Zaman: 28 Mar 2024 20:09

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 48  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 10:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: KAAN
Araç: CZ3
Meslek: SMMM
Kan grubu: A Rh
serrikoc yazdı:
Merhaba
2012 yılı kasım ayı girişli Mitsubishi Colt 1.3 AMT sahibiyim.....

Ben BRC kulanıyorum. 2 defa benzinli Colt aldım ikisine de aynı yerde (sakarya yetkilisi) LPG taktırdım.

Takan firmanın daha önce bu araç üzerinde tecrübesi vardıi bu bence önemli bir durum.

İlk araçta 10 bin km kadar kullandım, mevcut aracımda da 4 ayda 12.000 Km dir kullanıyorum. (2006 Cz3 AMT )

Hiçbir sorun yaşamadım şu ana kadar. LPG anahtarını vites kolunun arkasındaki beyaz kısma monte ettiler.

32 Lt lik tank var stepne yerinde, koltuklar en geriye çekildiğinde eskiye nazaran 3-4 cm lik bir kayıp var ama sorun değil bence.

LPG dolum ağzı tampon sol altta, isteseniz de firma tamponu delmeden montaj yapıyor ki bence de doğrusu bu.

Fiyatı belki diğer kitlere göre biraz fazla ama hakettiğini düşşünüyorum. Daha önce jazz'ımda atiker varken çok uğraştık.

Sürekli bir titreme stop etme (otomatikti araç) yaşadık. Cahil işbilmez bu modeller böyleci ustalar ile muhatap olmak çok can sıkıcı. Tabiki bu o marka kötü demek değil, hakkıyla montaj yapıp sorunsuz yürüyenler de vardır mutlaka.

Ben şöyle düşünüyorum, nazım parama geçsin sanayilerde vakit kaybetmiyim sinirler gerilmesin.

Ayrıca brc nin kit ekipmanları olarak atikerden daha kaliteli olduğunu düşünüyorum.

Sakarya da olsanız Yeşilyurt BRC yi gözüm kapalı tavsiye ederdim.

Siz de riske atmayın referans olunan bir yerde bu markayı taktırın.

Firma çalışanı gibi yazdım ama lpg ile sorun yaşayan biri olarak 700 tl fark için değmez diyorum.

Bazen diyorum ki; ''ne olacak söyle gitsin''
Sonra diyorum; ''Söyleyince ne olacak, sus bitsin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 20:17 

İsim: Ömer
Araç: Mitsubishi Colt 1.3 İnvite AMT 2006
Meslek: Serbest
Göstergenin varsa fotoğraflarını koyabilir misiniz?

Casper_VIA_V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 21:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Kendine zulmetmek isteyen atiker taktirsin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 22:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
eflan yazdı:
Kendine zulmetmek isteyen atiker taktirsin.

Atiker pişmanlıktır :x

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2015 00:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: Serdar
Araç: Mitsubishi Colt 1.3 Elegance AMT
Meslek: Tekniker
Brc kit ile dönüşüm yaptırmam kesinleşti gibi şimdiki araştırmalarım daha çok montajda dikkat etmem gereken hususlar ve doğru servis arayışıyla geçiyor. İlk önce bölge bayi olmasından dolayı karabağlardaki servisi yada iş yerime yakın olduğundan dolayı Gayem otogazı düşünüyordum ama bazı müşterilerin tecrübelerinden dolayı vazgeçtim. Aslında normal şartlarda çok önemsenmeyecek şeyler ama insan bir kez yapılacak dönüşümün sorunsuz ve doğru yapılmasını istiyor. Malum forumdan bir arkadaşla özelden yaptığımız görüşmelerde Star Otogazı tavsiye etti. İnternetten biraz araştırdım herkes memnun pazartesi günü gidip görüşeceğim eğer ikna olursam arabayı dönüşüm için bırakma ihtimalimde var.

@tolga_kaan_
Yeşilyurt bayinin methini bende duydum biraz daha yakın olsa düşünebilirdim ama mesafe biraz fazla birde servisler kendi dönüşümünü yaptıkları araçlara karşı daha ilgili davranırlar gibi geliyor en azından herhangi bir sorunda hesap sorma,sitem etme şansın oluyor. sizinde söylediğiniz gibi daha önce colt tecrübesi olması çok önemli ama izmirde doğru dürüst Colt yok denizlide daha çok Colt görüyorum İnşallah acemiliğini bizde atmazlar.

@_opeth
BRC de uygun araçlarda manifold delinmeden pipo yöntemiyle dönüşüm yapılabiliyormuş. Delinecek olursa da manifold çıkarıldıktan sonra delinmesini tavsiye ediyorlar. Ama plastik yada metal manifold arasında çapaktan dolayı çıkabilecek sorunda bir farklılık var mı bilmiyorum.

Dolum ucunun altta olması daha iyi tamponumu elletmem :D 30 lt depo bana yeter.

Brc bayilerinde subaplarla ilgili çıkabilecek sorunlara karşı ücreti mukabilinde sigorta yapılabiliyormuş sizce kaskoyu genişletmek mi daha avantajlı olur yoksa bu sigortayı yaptırmak mı?

Değişik göstergelerin yerlerinin fotoğraflarını ekleyebilirseniz memnun olurum.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2015 13:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Lycos yazdı:
Göstergenin varsa fotoğraflarını koyabilir misiniz?

Casper_VIA_V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benimki burada: https://yadi.sk/i/IVcUdMDWi5iYu

Sürüş esnasinda gozukmuyor ve erisimi rahat degil ama kimsenin dikkatini cekmiyor oldukca aracla bütün:D

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2015 23:52 
Kullanıcı avatarı

kaan20 yazdı:

Sürüş esnasinda gozukmuyor ve erisimi rahat degil ama kimsenin dikkatini cekmiyor oldukca aracla bütün:D

Zaten erişim ihtiyacı fazla olmaz herhalde ayda yılda bir isteğe bağlı benzine geçirirsek ancak o zaman kullanılır. fotoğraf için teşekkürler...

Bu arada alttaki 0-1 yazan anahtar nedir merak ettim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015 11:41 
Kullanıcı avatarı

serrikoc yazdı:
kaan20 yazdı:

Zaten erişim ihtiyacı fazla olmaz herhalde ayda yılda bir isteğe bağlı benzine geçirirsek ancak o zaman kullanılır. fotoğraf için teşekkürler...

Bu arada alttaki 0-1 yazan anahtar nedir merak ettim

Ön park sensörünün anahtarı, ilk sahibi ön arka park sensörü takmış. öndekini ihtiyaç durumunda oradaki anahtar ile açıyorum. 2 yıldır 4-5kere filan lazım oldu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2015 00:53 
Kullanıcı avatarı

En sonunda Coltu gazladım. :D
Dönüşüm Brc nin Star Otogaz Servisinde 1800 TL karşılığında yapıldı. 30 km lik kullanım süresince benzin ile LPG farkını göremedim inşallah hep böyle olur.
Şu an için sorun olmadığından dolayı Star otogazdan memnunum ama biraz daha müşteri memnuniyetine yönelik hizmet verilse bence daha profesyonel görüntü verebilirler. Bunlar atla deve değil mesela araçlara koruyucu örtülerden örterek çalışsalar, her müşteriye kısaca yapılacak işlemleri anlatarak ön bilgilendirmede bulunsalar, farklı bir istekleri olup olmadığını sorsalar daha iyi olabilirdi.

Kapalı otopark sorunu yüzünden herhalde araçta lpg ile ilgili hiç bir şey görünmüyor gaz göstergesi biraz altta konumlandırılmış

Dolum ucu çok içeride kalmış her lpg alışımda küfür yeme ihtimalim yüksek.

36 lt simit tank takıldı 2-3 cm çıkıntı yaptı. Straforla düz hale getireceklerdi akşam işe gideceğimden 1000 km bakıma kaldı.

LPG geçiş sıcaklığı 35 C olarak ayarlanmış. VSR ise 3500 devir olarak söylendi.Benzin-Lpg oranını sormayı unuttum 1000 km olunca sormayı düşünüyorum.

Montajla ilgili fotoğrafları bir ara yüklerim merak ettiğiniz şeyler olursa sorabilirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2015 01:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Hayırlı olsun, inşallah sorunsuz kullanırsınız. Bu arada benim vsr 3250 devire ayarlı. cvt olduğundan o deviri pek görmüyorum :) Yaglama sistemine göre daha etkili ve kullanımı kolay bir sistem.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2015 16:53 
Kullanıcı avatarı

Coltta o kadar düşük devirlere gerek yok. benim 4500-5000 arası ayarlı. Çünkü 3500 çok alt devir. coltun motoru biraz devirli binilir. Benimki direkt benzine geçiyor orası ayrı :D

çok uzun vadede bütün fişlerimi sakladım. 10lt gaza 1lt benzin harcıyormuşum. Bunun sebebi de aracı devirli binmem.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2015 18:26 
Kullanıcı avatarı

Sağolun teşekkürler
1000 kontrolünde 2a sitesindeki verilere uygun olarak 4000 devir 80/20 oranına lpg geçiş derecesinide 40 yaptırmayı düşünüyorum. İzmirde hava çok sıcak çalıştırır çalıştırmaz lpg ye geçiyor eğer yokuş çıkacaksam benzine alıp öyle kullanıyorum.
Vsr ile edindiğim bilgilerde araç 4000-5000 devirde illa benzin harcayacak şartı olmadığı söyleniyor. Önemli olan 500mbar basınç sınırını geçmesi bu durum kalkışta olursa yine benzin harcar buna karşın 5000 devirle yokuş aşağı gidiyorsanız hiç benzin harcamayabilirsiniz.
@kaan20 benzin kullanım oranınız yüksekmiş bari yarı yarıya yapsanız olmaz mı biraz daha tasarruf etmiş olursunuz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2015 21:06 
Kullanıcı avatarı

Aracı bir ara seri kullanıyordum, uzun süre 5bin devirlerde gittiğim oluyor. doğal olarak o devirlerde lpg ile kullanmayı sağlıklı bulmuyorum, bana bu motor uzun yıllar gitmeli, seri/devirli binsem de sağlıklı olmasını istiyorum. öte yandan benzin harcandığı için de kendimi frenleyebiliyorum veya sonuna kadar performans istediğimde rahatça basıyorum. Benzini performans, lpg'yi ekonomi için kullanıyorum.

6aylık(15ocak-22temmuz)-12355km fişlerimi sakladım;

882lt lpg
1964TL lpg

86,7lt benzin
413TL benzin

aldığım benzin dahil 19kr ortalama çıkıyor benim için yeterli, kullanış stilimi düşünüyorum ve elde ettiğim yakıt ekonomisi ve motor sağlığı açısından memnunum. Benzinde binsem, net olarak 1250TL daha fazla cebimden çıkacaktı. Bu şekilde binince de normal lpg ayarına göre 80-90TL fazla çıktı cebimden ama motorun sağlığı konusunda kafam rahat.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015 00:19 
Kullanıcı avatarı

O kadar seri kullandığınız halde bu oranı tutturuyorsanız çok iyi tabi coltu yapan muhendisleride lutlamak lazım. Altı ayda bayağı km yapmışsınız. Ben bir türlü yapamıyorum. Eşime onumuzdeki hafta sonu denizliye gidelim sen bir hafta kalırsın ben dönerim dedim. Bu sıcaklarda denizliye pişmeye mi gideceğim diyor. :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2015 00:52 
Kullanıcı avatarı

Bizim küçük canavar varken çok zor. Butun hafta annesinin pilini bitiriyor hafta sonları sıra bana geliyor bir dahakine inşallah.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2015 14:22 
Kullanıcı avatarı

Bir süre önce Star Otogazda lpg dönüşümünü yaptırmıştım. Dönüşümden 55km sonra arıza lambası(motor kontrol uyarı lambası) yandı. Cumartesi günü servise gittim çok kalabalık olduğundan ayrıntılı sorular soramadım ama bana zengin yada fakir karışımdan kaynaklanabileceğini söylediler. Arıza ışığını söndürüp tekrar ayar yaptılar bu işlemler en fazla 10 dk sürdü.

Sorunsuz biçimde 330 km kullandım yine lamba yandı. İl dışındaydım 360 km daha bu şekilde kullanıp servise gittim. Daha öncede aynı sorunun yaşadığımı söyledim. Tekrar ayar yapmaya başladılar hata kodu "fakir karışım" olduğunu gösteren kodmuş. Biraz sonra Ege Bölge Müdürlüğünün sahibi olduğunu öğrendiğim Erkan Bey geldi o bazı ayarları değiştirerek yeni ayarları yükledi. Daha önceki sefer yazılımdan otomatik ayar dışında özel bir ayar yapılmadığından umutlandım. Ama 5 km bile gitmeden yine lamba yandı. Salı günü tekrar götüreceğim daha önceki gitmemde yol ayarının çok mecbur kalmadıkça gereksiz olduğunu söylemişlerdi bu sefer yapılmasını isteyeceğim ama yapabilecek bilgi ve tecrübeye sahip birisi var mı bilmiyorum. Yine aynı sorun devam ederse merkezden bilgisayara bağlanarak ayarların yapılmasını isteyeceğim.

Bu sorunlar dışında arabamın lpg li halinden memnunum 40km şehir içi sıkışık trafik 290km şehirler arası genelde 90-130 km arada 140-150 km çıktım. Yol bilgisayarı 8.5 lt gösteriyordu. lpg alıp depoyu doldurduğumda 8.6 lt hesapladım.
Sonraki depoda 30km şehir içi 232 km şehirler arası olacak şekilde tüketimim 9.5 lt oldu.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2015 00:59 
Kullanıcı avatarı

Ayarlari dogru olduğu sürece hicbir lpg kitiyle ariza isigi yanmaz. Gecen hafta atiker lpgli colt kullandim ariza ışığı yoktu. Sadece bitik bujiler sebebiyle tam yanma gerceklesmedigi icin ara ara yakiyordu. Aracin cekisindeki düşüklük sebebiyle bujilerden suphelenip bujiler degisti ve problemler ortadan kalkti.

Star otogaz sanirim brc takiyor. Ariza isigi olmamasi lazim. Merkezle görüşüp yazilimla ilgili destek isteyin. Ariza ışığı normaldir diyen usta ile fazla muhattap olmayin. Ariza isigi yaktiracak sekilde ayarlanirsa motora zarar verme ihtimali yüksek.

bir kere ariza isigim yandi ertesi gun söndü. Sebebi ise aldigim yakit idi. Izmir otogar karsisindan aldigim PO gaz ariza isigi yaktirmisti. Ertesi gun gaz bittigi ve yerine shell gaz aldigim icin söndü ve bir daha yanmadi ben de bir daha adi sani bilinmemis yerlerden almadim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2015 11:03 
Kullanıcı avatarı

Onlara görede arıza ışığı yanmaması lazımmış. Ama benim gördüğüm yapılan sadece arıza ışığının söndürülmesi ve brc yazılımıyla otomatik ayar yapılması her seferinde aynı şeyler yapılırsa arızanın düzelme ihtimali yok. Babamın kullanabileceğini bilsem memlekete giderken benim arabayı verip çorum yada Ankara'da ayarlattıracağım ama babam otomatik araç kullanamıyor. Sorun montajda olmasın ayar bir şekilde yapılır. Onların çözüm yolu bitsin ben yeni önerilerde bulunurum bu onların son hakkı bu seferde düzeltemezlerse biraz tansiyonu yükseltmek lazım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2015 14:43 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Arac nerede su an o kismi kacirdim sanirim?

Arkadasin profilinde izmir yaziyor, star otogaz da izmirde brc bayisi. Izmirde bazi lpg istasyonlari sıkıntılı belki alınan yakittan diye şüpheleniyorum. Ama ayar problemi de olabilir. Ayar problemini merkez 2a muhendislikle görüşülürse daha kolay çözüme ulaşılabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Ağu 2015 18:03 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Arac nerede su an o kismi kacirdim sanirim?

Lpg donuşumu İzmir 1.Sanayide Star Otogaz Brc Servisinde yapıldı.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 941 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ... 48  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye