Araç: 2011 Lancer 1.6 Invite SportSedan SR
Meslek: Advocate
Kan grubu: 0Rh+
Ben de nokian wr4d aldım internetten ve dün itibariyle taktırdım. ilk dikkatimi çeken yol sesi hiç yok gibi geldi. Yazlıklar da nokian fakat daha sesli ve soğuk havada biraz gaza dokununca hemen kaçırmaya başlıyor. yol tutuşu çok güzel. tavsiye ederim.

Daha önce michelin alpin 5 , pirelli sotto zero kullanmıştım. hepsinden daha iyi gibi geldi. fiyat olarak nette 239 TL adet

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Kas 2016 15:55 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

nightmare115 yazdı:
Ben de nokian wr4d aldım internetten ve dün itibariyle taktırdım. ilk dikkatimi çeken yol sesi hiç yok gibi geldi. Yazlıklar da nokian fakat daha sesli ve soğuk havada biraz gaza dokununca hemen kaçırmaya başlıyor. yol tutuşu çok güzel. tavsiye ederim.

Daha önce michelin alpin 5 , pirelli sotto zero kullanmıştım. hepsinden daha iyi gibi geldi. fiyat olarak nette 239 TL adet

abi seni görmek için illa bişey mi alman lazım: daha sık mesaj bekliyoruz :friends:

Mişlen ve Prelliye ısınamıyorum nedense

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Ara 2016 19:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Levent
Araç: SUBARU XV
Meslek: Basketbol Antrenörü
Kan grubu: ARH+
Nokian lastiklerle ilgili düşüncelerimi paylaşmış ancak henüz kar ve buzda denemediğimi belirtmiştim..Geçen hafta Ankara-Yozgat (Kadışehri) Arası 2 günlük bir seyahatim oldu..Yolda bazı yerlerde kar, Yozgat tan sonra kenarlara yakın ve bazen yolun ortasına doğru buz üzerinde yolculuk yaptım..Gerçekten bu lastikler hertürlü koşulda hakkını veriyor..
Ancak gece 40 derece eğimli bir rampaya hızlanmadan girdim,lastikler patinaj yaptı çıkamadı.Sonra servisin önerisi aklıma geldi,anti patinaj sistemini geçici devre dışı bıraktım aynı yeri zorlanmadan çıktı..Bilmeyen arkadaşlar bu tarz bir patinaja düşerseniz 'geçici olarak' Antipatinaj sistemini devre dışı bırakın..Ancak tekrar devreye almayı unutmayın..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016 08:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

anti patinaj devredeyken tekerler dönmeyip sadece araç devir yükseltiyor. sizde de bu olmuş olabilir sanırım. bu nedenle sistem devrede iken pati çektiğinizi sanmıyorum.
anti patinaj devredeyken yumuşak zeminde teker dönmez. sistemi devreden çıkartınca teker dönmeye devam eder ve sert zemini bulana kadar bir nevi kazıya devam eder. sert zemini bulunca da araç hareket eder. Bu sebeple antipatinaj sistemi olan araçlarda manuel olarak devreden çıkaran düğmenin olması çoook iyi bişeydir. Honda Accordlarda manuel devreden çıkarma olmadığı için sıkıntı yaşayanlar olmuştu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016 10:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Cüneyt
Araç: Arslan
Meslek: Akademisyen
Kan grubu: ab+
Burada bulunsun diye yazıyorum, 3 kıştır Kars'ta Petlas Snowmaster kullanıyorum. Arabadan da yoldan da soğuttu bu lastikler beni. Bu kış kar yağdıktan epey sonra geçtim kışlık lastiklere. Yazlık Lassa'larım kışlık petlaslardan çok çok çok daha iyi yol tutuyordu. Bundan önce diğer araçlarımda Lassa Snowways ve Michelin Alpine kullanmıştım. Petlas bu lastiklerin yanına bile yaklaşamaz. İlk fırsatta 4 tane nokian alıp Petlasları "çöpe" atmayı düşünüyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Ara 2016 11:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
ASX kullanım kılavuzu 6-48 ve 49 . sayfalar ASC ile ilgili şunları yazıyor.

Çekiş kontrol işlevi :
Kaygan yüzeylerde çekiş kontrol fonksiyonu çekiş tekerleklerinin aşırı dönmesini engelleyerek, aracın kalkışına yardımcı olur. Ayrıca, gaz pedalına basarak viraj alma sırasında yeterli çekiş gücünü ve direksiyon
performansını da sağlar.
Denge kontrol işlevi:
Denge kontrol işlevi, kaygan yollarda veya hızlı direksiyon manevraları sırasında sürücünün araç hakimiyetini korumasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Her tekerleğe uygulanan frenlemeyi ve motor gücünü kontrol altında tutma ilkesiyle çalışır.
NOT:
Aracın çamur, kum veya taze kardan kurtarılması sırasında, gaz pedalına basılması motor devrinin yükselmesini
sağlamayabilir. Bu gibi durumlarda, “ASC OFF” düğmesine basarak ASC'yi geçici olarak devreden çıkarmanız aracınızı kurtarmanızı kolaylaştırır.

yani işin özü : asc aslında kaygan yolda daha rahat kalkış yapabilmeyi sağlıyor bunuda patinaja düşen tekeri frenleyerek yapıyor böylece araba sağa sola kaçmıyor ancak bazen ters etki yapabiliyor bu durumlarda çamur kum ve taze kardan kurtulmak için asc yi kapatıyoruz .

birde asc aktif olması demek aracın patinaja düşmeyeceği anlamına gelmiyor asc açıkken bile tekerler patinaj yapabiliyor ancak bu patinajı tekerlere dengeleyerek daha az ve sapıtmadan yapmasını sağlıyor.

dikkat edilmesi gereken durum asc yi sadece gerektiğinde kısa süreli kapatmak gerekiyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2023 10:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: İlke
Araç: ASX Intense
Meslek: İşletmeci
Kan grubu: AB
nokian wr d4. 215 60 17.

2018 ocak ayından beri kullanıyorum. kaç sene geçti hala daha iş görüyor. tavsiye ederim.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 36 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: