Zaman: 28 Mar 2024 15:19

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Outlander Süspansiyon
MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2017 17:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
Aracımın süspansiyon sisteminde ufak tefek eksiklikler vardı bunu bilerek fiyat düşürterek aldım.
Şimdi kış bitiminde süspansiyon sistemine dalacağım.
Hedef; maximum konfor.
Ayrılan bütçe : mantıklıysa sıkıntı yok :)
Sorun; Araç bozuk yollarda ön takımdan takır tukur ses geliyor.
Araç sekmelerden geçerken bildiğiniz taş döküyoruz. Normal yolda sıkıntı yok.
215/55 R17 lastikten 215/65R16 micheline geçtim gene durun yukardaki şekilde.
Tamam bu araçların süspansiyon sistemi sert olabilir ama parayı bassam konforlu olmazmı.
1. Plan;
Monreo konfor amortisör, yeni az daha uzun yay. Ve ön takım eksikler giderme...
2. Plan;
Air felan...

Konyada bunu çok araştıramıyorum zira çok anlayan yok (servis dahil).
Sizin yada etrafınızda böle bir sorunu çözen. Yada şehrinizde süspansiyon konusunda uzman yer yada isim varsa gelir yaptırırım yada bana parça göndersinler.

Arabamdan eşim dahil çok memnunum ama konfor konusunda az takıntı yaptım sırf bu yüzden satarım valla

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Outlander Süspansiyon
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 09:45 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
tilki yazdı:

gerekirse aç kalırım diyosun..... :D
süspansiyon tuningten anlamam ama senin istediğini muhtemelen sadece amortisör sağlamayabilir: uzun yay ile birlikte kesin çözüm olur gibi. tabi önce amortisör sonra yay işine girmek lazım. mümkünse amortisörleri hemen değiştir :D
geçen sol amortisörden yağ sızıntısı var gibi geldi ustama. ancak değiştirmek için havalar ısınsın kış zamanı amortisör değişmez dedi! yine de sen bilirsin.
Değiştirirsen ben çıkmalarını alırım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 09:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Arkadaş vazgeç bu sevdadan işi çözücen ama bu seferde rodeo yapıyomuş gibiyim araba yolda durmuyo sağa sola kayıyo yeni model fluence ler gibi diycen :D
Coltta aynı esnemiyor kemik gibi araç. Nerde o eski yarım karış basınca arka tarafı iki karış zıplayan arabalar . :crazy:

Aracı lifte kaldırıp yayların arasına bulaşık süngeri koysak diyorum. :twisted:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 11:15 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
tilki yazdı:

süspansiyon tuningten anlamam ama senin istediğini muhtemelen sadece amortisör sağlamayabilir: uzun yay ile birlikte kesin çözüm olur gibi. tabi önce amortisör sonra yay işine girmek lazım. mümkünse amortisörleri hemen değiştir :D
geçen sol amortisörden yağ sızıntısı var gibi geldi ustama. ancak değiştirmek için havalar ısınsın kış zamanı amortisör değişmez dedi! yine de sen bilirsin.

Ben kış bitimi değiştireceğim büyük ihtimal, iyi bir yer bulsam usta görüşleride önemli tabi. İnşallah değiştirirsem amortiösörü gönderirim abi sana . :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 11:18 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Arkadaş vazgeç bu sevdadan işi çözücen ama bu seferde rodeo yapıyomuş gibiyim araba yolda durmuyo sağa sola kayıyo yeni model fluence ler gibi diycen :D
Coltta aynı esnemiyor kemik gibi araç. Nerde o eski yarım karış basınca arka tarafı iki karış zıplayan arabalar . :crazy:

Aracı lifte kaldırıp yayların arasına bulaşık süngeri koysak diyorum. :twisted:

Şimdi abi, suv araçlarının hepsi konforsuz olsa derimki, suv araç konforsuz olur... Tamam ama bir çok suva bindim konforlular ve yol tutuşundan da taviz vermiyorlar. Ben yol tutuşundan taviz veririm az hızlı giderim sıkıntı yok ama konforlu olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 11:21 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

tilki yazdı:
av.ilhami yazdı:
tilki yazdı:

Ben kış bitimi değiştireceğim büyük ihtimal, iyi bir yer bulsam usta görüşleride önemli tabi. İnşallah değiştirirsem amortiösörü gönderirim abi sana . :)

aklımdan geçen: ortak noktada buluşma yaparak kargo masrafından kurtulmak :) :MCT:buluşma için şimdiden başlık açsak mı başka forumlarda 22 Nisan için bile şimdiden başlık açıldı!

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 12:22 
Kullanıcı avatarı

Eğer amortisör değiştirir ve an bizim belediye gene bileciğe öğrenci yada vatandaş gezdirmeye götürürse onla yollarım yada gönderirim.

Buluşma yapılsa iyi olur zaten az kişiyiz ortak bir yerde bir pazar günü :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Ara 2017 14:08 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

ben başlık açayım yavaştan.....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017 12:11 
Kullanıcı avatarı

Ve bugün mutlu sona bir adım yaklaştım , sanayide yay yapan büyük bir firma ile görüştüm, benim yaylarımı söküp , o yayların spesifik özelliklerine göre (spesifik ne bilmiyomda öle dedi) yeni yay kıvıracaklar, araç yaylanması artacak ve daha yumuşak bir sürüş olacakmış, ayrıca aracı 1,5-2 cm düşüreceklermiş, yol tutuşuna bir artısı olsun diye ve yay daha yumuşak olduğu için bir miktar araç yere iner dedi.

Herşeye okey ama aracın az yere yaklaşması hoşuma gitmedi 1,5 günde bitermiş... Haftaya olur dediler...

orjinal yaylarım kenarda duracak, bu yayları bi deneyeyim.. Amortisörlerime baktılar, amortisörlerin sağlam, değiştirsek gene takacağımız sert olur boşa masraf etme dediler....

Ne dersiniz ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ara 2017 18:46 
Kullanıcı avatarı

Akşam akşam amortisörlerin zayıf olduğunu da öğrendim:(

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017 09:38 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

yayları kısaltmak aracın Suv genleri ile oynamaktır: kısaltırsan lastiklerini kalın yanak yapmak gerekir. ancak bu drum toprağa yakın olmasını engeller çukur ve tümsekte yaylanmada tekere sürtme vs. engellemez. yumuşak yay yapacaklarsa kısaltma değil uzatma yapılabilir ki böylece sürtünmeleri engelleyerek rahat yaylı konforlu olsun.
Amortisörlerin zayıf olmasına ben daha çok üzüldüm :D
bi de şöyle bişeyler oluyor: iyice kafan karışsın :D
https://www.youtube.com/watch?v=zd9eDTDAedY

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017 09:50 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
yayları kısaltmak aracın Suv genleri ile oynamaktır: kısaltırsan lastiklerini kalın yanak yapmak gerekir. ancak bu drum toprağa yakın olmasını engeller çukur ve tümsekte yaylanmada tekere sürtme vs. engellemez. yumuşak yay yapacaklarsa kısaltma değil uzatma yapılabilir ki böylece sürtünmeleri engelleyerek rahat yaylı konforlu olsun.
Amortisörlerin zayıf olmasına ben daha çok üzüldüm :D
bi de şöyle bişeyler oluyor: iyice kafan karışsın :D
https://www.youtube.com/watch?v=zd9eDTDAedY

yay kısaltmayacaklar ama yay daha yumuşak karakterli olduğu için araç ağırlığı karşısında 1,5-2 cm gibi düşer araç dediler. Bizim araç yayları kalınmış. Bende uzun takalım dedim sanırım amortisör ile uyuşmuyor diye olmaz dedi adam.

Bir kaç yere daha görüş alıp yaptıracağım acele etmicem...

Sol arka amortisör normal çıktı onu gönderiyim :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017 09:51 
Kullanıcı avatarı

Havalı süspansyionun sağlam ve yumuşatacağını bilsem gider yaptırırım valla paraya kıyıp... Zira bu aracı satıp konforlu bir araç alıyım desem min cebimden zaten 10 bin TL çıkacak :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2017 15:22 
Kullanıcı avatarı

Şu yazıyı buldum bir otomobil blog sitesinde :

"Ayrıca lastiğin yuvarlanma çevresinin artması, doğal olarak lastiğin çapını büyütecek ve tabanını da genişleteceğinden güç kayıplarına ve ekstra yakıt tüketimine sebep oluşturacaktır. Ayrıca boyut büyümesi aracın süspansiyonun sertleşmesine ve kullanım konforunun bozulmasına da neden olabilir."

benim aracın orjinal ebatı 215 / 60 R16 imiş benim araç intense donanımı 215 / 55 R17 takılıydı ben 215 / 65 R16 'ya düştüm. 16" lastik orrjinal ebatının dışına çıktım ve lastik boyutunu büyütmüş oldumya... süspansiyonu sertleşmesine hakkaten sebep olurmu ?
Kafam da gene deli sorular :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017 09:06 
Kullanıcı avatarı

Değerli dostlarım bugün sabah gelirken şehrimde araç alt bakım , ön düzen tamiri ile uğraşan bir firmaya gittim (Rottest diye bir firma). Benim için asıl önemli olan yakın zamanda benim aracımın aynısından ful alt ve ön düzen yapmış olmaları idi. (O araca 4 kyb amortisör ve alt / ön düzen yenilemişler 2.500 TL tutmuş araç pamuk gibi olmuştu diyor.) 

Hem yol testi, hem aracı kaldırıp alttan kontrol ettiler .... Yay değişimi söz konusu olmazmış, eğer yay kesik vs presleme yapılmadıysa, Amortisörlerim her ne kadar dışardan belli olmasa da sertleşmiş ve özelliğini yitirdiği için çukur tümseklerde lastik inip çıkacağına aracın şasisi inip çıkıyor amortisör darbeyi ememiyor dedi. 4 amortisör değişimi , amoritösr takozları değişir dedi, ön düzen ve alt düzende başka sıkıntılı bir yer yokmuş.

KYB takarız dedi, ben konfor için Monreo taksak dedim... bu araca uygun olmaya bilir ve monreo azcık ses yapabilir dedi... Son durum böyle arz ederim. 

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017 15:38 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

tilki yazdı:
Şu yazıyı buldum bir otomobil blog sitesinde :

"Ayrıca lastiğin yuvarlanma çevresinin artması, doğal olarak lastiğin çapını büyütecek ve tabanını da genişleteceğinden güç kayıplarına ve ekstra yakıt tüketimine sebep oluşturacaktır. Ayrıca boyut büyümesi aracın süspansiyonun sertleşmesine ve kullanım konforunun bozulmasına da neden olabilir."

benim aracın orjinal ebatı 215 / 60 R16 imiş benim araç intense donanımı 215 / 55 R17 takılıydı ben 215 / 65 R16 'ya düştüm. 16" lastik orrjinal ebatının dışına çıktım ve lastik boyutunu büyütmüş oldumya... süspansiyonu sertleşmesine hakkaten sebep olurmu ?
Kafam da gene deli sorular :D

1- aynı çember/çap büyüklüğünde çoğu metal olan (jant: 17) ile çoğu lastik olan (jant: 16) arasında nasıl metal olan daha yumuşak oluyor biri bana anlatsın yoksa kafayı yiyeceğim :D
2- jantı teker olarak düşünün ve elinizle hava basıncını ölçer gibi sertliğine bakın bu sertlikteki hava basıncı sanırım 60 psi den az olamaz. ama ne kadar sert olursa olsun lastik (16 cantlı kalın yanaklı ) basıncı genelde 33 psi civarı olur yani daha yumuşak olur. maksimum bassanız yine de 60 psi yani jant sertliğinde bir basınç oluşturamazsınız. Bu paragraf karışık oldu ama bir delinin attığı taşı çıkartmaya çalışınca böyle oluyor :D
3- performans araçları neden büyük jant ince yanak kullanıyorlar: yaylanmayı azaltarak virajda vs. yol tutuşu arttırmak. Yani performans ile konfor ters orantıdır yani mebsuten mütenasip olmayıp makusen mütenasiptir (bu madde kolay oldu da... birazcık karışık olsun dedim :D )

Arka tek sağlam amortisörü alırım ama bahanesiyle bir hatırlatma yapalım: amortisörlerin garanti kapsamında olması için ön yada arka çift alınması gerekir: yükü kaldırma dengesi farklı olunca yeni sağlam olan daha çabuk yıpranır. bu nedenle tek amortisör almayın çift alın eski sağlam çıkmayı da ilerde yedek olarak kullanırsınız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017 15:56 
Kullanıcı avatarı

Valla amortisör 4'ünüde değiştireceğim sorun yok ama ben amortisör değişince aracımın yumuşayacağını sanmıyorum... sanamıyorum :D

Yay değişmesi yada işlem görmesi lazım bence ya hayırlısı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017 15:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

tilki yazdı:
Valla amortisör 4'ünüde değiştireceğim sorun yok ama ben amortisör değişince aracımın yumuşayacağını sanmıyorum... sanamıyorum :D

Yay değişmesi yada işlem görmesi lazım bence ya hayırlısı

Bence de Sanamıyorsun: kaşıntı adamı sandırmaz :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017 19:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Talha diğer forumda aynı konuyu açmışsın yakaladım, buradaki konuyu kapatıyorum :P
İlhami abiyide transfer edelim oraya buranın kapısına kilit vurup kaçalım.
Korhan abidende ses yok. Küthayada dondumu ne :)
hERŞEYİn OrjİnAli mÜHAbAHTıR. OyNamA arAbanIN ORaSIylA BurasıYla. (Sene 1995 mIRC Style )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Ara 2017 21:29 
Kullanıcı avatarı

Jawserdi yazdı:
Talha diğer forumda aynı konuyu açmışsın yakaladım, buradaki konuyu kapatıyorum :P
İlhami abiyide transfer edelim oraya buranın kapısına kilit vurup kaçalım.
Korhan abidende ses yok. Küthayada dondumu ne :)
hERŞEYİn OrjİnAli mÜHAbAHTıR. OyNamA arAbanIN ORaSIylA BurasıYla. (Sene 1995 mIRC Style )

Evet abi farkettim sizi, valla ne kadar çok kullanıcıya ulaşırsam o kadar iyi.
Arabayı mıncıklayacam elimde kalırsa satar geçerim :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 32 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: