Zaman: 27 Nis 2024 17:54

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 54 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Mitsubishi Colt Atiker LPG
MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015 10:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: hakan
Araç: Hyundai i20 1.2 Elite Blue 2015
Meslek: Havayolu
Kan grubu: a+
Necm yazdı:
-arkadaşlar hepinizin söylediği de doğrudur. kullanımın tamamı şehir içi ve sakin kullanımdır. 1500-2000 devir aralığında mümkün olan en yüksek viteste kullandım. son ölçümüm (12-15 mart arası) şöyle. bidona 15.tl lik (4,50.TL litre) benzin koydum. arabanın benzini bitip istop ettiğinde depoya döktüm. 42 Km yol gitti. yani km de 0.3571 kuruş yapıyor. bu da 100 km de 7,94 litre benzin yapıyor. havalar soğuktu bu günlerde. ısındığında ne kadar daha azalır bilmiyorum. bu değerlerde 1,3 motor için nasıl tam bilemiyorum. arabayı alalı yaklaşık 10 ay oldu, 5900 km yol yapmışım. senede 7000 km filan yapar. bundan az olmaz heralde. bunun 6000 km sini lpg de kullanılsa benzin lpg farkı 880 tl yapıyor. senede 7000 km lpg de kullanılsa tüp parası çıkıyor. tatil gibi gezme gibi eksra işler yaparsak bu km de daha artacaktır tabi
- arabam şuan 118900 km de ben şimdiye kadar ağır bakım yaptırıldığını düşünmüyorum. mitsubishi servis kaydı da çıkmıyor, özel servislerde ne bakımları yaptırıldı bilemeyiz. benden önceki sahibi 3 yıl kullanmış ve yağ değişiminden başka bir şey yaptırmamış. araç temiz kullanılmış. ben buji enjektör gibi yakıta tesir eden bakımlarını yaptırsam kaça mal olabilir ve benzin sarfiyatına ne kadar katkı sağlayabilir acaba
- ben genel itibari ile lpg taktırma taraftarıyım, aklıma takılan en önemli şey lpg de arıza lambası yanma ihtimali. başka arıza olması durumunda bunu farkedememe ihtimali beni düşündürüyor.
siz ne dersiniz

Merhaba Necmeddin Bey. Kiti taktırdıktan sonra büyük ihtimalle motor arıza ışığı yakacaktır. 1000 km sonra ayara gittiğinizde zengin karışım ayarıyla motor arıza ışığı bir daha yanmaz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015 10:31 
Kullanıcı avatarı

musty yazdı:
Arkadaşlar merhaba, aracıma Atiker lpg kit taktırmak üzereyim. Atiker servisinin telefonda verdiği fiyatlar sizin söylediklerinizden fazla, standart 1100 tl , obd li 1300 tl diyorlar. Aracı bilgisayara bağlamadan kit tipine karar veremeyiz diyorlar. Fiyat politikaları eskisi gibi sabit değil mi bunların? Eğer rakam yüksekse oraya taktırmayacağım, cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Tek yerden mi fiyat aldınız?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Mar 2015 22:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: M. Asım
Araç: Fiesta-2008
Meslek: Öğretmen
hakanov07 yazdı:
musty yazdı:
Arkadaşlar merhaba, aracıma Atiker lpg kit taktırmak üzereyim. Atiker servisinin telefonda verdiği fiyatlar sizin söylediklerinizden fazla, standart 1100 tl , obd li 1300 tl diyorlar. Aracı bilgisayara bağlamadan kit tipine karar veremeyiz diyorlar. Fiyat politikaları eskisi gibi sabit değil mi bunların? Eğer rakam yüksekse oraya taktırmayacağım, cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

Bugün farklı bir yetkili servisten atiker fast sistem icin 1000tl teklif aldım. 6 taksit ile... Crts günü ne randevu aldım. Bulunduğum bölgede çok fazla seçenek yok maalesef. İlginiz için teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2015 09:01 
Kullanıcı avatarı

musty yazdı:
hakanov07 yazdı:
musty yazdı:

Bugün farklı bir yetkili servisten atiker fast sistem icin 1000tl teklif aldım. 6 taksit ile... Crts günü ne randevu aldım. Bulunduğum bölgede çok fazla seçenek yok maalesef. İlginiz için teşekkürler.

Fiyat iyi. 2 yıl önce Cihat (Bacey) arkadaşımızın tavsiyesiyle Atiker safefast OBD II kiti 1100 TL ye taktırmıştım. Hatta 2 yıl 3 ay oldu. Çok memnunum. Bu kite karar verdiyseniz çok memnun kalırsınız. Yeter ki montaj iyi yapılsın. İlk etapta motor arıza ışığı yanabilir. 1000 km bakımında (aslında 1500 ama ben erken gitmiştim) zengin karışıma geçince bir daha hiç yakmadı. Enjektör sesi yok, LPG ye geçişte hiç hissetmiyorsunuz. ev-iş arası 10 km gibi kısa bir mesafe olduğu için LPGye geçiş ısısını 35 olarak ayarlatmıştım. Yine de hiç problem çıkmadı. Normalde 40 idealdir. Siz de uzun süre problemsiz kullanırsınız inşallah.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2015 18:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: necmeddin
Araç: mitsubishi colt
Meslek: danışman
ağır bakım derken mesela 100.000, 120,000 bakımları diyorlarya öyle birşey. ben pek anlamam ilk arabam zaten. ancak aracımın servis kaydı çıkmadı hiç. demekki ilk alanda yetkili servise gitmemiş galiba. belki özel serviste gerekli bakımları yaptırmıştır bilemem. benim tahminim bu zamana kadar aracın yağ ve filtre değişimi dışında hiçbir bakım yapılmadığı yönünde. buji değişimi yapıldımı onuda bilmiyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Mar 2015 21:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Colt gibi aracın güzel bir yol bilgisayarı varken bidonla ölçmek, motoru, benzin pompasını yormak çok mantıklı fikir değil. Zira biten yakıttan ötürü benzin pompası yanabilir, benzin pompasının fiyatından haberiniz var mı? deponun şekli bilinmiyor, kafasına göre bitti diyebilir ve stop edebilir.

Makyajlı kasa coltum var. yol bilgisayarı çok küçük bir hata payıyla lpg'yi ölçüyor. Makyajsızlar ölçmüyor ama benzinde yanılmaz. Bu araçlar elektronik sistemle çalışıyor, ne kadar yakıt yollayacağını, ne yapacağını kontrol ediyor...

Kendi aracım brc kitli, eski sahibi 16bin km'de taktırmış. Ben ondan 61bin km'de aldım. şu anda 81500km'deyim.
BRC ile şamandıra dışında bir problemim olmadı, kalan yakıtı bir türlü adam gibi göstermiyor.

Eski aracım benzinli idi ve şehiriçinde 9-10lt nin altında yakmazdım. Şimdi colt ile şehiriçinde 8-9lt lpg yakıyorum ve eski aracıma göre daha hızlı kullanıyorum. Eski aracımla yılda 5bin km yaparken, colt ile ilk yıl 10bin km yaptım. haziranda 2.yılım olacak ve 2.yılımda 15bin km civarında gitmiş olacağım. coltun lpg ile ekonomisi dizellerden daha iyi.

japon, her türlü gider motoru demek yanlış. Eğer arabanızı önemsiyor, ileride sorun yaşamak istemiyorsanız bence brc kullanın. Atiker kullanıp memnun olan da var olmayan da var. Forumda motoruna lpg yüzünden anahtar vurduran araç da atikerli idi. Kısa vadeli bakıp ucuz kit yerine uzun vadede daha avantajlı olabilecek brc'de fayda var.

Ayrıca hangi kit taktırırsanız taktırın, ustayla ciddi ciddi arıza ışığı yaktırmama konusunda söz alın...

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2015 19:09 
Kullanıcı avatarı

benim araba 2008 model yani eski kasa. yol bilgisayarı ne kadar doğru gösteriyor bilmiyorum, sizin dediğiniz kadar iyi hesapladığını düşünmüyorum. en basitinden mesela aracın ortalama yakıt tüketimi ile kaç km menzil gideceğine ilişkin olarak bilgiler dengeli göstermiyor diye hatırlıyorum. menzil bilgisine ilişkin tahmini doğruya daha yakın gibi.
benzin pompasının kaç tl olduğunu ve pompaya zarar verebileceğini düşünemedim. daha doğrusu bilmiyordum. Uyarın için teşekkür ederim. En doğru ölçüm öyle gibi gelmişti.
-İnşallah öyle bir sorun olmamıştır. Benzin pompasında sorun olduğu nasıl anlaşılır acaba.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2015 19:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: ömer
Araç: 2006 1.3 Invite AMT
Meslek: öğretmen
Makyajsızlar da LPG ölçüyor. Çok kez denedim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 11:37 
Kullanıcı avatarı

cümleten, cayırlı cumalar. bende 28 nisan itibarı ile lpg (atiker fast kiti. 1.100.tl) taktıranlara dahil oldum. bunun için jeton biraz geç düştü, iki kez muayeneye girmemek için vize randevusunu bile iptal ettirip cezalı vize yaptırdım :). Ama keşke ilk aldığımda yaptırsaydım diyorum. çünkü ilk verilere göre 7500. yaptığım (11 ayda) yola göre 900.TL den fazla tasarruf sağlayacağını düşünürsek iki üç ay sonra kara geçmiş olacaktım.
lpg ile 300.km yi geçtim ilk izlenimlerim şöyle

1- şuan için tek olumsuz yön lpg de performans kaybı var. bir lpg bayisi performans düşmez. ama mesela benzinle 175 km hıza çıkabiliyorsan. lpg ile 170 yapabilirsin bu kadar bir kayıp olur demişti. ama ben düşeceğini tahmin ediyordum, tahmin ettiğim gibi düştüğünü hissettim. ama benzine geçirince performans eski seviyesine çıkıyor gibi. performans kaybı o kadar önemli değil. eziyet haline gelecek kadar bir kayıp yok. yüzde 10 düşer diye bir genel kanı vardı, bu doğru anlaşılan. arabamla yarış yapmadığım için bu kadarlık performans kaybı önemli sayılmaz benim için.
2- arıza ışığı coltlarda yanma ihtimalinin fazla olduğu forumda ve interrnette söylenen bişeydi. ustalarda bu sistemde büyük ihtimal yanmaz ama düşükte olsa ihtimal var garanti veremeyiz demişlerdi. benim şu ana kadar yanmadı. (ergaz 2,26TL, petrol ofisi 2,02TL, ve TP 2,23TL den olmak üzere şu an üç farklı yerden aldım.
3- TASARRUF beklediğimden daha iyi çıktı gibi.
ergaz 10.TL (4,42litre): 48 km
petrol ofisi 25.TL (12,370litre): 148 km
şu an 25.TL (türkiye petrolleri) 25.TL (11,21litre): ölçüyorum. 80 km filan oldu.
yani alınan yere göre alınan yere göre değişmekle birlikte 1lt lpg ile 10,5-11,5 km yol gidiyor gibi. bu da KM de 0,173kr-0,217kr arasında yaktığını gösteriyor. benzinde önceki mesajımda belirttiğim gibi 0,347 yapmıştı. tabi ozamandan beri benzine 20kr tan fazla zam geldi. bu ölçümlerin hepsi şehir içi dir. şehir dışı ölçme imkanım daha olmadı. usta benzinden lpg ye geçiş sıcaklığını 30 derece ayarlamış. en fazla 200-250 metrede lpg ye geçiyor.
SONUÇ OLARAK: Ben lpg taktırdığım için şuan memnunum, inş. bu hep böyle devam eder:)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 12:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Atiker yerine brc taktirsaydiniz performans farkini hissetmezdiniz, duzgun ayarli araba isik yakmaz, bu araba cok isik yakar su araba az isik yakar diye bi sey yok,

Pwrformans farki belki az depodan sebep olabilir, yani 10-20tl aldığınızı yazinca bos simitle geldiğinizi düşünüyorum, az yakiitta basinc yetmiyor, benimki 5lt filan kaldiginda hafif bi performans azalir gibi oluyor, onun yerine fulleyin, ama valf sesi gelene kadar. Tarrrr diye valv sesi geldigi halde dolum yapilirsa samandira bozuluyor

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 12:19 
Kullanıcı avatarı

- 1000.km dolunca lpg taktırdığım yere uğrayacam. onlarda 1000 km olunca gel demişlerdi.
- brc ile atiker arasında baya bi fiyat farkı var galiba. atiker yeterli diye düşündüm. çünkü arabayı kaç sene kullanacağım belli değil. brc taktırırsam zarar ederim diye düşündüm. bi de atiker fiyat olarakta tercih nedenim oldu.
- 10 tl yi lpg takan usta istemişti gaz alırız diye. istasyona göre iyi yakıt-fiyat ve arıza lambası yakma ihtimallerini denemek için 25.tl olarak alıyorum. gaz azaldığında performansın düştüğü doğru. bunu bende daha önce tecrübe etmiştim. denemeleri bitirince dolu depo ile performansın düşüp düşmediği veya nekadar düştüğünü tekrar değerlendirecem.
- bu arada benim tank, simit. aracın stepnesi ince lastik olduğu ve arka koltukların da kızaklı olduğu için ileri geri hareketini engellememesi için en küçük simit tank takdırdım. ebatları 180-520mm, 27 likmiş. 21 lt. civarında gaz alır dediler. yani 25 tl lik gaz aldığımda zaten depo yarıya kadar dolmuş oluyor. göstergede 2 yeşil ışık yanıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 13:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: anarche
Araç: Colt 1.3 AMT
Meslek: --
Yazmayın şöyle şeyler yok 20krş yakıyorum, yok performans kaybı olmuyor..

Yaktın beni ham petrolün varil fiyatını belirleyen amca.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 14:12 
Kullanıcı avatarı

anarche yazdı:
Yazmayın şöyle şeyler yok 20krş yakıyorum, yok performans kaybı olmuyor..

Yaktın beni ham petrolün varil fiyatını belirleyen amca.

Valla durum bu :) Ben de 22 krş lerden 18-19 krş lere düştüm havaların ısınmasıyla. Bir de ev-iş arası yol üzerine üst geçitler yapılıyor. İnşaatlar bitince yoğun işe gidiş geliş trafiği fena rahatlayacak. 2-3 kuruş daha az yakarım sanırım. Zaten ayağım çok hassastır "cruise control" gibi çalışıyor :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 16:10 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
0,xx şeklinde kuruş yazan arkadaşlar; LPG'yi kaçtan aldığınıda yazarlarsa daha iyi fikir verebilir. Depoda 5 TL fark bile 0.03-0.04 farkedebiliyor.

Bende tartarini var. Ayarlarındanmıdır nedir bilemiyorum. Sadece şehir içi kullanırsam istinasız 33 LT ile 280-290 km yapabiliyorum. Shell ve milangaz ile denedim hep aynı. %50 şehir içi %50 şehirler arasıda istisnasız 380-390 km arası yapabiliyorum. Sadece şehirlerarası deneme fırsatım olmadı...

Sizce normal mi? :shock:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 17:11 

_opeth yazdı:
280-290 km düşük geldi. biraz ayaklar ayarsız sanırım :)

Tabi lancerdan sonra AMT'ye alışmak zor oldu :)

Şöyle bir durum var; normalde lancerda 2000-2500 devir arası vites değişiriyordum. Colt'ta 1. ve 2. vitesler 3000-3500 hatta zaman zaman 4000 devirlerde vites yükseltiyor. Bunun tüketimi mi çok etkilediğini düşünüyorum. Bir sonraki depoyu tamamen manuel modda kullanacağım. Arada bir fark olacak mı merak ediyorum. A modunda 1. ve 2. vitesler araba bas bas bağırıyor %) Yalıtımda iyi olmadığından ses olarakda çok rahatsız edici bir durum...

Birde tartarini yetkili servisi kış ayarı yaptı aralık ayında. Buda tüketimi yükseltiyor olabilir. Mayıs'ta gel yaz ayarı yapayım dedi... Ne kadar doğru bilmiyorum. Beni yiyorda olabilirler... :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 18:29 
Kullanıcı avatarı

AnakinSkyWalker yazdı:
0,xx şeklinde kuruş yazan arkadaşlar; LPG'yi kaçtan aldığınıda yazarlarsa daha iyi fikir verebilir. Depoda 5 TL fark bile 0.03-0.04 farkedebiliyor.

Bende tartarini var. Ayarlarındanmıdır nedir bilemiyorum. Sadece şehir içi kullanırsam istinasız 33 LT ile 280-290 km yapabiliyorum. Shell ve milangaz ile denedim hep aynı. %50 şehir içi %50 şehirler arasıda istisnasız 380-390 km arası yapabiliyorum. Sadece şehirlerarası deneme fırsatım olmadı...

Sizce normal mi? :shock:

-söylediğiniz doğru tabi. bende o yüzden yaktığı litre ve fiyatı ayrı ayrı belirtmiştim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 18:40 
Kullanıcı avatarı

benim araba 2008 model manuel colt. ben arabayı 1500-2000 devir aralığında kullanıyorum. 2000 deviri geçince bağırmaya başlıyor. yalıtım tüm colt ların ortak sorunu anlaşılan.
-kullanım kılavuzunda ekonomik sürüşe ilişkin tablo var. bakmam lazımda yanlış hatırlamıyorsam burada 30km de 2. vitese, 50 km de 3. vitese, 80 km de 4. vitese, 110 km de 5 vitese geçilmesi tavsiye ediliyor. buna bakılırsa benim araç 5. vitesi hiç görmez. birde belirtilen hızların hiçbirisi 3000 devirin üstüne tebabül ediyor hatırladığım kadarı ile. ben 200 devir veya biraz üstünde vites değiştiriyorum. 70 km hız tam 2000 devire tekabül ediyor. en ekonomik sürüşte bu hız ve vites gibi geliyor. zira bu hızda ve viteste 15 km civarında yol yaptığımda yol bilgisayarı ortalama yakıt tüketimi 4.8 e düşüyor. bir kere 4.2 ye düştüğünü dahi gördüm. (bu benzinli kullandığım zamanlara göre tabi)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 19:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yücel
Araç: 2011 Lancer 1.6 MT İnvite
Meslek: İng. Öğretmeni
Kan grubu: ARh+
2011 1.6 lancer, brc my11 kit, 3 bin km önce takıldı, aygazdan alırım hep, 37,5 lt lpg ile 530 km gitti 36 lt ile de 510 fln gidiyor %40 ş.içi %60 ş.dışı, performans kaybını da hiç görmedim, çok memnunum, maşallah diyin :) sen ayarlara baktır timuçin hocam biraz fazla yakıyor gibi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 20:04 

yu-cell yazdı:
2011 1.6 lancer, brc my11 kit, 3 bin km önce takıldı, aygazdan alırım hep, 37,5 lt lpg ile 530 km gitti 36 lt ile de 510 fln gidiyor %40 ş.içi %60 ş.dışı, performans kaybını da hiç görmedim, çok memnunum, maşallah diyin :) sen ayarlara baktır timuçin hocam biraz fazla yakıyor gibi.

Maaşallah diyelim önce :) Lancer manuel vitesti. Benzinde harika tasarruf ediyordum. 52 LT ile şehir içi 750 km den aşağı. Şehir içi şehir dışı karışık 850 km den aşağı görmemiştim.

Ayarlarına baktıracağım bakalım bu hafta. 2 ay önce fsm otoda en iyi yağ ve filtrelerle bakım yapıldı. Ayarlarda muhtemelen sıkıntı var. En önemli ayrıntı olarakda şehir içinde AMT nin 3000 devirden önce 1. Ve 2. Viteslerden yukarı çıkamaması diye düşünüyorum. Dur kalk trafikte çok yakıyor bu yüzden sanırım.

Hayırlısı bakalım. herşeye rağmen benzine göre ort. 0.10 kuruş karım var :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 May 2015 21:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yücel
Araç: 2011 Lancer 1.6 MT İnvite
Meslek: İng. Öğretmeni
Kan grubu: ARh+
yu-cell yazdı:

İstanbul değil sanırım :)[/quote]

Değil, şehir dışı kısmı Ankara-Konya arası ş.içi kısmı Ankara, yoksa ağır İstanbul trafiğinde bu değerleri yakalamak... bilemedim :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 54 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 37 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye