Zaman: 27 Nis 2024 19:25

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 58 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2010 14:41 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
abiler malum LPI sistemi tankının henüz Colt için olanı yok, olsa da 350 TL verir miyim:...şimdilik hayır :)...yani normal sıralı sistem için değerlendirecek olursak 10 kmde tahmini kaç kmde geçer LPGye?...motor ısınmasından kastınız bizim yeni Coltlardaki mavi ışığın sönmesi ise 1 kmyi bile bulmuyor...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2010 15:53 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
bacey yazdı:
abiler malum LPI sistemi tankının henüz Colt için olanı yok, olsa da 350 TL verir miyim:...şimdilik hayır :)...yani normal sıralı sistem için değerlendirecek olursak 10 kmde tahmini kaç kmde geçer LPGye?...motor ısınmasından kastınız bizim yeni Coltlardaki mavi ışığın sönmesi ise 1 kmyi bile bulmuyor...

kardeş şimdi aslında colta oluyor ama uygun depo yok diye biliyorum. Hatta simit olmayan istersen, ki çok küçülür o zaman da bagaj, takılabiliyor diye biliyorum. Çünkü colt için yazılım olduğunu söylüyorlar. istersen senin için arayıp öğrenebilirim ustadan.
motor sıcaklığı meselesine gelince: motor soğutma suyu 40 dereceye ulaşınca sıralı sistem devreye geçiyor diye biliyorum. Eh bu da senin dediğin zamanlara denk gelir herhalde. çünkü motor ışığı sönünce içeriyi ısıtmayı da becerebiliyor havalandırma sistemi. o hava da zaten soğutma suyu ile ısıtılıyor. ama yanlışım da olabilir.

@extrabonus
kardeş saol. yatmadan önce neden okudun ki. ben kendim yazdım ben bile okumam gece gece :)
şaka bir yana mürekkep yalamış adamız bize koymuyor bu hesap kitaplar. foruma yazılabilse integral filan da alacaktım %)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2010 16:07 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

sevgili sinirkupu,

integral haa :)...cevaplar için teşekkürler...daha askerlik duruyor...LPIyi düşünmem ve LPInın da fiyat düşmesi için yeterince zamanım olacak :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Nis 2010 19:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Ben de Catalyst ve barışcevik e pm attım DH'de. Biri Atiker, diğeri Landi Renzo kullanıyor, bakalım ne diyecekler..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2010 00:33 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

opethçim,

bizim kasalarda motor soğuk iken mavi ışık yanıyor...

synthejiiim,

barışçevik döner de catalsyti gören cennetlik...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2010 17:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
@Sinirküpü

En doğru olanı yapmışsınız benimde benzinli sedan bir aracım olsa ilk yapacağım iş lpg ye geçmek olurdu.
Allah'tan bizim colt fazla yakmıyor.

yazınıda büyük zevkle okudum inşAllah kısa sürede satmak zorunda kalmazsında bolca kara geçersin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Nis 2010 19:34 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

toşu yazdı:
@Sinirküpü

En doğru olanı yapmışsınız benimde benzinli sedan bir aracım olsa ilk yapacağım iş lpg ye geçmek olurdu.
Allah'tan bizim colt fazla yakmıyor.

yazınıda büyük zevkle okudum inşAllah kısa sürede satmak zorunda kalmazsında bolca kara geçersin.

teşekkürler kardeş. Ne diyelim Amiiiin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2010 08:45 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Değişiklik var. İyi yönde şükür. Ama halen sabahları ilk marşta almıyor. diğer yandan gün içinde artık 2-3 saatlik beklemelerde bir şey olmuyor. O da bir gelişme. artık mar otodan haber bekliyorum yeni enjektörler için.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2010 14:56 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
enjektörler garanti dahilindeyse değişecekse iyi. olmadı bide iridyum buji denersin sana masrafı 30-40 lira olacaktır

buji şimdilik bekleyecek. serviste bujinin tanesine 47 lira çektiler zaten. ama önce enjektörler bir değişsin.
ve evet enjektörler garantiden değişcek. değişecek de saırım yanlış anlaşıldı. değişecek olan enjektörler lpi'nin enjektörleri. benzin sizteminin değil. lpi enjektörleri o kadar pahalı değil zaten.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2010 01:12 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

evet arkadaşlar an itibariyle olan yakıt tüketimlerimi açıklıyorum:
toplam yol: 5165 km
toplam ödenen: 1002 lira 93 kuruş
Ortalma LPG litre fiyatı: 1,98 Lira
Toplam tüketim (Litre):506,3 lt
Ortalama tüketim (krş/km):19,42 krş/km
Ortalama tüketim (Lt/100 km):9,8 lt/100 km
Ortalama Yol bilgisayarı verisi (lpg ye geçildiğinde sıfırlanmıştır): 8,4 lt/100 km
Yol bilgisayarı verisine göre oran (lpg/benzin): 1,166/1
95 oktan opet yakıtına göre (3,65 TL/lt) benzinde ortalama tüketim (krş/km):30,66 krş/km
95 oktan opet yakıtına (3,65 TL/lt) benzin-LPG %'lik kar: %36,66
en düşük depo tüketimi: 17,02 krş/km, 8,58 lt/100 km(PO, çağlayan-kasımpaşa yolu üzerinde)
en yüksek depo tüketimi: 23,50 krş/km, 11,81 lt/100 km (Opet, nato yolu,çamlıca)

55 litre depo %80 doluluk ve 4,5 litreden sonra benzine otomatik geçiş hesabıyla:
alınacak maksimum yakıt (yaklaşık, zira pompadan pompaya değişebiliyor): 40 litre
En düşük tüketime göre menzil: 466 km
En yüksek tüketime göre menzil: 338 km

Sonuç:
- Katkılı Aygaz euro lpg tüketimi arttırdı. bir kaç farklı yerden denendi sonuç aynı.
- En yüksek tüketim aslında şehirler arası bir yolculkta alındı ama 140'ın altına neredeyse düşmedim ve maalesef aceleden istatistik tutmadım. Ama emin olun opet yakıtı da neredeyse aynı tüketimi yaptırdı bana.
- Shell yakıtı da PO kadar iyi sonuç verdi. Ama yerli malı hesabı PO kullanıyorum. Artı Shell de yakıt bitince otomatik atmıyor. bir defasında 42 litreden fazla yakıt bastı manyaklar.
- Bu hesabın içinde ayrııca aldığım 40 liralık benzin hesaba katılmamıştır. O durumda tüketim: 20.19 kuruş/km oluyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2010 18:57 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

sinirkupu,

20 krş kulağa hoş geliyor :)

toyota d4dler n yakıyor kmde acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2010 10:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: ERKAN
Araç: 3008
Meslek: PERFÜZYONİST
Kan grubu: ARH+
sinir kupu yazdı:
evet arkadaşlar an itibariyle olan yakıt tüketimlerimi açıklıyorum:
toplam yol: 5165 km
toplam ödenen: 1002 lira 93 kuruş
Ortalma LPG litre fiyatı: 1,98 Lira
Toplam tüketim (Litre):506,3 lt
Ortalama tüketim (krş/km):19,42 krş/km
Ortalama tüketim (Lt/100 km):9,8 lt/100 km
Ortalama Yol bilgisayarı verisi (lpg ye geçildiğinde sıfırlanmıştır): 8,4 lt/100 km
Yol bilgisayarı verisine göre oran (lpg/benzin): 1,166/1
95 oktan opet yakıtına göre (3,65 TL/lt) benzinde ortalama tüketim (krş/km):30,66 krş/km
95 oktan opet yakıtına (3,65 TL/lt) benzin-LPG %'lik kar: %36,66
en düşük depo tüketimi: 17,02 krş/km, 8,58 lt/100 km(PO, çağlayan-kasımpaşa yolu üzerinde)
en yüksek depo tüketimi: 23,50 krş/km, 11,81 lt/100 km (Opet, nato yolu,çamlıca)

55 litre depo %80 doluluk ve 4,5 litreden sonra benzine otomatik geçiş hesabıyla:
alınacak maksimum yakıt (yaklaşık, zira pompadan pompaya değişebiliyor): 40 litre
En düşük tüketime göre menzil: 466 km
En yüksek tüketime göre menzil: 338 km

Sonuç:
- Katkılı Aygaz euro lpg tüketimi arttırdı. bir kaç farklı yerden denendi sonuç aynı.
- En yüksek tüketim aslında şehirler arası bir yolculkta alındı ama 140'ın altına neredeyse düşmedim ve maalesef aceleden istatistik tutmadım. Ama emin olun opet yakıtı da neredeyse aynı tüketimi yaptırdı bana.
- Shell yakıtı da PO kadar iyi sonuç verdi. Ama yerli malı hesabı PO kullanıyorum. Artı Shell de yakıt bitince otomatik atmıyor. bir defasında 42 litreden fazla yakıt bastı manyaklar.
- Bu hesabın içinde ayrııca aldığım 40 liralık benzin hesaba katılmamıştır. O durumda tüketim: 20.19 kuruş/km oluyor.

merhaba.bende katkılı gaz kulllanımında fazla yaktığı düşüncene katılıyorum.küçük tank var bende.full depo 300-320 şehir dısında görmüşken.şimdi aygazın katkılısında 280-295 zor görüyor.senin po gazı bir deneyyim bende..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Haz 2010 12:02 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

COLT_74_INSYTLE_1.5 yazdı:
merhaba.bende katkılı gaz kulllanımında fazla yaktığı düşüncene katılıyorum.küçük tank var bende.full depo 300-320 şehir dısında görmüşken.şimdi aygazın katkılısında 280-295 zor görüyor.senin po gazı bir deneyyim bende..

Valla kardeş zaten bu katkı olayının bazı araçlarada filtre tıkamasına sebep olduğunu bir kaç yerden duydum. Bizim sistemde filtreden daha sıvı haldeyken geçtiği için ben aygaz'ı çekinmden kullanacaktım. Ama işte fazla yaktı.
PO iyi bence kardeş. Tabi BP'yi de bana övmişlerdi. Kaldı ki yaptığım istatsitik gösteriyor ki aldığın marka kadar istasyon da önemli.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010 14:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
İyiki Diesel kullanıyorum 20 kuruş yakabilmem için 100 km de 7 litre dizel tüketmeliyim ki. Dizel için gerçekten ulaşılması zor olmayan fakat normal bir kullanımda ulaşılamayan değer :)

Neyse Cumartesi sabahında buraya arabayı aldığımdan bu yana ne kadar tüketim yaptığımı yazıcam. Muğla'ya hareket etmeden önce depoyu fulleyeceğim. :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010 14:52 
Kullanıcı avatarı

sinir kupu yazdı:
COLT_74_INSYTLE_1.5 yazdı:

Valla kardeş zaten bu katkı olayının bazı araçlarada filtre tıkamasına sebep olduğunu bir kaç yerden duydum. Bizim sistemde filtreden daha sıvı haldeyken geçtiği için ben aygaz'ı çekinmden kullanacaktım. Ama işte fazla yaktı.
PO iyi bence kardeş. Tabi BP'yi de bana övmişlerdi. Kaldı ki yaptığım istatsitik gösteriyor ki aldığın marka kadar istasyon da önemli.

Hala sahibi olduğumuz Doğan SL'ye babam sürekli Alpet'ten lpg alırdı. Birgün gidip Shell Autogas almış. Gaza bastığım gibi aracın çekişinin fark edilir derece de yükseldiğine tanık oldum. Hatta babama "Arabayı bugün bakıma falan mı götürdün?" deyip "hayır" yanıtını almıştım. Gazı Shell'den aldığını söylemişti. O günden sonra sürekli dikkat ettim. Shell'den aldığım ve diğer yerlerden aldığım gazlar arasında fark edilir derece de çekiş farkı oluşuyordu. Size de tavsiyem Shell Autogas'ı kullanmanız. <Bazı Shell benzinliklerinde Aygaz Otogaz'da satılıyor. Siz Shell Autogas olan yerden gaz alın. :D>

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010 18:14 
Kullanıcı avatarı

Yaa abi bastın mı yapılır :D hele izmir'de yapmamak mümkün değil :) Ana hatların nerdeyse %80 i transit oldu. Trafik lambaları sayılı :D mesela bugün işten eve gelirken toplam 3 lambaya falan takıldım. Kat ettiğim yol ise 30 km :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010 22:31 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

hero4262321 yazdı:
İyiki Diesel kullanıyorum 20 kuruş yakabilmem için 100 km de 7 litre dizel tüketmeliyim ki. Dizel için gerçekten ulaşılması zor olmayan fakat normal bir kullanımda ulaşılamayan değer :)

Neyse Cumartesi sabahında buraya arabayı aldığımdan bu yana ne kadar tüketim yaptığımı yazıcam. Muğla'ya hareket etmeden önce depoyu fulleyeceğim. :D

E aga ama şimdi benim araç lpg de eklenince oldu sana 1345 kg kemiksiz :D üstüne 4 ileri otomatik farkını koy. Bir de bu dolulukta bir dizel aracın bana kaça geleceğini hesapla. Zamanında şu dizel coltlar bu kadar boş satılmasaydı zaten onu almıştım. hala da değişmemiş olurdum herhalde.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010 22:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
hero4262321 yazdı:
Yaa abi bastın mı yapılır :D hele izmir'de yapmamak mümkün değil :) Ana hatların nerdeyse %80 i transit oldu. Trafik lambaları sayılı :D mesela bugün işten eve gelirken toplam 3 lambaya falan takıldım. Kat ettiğim yol ise 30 km :)

izmir deme izmir deme :D 65000km lik coltla yolculuk kısmımın en zevkli kesimi orasıydı.ah o kaymak gibi yollar, kurallara uyanlar, sağda solda bayanlar, yol verenler, yol verdiğinde ters ters bakmayıp teşekkür edenler, yol sorduğunda adam akıllı cevap verenler ahhh ahhh

hatta kordonda trafik sıkıştı, çıktım kaldırımdan gitmeye başladım (karşımdan kocaman bi 4 çeker gelip yolu kaplamıştı) kimse dönüp bakmadıydı :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010 23:52 
Kullanıcı avatarı

hilmi yazdı:
hero4262321 yazdı:

izmir deme izmir deme :D 65000km lik coltla yolculuk kısmımın en zevkli kesimi orasıydı.ah o kaymak gibi yollar, kurallara uyanlar, sağda solda bayanlar, yol verenler, yol verdiğinde ters ters bakmayıp teşekkür edenler, yol sorduğunda adam akıllı cevap verenler ahhh ahhh

hatta kordonda trafik sıkıştı, çıktım kaldırımdan gitmeye başladım (karşımdan kocaman bi 4 çeker gelip yolu kaplamıştı) kimse dönüp bakmadıydı :D

Gerçekten dediklerine tamamen katılıyorum ve bu söylediklerini hergün yaşayınca "İyiki de bu şehirdeyim." diyorum her İzmirli gibi.

Kültürel açıdan çok zengin ve insanları gayet hoş görülü. Hani adres sormaktan bahsetmişsiniz yaa. İnsanlar sizi alıp oraya kadar bile götürebilirler yani. Otobüste kentkartın bitmiş, biri çıkarır kendi kartını sizin yerinize kullanır para almazlar. Ayrıca bu yol isteyen kısmına tamamen katılıyorum ve uyguluyorum. Efendi gibi sellektör yapıp veya eliyle işaret edip yol isteyene her zaman yol veriyorum ama dana gibi izin almadan birşeyler yapmaya çalışanlara aynı hissi ben yaşatıyorum :lol:

hilmi abi kordon'a tekrar gelirsen kafelerden birinde görüşebiliriz :) birşeyler içeriz belkim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Haz 2010 23:54 
Kullanıcı avatarı

sinir kupu yazdı:
hero4262321 yazdı:

E aga ama şimdi benim araç lpg de eklenince oldu sana 1345 kg kemiksiz :D üstüne 4 ileri otomatik farkını koy. Bir de bu dolulukta bir dizel aracın bana kaça geleceğini hesapla. Zamanında şu dizel coltlar bu kadar boş satılmasaydı zaten onu almıştım. hala da değişmemiş olurdum herhalde.

Abi yaa ilerde beni düşündüren kısmı da bu zaten. Dizel colt satışı yok, benzine zamda durmak yok :D Ne yapacağım bilmiyorum :D

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 58 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye