Zaman: 29 Mar 2024 01:24

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2010 17:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Aydin halleder o isi. Pardon, sayin VIP Aydin bey demek gerekiyordu :P

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 12:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emek Tüzün
Araç: Audi A3
Meslek: Sosyal Medya Danışmanı
Kan grubu: A+
_opeth yazdı:
yenilik filan veya prototip var ise giden arkadaşlardan fotoğraflarını burada yayınlamasını istesem?

Fuarda %100 elektirikli otomobilimiz i-Miev'i görme şansı bulacaksınız. Seri üretimi olan ilk elektrikli araç olma ünvanına sahip i-Miev, Japonya'da 3000'in üzerinde satıldı. Umuyoruz ki, vergi düzenlemeleri ve ilgili kanunlar çıkınca, ülkemizde de satışa çıkacak.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 12:56 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Emek Tuzun yazdı:
_opeth yazdı:
yenilik filan veya prototip var ise giden arkadaşlardan fotoğraflarını burada yayınlamasını istesem?

Fuarda %100 elektirikli otomobilimiz i-Miev'i görme şansı bulacaksınız. Seri üretimi olan ilk elektrikli araç olma ünvanına sahip i-Miev, Japonya'da 3000'in üzerinde satıldı. Umuyoruz ki, vergi düzenlemeleri ve ilgili kanunlar çıkınca, ülkemizde de satışa çıkacak.

bu konuda daha önce 200 adet sipariş alımı durumunda ülkemiğzde satılacağı filan söylenmişti i-miev'in. ama herhalde o arakama ulaşılamadı. ama devlet bir düzenleme yaparsa dediğiniz gibi gelir sanırım. başka markalar da bu konuda birşeyler yapıyorlar anladığım kadarıyla. Nissan'ın sitesinde vardı bir araç mesela.
Ama o 200 rakamını temsa'nın tutturması gerekirdi diye de düşünüyorum. Yani bayilere belki zorela belki teşvikle araç verilse. belediyelere polise filan da belki hediye filan edilse o rakama ulaşılırdı. yani beyoğlunda mini cooper polis aracı bile olduktan sonra i-miev kullanılsa olmaz mıydı? harika da bir reklam olurdu. neyse.
ben de bu gün vip biletimi almış bulunuyorum. artık bir vip günü giderim bir de halka açık günde hanımla giderim olur biter.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 15:24 
Kullanıcı avatarı

sinir kupu yazdı:
Emek Tuzun yazdı:
_opeth yazdı:

bu konuda daha önce 200 adet sipariş alımı durumunda ülkemiğzde satılacağı filan söylenmişti i-miev'in. ama herhalde o arakama ulaşılamadı. ama devlet bir düzenleme yaparsa dediğiniz gibi gelir sanırım. başka markalar da bu konuda birşeyler yapıyorlar anladığım kadarıyla. Nissan'ın sitesinde vardı bir araç mesela.
Ama o 200 rakamını temsa'nın tutturması gerekirdi diye de düşünüyorum. Yani bayilere belki zorela belki teşvikle araç verilse. belediyelere polise filan da belki hediye filan edilse o rakama ulaşılırdı. yani beyoğlunda mini cooper polis aracı bile olduktan sonra i-miev kullanılsa olmaz mıydı? harika da bir reklam olurdu. neyse.
ben de bu gün vip biletimi almış bulunuyorum. artık bir vip günü giderim bir de halka açık günde hanımla giderim olur biter.

Merhaba, bundan çok önce verilen bir demeçte bu söylediğiniz gibi bir cümle kurulmuş. Fakat satış adedine ulaşmak değil, bugün i-Miev'e ruhsat çıkartabileceğiniz mevzuat da yok, vergilendirme sistemi de. Bu nedenle şu anda satışa hazır olunmasına rağmen yasal düzenlemeler beklenmektedir. Avrupa'da ilk olarak İngiltere şu anda satışa başlamıştır, biz de heyecanla yapılacak düzenlemeleri bekliyoruz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 15:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
Valla söyleyin devlete yapsın bi ayar bide i-miev alalım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 18:31 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Emek Tuzun yazdı:
Merhaba, bundan çok önce verilen bir demeçte bu söylediğiniz gibi bir cümle kurulmuş. Fakat satış adedine ulaşmak değil, bugün i-Miev'e ruhsat çıkartabileceğiniz mevzuat da yok, vergilendirme sistemi de. Bu nedenle şu anda satışa hazır olunmasına rağmen yasal düzenlemeler beklenmektedir. Avrupa'da ilk olarak İngiltere şu anda satışa başlamıştır, biz de heyecanla yapılacak düzenlemeleri bekliyoruz.

geçenlerde radyoda dalga geçiyolarda bu meseleyle.

-tamam türkiyede elektrikli araç girişimi oluyo.süper bişey yapılmalıydıda ama kardeşim hala ruhsat çıkartıp aracı kullanamadıktan sonra ne manası var :) gerçi ali ağaoğlu getirdi elektrikli araba ama nasıl getirdi neye göre vergi veriyo bilen yok :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2010 23:38 
Kullanıcı avatarı

hilmi yazdı:
gerçi ali ağaoğlu getirdi elektrikli araba ama nasıl getirdi neye göre vergi veriyo bilen yok :)

Aslında o arabayı yazın çok görüyordum, ama plakasına hiç dikkat etmemişim. Bildiğim kadarıyla o dönemde mevzuat olmadığı için, parayı basıp benzinli araç vergisi ödediler. Yani araç çok yüksek bir rakama çıkmıştır... Önce %37 ÖTV en az sonrasında da %18 KDV...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010 00:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
bir ihtimal elektrikli arabanın motor gücünden kaç cc motora karşılık geldiğine dair bir hesaplama yapılıyordur ona göre de vergi alınıyordur. bir kaç sene evvel bir firma bize elektirkli motorsiklet göndermişti. üniversitede çalışıyorum bilmeyenler için. bizden aracın vergilendirilebilmesi için bir kaç test yapmamız istemmişti. ben fazla ilgilenmemiştim konu ile ama sanırım dediğim gibi yol izleniyordu. yani bu alet kaç cc'ye denk gelir gibi bişi. o da işin ne saçma olduğunu gösteriyor sonuçta. bizde vergilendirme cc değil de corbon salınımına göre yapılmadığı sürece de bu saçmalık devam eder. 2.0 atmosferik ile 2.0 dizel ve hatta 2.0 turbo benzinli (295 hp'lik evo x mesela) aynı vergiyi ödüyor. bunun için özel mevzuat çıkarılıcağına komple bir değişikliğe gidilmesi en sağlıklı olanı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010 12:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: 09 Lancer İnv.
Kan grubu: bRh+
Emek Tuzun yazdı:
_opeth yazdı:

dost acı söyler ama bu reklam politikasıyla ilk seri üretim olma avantajını bile kullanmanız zor gibi...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2010 14:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
sinir kupu yazdı:
bir ihtimal elektrikli arabanın motor gücünden kaç cc motora karşılık geldiğine dair bir hesaplama yapılıyordur ona göre de vergi alınıyordur. bir kaç sene evvel bir firma bize elektirkli motorsiklet göndermişti. üniversitede çalışıyorum bilmeyenler için. bizden aracın vergilendirilebilmesi için bir kaç test yapmamız istemmişti. ben fazla ilgilenmemiştim konu ile ama sanırım dediğim gibi yol izleniyordu. yani bu alet kaç cc'ye denk gelir gibi bişi. o da işin ne saçma olduğunu gösteriyor sonuçta. bizde vergilendirme cc değil de corbon salınımına göre yapılmadığı sürece de bu saçmalık devam eder. 2.0 atmosferik ile 2.0 dizel ve hatta 2.0 turbo benzinli (295 hp'lik evo x mesela) aynı vergiyi ödüyor. bunun için özel mevzuat çıkarılıcağına komple bir değişikliğe gidilmesi en sağlıklı olanı.

Aga isi bu kadar karmasiklastirirsaniz TR'ye elektrikli araclar onumuzdeki 2-3 senede hayatta giremez.

Simdilik gecici olarak birseyler yapsinlar da sonra duzeltirler gerekirse.

Ha bence bu mevzuat ne zaman cikacak? Onumuzdeki yaz belediyeler elektrikli araclarla ilgilenmeye baslayinca. Malumunuz Ankara ve Ist. belediyelerinde elektrik dolum ist. vs. yapilmasi icin bazi protokoller imzalanmisti.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2010 14:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: gokhanproject
Araç: Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
Meslek: grafik tasarımcı
Kan grubu: 0Rh+
diğer rakiplerine göre zayıf bir stand tasarımı olmuş Evo yu daha gösterişli sunabilirlerdi.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: