Zaman: 28 Mar 2024 22:35

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 29 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: ASX yağ değişimi
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2020 23:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: İlke
Araç: ASX Intense
Meslek: İşletmeci
Kan grubu: AB
av.ilhami yazdı:
coster yazdı:
bende petronas yağ eksiltti ilginçtir. motul 5-30 xclean fe'den çok memnun kaldım. eneos deneyeceğim merak ediyorum...

yağ markası değiştirince ilk kullanımda biraz eksiltme nıormaldir. ikinci sefer daha sağlıklı sonuç verir. Zaten o yüzden yağ tipini değiştirecekler daha sık yağ seviye kontrol etmesi gerekir.
Mobil ve Elf eksiltmeyi azaltma anlamında genel olarak iyidir. Denemede öncelik Mobil tabi. Eneos olarak Sustina serisi en iyisidir. Deneyin biz de tecrübelerinizden faydalanalım. Birazcık(!) pahalı olunca ben denemeyi hep geciktiriyorum :D

artık motul'dan asla vazgeçmem :MCT:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Kas 2020 22:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mehmet
Araç: Öztürk
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: A +
Merhabalar. Genel olarak bir kaç cümle yazmak istedim.
Yağ seçimi yapılırken yalnızca markaya bakmamak gerekir. "Arkadaş falanca marka önerdi. Ben memnun kalmadım"
gibi sözleri çok duyarız. Hangi marka yağ olursa olsun öncelikle aracımıza uyup uymadığına bakmamız gerekir.
Yağların APİ, İLSAC ve ACEA standartlarına baktığımızda, aracımızın kataloğunda verilen değerlerle uyumlu olmalıdır.
Bazen bu standartların birisini bazen de tamamını karşılaması gerekebilir. Bu bilgiye de aracımızın kataloğundan ulaşabiliriz.

Bundan sonra marka seçimine geçilebilir.
Bazı marka yağlar çok fazla eksiltme yapabiliyor. Bunu kullanarak görüyoruz.
Ancak; uygun olmayan viskozite de yağ kullanmakta sarfiyatı arttırıyor. Viskozite seçiminde motorun durumunu da dikkate almak gerekiyor.
100.000 Kilometreyi geçen araçlar için daha yüksek viskozitede yağ seçimi doğru olacaktır. Örneğin 5w-30 yerine 10w-40 gibi.
Motorun sesli yada sessiz çalışması olayına gelince; A3/B3,B4 yağların film dayanımı daha yüksektir. Motorun daha yumuşak çalışmasını sağlar.
A5/B5 sınıfı yağlar ise ekonomi yağı olup film dayanımı daha düşüktür. Dolayısıyla motor sesi biraz artabilir. Fakat yakıt ekonomisi daha iyidir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Kas 2020 09:01 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Aynen Katılıyorum. aynı durum Lastik markaları için de geçerli. lastikten beklentinize göre marka model değişir. Her karın ağrısı ilacı her kişiye ve
Karın ağrısına iyi gelmediği gibi.
"örneğin" denmiş olsa da ben yine de farklı yazayım. 5/30 yerine 5/40 yada 5/50 örneği verilebilir. 10/40 seçeneklerde benim için "en en" son sırada oda özel tam sentetik vs. olursa. Ypranmış motor olması nedeniyle 10/40 yerine tam sentetik 10/60 Tam sentetik tercih edilebilir.60 numara çok çok kalın gibi algılanıyor ama motor ısısı yükselmedikçe "60" özelliği göstermiyor. Mobilin sitesinde +100k araçlar için 5/50 nin belli bir serisi +150k araçlar için 10/60 tavsiye ediyor. Ancak bu km de tek başına yeterli değil, 200k civarında 5/30 kullanan Volvo ve Mitsubishi motorlar var. Kullanıcı ve motor sağlamlığı da etken.
Yağ filmi dediğimiz HTHS değeri; ne kadar kalın (yüksek değer) olursa o kadar dayanıklı ve az eksiltme yapar. tabi bu durum yakıt ekonomisi tercih edenlere uygun olmuyor demekki.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Nis 2021 18:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Özgür
Araç: ASX İntense
Meslek: Öğretmen
Selamlar, hayırlı ramazanlar...
Eneos serimin 3. Yılında bu sefer;
Eneos premium ultra 0w 20 (Avrupa sitesinde 1.6 benzinli tavsiye edilen yağ)
siparişi verdim. Eneosun tek sıkıntısı Her yıl aynı ürünü bulmak olsa gerek...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Nis 2021 00:51 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Kaliteli şeyleri pek tercih etmediğimiz için bu ürünlerin satışı da bulması da Zor oluyor maalesef. Yokohama bile Türkiye'den çekildi. Son zamanlarda da C dirve 2 serisi bulunmuyordu ki çok kaliteli bir seriydi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Nis 2021 18:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: TARKAN
Araç: ASX
Meslek: ÖĞRETMEN
Kan grubu: BRH+
merhabalar,bende iki yıldır eneos yağ kullanıyordum,ancak gerçekten bir önceki yıl kullanılan yağı tekrar bulmak çok zor bu markada,ya da fiyatı 300tl leri geçer fiyatlar var,en ucuz eneos multi hyper FA diye bir çeşit ama bu yağ ile ilgili eneos sitesin de bile bilgi yok şaşırtıcı,galiba sadece Türkiyede satılıyo,bende uygun fiyata motul 8100 eco-energy 5w 30 geri döndüm bu sene,daha öncede kullandığım bir yağ olduğu için kaliteye bir şüphem yok,ancak bizim düşük fiyatlı ama kalitesi düşük yağların kullanıldığı bir ülke oluğumuz fikri oluştu bende,iyi ramazanlar herkese

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2021 01:23 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Hayırlı Ramazanlar.
Castrol ve Shell de yerli ucuz üretime geçti. Elbette belli bir kalite standartları vardır ama ithal daha iyi ve markanın imajına uygun olacağı kesin

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Şub 2023 21:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: İlke
Araç: ASX Intense
Meslek: İşletmeci
Kan grubu: AB
iki senedir 5-40 mobil super 3000 kullanıyorum. oldukça memnunum. aracım benzinli ve 116 bin kilometrede. denemek isteyenlere tavsiye ederim. daha önce motul kullanıyordum aslında motul'dan da memnundum ama motul'un çakmaları çoğaldı. mobil'i orijinal distribitörü satıyor en azından orijinal yağ aldığımın garantisi var.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Nis 2023 12:06 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

coster yazdı:
iki senedir 5-40 mobil super 3000 kullanıyorum. oldukça memnunum. aracım benzinli ve 116 bin kilometrede. denemek isteyenlere tavsiye ederim. daha önce motul kullanıyordum aslında motul'dan da memnundum ama motul'un çakmaları çoğaldı. mobil'i orijinal distribitörü satıyor en azından orijinal yağ aldığımın garantisi var.

ben de mobile geçtim. motul güzel ama buharlaşma nedeniyle eksiltme fazla: benim 2004 model 250 bin kmye yaklaşan aracımda 1 litreyi geçebiliyor. mobil1 esp 5/30 da şimdilik yok gibi birşey bu nedenle sonraki bakımda mobil 0/30 düşünüyorum. bakalım ne olacak.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 29 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: