Zaman: 14 May 2024 09:24

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 185 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014 14:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yusuf
Araç: 2010 Honda CR-V Excutive
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: A +
Olay şu:
Cruise Control ile 88km sabit hızla şehirdışı giderseniz 30-32 litre LPG ile 500-530 km yol yaparsınız. Yok ben Şehirdışında 90-100-120 hızla giderim azcık agresifim dur-kalklarda devire dikkat etmeden kalkarım derseniz o zaman 30-32 lt LPG ile +- 450-470 KM arası yol yaparsınız. Tabi bu değerlerde sürüş ve yol durumu etkiler. Varın hesabını siz yapın. Ne zaman denesem hep aynı sonucu aldım.

Not: Denizli full şehiriçinde 30-32 lt LPG ile 350 km kesin yol yapıyorum. Bu da ayrı bir değerlendirme olabilir.

Bir muammadır "AŞK" Kiminin vicdanına atılan taş, kiminin fakir gönlüne katılan aş, kiminin de gözünden akıtılan yaştır, "AŞK".

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014 16:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Turbo
Araç: asx 2012
Meslek: Satış
Kan grubu: ARH+
yba_05 yazdı:
Olay şu:
Cruise Control ile 88km sabit hızla şehirdışı giderseniz 30-32 litre LPG ile 500-530 km yol yaparsınız. Yok ben Şehirdışında 90-100-120 hızla giderim azcık agresifim dur-kalklarda devire dikkat etmeden kalkarım derseniz o zaman 30-32 lt LPG ile +- 450-470 KM arası yol yaparsınız. Tabi bu değerlerde sürüş ve yol durumu etkiler. Varın hesabını siz yapın. Ne zaman denesem hep aynı sonucu aldım.

Not: Denizli full şehiriçinde 30-32 lt LPG ile 350 km kesin yol yapıyorum. Bu da ayrı bir değerlendirme olabilir.

Hocam peki gazı tam bitirip,yani araç benzine geçene kadar kullanıp,gaz alsak bu nekadar saglıklı olur,benzinde oldugu gibi filitreler falan zarar görürmü,bu şekilde kullanmak mantıklı bir hareket olur mu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2014 20:12 
Kullanıcı avatarı

TURBO yazdı:
yba_05 yazdı:
Olay şu:

Hocam peki gazı tam bitirip,yani araç benzine geçene kadar kullanıp,gaz alsak bu nekadar saglıklı olur,benzinde oldugu gibi filitreler falan zarar görürmü,bu şekilde kullanmak mantıklı bir hareket olur mu.

Gazı sonuna kadar bitirmek iyidir. Ama benzine geçene kadar beklememek gerek. Brc de son ışık yanıp sönmeye başladığında tekrar gaz alınmalıdır. Filitreler her 10-15 binde bir değiştirilmelidir. Gazı emin olduğununuz istasyonlardan almanızı tavsiye ederim.

Bir muammadır "AŞK" Kiminin vicdanına atılan taş, kiminin fakir gönlüne katılan aş, kiminin de gözünden akıtılan yaştır, "AŞK".

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2014 00:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: ASX Invite
Kan grubu: BRh-
yba_05 yazdı:
Olay şu:

Hocam Merhaba,

Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. 1 yıl kadar benzinde kullanmayı düşünüyordum ama sizin verdiğiniz rakamlardan sonra şimdi LPD sistemini denizlide mi taktırsam diye düşünmeye başladım. Birde denizli kaç km diye düşünüyorum :) :kart:
Benim araba 40 krş civarında yakıyor. sizin verdiğiniz miktarları en yüksek fiyattan hesaplasam bile benim tüketim maliyetinin yarısına bile gelmiyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2014 09:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: faruk
Araç: asx
Meslek: serbest
avg 5.3 gösteriyor videoda fakat lpg de 6 lt yakmış araç.o zaman benzindeki ortalamaya %20 değilde %13 gibi üzerine ekleyince lpg deki tüketimi buluyoruz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2014 12:26 
Kullanıcı avatarı

Merhaba Arkadaşlar,aracımın son lpg ışıgı yanıp sönmeye başladı,bende Total den bugün gelen indirimle 2,91 tl den doldurdum 30 litre Lpg aldı 87 Tl ödedim Km de İstanbul şehir içi olarak 24 kuruş tüketimim olmuş......Bence mükemmel bir tüketim,daha önce kullandıgım B sınıfı 1,3 Multijet dizel aracım ile 28 Kuruş tüketimim vardı,böylelikle Asx küçük motor B sınıfı dizelden daha ekonomik olabileceginide kanıtlamış oldu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2014 13:14 
Kullanıcı avatarı

bende ilk asx aldığımda inanmayıp arabayı sallamaya başladım belki biraz daha lpg alır diye:).

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2014 18:00 
Kullanıcı avatarı

TURBO yazdı:
Merhaba Arkadaşlar,aracımın son lpg ışıgı yanıp sönmeye başladı,bende Total den bugün gelen indirimle 2,91 tl den doldurdum 30 litre Lpg aldı 87 Tl ödedim Km de İstanbul şehir içi olarak 24 kuruş tüketimim olmuş......Bence mükemmel bir tüketim,daha önce kullandıgım B sınıfı 1,3 Multijet dizel aracım ile 28 Kuruş tüketimim vardı,böylelikle Asx küçük motor B sınıfı dizelden daha ekonomik olabileceginide kanıtlamış oldu.

Merhaba,
LPG de doğru bir hesaplama için her zaman aynı pompadan doldurulmalıdır. Çünkü firmalara göre pompa basınçları değişiyor. Ayrıca gaz dolumunu şamandıra kestiği için aldığınız LPG istasyonundaki eğim bile etkili olur. Aynı LPG istasyonundan alıyorsanız istasyonda eğ,m varsa aracın yönü de önem arz ediyor. dolayısı ile depoyu fullerken pompa kendisi duruncaya kadar doldurunuz ve tekrar dolum yapılacağı zaman yine aynı firmadan ve aynı pompadan ve yine pompa kendi duruncaya kadar dolum yapılması gerekir. Bu arada 24 krş çok iyi bir değer...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2014 18:34 
Kullanıcı avatarı

yusiskan yazdı:
yba_05 yazdı:
Olay şu:

Hocam Merhaba,

Detaylı bilgilendirme için teşekkürler. 1 yıl kadar benzinde kullanmayı düşünüyordum ama sizin verdiğiniz rakamlardan sonra şimdi LPD sistemini denizlide mi taktırsam diye düşünmeye başladım. Birde denizli kaç km diye düşünüyorum :) :kart:
Benim araba 40 krş civarında yakıyor. sizin verdiğiniz miktarları en yüksek fiyattan hesaplasam bile benim tüketim maliyetinin yarısına bile gelmiyor.

Valla siz bilirsiniz... Bu değerler asx'in en az kaç yakar ile alakalı değerler. Normal kullanımda yani şehirdışında 90-100-120 gibi giderseniz 440-470 arası, şehiriçinde ise 320-350 km yol yaparsınız 30-32 lt lpg ile. Sürüşe göre bu aralıklar üç aşağı beş yukarı değişir.Denizlide Kırlıoğlu-Köseoğlu BRC otogaz var ve çok iyi işçilikleri var. Keşke yakın olsanızda düşünmeden taktırsanız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2014 18:52 
Kullanıcı avatarı

yba_05 yazdı:
yusiskan yazdı:
yba_05 yazdı:
Olay şu:

Hocam Merhaba,

Valla siz bilirsiniz... Bu değerler asx'in en az kaç yakar ile alakalı değerler. Normal kullanımda yani şehirdışında 90-100-120 gibi giderseniz 440-470 arası, şehiriçinde ise 320-350 km yol yaparsınız 30-32 lt lpg ile. Sürüşe göre bu aralıklar üç aşağı beş yukarı değişir.Denizlide Kırlıoğlu-Köseoğlu BRC otogaz var ve çok iyi işçilikleri var. Keşke yakın olsanızda düşünmeden taktırsanız.

Aracın yakıt tüketimin az olması kullanan kişi ile ve kullanılan LPG kiti ile alakalı bir durum. Bunun yanında montaj/işçilik ve LPG kitinde yapılan ayarlamaların (yazılımın) etkili olduğu kesin. Sizin araçtaki kit BRC my11 mi ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Şub 2014 20:20 
Kullanıcı avatarı

evet My-11 kit var.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014 16:31 
Kullanıcı avatarı

Merhaba Arkadaşlar,ikinci depomu son ışık yanıp sönerken fulledim,33 litre yakıt aldı,bu sefer indirimli oldugu için PO dan 2,69 tl den fulledim,yapılan km 355 km,ödenen bedel 90.tl,km başına tüketim 25 krş......ilk depoda km başına 24 krş olmuştu,ikinci depoda 25 krş....İstanbul Şehir içi sonuçları bunlar.....

Kit Brc My 11

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014 17:33 
Kullanıcı avatarı

peki yol bilgisayarında kaç lt yazıyor?bende benzinde ortalama 8lt yazıyor.Lpg de ortalama lpg tüketimi 9-9.1 lt.istanbul şehir içi malum trafik.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014 17:36 
Kullanıcı avatarı

Resim

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Şub 2014 18:02 
Kullanıcı avatarı

en fazla da bu ortalamayı gördüm :). varmı artıran ? :).

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2014 11:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan Bozbola
Araç: Carisma 1.9 DID
Meslek: Makine Mühendisi
3 yıl sonucunda LPG ve benzinle ilgili verileri birde ben paylaşıyım istedim.

Ekonomik sürüş :fan: : LPG ortalaması 7-8.5 LT arası Benzin ortalaması 5.5-6.5 litre arası
Sakin ve hafif devirli kullanım :vauv: : LPG ortalaması 8.5-10 lt arası Benzin ortalaması 7.5-8.5 lt arası
Devirli ve performanslı kullanım :Yahoo!: : LPG ortalaması 10-11.5 lt arası Benzin ortalaması 8.5-10 lt arası
Extreme kullanım :kart: : LPG ortalaması 12-14 lt. arası Benzin ortalaması 10-11.5 lt. arası

Bu verilere nasıl ulaştığımıda kısaca yazıyım

Ekonomik Sürüş :fan: : Ankara-İstanbul arası 90-110 km arası sabit hızlarda ve Ankara içi çevreyolunda sabit 70-90 km. hızlarda
Sakin ve Hafif Devirli Kullanım :vauv: : Şehir içinde aracı zorlamadan 2000-3000 devir arası vites değiştirerek gerektiğinde rampalarda 3500 deviri gördüğüm değerler
Devirli ve performaslı kullanım :Yahoo!: : Şehir içi ve çevreyolunda ortalama 3500 devir civarında vites değiştirdim aracın gerçekten çok güzel tork verdiği ve dur-kalk çok yaptığım zamanlar
Extreme kullanım :kart: : Sanırım bunu pek yapan yoktur ama 5000 devirde vites değiştirdiğim ve sürekli makas atarak gittiğim zamanlar haliyle birçok kez 50-120 hızlanması için 6000 devirleri gördüğüm oluyor,140-60 arası hız düşüşleri yaşayıp aniden hızlanmam gerekiyor,açıkcası tercih edilmeyen bir kullanım şekli ama hız tutkunları için bu değerleride paylaşmak istedim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2014 12:44 
Kullanıcı avatarı

faruk_sarac yazdı:
peki yol bilgisayarında kaç lt yazıyor?bende benzinde ortalama 8lt yazıyor.Lpg de ortalama lpg tüketimi 9-9.1 lt.istanbul şehir içi malum trafik.

Merhabalar ben genelde 2000-2500 bandında sakin bir sürüş şeklim var,vede genelde Tırafik ışıklarının daha az oldugu güzergahta kullanıyorum.Yol bilgisayarında benzinde 6,5-7 litre gösteriyordu,Lpg de ise 7,5-8 litre gösteriyor yol bilgisayarı.Ama ne kadar doğru ölçüyor,onu bilemiyorum.

Alınan yakıtla,yol bilgisayarı sanki uyumlu gibi......Sonuçta ASX....Benzindede az yakıyordu....Lpg de dahada az yakarak beni sevindirmeyi başardı.Aracımdanda,Brc My 11 kitimdende şu anda çok memnunum.İnşallah böyle devam eder.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2014 14:48 
Kullanıcı avatarı

zivrisinek yazdı:
3 yıl sonucunda LPG ve benzinle ilgili verileri birde ben paylaşıyım istedim.

Ekonomik sürüş :fan: : LPG ortalaması 7-8.5 LT arası Benzin ortalaması 5.5-6.5 litre arası
Sakin ve hafif devirli kullanım :vauv: : LPG ortalaması 8.5-10 lt arası Benzin ortalaması 7.5-8.5 lt arası
Devirli ve performanslı kullanım :Yahoo!: : LPG ortalaması 10-11.5 lt arası Benzin ortalaması 8.5-10 lt arası
Extreme kullanım :kart: : LPG ortalaması 12-14 lt. arası Benzin ortalaması 10-11.5 lt. arası

Bu verilere nasıl ulaştığımıda kısaca yazıyım

Ekonomik Sürüş :fan: : Ankara-İstanbul arası 90-110 km arası sabit hızlarda ve Ankara içi çevreyolunda sabit 70-90 km. hızlarda
Sakin ve Hafif Devirli Kullanım :vauv: : Şehir içinde aracı zorlamadan 2000-3000 devir arası vites değiştirerek gerektiğinde rampalarda 3500 deviri gördüğüm değerler
Devirli ve performaslı kullanım :Yahoo!: : Şehir içi ve çevreyolunda ortalama 3500 devir civarında vites değiştirdim aracın gerçekten çok güzel tork verdiği ve dur-kalk çok yaptığım zamanlar
Extreme kullanım :kart: : Sanırım bunu pek yapan yoktur ama 5000 devirde vites değiştirdiğim ve sürekli makas atarak gittiğim zamanlar haliyle birçok kez 50-120 hızlanması için 6000 devirleri gördüğüm oluyor,140-60 arası hız düşüşleri yaşayıp aniden hızlanmam gerekiyor,açıkcası tercih edilmeyen bir kullanım şekli ama hız tutkunları için bu değerleride paylaşmak istedim

benim aracım niyeyse daha farklı siz:]Ekonomik sürüş :fan: :[/b] LPG ortalaması 7-8.5 LT arası Benzin ortalaması 5.5-6.5 litre arası demişsiniz.
bu verilere göre lpg yakıt artıtımı %30 civarı bende niyeyse %13-15 civarında herseferinde deniyorum niyeyse böyle çıkıyor neden acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2014 14:50 
Kullanıcı avatarı

TURBO yazdı:
faruk_sarac yazdı:

Merhabalar ben genelde 2000-2500 bandında sakin bir sürüş şeklim var,vede genelde Tırafik ışıklarının daha az oldugu güzergahta kullanıyorum.Yol bilgisayarında benzinde 6,5-7 litre gösteriyordu,Lpg de ise 7,5-8 litre gösteriyor yol bilgisayarı.Ama ne kadar doğru ölçüyor,onu bilemiyorum.

Alınan yakıtla,yol bilgisayarı sanki uyumlu gibi......Sonuçta ASX....Benzindede az yakıyordu....Lpg de dahada az yakarak beni sevindirmeyi başardı.Aracımdanda,Brc My 11 kitimdende şu anda çok memnunum.İnşallah böyle devam eder.

burada yanlışlık olmasın benim bildiğim yol bilgisayarı verileri benzindir lpg değil.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Şub 2014 15:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erkan
Araç: 2012 ASX invite
Meslek: Doktor
Kan grubu: ARh+
Benim bildiğim, ekran benzine göre hesap yapmıyor mu?

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 185 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye