Zaman: 27 Nis 2024 23:14

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 09:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: aa
Araç: ASX 2010
Meslek: aa
Kan grubu: Arh+
ASX araçlar için aracınsistemi 20.000 km sonrasını işaret ediyor. Ancak bayii 10.000 km diyor. Avrupa merkezinden aldığım mailde ise 15.000 km. Malum bu iş kullanımla ilgili olduğuk adar o ülkenin iklim, yol şartları...vs ilgili. Ancak bu kadar saçma bir kararsızlık görmedim. Hatta ana servislere her yeni araçta yeni eğitim veriliyor. Ancak ASX in eğitim verilmemiş. Özellikle bu startstop sorun çıkarabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 11:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Aracınızı ne zaman hangi bayiden aldığınızı öğrenebilir miyiz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 17:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
dostum, ilk bakım için en erkeni seçmeni öneririm.rodaj sonrası bakımı önemlidir.sonra ister 5ooode gir ister 3oooo de :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 17:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: 2005 COLT 1.3 - Invite AMT- LPG
Meslek: Mak. Müh.
Kan grubu: A +
start stop çok sorun çıkaracağını sanmıyorum. O sistemelrden biz de üretiyoruz. Vites kablosu üzerinde potansiyometre var ve bu vitesin boşta olup olmadığının sinyalini veriyor ECU'ya. onun haricinde ekstra bir donanım yok, teker dönme hızlarını için zaten sensörler var ASC ve EBD için.

Yani size şunu söyleyim, stop/start özelliği için araca fiziksel maliyet olarak 1 ya da 2 euro fazladan maliyet oluyor. Gerisi tamamıyla işçilik ve göz boyama maliyeti :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 20:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: fatih
Araç: 20010 colt amt invite
Meslek: academician
atayum yazdı:
start stop çok sorun çıkaracağını sanmıyorum. O sistemelrden biz de üretiyoruz. Vites kablosu üzerinde potansiyometre var ve bu vitesin boşta olup olmadığının sinyalini veriyor ECU'ya. onun haricinde ekstra bir donanım yok, teker dönme hızlarını için zaten sensörler var ASC ve EBD için.

Yani size şunu söyleyim, stop/start özelliği için araca fiziksel maliyet olarak 1 ya da 2 euro fazladan maliyet oluyor. Gerisi tamamıyla işçilik ve göz boyama maliyeti :)

bu sistemi bizde araçlarımızda kullanabilirmiyiz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 21:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
atayum yazdı:

atayum tamamda bize yeni marş motoruda yapmak lazım en sağlamından o zaman ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Eyl 2010 23:33 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
start stop sistemi benim bildiğim 7 ayrı veriyi kontrol ederek durma veya durmama işine karar veriyor. mesela klima açıksa, motor sıcaklığı belirli bir derecenin altındaysa, elektrik yükü fazla ise, akü şarjı düşük ise, fren basıncı düşük ise, direksiyon çeyrekten fazla döndürülmüş ise araç stop etmiyor (colt cleartec'in start stop sisteminin özellikleri bunlar ama fark edeceğini sanmam). o bakımdan iş sadece elektronik olabilir ama o kadar da basit olmasa gerek. Araçlardaki alternatör de normallerden daha verimli bir model bu arada.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010 11:25 
Kullanıcı avatarı

Merhaba bakım aralıkları ile ilgili bir gelişme var mı? Ayrıca kullanma kılavuzu yükleyecek bir arkadaş olursa çok memnun olurum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010 11:55 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
asx01 yazdı:
Merhaba bakım aralıkları ile ilgili bir gelişme var mı? Ayrıca kullanma kılavuzu yükleyecek bir arkadaş olursa çok memnun olurum.

Öncelikle tanışma bölünümde kendiniz tanıtınız.
İyi forumlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010 13:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
üstad esenler-atışalanında aldatmaz mitsubishi center var orada özer beyi ara onlar ASX eğitimini aldılar... Normalde Coltlardada 20 bin km gösteriyor ilk aldığınızda 1000 bakımına gittiğinizde bilgisayara bağlayıp 15000 km.ye düşürüyorlar :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010 13:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
asx01 yazdı:

aracın içinde kullanım kılavuzu vardır arkadaşım niye internetten dijital arıyorsun ki torpida gözüne bak... bulamazsan bayiini ara onlar temin etsinler her aracın kullanım kılavuzu torpido gözünde olur...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010 13:20 
Kullanıcı avatarı

termin yazdı:
üstad esenler-atışalanında aldatmaz mitsubishi center var orada özer beyi ara onlar ASX eğitimini aldılar... Normalde Coltlardada 20 bin km gösteriyor ilk aldığınızda 1000 bakımına gittiğinizde bilgisayara bağlayıp 15000 km.ye düşürüyorlar :)

Aracı hangi bayiden aldığımın ne önemi var çözemedim ?? Kusura bakmayın bayi ile ilgisi yok burda servisle ilgili durum.

Zaten TEMSA bazı şeyleri hazıra alışmış belli. Değiştirmekle uğraşmıyor. GÜndüz farı yani gündüz yakılan sisler ülkemde cezaya tabiyken TEMSA umursamamış. AYnı şekilde ülkemdeki benzin kalitesi, iklim ve yol şartları 15.000 km bakım gereksinim duyarken illa aracı servise götürüp ayarlamakda komik ama gerçek. Bana japonyadan gelen mailde 20.000 km denildi. (avrupa ülkeleri için)

Öncelikle ben start stop için karmaşık yada basit diye bir sistem demedim. Arkadaşımın dediği 6-7 nokta kontrol ederek karar veriyor. ancak sıkıntı şudur. 3 sn lik duraksamada devreye girmesi ve aniden hareket etmeniz durumunda dur kalklarda debriyaj basıp basmama kararı önemli. Aynı şekilde kırmızı ışıklardaki sürede. SOnuçta motor ısısı, klima...vs kararları sistem kendisi veriyor. Volvo kullanan arkadaşım 20 sn yeden fazla bekliyeceği zaman kullanıyor. SOnuçta hybrid araçlarda kullanmak mantıklı. Aşınma azaltılmış olur. Ne kadar motor ısısı uygun olsada çok düşük derecede bu start stop kısa sürelerde aşınmayı artırıcaktır. Sonuçta sıkıntı süre ile ilgili. Buda sürücü tarafından çözülebilir birşey.

En son cooperada tarafından 08 Eyl 2010 13:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010 13:23 
Kullanıcı avatarı

termin yazdı:
asx01 yazdı:

aracın içinde kullanım kılavuzu vardır arkadaşım niye internetten dijital arıyorsun ki torpida gözüne bak... bulamazsan bayiini ara onlar temin etsinler her aracın kullanım kılavuzu torpido gözünde olur...

:) neden olmasın. Bende 98 sonrası clio aldığımda dijital aramıştım. Çünkü orjinal renault fransız kataloğunda mesela daha fazla bilgi vardı. Sebep bu olabilir. Hatta mesela türk kullanma kılavuzunda sigorta kutusu şeması yoktu. Aracı satmadan önce tekrar indirip pdf olarak ordan değiştirdim sigorta amperlerini. AMa arkadaşın dediği gibi araçta olması lazım. Birde ürün borşürünü yanında bulundurun satarken işe yarıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2010 13:40 
Kullanıcı avatarı

termin yazdı:
asx01 yazdı:

:) Aracı daha teslim almadım ve detaylarla ilgili bilgiler en iyi kullanma kılavuzunda olur. Ayrıca taramak daha kolay bilgisayarda.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2010 15:14 
Kullanıcı avatarı

Aracınız hayırlı olsun. Periyodik bakım aralıkları 15.000 Km. dir. "Gündüz Farı" denilen olay Türkiye de Motor kullanıcıları için yeni bir şey değil. Zaten vardı. Araçlarda ise yeni yeni devreye giriyor. Ya kısa farlar sürekli açık olacak ya da sis farının olduğunu yere bir lamba olacak.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Eyl 2010 19:31 
Kullanıcı avatarı

Teşekkürler bakım aralıkları ülkemiz şartları için makul

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eyl 2010 08:17 
Kullanıcı avatarı

Bencede makul. Birde mitsubishi merkezi uyarırsanız çok sevinirim. Aldatmaz olarak siz bu işi biliyorsunuz. Ancak birçok servis daha hiçbir konusunu bakım kmsini oluşabilecek arızalarda ne yapılması gerektiğini bilmiyorlar. Üstelik bunuda açıkca söylüyorlar. Lütfen o servislerde eğitim veya bilgi konusunda incelensin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Oca 2011 00:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: openwater
Araç: asx
Kan grubu: ab+
ben farları otomatık olarak acık kullandıgım için sis farı deverye girmiyor FARIMDA AÇIK YOLUM DA (AYRICA DA ESKİ MOTORCU OLMANIN ALIŞKANLIĞI ZATEN)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 18 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 20 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: