Zaman: 27 Nis 2024 09:46

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2016 23:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Taner
Araç: Asx
Meslek: Mühendis
akif06eren yazdı:
Eğer ses frene basınca geliyor ise fren balatasından geliyordur . Firen balatasını değiştirince bir müddet sonra geçti ancak arada sırada yine yapıyor . Dediğim ses sadece ilk yola çıkarken firene ilk frene basınca birde tam durup geri gidince ve hemen ardından ileri gidince oluyor. Ses takk diye bir ses. Birde bu tip sesler hillholder (takozu)yüzünden ilk kalkışlarda olabiliyormuş . Bu da tüm hillholder bulunan araçlarda kronik bir sorunmuş . Bu iki durumda da sorun sadece ses . Başka önemsenecek bir durum yok . Dert etmeyin . Aracın frenleri güzel tutuyorsa yol tutuşunda bir sıkıntı yoksa yani sadece ses geliyor sa problem etmeyin. Fren balataları değişince belli bir süre geçiyor ancak sonra yine arada sırada ses yapıyor . Gerçi ben balataları değiştirince kesmişti ta ki sıcaklıklar sıfırın altını görünce yenideysen hortladı çok seyrek yapıyor ancak sanki bana dik yokuşlardan inerken yada çıkarken firen yapınca birde sert firen yapınca yapıyor gibi geliyor. Belki hillholder holder la alakalıdır ancak sadece arasa sırada tak sesi yapıyor başka herşey tıkır tıkır çalışıyor . Ben artık bu sesi hiç kafaya takmıyorum. Ancak siz yinede aracı bir ustaya gösterebilirsiniz usta hiç bir sorun yok diyor ancak ses geliyor sa sorun dediğim gibidir. Dert edilecek bir durum yok
Bu mesajı telefonla başım kalabalık durum da yazdığım için cümle yazımlarında biraz saçmalamış olabilirim aff olsun

Hocam merhaba.

Cevabın için çok teşekkürler.

Son 2-3 gündür yapmadı ses. Ama bugün yine yaptı 1 kere sabah 1 kere de akşam yaptı. Sabah frenlerken değilde dönüş esnasında yaptı. Akşam da groseriden alışveriş yaptık 19.00 sularında tam kalkarken direksiyonu kırdığımda yaptı yine.

Frenlerken yapmadı yani. Direksiyon kırıp dönme aşamalarında geliyor ses. Bu sabahta akşamda dönüş yaparken yavaş hızlarda geldi.

Yani ilginç geldi bana bu durum. Siz kafana takma diyorsunuz ama takılmayacak gibi de değil yani. Groserideki görevli bile sesi duydu ve ciddi bir baktı birşey mi ezildi, kırıldı gibisine. Bende sorun yok, bildiğim bir ses dedim. Yani bence alay konusu bile olabilecek bir durum.

TEMSA yı aramayı planlıyorum yarın zaman bulabilirsem ya da en yetkili kimse MITSUBISHI araçlarla orayı arayacağım.

İnşallah çözeceğim ama, hayırlısı bakalım.

İyi akşamlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016 10:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Ben de tam tatile çıkacakken gelmişti ses hemen ustaya gittim ama ses mes gelmedi usta iyice baktı birşey bulamadı birde akşam geç olduğu için çok derin bakamadık ilk başlarda bende baya taktım ancak dediğim gibi benim ses frene basınca geliyordu tam 1 ay bu şekilde gezdim arada sırada gelen tak sesi haricinde hiç bir sorun olmadı sonra geniş bir zamanda ustaya gittim ses ön sol tekerden geliyor gibiydi ancak üstada bir türlü o ses çıkmadı benim söylemimle usta ön tekerin inciğini cıncığını çıkardı baktı balatayı değiştirdi ama ses yinede geçmedi sonra kafamı camdan çıkarıp dinleme yaptım ki meğer ses arka sol tekerden geliyormuş usta arka balataları değiştirince ses mes kalmadı ta ki sıcaklıklar eksilere düştü yine arada sırada ancak eskisinden daha seyrek frene basınca yine ses gelmeye başladı ancak ben şimdi çok fazla önemsemiyorum çünkü frenleri çok iyi yol tutuş çok iyi sağa sola çekme yok . bence sorun balataları itekleyen yaylar gibi geliyor bi ara vakit bulursam balata temizleme spreyi alıp bi balataları ve diskleri ve mekanizmayı temizleme işini yapacağım geçmezse artık o yaylar değişiyorsa değiştireceğim .
Diğer taraftan sizin araçtan gelen ses direksiyonu çevirince geliyor ise benim olaydan farklı çünkü benim araçtan gelen ses sadece fren pedalına daha çeyrek basınca hemen geliyor . Benim bildiğim tekerler sağa sola dönünce gelen ses ki eski aracımda da olmuştu akislerde akis başlarında sorun bulunmuş değiştirince geçmişti . akis körüğü yırtılmış ondan usta kolayca teşhisi koymuştu.
Her neyse bence siz iyi bir rot balans ustasına aracı gösterin onlar bu tip arızaları bulmakta iyidirler. Sonra gerekli yerdeki somunları vidaları bir kontrol ettirin sıktırın derim ben
İnşallah çözüme kavuşursunuz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Ara 2016 12:31 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
benim problemimle ilgili bir de aşağıdaki link de yazan bilgiye göre ve tanıdık iyi bir usta olan (ancak kendileri japoncu lakin daha çok kamyonet kamyon tamircisi olan) bir abimin dediğine göre balataları değiştirince diskleri de tornada sildirmek daha iyi oluyormuş ben diskleri sildirmedim sadece ön ve arka balataları değişitirdim. artık bir daha ki balata değiştirme işleminde oluyorsa diskleri sildirme ya da olmuyorsa kökten çözüm diskleride değiştirme işlemi yaptırmaya niyetliyim.
http://otomobilimm.blogspot.com.tr/2013 ... yorsa.html

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: