Zaman: 26 Nis 2024 16:46

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2010 14:34 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
bir yakınımız LPG taktırmak üzere LPGciye gittiğinde usta şunu söylemiş : tanıdık olmasan BRC vs takalım derdim, çünkü millet pahalı olunca daha iyi zannediyor,. bu sebeple size atiker"i öneriyorum demiş.O günden bugüne tam bir yıl geçti ve atiker kullanan tanıdığımızın bir şikayeti yok...mevzu hakikaten önyardıdan mı ibaretttir yoksa gerçekten markalar arası kalite vs farklılıklar var mıdır?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2010 14:40 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Engin Beeey?

Colt diyorum LPG diyorum Garanti diyorum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2010 21:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mahmut
Araç: '14 VW Golf 1.4 TSİ Highline
Meslek: Doktor
Kan grubu: ARH+
Merhaba sevgili dostlar.
Uzun süren mecburi ayrılıktan dolayı kusura bakmayın.
LPG konusunda deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
Yaklaşık 4 ay önce işim ve evimin arasındaki mesafenin 60 Km olması ve benzin fiyatlarında ki artış üzerine LPG kiti taktırmaya karar verdim.
Derken başladım araştırmaya.Ve sonunda gördüm ki Piyasada Kendi ayrımıma göre 3 Başlık altında LPG markaları yer alıyor.
1.Teleflex,Vialle vb.gibi 2.200 TL-3.500 TL arası fiyatlı,Toyota D-4D enjektörlerini kullanan ve bunlara 200 Bin km garanti veren sistemler.
2.BRC,Landi-Renzo,Landi,stefanelli,Zavoli vb İtalyan markalar.Fiyatları 1.000-1.800 TL arasında değişiyor.Bu italyan grubunda onlarca marka olmasına rağmen piyasada rüştünü ispatlamış,kurumsallaşmış bir elin parmaklarını geçmez.BRC ve Landi-Renzo en güvenilir bulduğum iki marka.
3.Voltran,Atiker,KME vb gibi Türk markaları.700-1300 TL arasında değişiyor fiyatları.Atiker en bilinen Türk Markası.Çok fazla kullanıcısı var piyasada.Sorun yaşanıda çok memnun olanıda.Yinede Gözlemlediğim kadarıyla sorun yaşama ihtimali hayli yüksek!

Gelelim Landi-Renzo'ya.
Bu markaya yönelmemdeki en önemli unsur Enjektörleri.Piyasada ki tüm yerli-İtalyan markalar arasında Bosch marka enjektörleri kullanma hakkına sahip "tek" marka.Bunun avantajı ise;
7000dd kadar enjektörlerin kontrollü bir şekilde gaz püskürtebilmesi.Diğer markalarda 4000-5000dd den itibaren gaz kelebeği sürekli açık kalarak fazla gaz tüketimine neden olmaktadırlar.Devir çok yükseldiğinde ise gaz kesilerek benzine geçme problemi yaşatabilmektedirler.

Yaklaşık 7 Bin km'dir kullanıyorum bu sistemi.Taktırdıktan 15 gün sonra araç full+full dolu iken 160-180km hızla giderken Service ışığı bir ikaz sesi ile birlikte yandı.Ve 2 gün sonra kendiliğinden söndü.O gün bugündür birdaha da yanmadı.Arada motora çok yüklendiğim zamanlar oldu.

Araç ortalama 7Lt/100Km gaz tüketimine sahip.Gazın buradaki litre fiyatının 2 Lira olduğunu varsayarsak (aslında 1,83 Lira) Kilometrede 14 Kuruş yakıyor.Bu bence harika bir değer.Daha önce işe gidiş gelişte 26 Lira yakan araç şimdilerde 14 liraya götürüp getiriyor.Anlayacağınız %45 civarı bir tasarrufu oldu bana.

Ne çekişte ne performansta herhangi bir sorun yaşamadım.40 Litrelik simit tankı tamir kitinin yerine taktırdım.Bagajdan bir kayıp olmadı.Her defasında yaklaşık 33 Lt LPG alıyorum,60 TL civarı ödüyorum ve en az 450 km yol yapıyorum.

LPG kitini Adana OLGUN LPG'de taktırdım.
Şimdi en can alıcı noktayı söylüyorum.BU işte %50 LPG kiti kalitesi---%50 İşçilik (usta kalitesi) sözkonusu.
Yani bu işin ilmini iyi bilen usta/ustalara taktırmak çok önemli.
Ben Blue kit denile küçük hacimli motorlara uygulanan kiti taktırdım.
1300 TL/8 Taksit.

Şu an itibari ile çok memnunum ve 2.bir araç alsam dahi mecbur kalmassam Colt'umu satmak istemiyorum.

Sevgiyle kalın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2010 09:21 
Kullanıcı avatarı

Kusura bakmayın arkdaşlar bir süreliğine yorumlarınızdan ve sorularınızdan uzak kaldım,bacey dostumun garanti ile ilgili olan sorusunu hemen cevapliim garanti kapsamındaki bir araca LPG taktırdığınızda araç garanti dışında kalır ancak temsanın önermiş olduğu LPG sistemini takabilirsiniz fakat fiyat olarak piyasanın nerdeyse 3 katı fiyatına takılıyor bu sebeble ya garanti dışında kalana kadar LPG yi hayal edicez:) yada garanti kapsamından çıkacağız,saygılarımla.

ENGİN YILMAZ

0530 413 27 40

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2010 23:16 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar,

şimdilik LPGden vazgeçtim..neden mi?...bugün bir yer dönüşünde 1.6 lt /100 km ortalama ile geldim ...anlık tüketimlere de baksaymışım keşke :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 May 2010 23:22 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
engin yılmaz yazdı:
Kusura bakmayın arkdaşlar bir süreliğine yorumlarınızdan ve sorularınızdan uzak kaldım,bacey dostumun garanti ile ilgili olan sorusunu hemen cevapliim garanti kapsamındaki bir araca LPG taktırdığınızda araç garanti dışında kalır ancak temsanın önermiş olduğu LPG sistemini takabilirsiniz fakat fiyat olarak piyasanın nerdeyse 3 katı fiyatına takılıyor bu sebeble ya garanti dışında kalana kadar LPG yi hayal edicez:) yada garanti kapsamından çıkacağız,saygılarımla.

Engin bey maalesef şu an için colt araçlara uygun lpg tankı getirilmediği için bu araçlara temsanın getirdiği lpi sisteminin montajı gerçekleşememektedir. fakat yine de temsanın elinde colt araçlar için kalibrasyon yazılımı bulunmaktadır. Buna bizzat aracıma kalibrasyon yazılımını yükletirken gördüğüm listeden de şahit oldum. colt araçların tüketim değerleri göz önünde bulundurulduğunda lpi sistemine geçişin karlılığının sorgulanması gerekebilir. ben lancer aracımla eski colt aracıma göre 2 litre fazla tüketim değerine sahiptim. (6,6 lt ye 8,6 lt) bu haliyle bile %40 avataj sağlıyan bu sistem bana ancak 40.000 km civarında kar getirmeye başlayacak. colt kullanıcıları için de ola ki %40 civarında bir ekonomi olsun bu 3000 TL + bir fiyatın kendini amorti etmesi çok daha fazla zaman alır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2010 14:10 
Kullanıcı avatarı

Boşverin garanti işini.
Keşke aracımı alır almaz LPG taktırsaymışsım.
Adana Mitsubishi servisi vialle'nin dışında Stefanelli diye bir italyan markasıda takıyor.1200 TL'ye.
Servis müdürünün söylediğini aynen aktarayım;
"Bizden taktırdıktan sonra her iki sistemede garanti veriyoruz.Hatta siz dışardan taktırmış olsanız dahi bir sorunla karşılaşırsanız muhakkak yanıma geliniz.Her durumda garantinizi işleteceğime emin olabilirsiniz.Üstelik LPG'den normalde sadece motorun birkaç parçası garanti dışı kalır,onlarıda biz hallediyoruz"

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2010 14:12 
Kullanıcı avatarı

Milletin ağzına sakız olmuş,garantide garanti diye...
Bunların hepsi Temsa'nın bizi biraz daha söğüşlemek için çabası...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2010 22:12 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdal
Araç: colt 1.3 amt
Kan grubu: B(+)
drmert; bende sizin vesilenizle landirenzo ya yöneldim,garanti işi kafamı bozuyor ama
motor açısından sorun çıkacağını sanmam belki amt ile ilgili bi sıkıntı olur diye ondada
lpg ile şanzımanın birbiriyle alakası yok,dün landirenzo bayisinden 1400tl/10 taksit fiyat
aldım,peşin vereyim dedim 1350 tl dediler, bende karar aşamasındayım,aracıma en az
5 yıl binmeyi planlıyorum ,bu nedenle lpg yi iyiden iyiye düşünmeye başladım
hayırlısı bakalım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2010 22:27 
Kullanıcı avatarı

drmert ;sormayı unuttum sizin lpg kit montajında manifoldu deldlilermi yoksa pipo mu
kullanıldı? usta benim araca baktıktan sonra deleriz veya pipo takarız şeklinde kesin konuşmadı.
manifoldun delinmesinin araca bi zararı olurmu acep?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2010 22:40 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

şişt garantici Coltçular,

çelmeyin aklımı :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 May 2010 23:55 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

enjektör sesi nedir opethçim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 08:57 
Kullanıcı avatarı

abi ben de lpg düşünüyorum yazdan sonra inş taktıracam :)

"LPG" hareketi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 09:08 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bir çoğunuzun bir süredir LPG ile ilgili araştırmalar yaptığını biliyorum,brc,atiker,zavoli,landirenzo gibi markalar arasında değerlendirme yapılıyordu hatta bende hem fiyat hemde garantisi ve temiz işciliğinden ötürü atikeri tavsiye etmiştim,ancak dün bir dostumla yaptığımız uzun bir sohbette landirenzonun fiyatının pahalılığının sebeblerini konuşurken landi renzo nun diğer markalara göre daha kaliteli malzeme ve daha ayrıntılı işciliği olduğunu farkettim,o yüzden 3-5 e bakmayıp landirenzo LPG taktırmayı düşünenlerin doğru bir karar verdiğini düşünüyorum,saygılarımla.

ENGİN YILMAZ

0530 413 27 40

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 11:14 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
bacey yazdı:
enjektör sesi nedir opethçim :)

lpgnin yanma odasına yollayan zımbırtının sesi :)

n zaman ve hangi aralıklarla duyuluyor opethçim?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 16:46 
Kullanıcı avatarı

drmert arkadaşımızın yorumları çok güzel. kafamdaki soruları tek tek yanıtlamış. Landi-Renzo şu anda benim için birinci sırada geliyor. Acaba Landi-Renzo'da iddia edildiği gibi bir yüksek enjektör gürültüsü var mı? Böyle bir gürültü varsa, rölantide mi yoksa yüksek devirlerde mi duyuluyor? Landi-Renzo'yu bilenler (öncelikle drmert) cevap verirse çok sevinirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 18:02 
Kullanıcı avatarı

kemo yazdı:
drmert arkadaşımızın yorumları çok güzel. kafamdaki soruları tek tek yanıtlamış. Landi-Renzo şu anda benim için birinci sırada geliyor. Acaba Landi-Renzo'da iddia edildiği gibi bir yüksek enjektör gürültüsü var mı? Böyle bir gürültü varsa, rölantide mi yoksa yüksek devirlerde mi duyuluyor? Landi-Renzo'yu bilenler (öncelikle drmert) cevap verirse çok sevinirim.

arkadaşlar az önce fiyat karşılaştırması yapmak için denizli deki landirenzo bayisi ile görüştüm telefonda
enjektör sesini sordum oda enjektörlerin keçe ile kaplandığını söyledi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 18:39 
Kullanıcı avatarı

Yettiiiim ;)
Bahsedilen enjektör sesi araç rolantide iken duyuluyor.
Seside aynı "annelerimizin 1980 senesinde kullandıkları Singer Marka dikiş makinesi gibi"
"cık cıkı cık cıkı"
Ancak gaza biraz dokundunuzmu farkedilmez oluyor.Hiiiç kafanızı takmayın hemencecik alışacaksanız.

Benim aracın manifoldu delinerek takıldı ve hiçbir zararı yok bu işlemin.
1350 TL ortalama bir fiyat ancak daha iyi olabilir diye düşünüyorum,özellikle nakit alımlarda.
Ancak ben taktırdığımda tesadüfen kampanyaya denk gelmiştim ve 1300 Liraya taksitlendirmiştim.

Şu an için 7.000 Km'dir LPG ile kullanıyorum Colt'umu.
Net 840 TL daha az para ödedim yakıta.Hele şu aralar havaların ısınması ile iyice düştü değerler...

Başka soru varsa alayım....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 18:50 
Kullanıcı avatarı

drmert,

Simit tüp, stepne boşluğuna tam oturdu mu, yoksa biraz çıkıntı (ya da bombe) yapıyor mu? Depoyu kaç litre tercih ettiniz?

Mümkünse koltukların ileri geri hareketinde değişiklik olmamasını istiyorum. Landirenzo'nun simit tüp seçenekleri, stepne boşluğuna tam oturmuyorsa, bir kombinasyon yapıp Landirenzo kite Atiker'in LPG simidini takmak mümkün olabilir mi acaba? Zira, sahibinden.com'da Atiker sistemli olarak arabasını satan bir kaç kişiye danıştım ve 27litrelik deponun stepne boşluğuna tam oturduğunu söylediler. Yani Landirenzo sistem takıp depoyu Atiker'den alabilir miyiz sizce? Arabayı şimdi benzinli kullanırken bile depoyu 50'şer liralık doldurup sık sık yakıt aldığım için, LPG tankının küçük olmasında da bir sakınca görmüyorum, yeter ki arabanın koltuk-arası genişliği değişmesin (arabaya binenler koltuk-arası genişlik karşısında şaşkına dönüyor çok beğeniyorlar).

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 20:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: fatih
Araç: 20010 colt amt invite
Meslek: academician
arkadailar bende teleflexten fiyat aldım 1700 tl 10 taksit..dünyadaki en gelişmiş enjektörlere sahip markalardan birisi...bim düşünün derim..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye