Zaman: 20 Nis 2024 06:40

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ASX İle İzmit-Antalya
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 10:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Arda
Araç: ASX 2011 Invite
Meslek: Mühendis
Arkadaşlar merhaba, aracımla geçen hafta tatil için eşim ve kızım ile beraber İzmitten Antalyaya gidip geldik, totalde 1.450 km yol yapmışım. Aracım 2011 model invite ve tüp takılı değil.

Gidiş ve gelişin büyük bölümünde klima açıktı ve açık söylemek gerekirse ben az yaksın diye hiç kendimi kasmadım, toplamda aracın ortalaması 6,5 l/100km olarak çıktı. Bu bence makul bir değer hele ki benzinli ve böylesi büyük bir araç için, toplamda 1450 km ye karşılık 520 TL benzin yakmışım.

Yolculukta yine daha önce Ankaraya gidiş gelişimde yaşadığım rampalarda devir düşmesi ve aracın çekişinin azalması sıkıntısını yine yaşadım ancak bu sefer biraz daha tecrübeli olduğum için daha kısa sürede düşük vitese ve yüksek devire geçtim ancak bu olay tüketimi ve ortalamayı çok ciddi şekilde etkiliyor.

Araçta yol motor ve rüzgar sesi uzun yolda 100 km üzeri hızlarda kendisini fazlasıyla hissettiriyor ama ben bu aracı kullanmayı özellikle de uzun yolda kullanmayı çok seviyorum ve aracımdan da fazlasıyla memnunum.

Sormak istediğiniz bir şeyler var ise her türlü yardıma hazırım.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: ASX İle İzmit-Antalya
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 11:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bülent
Araç: Mazda 3 1.6D Impressive
Meslek: Satış Danışmanı
Kan grubu: A +
Gayet güzel bir ortalama, atmosferik bir motordan (skyactiv hariç) daha fazlasını elde etmek zaten zor, rüzgar sesi yüksek hızlarda rahatsızlık verebiliyor ama sürekli 140-150 gidilmediği için çok önemsemiyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 13:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
Yüksek hızlarda rüzgar ve yol sesi için, eğer aracınızı uzun soluklu kullanacaksanız iç yalıtım tavsiye ederim. Bir arkadaşım jeep'ine yaptırdı çok memnun bende seneye borçlarım bitsin yaptıracağım... Outlander ile 100 üzeri rüzgar sesi olmasada 140 üzeri az, 160 üzeri ses alıyor...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 15:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökmen
Araç: ASX İntense 2013
Meslek: Sigortacı
cümleten selamün aleyküm arkadaşlar, bende aracımı satıp ASX almayı düşünüyorum ama bu yol sesi beni tedirgin etmeye başladı. Kullandığım araçta çok fazla yol sesi alıyor, artık bu yol sesinden kurtulmak istiyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 15:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Serhat
Araç: Mitsubishi ASX Intense 2013
Meslek: Yönetici - Mühendis
Kan grubu: 0Rh-
YaYa yazdı:

Yolculukta yine daha önce Ankaraya gidiş gelişimde yaşadığım rampalarda devir düşmesi ve aracın çekişinin azalması sıkıntısını yine yaşadım ancak bu sefer biraz daha tecrübeli olduğum için daha kısa sürede düşük vitese ve yüksek devire geçtim ancak bu olay tüketimi ve ortalamayı çok ciddi şekilde etkiliyor.

Araçta yol motor ve rüzgar sesi uzun yolda 100 km üzeri hızlarda kendisini fazlasıyla hissettiriyor ama ben bu aracı kullanmayı özellikle de uzun yolda kullanmayı çok seviyorum ve aracımdan da fazlasıyla memnunum.

Arda Bey, iyi ve kazasız yolculuklar dilerim. Çekiş düşmesi bu araçlar için problem değil, aynı yolu bir çok farklı model araba ile kat ettim. 1.6 115/117 beygirlik bir araç hızını muhafaza edemiyor ne kadar devirli girilirse girilsin 1.6 araçlar için zorlayıcı oluyor. Hatta 1.6 Golf ile (105 bg) ve 1.6 Jetta (102 bg) olanla 4. vitese düştüğümü de bilirim (araç sahiplerine sorsan o motor kasalarını kaldırır :crazy: ) . Araç içinde aile bireyleri olunca ve bagaj dolu olunca o rampalı yol süratinizi 120'den 90 km'ye kadar düşüyor. 1400 kg 'lik bir araçtan hızını korumasını beklemek zor. Bu arada 2013 sonrasında rüzgar sesi belirgin olarak daha az. Ben genelde 120 sonrasında rahatsızım (özellikle zemin çakıllı ise yol, rüzgar sesi de kısmen geliyor.)
Ben de 2013 intense ile 6000 km' devirdim. Yakında detaylı izlenimlerimi de paylaşacağım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 16:25 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
çekiş düşmesini NGKnın üst sınıf performans bujileri ile biraz olsun giderilebilir. şu an üzerindeki buji nedir? (iridyum vs)
bazıları buji değişimi ne farkedecek ki hepsi ateşleme yapıyor deselerde öyle olmuyor. mesela normal buji yerine iridyum takınca performans artıp geçemediğin aracı geçebiliyorsun. tabii diğer araç Ferrari değilse :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 16:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: Arda
Araç: ASX 2011 Invite
Meslek: Mühendis
Zorlubey yazdı:
YaYa yazdı:

Arda Bey, iyi ve kazasız yolculuklar dilerim. Çekiş düşmesi bu araçlar için problem değil, aynı yolu bir çok farklı model araba ile kat ettim. 1.6 115/117 beygirlik bir araç hızını muhafaza edemiyor ne kadar devirli girilirse girilsin 1.6 araçlar için zorlayıcı oluyor. Hatta 1.6 Golf ile (105 bg) ve 1.6 Jetta (102 bg) olanla 4. vitese düştüğümü de bilirim (araç sahiplerine sorsan o motor kasalarını kaldırır :crazy: ) . Araç içinde aile bireyleri olunca ve bagaj dolu olunca o rampalı yol süratinizi 120'den 90 km'ye kadar düşüyor. 1400 kg 'lik bir araçtan hızını korumasını beklemek zor. Bu arada 2013 sonrasında rüzgar sesi belirgin olarak daha az. Ben genelde 120 sonrasında rahatsızım (özellikle zemin çakıllı ise yol, rüzgar sesi de kısmen geliyor.)
Ben de 2013 intense ile 6000 km' devirdim. Yakında detaylı izlenimlerimi de paylaşacağım.

Serhat bey,

Haklısınız ben ASX e zaten kötü demiyorum genelde atmosferik motorların yaşattığı bir sıkıntı bu, tam tersine bütün olumsuzluklarına rağmen benim için olumlu yanları çok daha fazla aracımın ben kullanmaktan da sahip olmaktan da çok memnunum. ASX güncel Türkiye şartlarında gerçekten parasından fazlasını kullanıcısına sunuyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 17:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bülent
Araç: Mazda 3 1.6D Impressive
Meslek: Satış Danışmanı
Kan grubu: A +
av.ilhami yazdı:
çekiş düşmesini NGKnın üst sınıf performans bujileri ile biraz olsun giderilebilir. şu an üzerindeki buji nedir? (iridyum vs)
bazıları buji değişimi ne farkedecek ki hepsi ateşleme yapıyor deselerde öyle olmuyor. mesela normal buji yerine iridyum takınca performans artıp geçemediğin aracı geçebiliyorsun. tabii diğer araç Ferrari değilse :)

LPG varsa iridyum bir işe yaramıyor, benzinlide farkeder bence de

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017 11:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Meslek: Memur
Gökmen42 yazdı:
cümleten selamün aleyküm arkadaşlar, bende aracımı satıp ASX almayı düşünüyorum ama bu yol sesi beni tedirgin etmeye başladı. Kullandığım araçta çok fazla yol sesi alıyor, artık bu yol sesinden kurtulmak istiyorum.

Yol sesinin çözümü kesinlikle araç iç ve alt yalıtım. Araçlar hafif olsun diye yalıtımı kısıyorlar, az yakıyor iyi kaçıyor ama ne yazıkki konfordan ödün verilmiş oluyor. Bir kaç profesyonel yere sorup fikir ve fiyat alın yaptırın derim. Bende seneye düşünüyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017 12:09 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
__hiroshima__ yazdı:
av.ilhami yazdı:

LPG varsa iridyum bir işe yaramıyor, benzinlide farkeder bence de

lpg varsa zaten tek seçenek NGK lpg buji: iridyum bujinin modifiyeli hali. lpg bujilerde tırnak aralığı azaltılmış oluyor bu bile başlı başına avantaj oluyor. lpg montajından sonra bilen ustalar orjinal standart bujinin tırnak aralığını azaltıyor (genelde aralık mesafesi 0,8 mm yapılıyor)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2017 14:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
2008'den sonra üretilen Lancer,Asx ve outlander modelleri iridyum buji kullanıyor.Standart kullanımda en performanslı buji.Kendi düşüncem, lpg bujisi yanmayı daha fazla verimli yapar yapmasına(performans alınır)fakat fazla ısınan magnezyum sübaplar nasıl dayanır.O riske girilirmi bilemem.80.000-100.000 km'de yanacak sübaplar 50.000 Km yanarsa lpg avantajlılığını yitirir.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: