Zaman: 27 Nis 2024 00:25

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 48  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 20:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mahmut
Araç: '14 VW Golf 1.4 TSİ Highline
Meslek: Doktor
Kan grubu: ARH+
Benim aracım Makyajlı kasa ve bu yüzden koltuklarım öne-arkaya hareket etmiyor.
Ben LPG kiti taktıracağım sıralar eski kasa Colt sahibi bir arkadaşla görüştüm.O da Landi Renzo taktırmış aynı yerde."Ben çok memnunum ancak Simit Tankı takarlarken ben uyarmadığımdan koltuklarım en arkaya kayamıyor,tank engel oluyor" demişti.
Ancak randevu aldığını ve kolaylıkla düzeltilebildiğini söylemişti.

Ben 40 Lt'lik LPG tankı aldım.Bizim bagaj iki katlı.
En altta stepne boşluğu,onun üstünde 10 cm yüksekliğinde zemin kat onun üstünde de esas Bagaj bölümü.
LPG Tankı stepne boşluğunu 2-3 cm kadar aşmasına rağmen "Esas Bagaj Alanımı" etkilemedeğinden sorunsuz bir şekilde kullanıyorum.

Tüm Markalar LPG tankı olarak Yerli Üretimleri kullanıyorlar.
Her Hacimde ve şekilde LPG tankı bulunuyor hiç merak etme.
Ancak şunu da söylemeden geçmeyeyim;
Aldığınız LPG tankının toplam hacminin yaklaşık %20'lik bir kısmını kullanamazsınız,boş kalmak zorunda.
Özellikle yazın sıcaktan ötürü Gazlar genleşerek hacimlerini arttırırlar.Ayrıca olası bir kazada bu tank eğilip yamulabilir.Bundan dolayı LPG tankının girişindeki Gaz Ventili (Şamandıra) Belli bir basınca geldiğinde gaz girişini otomatik olarak kesiyor ve yaklaşık %20'lik bir hacmin boş kalmasını sağlıyor.
O yüzden 27 Lt'lik bir Tank taktırırsan bunun maximum 22 Lt'sini kullanabilirsin.Ortalama her 300 Km'de bir LPG alman gerekir.

Not:Bahsettiğim şamandıra sisteminin ayarı doğru olmayabiliyor.Böyle olduğunda da Tankın tamamına LPG doluyor.Bunu anlamanın yolu LPG Kitini İlk taktırdığınızda gidin bir Akaryakıt istasyonuna ve "Fulle" diyin.Eğer Toplam hacmin %80 'i dolmasına rağmen Gaz tabancısından tanka gaz akışı devam ediyorsa şamandıra ayarını düzelttirmek gerekir.
Benim başıma geldi,40 Lt'lik tank 40 Lt LPG alınca Servisin yolunu tutmuştum :)

Teleflex 1700 Lira,İyi fiyat.
Taktıracağım zaman bu fiyatı bulsam taktırabilirdim ancak Şu anki deneyimlerimle en başa dönsem Teleflex'e rağmen Landi-renzo Taktırırdım.
Çünkü çok ekonomik ve sorunsuz.

Aklınıza takılan varsa sorunuz lütfen,hayırlı akşamlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2010 23:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Valla ayın 24'üne kadar bu işi halletmeme lazım.. ya taktırıcam.. yada bir dahaki muayeneye kadar benzinle devam edicem.. Aracı 3 yıllık kredi ile aldım ve 6 ayda 8000km civarı yaptım..

Burda BRC ve Atiker'in yetkili servisi bizim sınıf öğretmeni bir arkadaşın eşi.. Hocam BRC'ye gerek yok ATİKER takarız dedi.. kendisi kurucu mühendislerinden.. Okulda kime taktıysa Atiker taktı ve şikayeti olan yok..

pff ne yapsam bilmiyorum.. atiker taktırsam bu yıl sonuna kadar amorti ederim heralde..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 May 2010 19:13 
Kullanıcı avatarı

Sahibinden.com'da arabasını satanlarin hepsi Atiker LPG taktırmışlar. Birkaç tanesi ile konuştum ve hepsinin arıza lambası yanıyormuş. Ben arıza lambasının yanmaması için, 990TL verip Atiker almak yerine 1400TL verip Landirenzo almayı tercih ederim. Ama Landirenzo kit ile birlikte Atiker'in 27'lik simit deposunu kullanmaya sıcak bakıyorum. Bunun mümkün olup olmadığını bilen varsa lütfen yazın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2010 13:43 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
özellikle LPG taktırma arefesindeki SynThejiime ve opethçime gitsin :)

Barış Çevik arkadaşımızın cevaplarıdır:

1-----------

Merhaba,
İyiyim, teşekkürler, sen de iyisindir,
Lpg den memnunum, memnunum derken varlığını sadece gaz bitince doldurturken hatırlıyorum.
Fiyatından dolayı yine taktıracak olsam Atiker taktırırdım.
Atiker kendi kitini kullanıyor.
16 kr/km sadece gaz, havalr sıcak ufak bir miktar (200 metre civarı) da benzin kullanıyor.
İyi günler.

2-------------------

quote:

teşekkür ederim ben de çok iyiyim...müsadenle birkaç soru daha sormak istiyorum : 1- performans düşüşü var mı, varsa hissedilir düzeyde mi? 2- LPG AMTnin arada bir yaptığı kararsız kalışına etkisi oldu mu? 3- Arıza ışığı hiç yandı mı, söndüyse kaç kmde söndü? 4-simit tanktır büyük ihtimalle 27 lt miydi?...25 lt olanları stepneye tam oturuyormuş, 25 lt seçeneği de var mıydı? 5-takıldığından itibaren kaç km içinde uyum gösterdi?...6-yaz kış çalıştıktan 200 m sonra LPG devreye giriyor mu?...7- Hangi devirden sonra LPGden benzine geçiyor (hani gazı kökleriz ya?)

şimdiden teşekkür ediyorum dostum....

cevaplar

1-Performans düşüşü kesinlikle yok.
2-Benzinli kullanma nasılsa aynen öyle, fark yok.
3-Arıza lambası ara-sıra yanıp sönüyor.
4-Benimki 32 litrelik tank 27 litre gaz alıyor, taktırdığımda simit tank seçeneklerini hiç sormadım, Atikerin sitesinde 27 litrelik seçeneği görünüyor, yaklaşık 19-20 litre gaz alır. Menzil de ortalama 200-250km olur.
http://www.atiker.com.tr/tankdetay.asp? ... TankID=107
5-Taktırdığımda usta yaklaşık 3 depo fazla tüketim olacağını söyledi ama öyle olmadı, taktırdığımdan bu yana yaklaşık 15-16 kuruş yakıyor.
6-Gaza geçme ısısı 35 C, bu geçiş de kış şartlarında, örneğin 0 derecede yaklaşık 5 dakika veya 1000-1500 yol gidince oluyor. Bu aralar günü ilk çalıştırmasında 200m civarında oluyor. Tercihen benzin tüketimini minimuma indirmek için bu geçişi bekleyerek geçiriyorum.
7- Gaza geçişin devirle ilgisi yok, sadece motor suyu sıcaklığıyla ilgili, ideal sıcaklık 35 C.
Bunun dışında kafana takılan herhangi bir soru olursa memnuniyetle cevaplamaya çalışırım.
İyi günler..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2010 14:50 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
16tl/100km

yani: 16/2=8lt/100km de lpg tüketiminden bahsetmiş. bu 6.6lt/100km benzine tekabül ediyor. istanbul şehiriçinde yapılması zor bişey ama colt için normal bir yakış diyebiliriz.

atiker yerine tomesetto önerimi yineliyorum. sonuçta birçok markaya lpg kitleriyle ilgili ürünleri yapan bir marka ve fiyatı da atikere yakın.

Ben ancak ışıklarda basarsam 6.6-7.0 gibi değerleri görüyorum. Bugün okula gelirken 5.9'la geldim, park ederken 6.0 oldu..

Dün çarşıda gezdim sonra kuzuluğa gittim, dönüşte şehir içi arkadaşa uğradım. 5.8 ile kontak kapattım. Sonra eve gittim eve 6.2 ile kapattım.

Ayrıca lpg'de burda 1.83 en pahalısı.. Sanırım LPG ile de paylaşıma devam edicem.. :D

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2010 15:27 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Kan grubu: ARh+
M5'e bile LPG taktıran duydum.Colt'a LPG takılmış birşey mi :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2010 17:34 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Türkiye'de 2 veya 3 tane lpg'li ferrari olduğunu duymuştum. hani almanyada fabrikaya sorduktan sonra fabrikanın aracını ondan satın aldığı ferrari :)

yarın sabahtan gidiyorum taktırmaya. tan olayına da baktım 180mm'lik 40lt tank'ın uygun olunduğu söylendi yarın stepneye koyup bakıcam zaten. arka koltuk en arkaya gitmezse daha küçük tanka geçebilirim. lt'si aklımda kalmadı şimdi.

40lt %80 dolu olsa 32lt lpg alır 100km'de 8lt lpg harcasam 400km menzile sahip. bence gayet yeterli.

Bizim de ÇAnakkale gezisi yattı. Yarın sabah bırakıyorum taktırmak için.. Ama Atiker mi Landi Renzo mu hala karar veremedim. Takacak usta aynı.. Usta faktörünü çıkarttığımızda Landi Renzo ve Atiker'in ne farkı var ki? Eski yazılara baktım başlarda herkes enjektörleri bosch sanmış, ama öyle dğeil Med enjektör kullanıyorlar.

400TL fazladan veririm. ama atiker'den farkı ne olacak.. rolantideki çık çık sesinden başka?

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2010 20:42 
Kullanıcı avatarı

Med plastik aksamın üzerinde yazıyor haklısın,ancak enjektörlerin üzerinde bosche yazıyor,kendim inceledim gördüm.
opeth'in de dediği gibi selonid valf sistem ortalama 4500-5000 dd civarından itibaren sürekli açık kalarak kontrölsüz gaz sarfiyatına neden oluyor..
Ama karar senin.
Şimdiden hayırlı olsun.

Ayrıca 10-15 binde bir bakımı falan yok bu Landi-Renzo'nun.Diyen usta maddi kaygılar çekiyor olsa gerek!!
25-30 Bin km'de bir küçük bir filtre değişiyor o kadar...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 May 2010 23:34 
Kullanıcı avatarı

drmert yazdı:
Med plastik aksamın üzerinde yazıyor haklısın,ancak enjektörlerin üzerinde bosche yazıyor,kendim inceledim gördüm.
opeth'in de dediği gibi selonid valf sistem ortalama 4500-5000 dd civarından itibaren sürekli açık kalarak kontrölsüz gaz sarfiyatına neden oluyor..
Ama karar senin.
Şimdiden hayırlı olsun.

Ayrıca 10-15 binde bir bakımı falan yok bu Landi-Renzo'nun.Diyen usta maddi kaygılar çekiyor olsa gerek!!
25-30 Bin km'de bir küçük bir filtre değişiyor o kadar...

Üstadım normalde 4500-5000 devirde araba benzinde de kelebekleri tamamen açmıyor mu zaten? Ayrıca LAndi Renzo'nun kendi sitesinde biz Bosch enjektör takmıyoruz sadece kontrol bilmem neysi Bosch gerisi MEd üretimi diyorlar..

Valla 400tl benim için Canon 55-250mm lens demektir.. Eğer bu selenoid valf sisteminin ileride bir zararı olmayacaksa, değiştirilmesi gerekmeyecekse.. Atiker benim işimi görür gibime geliyor..

Hala da karar veremedim.. Yarın sabah bırakıcam ve akşama bunlardan biri araca takılmış olacak.. Bu arada nerelerini delecekler, nerelerini deldirtmeye gerek yok.. kısacası montaj ile ilgili ip uçları var mı verebilecek..

En basidinden lpg göstergesini nereye taktırsak güzel olur?..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 May 2010 15:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Kan grubu: A+
göz önünde olsun bence.sis farının anahtarının üstü olabilir mesela, veya gözükmesin diyosan el freninin altındaki kaplamaya ufak bi delikle bağlat. :) tamamen sana kalmış yani :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 May 2010 20:34 
Kullanıcı avatarı

Hayırlı olsun.
Ben göstergeyi vitesin öndeki iki bardaklığın arasındaki plastik kısma taktırdım.
Gayet hoş duruyor.

Nerelerin delineceğini bilmiyorum çünkü sabah verip akşam teslim aldım aracı.
Montajı pek görmedim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 May 2010 11:54 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer ve _opeth,

Taktırdığınız LPG sistemleriyle ilgili yorumlarınızı heyecanla bekliyorum. İnşallah, ikiniz de seçimlerinizden memnun kalırsınız. Tecrübelerinizle bize yol gösterirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 May 2010 13:53 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
SynTheSizer yazdı:
_opeth yazdı:
16tl/100km

yani: 16/2=8lt/100km de lpg tüketiminden bahsetmiş. bu 6.6lt/100km benzine tekabül ediyor. istanbul şehiriçinde yapılması zor bişey ama colt için normal bir yakış diyebiliriz.

atiker yerine tomesetto önerimi yineliyorum. sonuçta birçok markaya lpg kitleriyle ilgili ürünleri yapan bir marka ve fiyatı da atikere yakın.

Ben ancak ışıklarda basarsam 6.6-7.0 gibi değerleri görüyorum. Bugün okula gelirken 5.9'la geldim, park ederken 6.0 oldu..

Dün çarşıda gezdim sonra kuzuluğa gittim, dönüşte şehir içi arkadaşa uğradım. 5.8 ile kontak kapattım. Sonra eve gittim eve 6.2 ile kapattım.

Ayrıca lpg'de burda 1.83 en pahalısı.. Sanırım LPG ile de paylaşıma devam edicem.. :D

Bunlar nasıl fiyatlar anlamadım.
Ben Milangaz 1,98 TL' ye alıyorum.
Geçen yolumun üzerindeki PO' dan almıştım, sanırım o da aynı paraydı, depoyu fulledim herzamanki gibi 64 TL tuttu...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 May 2010 20:22 
Kullanıcı avatarı

Ya bu lpg fiyatları neden illere göre dğeişik.. yada Sakarya ile Ankara'nın farklılığı neden? DH'de posa ankaralılar dalga geçiyor burda 1,55'e bile var diye..

Ben şimdiye dek 1 defa aldım o da Shell'den 1,78.. Opet katkılıymış ve filtreleri dolduruyormuş.. Burda fiyatlar şöyle

Opet: 1,83 (En pahalısı bu)
PO: Bilmiyorum (PO'nun istasyonları çok dandirik geliyor 1 kere benzin aldım daa da girmedim)
Shell: 1,78 (Normalde benzin en pahalı Shell'de ama Gaz nedense uygun)
Lipetgaz: 1,68 (Burası sadece lpg satıyor. Hiç boş görmedim herkes burdan alıyor)

Ben şuan Shell kullanıyorum.. Performansı gayet güzel.. Depom 35 yada 38 litre ama 30 litre alıyor. Bu da Shell'de 53tl yapıyor. Geçen perşembe doldurmuştum 5 günde 260km oldu.. Şuan kızmızı ve bir yeşil diş var görünüyor.. Hedefim 380km falandı ama ne yazık ki arabayı %80 dolu kullandım bu 260km'de.. ortalama olarak 8.0 - 9.0 litre görüyorum. Birçok kez hız denemesi yaptım, ara hızlanmalar yaptım.. Klima genelde açık Bakalım kaç km dayanacak..

PErformans olarak bazen arabada bir ağırlık oluyor gibi ama 3000 devirden sonra da canlı bir sürüş sağlıyor. Bugün üniversite yokuşunu tırmandım mesela.. arabada 60 kiloluk 5 kişiydik.. bagajda da stepne ve diğer zamazingolar vardı.. Klima açıktı ve 2. kademedeydi.. 5. vites 90'la çıktım.. Daha önce de böyle dolu şekilde çıkmıştım yine değerler böyleydi.. Ama normal trafikte klima açıkken ve araba doluysa kalkışlarda gücünü kaybettiğini hissediyorsunuz..

Bir de benim arıza lambam ilk 100km'de yandı hala sönmedi... Vedat'ınki yanmadı sanırım. Eğer aynı usta yapacak olursa ben yine Atiker'i tercih ederdim ama Vedat'ınki gibi farklı bir yerde yaptırabilseydim.. LAndi Renzo'yu taktırırdım.. Çünkü onunki arıza lambası yakmadı sanırım. Ben burda ne taktırsam aynı usta takıcaktı.. Sakaryadaki en iyi yerlerden birinde taktırdım çünkü..

Resim

Resim

Sakarya'daki en uzun yokuş bu.. kaç derece bilmiyorum ama özellikle ilk boğumu geçince arabalar bayılıyor.. Valla ben bir kaptırdım sonuna kadar 90'la çıktım.. Çocuklar da gaz veriyo birazdan vite küçülür diye..

Bu yokuşu 1.6 FSI Golf ile de dolu arabayla çıkmıştık.. o da 6 ileri vitesti ama 5. vitesle tamamlayamamıştı. 4. vitese düşmüştü..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 May 2010 22:31 
Kullanıcı avatarı

Üniversite yolu yapılalı 2-3 yıl oluyor ama üniversite minibüsleri hala eski yoldan çıkıyor tabii ki.. Yani bu yol arabası olan öğretim üyelerine ve öğrencilerine yaradı.. diğerleri hala eski yoldan devam ediyor. Ayrıca bu yol takip edildiğinde direk İZmit/İstanbul D100 karayoluna bağlanıyor.. Kampüsün arka tarafı da böyle cillop olsa birçok kişi buradan çıkar yola :)

Arıza lambasının yanmaması güzel.. Ben çok dert ediyordum ama şuan pek aldırmıyorum.

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 May 2010 22:46 
Kullanıcı avatarı

Olma mı.. 1'i yetkili 2'si de özel olmak üzere 3 adet servisimiz mevcuttur.. hata koduna göre mi ayar yaptırıyım.. Ben ayara gitmedim çünkü hava filtresi ve bujiler değişir yakında.. araba 57bine gelmiş daha bujiler hiç değişmemiş.. Senle gittiğimizde ustalar sorun yok dediydi de kafayı oynatıyodum.. Lem bu benzin nasıl ateşleniyor.. hiç mi bitmez buji. :)

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 May 2010 15:04 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer'ın söylediklerine göre Atiker'in performansı güzel. Arıza lambası yakması ise istemediğimiz bir durum. Fotoğraflarla arabanın performansını koruduğu yerlerin gösterilmesi çok şık olmuş.

_opeth, siz Landirenzo taktırdınız sanırım. Öyleyse, LPG kitinden (veya enjektörlerinden) kaynaklanan ekstra bir gürültü duyuyor musunuz, rahatsızlık veriyor mu, arabanın performansı çok düştü mü, LPG'yi nerede taktırdınız, servisinizi tavsiye eder misiniz? Biraz fazla soru oldu belki ama merakımı hoşgörün...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 May 2010 15:37 
Kullanıcı avatarı

kemo yazdı:
SynTheSizer'ın söylediklerine göre Atiker'in performansı güzel. Arıza lambası yakması ise istemediğimiz bir durum. Fotoğraflarla arabanın performansını koruduğu yerlerin gösterilmesi çok şık olmuş.

_opeth, siz Landirenzo taktırdınız sanırım. Öyleyse, LPG kitinden (veya enjektörlerinden) kaynaklanan ekstra bir gürültü duyuyor musunuz, rahatsızlık veriyor mu, arabanın performansı çok düştü mü, LPG'yi nerede taktırdınız, servisinizi tavsiye eder misiniz? Biraz fazla soru oldu belki ama merakımı hoşgörün...

Landi renzoyu bilmiyorum ama atiker'in enjektör sesi de rolantideyken gayet rahat duyuluyor. İnternetteki atiker resimlerinde o enjektörlere takılan parça plastik gibi duruyor ama benimkinde galvaniz gibi birşey.. sanırım o yüzden ses duyuluyor. Sırf ses için landi'yi eliyorsanız bunu da hesaba katın derim.

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 May 2010 23:40 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
synthejiiim ve opethçim,

son LPG verilerinizi bekliyoruz...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 May 2010 23:51 
Kullanıcı avatarı

Geçen perşembe tam 30lt almıştım, şuan 290km'de.. Artık eli kulağında:) Biraz önce hanımı arkadaşından aldım.. 3-4 saat geçmiş olmasına rağmen, park yerinden geri geri çıkarken lpg'ye geçti, maşallah. Tahminim 350 civarı biter çünkü hiç normal kullanamadım.. hep kısa mesafe ve dolu olarak bindim.. Bi de hanıma falan direksiyon dersleri var.. off off..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 48  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye