Zaman: 28 Nis 2024 02:26

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Atiker, Landi Renzo, BRC
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 11:54 
Kullanıcı avatarı

malum benzin fiyatları artınca herkes gibi ben de LPG düşünmeye başladım. Lakin ATİKER mi LANDI RENZO mu yoksa BRC mi karar veremedim.

artı ve eksileri bu başlıkta toparlayabilir miyiz bilen arkadaşlar!

ben hyundai nin garanti bozmadan BRC marka lpg ile araçlarını sattığını biliyorum. ama kimse BRC den bahsetmemiş. siz ne dersiniz

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Atiker, Landi Renzo, BRC
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 12:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
_opeth yazdı:
brc 1550 lira dedi landi renzo 1450 lira dedi ondan landi renzo taktırdım. yoksa ikiside aşağı yukarı aynı enjeksiyonlu lpg sistemi. atikerde ise selenoid valf var ondan ucuz ve sessiz bir sistem dezavantaj olarak yüksek devirlerde mivece yetişememsi sonucu valfin sürekli açık kalması ve fazla gaz sarfiyatı var.

mvec e yetişemiosa o ara benzine alırız :P bende niyetlendim bi ara ama babamın tepkisi:

ya bırk allah aşkına,arkadan biri çarpacak havaya uçacaksın sonra.az yaktırıp çok gezeceğine biraz az gez :oops:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 13:09 
Kullanıcı avatarı

ben kışın edirnedeyim :) yazı full yollardayım :)

her hafta sonu kafadan istanbula geliyorum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 13:50 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
opethçim bir ara yapmıştı...bu işin detaylı matematiksel hesabını kim yapacak?

LPG maliyeti (ruhsat vs her şey dahil)

Benzinli olanların kuruş/kmdeki güncel yakıt sarfiyatı öte yandan maliyeti yanında LPGnin kuruş /km hesabı (sıralıda kullanılan benzini hesap ederek)

ayda kaç km kullananlar geçmeli, kaç ayda ya da kmde amorti eder vs vs...

marka gerçekten çok önemli mi, biri 1000 TL iken diğeri 1600 TL ruhsat vs maliyetleri de cabası ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 17:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Aslında kendi topiğimde yazıcaktım ama buradan da devam edebilirim.

Dün taktırdığım Atiker ile ilgili düşüncelerim şöyle..

Öncelikle çekiş ile ilgili hiçbir problem yaşamadım.. ÖZellikle yol bilgisayarı ile ilgili yazmak istiyorum.. Aldığımda arabayla 10km falan gezmişlerdi ve baya zorlamışlar aracı.. her terefı çamurdu arabanın ve yol bilgisayarı 9.6 Gösteriyordu..

Dün kısa mesafe 2-3 kez sürdüm ama 9.6'yı 9.5'e indirebildim ancak.. Hatta canım sıkıldı, yol bilgisayarı çalışmıyor mu diye..

Neyse yol bilgisayarını manuel resetleyemeyince.. sabahı bekledim.. çok kısa mesafeye markete gittim geldim.. 20'lerde başlayan tüketim.. 9.5'e takıldı yine..

Sonra 5 öğrenci ve dolu çantaları, stepne ve benim eşyalarım bagaj ve içerisi full olarak öğrencileri yağmurlu havada sinemaya götürdüm.. Işıkların birinde multijet bir palio ile de kapıştık ve tokatladık..

Sonra çocukları bıraktığımda, 10km falan gezmiştik ve ortalamam 8.9'u gösteriyordu.. Sonra tek başıma eve döndüm.. burdan sonra kendi güzergahıma dönünce, kapının önünde 8.5 ile ortalamayı bitirdim..

Sonra annem ve kardeşimi otogardan almaya gittim, 3-4km eşim kullandı, sonra anayolda ben geçtim.. ŞEhir içinde 2 yerde durduk ve bagajda 5-6 market poşetiyle ve stepneyle geri döndük.. 17km'lim bu gezintiyle de 8.5 ile açılan yol bilgisayarı 8.3 ile son buldu..

Şuan 8.3*1.83=15,189 kuruş yapıyor. Ama Shell'de 1,78, Lipetgaz mı öyle bir yerde de 1,68'e gördüm bugün.. 1,68'den alsam 1,68*8,5=14,28kuruş oluyor..

Daha çok erken ancak şehir içi 15 kuruşu yakalarım gibi geliyor..

Bu arada bugün yolda giderken arıza lambası yandı.. bakalım sönecek mi..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 May 2010 19:14 
Kullanıcı avatarı

Allah korusun, kaza bela vermesin kimseye ama ben lpg li olup da feci şekilde bir kaza ve patlama haberi hiç okumadım ve duymadım da acaba yersiz bir evham mı bu? yoksa kazalar oluyorda çok fazla haber mi yapılmıyor. lpg hayatımıza gireli 10 seneden fazla oluyor.

BRC, Atiker, Landi Renzo peki bunların uzun vadede bakımdır, garantidir diğer şartları nedir?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 00:10 
Kullanıcı avatarı

İyi de ben ASLA 9.6 gibi bir değer görmedim Sakarya'da.. Bugün her zaman gittiğim bir ki yere daha gittim.. yine 8.3 gösterdi.. Bunu daha önce başka birinden de duymuşyum ama sanırım doğru.. Colt ortalama yakıt tüketimini depodaki benzinden değil de anlık tüketimden yaptığı için.. LPG ile olan ölçümde yol bilgisayarı direk gösteriyor..

Yolda benzinle giderken LPG'ye elinle geçir, yol bilgisayarındaki değerin 1-2 lt arttığını görürsün.. Bunu diğer tarafta deneyerek yazan birinden hatırlıyorum.

Senin ki kaç gösteriyor?

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 00:28 
Kullanıcı avatarı

Hmm benden arabayı bırakırken 20tl istediler montaj sonrası gaz atmak için arabayı bırakırken A Trip 565km'deydi.. Şuan 647km olmuş.. Hala o tek dişi gösteriyor.. Dünden beri 80km yol yapmışım.. Sanırım biraz abarttım :) Şu ana kadar gördüğüm değerler 9.6(kısa mes.)+9,5(kısa mes.)+9,5(kısa mes)+8,5(uzun mes)+8,3(uzun mes)+8,3(kısa mes)= Ortalama 8,95 Uzun mesafeliler ortalamada daha etkin dersek 8,5 gibi bir ortalamam olur.

20tl ile 20/1,83= 10,92lt yani 11lt gaz almışlardır. 1100/8,5= 130km yol gitmesi lazım. 5km de benzinden yemiş olsa (ki 30 dereceye ayarlı,, 10 saniyede geçiyor) 135km yol yaparsam. Yol bilgisayarına %100 inanırım..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 19:56 
Kullanıcı avatarı

Bugün çarşıya 4 kişi gittim annemleri bıraktım , sonra sızdırmazlık raporu için sıraya girdim, egzos emisyon pulumun süresi geçmiş onu yeniletmeye gittim, BRC ve Teleflez takan birerdi burası ve Sakarya'daki Mitsubishi servisi ile anlaşma yapmışlar BRC için. BRC'yi taktırmak sanırım garantiyi bozdurmuyormuş..

Neyse, geri döndüm.. sıra baya ilerlemişti ama öndeki ve arkadakiyle kaş göz hareketiyle eski sırama geri geçtim. 1 saat bekledikten sonra pulu aldım.. Ancak rapora araç tipine GOLD yazmış adam, geri döndüm tükenmez kalemle G'ti C yaptı ve imza atıp, mühür bastı.. umarım sorun çıkmaz..

Sonra çarşıya annemlerin yanına giderken LPG'nin yeşil çubuğu yanıp sönmeye başladı.. sanırım depo bitiyor uyarısı verdi.. Sonra aracı parkettim. Bu işlemler sırasında ortalamam (8.5-9,6 arası değişti).

Neyse yemek yedim ve ardından araca yine 4 kişi bindik.. bu kez normal tek yeşil çubuk yanık duruyordu ve 4-5 saniye içinde LPG'ye geçti.. 2-3km sonra yeniden ve uzun uzun bir ses daha geldi ve o yeşil çubuk yine yanıp sönmeye başladı.. ama benzine geçti mi geçmedi mi bilmiyorum.. rolantide beklerken enjeksiyonun sesini duyuyordum çünkü..

Zaten çevre yoluna girmeden Shell'e uğradım.. kilometre sayacım 694km gösteriyordu..

1,78'den depoyu fulleyin dedim.. tam 30lt lpg aldı.. Demekki yanıp sönerken aslında benzine geçmişti.. bilemiyorum..

694-565=129km gitmişim.. Bu yanıp sönmelerde benzin kullanıldıysa, ve açılışlarda kullanılan benzinlerle 9km yol gitmiş olsak.. 120km oluyor..

Ortalamam 9,1 yapıyor.. O da 16,6kuruş yapıyor.. Yol bilgisayarında bugün giderken 7.8 gibi değerleri görsem de emisyon pulu falan derken baya kısa sürede kontak açıp kapattım.. Arabada çoğunlukla 4 kişiydik..

Ben normal okula gidip gelirken bu değeri 8.3'e çekeileceğime inanıyorum..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 20:09 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Hocam LPG kullanırken yol bilgisayarının gösterdiği veri, sizin de tespit etmiş olduğunuz gibi LPG tüketim verisi olmalı. Ben bunu bizzat şu şekilde teyit ettim,

- Ünye-Samsun arası yol dümdüzdür. Ünye' den çıktım, samsuna kadar 80-90 sabit hızla LPG ile gittim. Yol bilgisayarındaki tüketim 6,5
- Samsun-Ünye arası, 80-90 sabit hızla benzinle gittim. Yol bilgisayarındaki tüketim 5.4

Buradan da anlaşılacağı üzere, benzinli aracın LPG ile kullanılmaya başladığında litre bazında yakıt sarfiyatının %20 arttığını gayri resmi olarak tespit etmiş olduk. Dolayısıyla bu tespitle paralel diğer tespitimiz de, Mitsubishi' lerin yol bilgisayarındaki tüketim verilerinin, (verileri her nereden alıyorsa) o an hangi yakıtı ne miktarda tüketiyorsa birebir onun verisi olduğudur.

Cümle düşüklükleri affola...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 20:17 

Şimdi yukarıdaki mesajımla çelişir şekilde diğer tespitim,

Ne zaman gaz alsam KM sayacını sıfırlarım. Klasik ölçümümü yaparım. Yani, 2. gaz alışımda depoyu fuller, ödediğim parayı yaptığım KM' ye bölerim.

Yol bilgisayarında gördüğüm ortalama örneğin 9. Bu değer doğruysa, 9x1,98(1 LT LPG)=17,82 KRŞ LPG tüketimim olması gerekiyor. Fakat ben aldığım tutarı yaptığım KM' ye böldüğümde 21 KRŞ buluyorum. Bu hesap her defasında bu şekilde...

Baştan şunu da söyleyeyim. Tabi ki sürekli aynı yolları aynı sürat ve iklim şartlarında yapmıyoruz. Ama ölçümler mümkün olduğunca standart şartlarda yapılıyor. Günde kaç kez kontak çevrildiği de bu standartlara dahil...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 20:20 
Kullanıcı avatarı

Peki Ali bey.. Bu gaz gösterge işaretlerinde gazın bittiğini nereden anlarız.. oradaki ustalara direk soramadım utandım.. sonuçta kırmızı yanınca biter ama örneğin bende tek diş yeşil vardı.. bi ses öttü sonra o yeşil ışık yanıp sönmeye başladı.. ama benzine geçtip geçmediğini anlayamadım.. forumlarda kırmızı yanan ışıkta kaç km gidiyor diye sorular sorulmuş.. Ben bugün gaz alırken yeşil ışık yanıp sönüyordu..

Gaz bitmiş miydi bitmemiş miydi?

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 20:29 

Hocam önce düt düt düt bayağı cart sesle bağırır, ardından da yeşil ışık bahsettiğiniz şekilde yanıp sönmeye başlar. Yeşil ışık yanıp söner halde iken araç benzin tüketir.

Siz kontağı her kapattığınızda dikkat edin o ışık o şekilde yanıp söner ve sonrasında komple söner. Yani her kapanışta otomatik olarak benzine geçer.

LPG' nin tam tükendiğini ve benzin kullanarak LPG istasyonuna gittiğinizi varsayalım. LPG' yi alıp depoyu doldurdunuz. Marşa bastınız, araç yine herzamanki gibi hararet belli seviyeye geldiğinde otomatik LPG' ye geçecek, dolayısıyla depoda da LPG olduğu için siz hiçbir işlem yapmadan LPG' de devam edeceksiniz. LPG bittikten sonra LPG almadan devam ederseniz, aracı stop ettirip her çalıştırdığınızda yine LPG' ye geçip yakacak LPG arayacak. Depodaki mevcut yoğunlaşmış LPG' yi birkaç saniye kukllandıktan sonra yine düt düt düt ve yine yeşil ışık yanıp söner, benzin tüketmeye devam...

Tanklarınız da bildiğim kadarıyla simit. Dolayısıyla benim de size sormak istediğim soru, göstergeniz sağlıklı çalışıyor mu? Benim gösterge depoyu fulledikten 20-30 km sonra bir ışık sönüyor, 20-30 sonra 2. sonra 3. ve nihayetinde içerisinde 250 km yol katedecek kadar LPG kaldığında tek ışığa iniyor. Yani göstergenin doğruluk payı hiç yok. Sizde de durum böyle mi acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 20:45 
Kullanıcı avatarı

Valla ben ilk defa fulledim daha.. daha önce 20tl lik atmışlardı onu kullandım.. depom 35lik 30lt aldı.. Ben 28 falan alır diyordum.. depo bitince ışık durumunu yazarım

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 22:00 
Kullanıcı avatarı

bu arada beyler, acil durumda yani depoda benzin yokken çalıştıramıyorsanız, lpg nin göstergesindeki tuşa basılı tutup marşa basabilirsiniz.direk gazda çalışır araba ama tabiki acil durumda, sonuçta nedenini bilmesemde zararlı diyolar :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 22:01 
Kullanıcı avatarı

yahu maşallah el-pi-gi m yok ama bayağı otantik bilgim varmış yahu :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 22:27 
Kullanıcı avatarı

arkadaş atikerde yapıyodu valla :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2010 22:32 

hilmi yazdı:
bu arada beyler, acil durumda yani depoda benzin yokken çalıştıramıyorsanız, lpg nin göstergesindeki tuşa basılı tutup marşa basabilirsiniz.direk gazda çalışır araba ama tabiki acil durumda, sonuçta nedenini bilmesemde zararlı diyolar :D

İlk defa duydum, ilginç bir bilgi...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 May 2010 14:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: ERHAN AKÇA
Araç: LANCER İNVİTE
Meslek: ASTSB.
Kan grubu: B+
atiker taktıralımmı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Haz 2010 01:14 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
http://www.mitsubishiclubturkey.com/viewtopic.php?f=25&t=524&p=9350#p9350
LPG tüketim değerlerimi ekledim arkadaşlar.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: