Zaman: 27 Nis 2024 21:23

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 58 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2010 02:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
hero4262321 yazdı:
hilmi yazdı:
hero4262321 yazdı:
Yaa abi bastın mı yapılır :D hele izmir'de yapmamak mümkün değil :) Ana hatların nerdeyse %80 i transit oldu. Trafik lambaları sayılı :D mesela bugün işten eve gelirken toplam 3 lambaya falan takıldım. Kat ettiğim yol ise 30 km :)

izmir deme izmir deme :D 65000km lik coltla yolculuk kısmımın en zevkli kesimi orasıydı.ah o kaymak gibi yollar, kurallara uyanlar, sağda solda bayanlar, yol verenler, yol verdiğinde ters ters bakmayıp teşekkür edenler, yol sorduğunda adam akıllı cevap verenler ahhh ahhh

hatta kordonda trafik sıkıştı, çıktım kaldırımdan gitmeye başladım (karşımdan kocaman bi 4 çeker gelip yolu kaplamıştı) kimse dönüp bakmadıydı :D

Gerçekten dediklerine tamamen katılıyorum ve bu söylediklerini hergün yaşayınca "İyiki de bu şehirdeyim." diyorum her İzmirli gibi.

Kültürel açıdan çok zengin ve insanları gayet hoş görülü. Hani adres sormaktan bahsetmişsiniz yaa. İnsanlar sizi alıp oraya kadar bile götürebilirler yani. Otobüste kentkartın bitmiş, biri çıkarır kendi kartını sizin yerinize kullanır para almazlar. Ayrıca bu yol isteyen kısmına tamamen katılıyorum ve uyguluyorum. Efendi gibi sellektör yapıp veya eliyle işaret edip yol isteyene her zaman yol veriyorum ama dana gibi izin almadan birşeyler yapmaya çalışanlara aynı hissi ben yaşatıyorum :lol:

hilmi abi kordon'a tekrar gelirsen kafelerden birinde görüşebiliriz :) birşeyler içeriz belkim :)

valla bi kere öyle bi kaçamağım olmuştu uzunköprüye diye yola çıkıp soluğu izmirde almıştım :) ondan sonra gitmek nasip olmadı.

diğer şehirlerdeki arkadaşlar, beni oralarda coltla göremezsiniz :D mümkün olduğunca dizel olan c3 veya c-max ile yola çıkıyorum artıkım :D bu iki modelden korna selektör alırsanız bilinki benim :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2010 08:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
@hilmi
valla bi kere öyle bi kaçamağım olmuştu uzunköprüye diye yola çıkıp soluğu izmirde almıştım :) ondan sonra gitmek nasip olmadı.

diğer şehirlerdeki arkadaşlar, beni oralarda coltla göremezsiniz :D mümkün olduğunca dizel olan c3 veya c-max ile yola çıkıyorum artıkım :D bu iki modelden korna selektör alırsanız bilinki benim :D

Abi araçların rengi nedir :) Ne zaman yola çıkacağını yaz da :) ona göre bakalım sağımıza solumuza. :lol:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2010 15:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
siyah ve gri :) çıkarken haber veririm :) zaten 3 hafta boşluğum var sadece, o ara c3 ü kaçırıp kopup gidebilirim bi yerlere :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2010 16:42 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Arkadaşlar dün sabah LPi sistemine geçtikten sonraki en düşük yakıt tüketimimi gördüm ekranda. Ki bu benim aracı alıp Ankaradan getirirken sahip olduğum 5.5 lt/100 km verisinden sonraki en düşük tüketimim. Ama Çengelköy-Avcılar güzergahında yapıldığı göz önüne alındığında (40 km) bence oldukça iyi bir değer. iyi diyorum değeri söylemedim :) 5.6 lt/100 km gibi güzel bir değer yakaladım.
Şimdi biraz hesap yapalım. (meraklıyım biliyorsunuz)
daha önceki veriler ışığında 1-1.166 gibi bir tüketim oranı olduğunu söylemiştim benzin ile LPG arasında. Bu durumda:
5.6*1.166=6,53 Lt gaz tüketmiş oluyorum.
Gazın litre fiyatı 1,95 TL. Bu durumda:
1,95 TL*6,53 lt/100 km=0,1273 lira
Yuvarlasak dahi 13 kuruşa denk geliyor ki bence harika bir değer.
(tabi burada hesapladığım oranın düşük tüketimler için de geçerli olduğu varsayımını yaptım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Haz 2010 17:55 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
sinirkupu süppper abi :)

bir de bana Toyota D4Dlerin kuruş hesabını söyleseniz de mukayese etsek...Megane vs C sınıfının en iddialı dizeli olsa daha iyi olur...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2010 08:18 
Kullanıcı avatarı

Bende Kara Dizel'mi kullansam ne yapsam Vedat :lol:
Gerçi aralarında 10 kuruş fark var :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2010 10:04 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
10 numara yağ koy :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2010 11:01 
Kullanıcı avatarı

::ZaFeR:: yazdı:
10 numara yağ koy :D

10/40 Dizel Tam Sentetik Yağ 42 TL :) Yağı dışardan alıp servise versem kârlı olur muyum sizce :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2010 11:57 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
maltepeye gel 1.87'den lpg basalım :D

Güvenebilsem geleyim ama. iyi midir ki? bir kere ucuz satan bir totalden almıştım çok az gitti. değmedi ucuz olmasına.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2010 11:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
Kamyoncu taktiği :D .Alırken de dikkatli olmak gerek ama : )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2010 12:29 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
sinir kupu yazdı:
_opeth yazdı:
maltepeye gel 1.87'den lpg basalım :D

Güvenebilsem geleyim ama. iyi midir ki? bir kere ucuz satan bir totalden almıştım çok az gitti. değmedi ucuz olmasına.

hep ben ordan alıyorum olm

Valla hacı ne bileyim. Kaldı ki maltepe bana 15 km. git gel 30 km. ortalama tüketimden:
0.1943 lira*30=5,829 lira yakarım.
40 litrelik depoda karım:
(1.95 lra-1.87 lira)*40 Lt=3,2 lira yapıyor.
Sonuç: Değmez.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2010 14:09 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
tamam çay ısmarlarım :D

hıımmm hesap yapalım:
küçük çay=1 lira olsa
2 çay içsem 2 lira. kafa kafaya.
Ama _opeth ile çay içmenin keyfi=paha içilemez :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Haz 2010 17:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

yav gündüzleri o atma olayı olanlarda da sıkıntı oluyor. PO da var mesela her zaman aldığım pompa atmadı geçen bir türlü. gündüz diye sıcaktan saçmalayabiliyor demişlerdi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2010 20:31 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Dün akşam bu sefer avcılar-e5-okmeydanı-2. köprü- Anadolu Hisarı- Küçüksu-Çengelköy güzergahında aynı ortalamayı yakaladım arkadaşlar. Hatta şirinevlerde arabadaki hocamı bırakmak için yan yola girişi kaçırınca bir de yenibosna üzerinden geri dönüş yapıp alt geçit vs trafiğe de girdim sayılır. İlginç olan şirinevlerde hocayı bırakana kadar muhabbet sohbet derken hiç bakmamıştım yakıt tüketimine ekrandan. görünce dedim az kasayım bakalım ne olacak.
Anadolu hisarına girdiğimde bir ara 5.1 lt/100 km (şaka gibi) olan ortalamam Küçüksu-Çengelköy yokuşunu (sağlam yokuştur ha) çıkmamla ve bakkala uğramamla 5.5 lt/100 km ye çıktı. Sonra indi bindi olunca aracı park edene kadar da 5.6 lt/100 km olarak yolculuk tamamlandı. Yolculuk yaklaşık 50-55 km.
Eğer yol bilgisayarı lpg ile çalıştığında benzinle çalışıyormuş gibi hesap yapıyorsa (-ki %16-17 gibi bir fark olduğunu hesaplamıştım) bu durumda:
- aracımın 6.0 olan şehirler arası ortalamasının da altına uygun koşullarda düşebileceğini görmüş oldum
- üstüne yine yol bilgisayarı doğru ise benzinde bu ortalamayı çok yakalayamamış olmam göz önüne alındığında gaza daha az bastığım dolayısıyla da vialle lpi sisteminin torku az da olsa pozitif etkilediği görüşlerinin doğru olduğunu, ki kayıp olmadığı neredeyse kesin oluyor, anlamış oldum.
ve çok sevindim arkadaşlar.
bu durumda gidiş gelişi 100 km hesaplasam 5,6*1,16*1,95+3 (köprü)=15,77 hadi 16 liraya kapatmış oluyorum. doktora tezime yoğunlaşacağım bu dönemde bu tüketimlere varmak beni mutlu etti. zira servisi kullanırsam saat 4:30 da işten çıkıyorum. ve evde insa çalışamıyor. artık geç saate kadar çalışabilir ve bundan dolayı mali olarak muzdarip olmam. 20 liraya kadar olan gidiş geliş bana çok koymaz. hergün de gidip gelmeyeceğime göre en azından bunu kafama takmam. gidip bir arkadaşta konaklasam o parayı yine yerim zaten.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2010 21:02 
Kullanıcı avatarı

sinir kupu yazdı:
Dün akşam bu sefer avcılar-e5-okmeydanı-2. köprü- Anadolu Hisarı- Küçüksu-Çengelköy güzergahında aynı ortalamayı yakaladım arkadaşlar. Hatta şirinevlerde arabadaki hocamı bırakmak için yan yola girişi kaçırınca bir de yenibosna üzerinden geri dönüş yapıp alt geçit vs trafiğe de girdim sayılır. İlginç olan şirinevlerde hocayı bırakana kadar muhabbet sohbet derken hiç bakmamıştım yakıt tüketimine ekrandan. görünce dedim az kasayım bakalım ne olacak.
Anadolu hisarına girdiğimde bir ara 5.1 lt/100 km (şaka gibi) olan ortalamam Küçüksu-Çengelköy yokuşunu (sağlam yokuştur ha) çıkmamla ve bakkala uğramamla 5.5 lt/100 km ye çıktı. Sonra indi bindi olunca aracı park edene kadar da 5.6 lt/100 km olarak yolculuk tamamlandı. Yolculuk yaklaşık 50-55 km.
Eğer yol bilgisayarı lpg ile çalıştığında benzinle çalışıyormuş gibi hesap yapıyorsa (-ki %16-17 gibi bir fark olduğunu hesaplamıştım) bu durumda:
- aracımın 6.0 olan şehirler arası ortalamasının da altına uygun koşullarda düşebileceğini görmüş oldum
- üstüne yine yol bilgisayarı doğru ise benzinde bu ortalamayı çok yakalayamamış olmam göz önüne alındığında gaza daha az bastığım dolayısıyla da vialle lpi sisteminin torku az da olsa pozitif etkilediği görüşlerinin doğru olduğunu, ki kayıp olmadığı neredeyse kesin oluyor, anlamış oldum.
ve çok sevindim arkadaşlar.
bu durumda gidiş gelişi 100 km hesaplasam 5,6*1,16*1,95+3 (köprü)=15,77 hadi 16 liraya kapatmış oluyorum. doktora tezime yoğunlaşacağım bu dönemde bu tüketimlere varmak beni mutlu etti. zira servisi kullanırsam saat 4:30 da işten çıkıyorum. ve evde insa çalışamıyor. artık geç saate kadar çalışabilir ve bundan dolayı mali olarak muzdarip olmam. 20 liraya kadar olan gidiş geliş bana çok koymaz. hergün de gidip gelmeyeceğime göre en azından bunu kafama takmam. gidip bir arkadaşta konaklasam o parayı yine yerim zaten.

Hocam dizeli yakaladınız diyebiliriz. Hayırlısı olsun :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Haz 2010 22:18 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

saol kardeş. umarım böyle devam eder. hem araç hem trafik hem de lpg fiyatları (düşerse itiraz etmem ama)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2010 15:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emrah
Araç: Lancer 2006
Meslek: Lojistik
Kan grubu: 0(+)
bu kadar ayrıntılı bilgi...walla bravo okumadan bile bi teşekkürü hakeder..
okudum ve sıralı sistemin avantajlı olacağına kara verdim.
günümüz tüketim çağında bir araba ortalama 2 sene keyifli 3 sene hesaplı kullanılıyor. bu arada da çoğu kez zaten araç değiştiriliyor. bozuk yollar, nemli hava, toz ve trafik canavarları saolsun..otomotiv sektörünün ekonomide büyük bir yer kapladığı türkiye'de uzun ömürlü araç kullanabilmek pek de mümkün değil, bide vergiler bu kadar yüksek olmasa...
sevgili sinir küpü hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkürler, ne kadar kasarsak kasalım verginin dengesizliği ile yarışabilmek kolay değil. umarım verdiğin 24 aylık karardan karlı çıkarsın...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ağu 2010 21:12 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

retnap21 yazdı:
bu kadar ayrıntılı bilgi...walla bravo okumadan bile bi teşekkürü hakeder..
okudum ve sıralı sistemin avantajlı olacağına kara verdim.
günümüz tüketim çağında bir araba ortalama 2 sene keyifli 3 sene hesaplı kullanılıyor. bu arada da çoğu kez zaten araç değiştiriliyor. bozuk yollar, nemli hava, toz ve trafik canavarları saolsun..otomotiv sektörünün ekonomide büyük bir yer kapladığı türkiye'de uzun ömürlü araç kullanabilmek pek de mümkün değil, bide vergiler bu kadar yüksek olmasa...
sevgili sinir küpü hocam verdiğin bilgiler için çok teşekkürler, ne kadar kasarsak kasalım verginin dengesizliği ile yarışabilmek kolay değil. umarım verdiğin 24 aylık karardan karlı çıkarsın...

Çıktım bile kardeş. Zira aracımı 1 ay kadar önce sattım. Hem de aldığımın üzerine sattım. Tabi bunda özellikle vialle sisteminin aracımda bulunuyor olması etkili oldu. Alan abimiz sırf bu yüzden benim aracımı tercih etti diyebilirim.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 58 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 32 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: