Zaman: 27 Nis 2024 13:49

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 99 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012 17:29 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
Bridgeston montaj balans dahil bu arada ... Bugün karar vermem lazım :S yardım lütfen...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012 17:37 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

contiden bile sert diyorlar o düşündürdü biraz...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012 17:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

üzerindekiler Conti ve malum sert lastik...Nokian nispeten yumuşak...hatta diyorlar ki ; Michelin kadar sesszi Conti kadar dayanıklı diyorlar Nokian için...Conti si<in Dunloplar gibi...fiyat performans ürünü arıyorum aslında?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012 18:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan
Araç: 2015 Attrage CVT Plus
Meslek: Yazılım
Cihat'ım merhaba

eski araçlarımda kullandığım,bildiğim kadarıyla Brigstonelar çok daha dayanıklı ama çok sert hamur ( bizim toyotalar senelerdir fabrikasyon brigstone kullanıyor. ) Nokian en sessiz lastik seçilmişti bir ara. kullanmadım ama olumsuz bir şeyinide duymadım. Bizim contiler ne çok sert ne dayanıksız. tam ortası yani. ben memnunum açıkcası özellikle yol tutuşunu ve ıslak zeminde bizimkiler gayet başarılı. Bu arada bir zamanlar 92 kartalda brigstone balzac diyeydi galiba bir kış lastiği vardı. inan bir dağa çıkmadığım kaldı. arkadan itişli ve arkası boş olduğu halde o karlarda kışlarda heryere çıkmıştım.

neyse yerinde olsam fiyatlar hemen hemen aynıya geliyorsa nokian denerdim. neden dersen hem sessiz hemde daha yumuşak.. malum bizim araçlar çok sert bir nebze konfor edinirsin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2012 23:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: Oktay
Araç: Colt Elegance AMT
Meslek: Tekniker
Kan grubu: 0Rh+
Aynı ebatta farklı lastiklerimiz var. :twisted:

195/50/R15 için ER300 (sizin fiyat aldığınız) Turanza modeli Türkiye şartlarına uygun dayanıklı ve bağzı lastiklerden daha serttir.
Ancak RE02 daha performanslı diye anlatılır (Potenza) piyasadaki en sert lastiklerdendir.
Briggestone sert lastik, konforsuz lastik yapmıyor. Her isteğe yönelik ürün çıkartmaya çalışıyor. ;)
ER300 modeli oldukça beğenilen bir seridir. Coltların lastik ebatları çok bulunan modeller olmadığından seçenek az.
Cihat hocam öğrendiğiniz fiyat kampanyalı fiyattır ve bu gün ay sonu :Rose: Kararınızı verirken dikkat edin.
Lassa İmpetus Revo + güzel bir alternatif olabilir. (fakat kampanya haricinde tutulmuş) 145Lira

Benim 2-3 sene sonra tercihim muhtemelen Lassa olacak. (kışlıklarla takım olur böylece) ;) Hem belki Phenoma ebatları yayılır veya yeni model çıkar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 02:46 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Erjanım,

Contilerden ben de memnunum ancak malum sert lastik ve senin de belirtttiğin gibi sert süspansiyonun yanında zamanla pek de sesli oluyor...Bense nispeten yumuşak ve en az Conti kadar dayanıklı bir şey arıyorum...Bridgestona lafım yok ama Contilerın sert ve sessliliğinden şikayetçi iken Bridgestonun daha sert olması beni tedirgin ediyor...Öte yandan sessizlik tek kriterim değil, dayanıklı da olsun istiyorum...Michelin için aldığım fiyat 160 TL dayanıklı olmadığını (balon yapma potansiyeli) bildiğim için düşünmedim bile...

Oktay Abijiiim,

yanlış hatırlamıyorsam sen bu sektörün içinden birisiydin...Ben nispeten yumuşak ama dayanıklı öte yandan da ıslak kuru zeminlerde başarılı bir lastik istiyorum...Bu durumda elde ettiği başarılar sebebi ile NOKIANa daha yakınım...daha başka ne söyler ne öneririsin ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 04:49 
Kullanıcı avatarı

İsim: Oktay
Araç: Colt Elegance AMT
Meslek: Tekniker
Kan grubu: 0Rh+
bacey yazdı:
Oktay Abijiiim,

yanlış hatırlamıyorsam sen bu sektörün içinden birisiydin...Ben nispeten yumuşak ama dayanıklı öte yandan da ıslak kuru zeminlerde başarılı bir lastik istiyorum...Bu durumda elde ettiği başarılar sebebi ile NOKIANa daha yakınım...daha başka ne söyler ne öneririsin ?

Sektörün içi derken lastik fabrikasında bakım teknikeriyim. :roll: İzmitte yan yana üç büyük lastik fabrikası var. Bridgestone ve lassa lastiklerinin üretildiği fabrikada çalışıyorum, diğerlerininde üretim aşamalarını, teknolojisini az çok biliyorum. :)
Çok derin bilgilere sahip değilim. Yazdıklarımın bağzıları reklam koksada ürünlerimize güvenimden kaynaklanıyor diyebilirim. :)

Sizi yönlendirecek olan tecrübeler ve bunlar hakkındaki yorumlar olmalı.
Benim tecrübem az.
Sevdiğim iki aracımda Michelin vardı ikisinde de birer lastik yanak bölgesinden yarıldı (beni yolda bırakmadı) ve ikişer lastik almıştım. Genel olarak memnundum. (98polo1,6 ve 2007Colt DID)
307 aldığımda altında P7 vardı ve durumu iyi değildi bende pek memnun kalmadım. İmpetus sport aldım 4 tane ve memnun kaldım. Aracıma kış lastiği aradım ve paraya kıyıp almamıştım. Beğendiğim tek lastik NOKIAN (modelini hatırlamıyorum) Lastiği elime alıp incelediğimde hayranlık ve sevgi hissettim. :Rose: Görüntüsü bile güven veriyordu.
Şimdi sıfır Coltta ne varsa onu kullanıyorum. :) Kışlık için Lassa tercihim oldu. Şimdi bayide benim için saklanıyor. 8)

Önerdiğim (çalıştığım fabrikada üretilen) iki model de sizin beklentilerinize yönelik ürünler. ;)
Reklam değilde bilgi amaçlı iki link veriyorum:
http://www.lassa.com.tr/lastikler/lasti ... PETUS_REVO
http://www.bridgestone.com.tr/Lastik/DD6/02/ER300/

Kendi tercihim Lassa olurdu ve geçen yılın ekim ayından bu yılın nisan ayına kadar olan üretim tarihli lastikleri tercih ederdim. Daha eski yada yeni değil. ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 09:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mesut
Araç: Landili Colt 1.3 İnvite
Meslek: Mali Müşavir
Kan grubu: aRH+
Cihat bende boşuna uğraşmıyıp konu kalabalığı yapmayayım, ne taktırdıysan söyle bende taktıracağım :D
Sanırım nokian gibi, hangi modeli bu 140TL olan?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 09:42 
Kullanıcı avatarı

İkitellide Nokian (195-50-15 için tek model varmış zaten :D ) 140TL 6 taksit, 135TL peşin. Balans montaj dahil.....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 15:12 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Mesudum hiç kaçırma derim...Jant koruması var mıymış bunun bir sorar mısın ?

Oktay Abi,

Lassa Impetusu araştırdım...üzerinden kış geçince sertleşiyor, gürültülü olur diyorlar...Sertlik kaygım olmasa Impetus revo değil de Turanza ER300 tercih ederdim gibime gfeliyor...Nokiana yakınlık duymamın sebebi herşeyden evvel nispeten daha sessiz ve yumuşak olması ve bunun yanında dayanıklı olması....Michelin daha sessiz ve dah yumuşak ancak dayanıklı değil...Kafam karıştı be yaaw :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 15:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Osman
Araç: Colt 1.3
Arkadaslar bende nokian aldim. Olcuyu degistirdim. 185 60 15. Bulundugum yer de yollar bozuk. Bide uzerinde marshall matrax fx diye bir lastik. V deseni olan bu lastik yerdeki en ufak hatayi bile aliyor. Tabiri caizse arabadan soguttu beni. Bakalim lastiklerle birlikte ne degisecek. Lastiklerim yarin degisecek. Gelismeleri yazarim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 19:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Lassa dergilerin testlerinde vasatın altında performans gösteriyor. Kisligini al ama yazlık olarak düşünme derim.

Ben seneye toyoları degistiricem,düşündüğüm modeller 205-45-16 toyo proxes 4, pirelli p Zero Nero yada conti premium contact 2

sent by Xperia Neo V

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Ağu 2012 19:22 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:
Lassa dergilerin testlerinde vasatın altında performans gösteriyor. Kisligini al ama yazlık olarak düşünme derim.

Ben seneye toyoları degistiricem,düşündüğüm modeller 205-45-16 toyo proxes 4, pirelli p Zero Nero yada conti premium contact 2

sent by Xperia Neo V

Nokianın h serisini neden düşünmüyorsunuz acaba ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012 09:39 
Kullanıcı avatarı

bacey yazdı:
Mesudum hiç kaçırma derim...Jant koruması var mıymış bunun bir sorar mısın ?

Bu lastik, dediğim gibi 195-50-15 ölçüsünde tek bu var normal yazlık. Tümü Jant koruyuculu. Ben yanakların biraz daha kalın olmasını ve her çukurda küt diye janta oturmasın istiyorum. Budurumda sanırım 195-55-15 yapmam lazım ve bu da H modeli oluyor.

http://www.lastiknokian.com/urungrup.aspx?URUNGRUPID=1

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012 09:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
osoriko yazdı:
SynTheSizer yazdı:

sent by Xperia Neo V

Nokianın h serisini neden düşünmüyorsunuz acaba ?

Kışlık nokian kuru yolda yol tutuşu kötü, karda da eh işte.. Piyasada abartıldığı gibi sessiz bir lastik değil bence..

Kıyaslama doğru değil ama şöyle söyleyeyim, kisliklari aldığımda 45-50binlik toyo,larimdan sonra bi sessizlik bekliyordum. Ne de olsa nokian ve yep yeni lastik.. Sonuç hüsran. Yep yeni lastikler yıpranmış toyo ile aynı,meseleye tersinden bakarsak; toyo onca km sonra bile hala sessizlik konusunda kendini bırakmamış.

Ben toyodan önce goodyear f1 eagle ve bridgestone potenza kullanıyordum,toyo takıldığı gün arabada müthiş bir sessizlik oldu ve bu zamana dek zamanla azalsa da hala iyi dayandığını düşünüyorum.

Ayrıca yanagi büyütmek bence hiç iyi bişi değil, 55 yanak colt için uygun değil bence.. Ben sağlam bi lastik bulup 205-45 olan orjinal olcume geçmeyi istiyorum.

sent by Xperia Neo V

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012 12:50 
Kullanıcı avatarı

205 çok geniş 45 de çok ince değilmi? Bence çukurdan dolayı balansın 3 günde bir değişir :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012 14:26 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Dikkat ettim mitsu web sitesinde 82H lastik değeri verilmiş, bizim ilgilendiğimiz Nokian 82V..bu harflerin hız limiti dışında taşıdığı bir anlamı var mı ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012 15:45 
Kullanıcı avatarı

82de yükü simgeliyormuş

82-475kg
H-maksimum hiz 210km/saat
V-maksimum hiz 240km/saat

Ref: http://www.lastix.com/haberler.asp?nws=13

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012 16:44 
Kullanıcı avatarı

bacey yazdı:
Dikkat ettim mitsu web sitesinde 82H lastik değeri verilmiş, bizim ilgilendiğimiz Nokian 82V..bu harflerin hız limiti dışında taşıdığı bir anlamı var mı ?

Tabii ki anlamı var. En büyük fark hamur farkı. V ler H lere nazaran daha sert bir hamurdan oluşuyor. Böylece H den daha konforsuz ama daha dayanıklı bir lastik olmuş oluyor.
Bu arada bugün 4 lastik değiştirdim. Nokian h serisi ve daha konforlu olsun diye de 185 60 r15 taktırdım. Çıkan lastiklere göre inanılmaz sessiz ve daha konforlu. Artık her çukuru almıyor araba ses olarak. Aslında ölçüler biraz anormal duruyor olabilir ama 205 45 r16 lı instyle model baz alındığında arada sadece yarım cm fark oluyor. Zaten navigasyon cihazını takarak ve düz bir yolda 80 90 100 lü hızlarda sabit gittiğimde araç ile navigasyonun göstergelerinde her hangi bir fark göremedim. Demekki çok sorun olmuyormuş. Viraj kabiliyetinide test ettim. 140 ile girdiğim viraja yine 140 la girildiğinde herhangi fark göremedim. Zaten 195 ile 185 i yan yana koyduğumuzda artık yanak ölçülerinden mi bilinmez gerçekten çok fazla da bir fark yoktu. Bulunduğu kesimin yolları bozuk olan arkadaşlar bu lastiği öneriyorum.
Şunu da belirteyim. Geçen hafta babamın aracına energy saver taktırdık. Arada kesinlikle fark yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2012 16:52 
Kullanıcı avatarı

mesuttgur yazdı:
205 çok geniş 45 de çok ince değilmi? Bence çukurdan dolayı balansın 3 günde bir değişir :)

Aslında hesap öyle değil.
205 45 16 da = 205 in yüzde 45si =92,25 cm
195 50 15 de = 195 in yüzde 50si =97.5 cm
Demekki arada sadece yarım cm fark var.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 99 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye