Zaman: 14 May 2024 07:16

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 103 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Kış Lastiği Seçimi
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2011 17:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökhan
Araç: 2011 Colt AMT
Meslek: Akademisyen
hee orjinal olsun dedik.
doğan hocam, lastik konusundaki bütün külliyatı devirmiş bir büyüğümüz olarak, kumho kw17 kış lastiği -kış diye belirtiyorum, zira yaz lastiklerinde kumhonun biraz daha zamanı var sanki- konusundaki görüşünü bilmek isteriz. testlerdeki sonuçları fena değil gibi. selamlar...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2011 17:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mustafa
Araç: Ford
Meslek: Kamu
Ben kışın binmemeyi düşünüyorum arabaya. Ne benzin parası ne de lastik... :) çok mecbur kalırsam taksiye bineceğim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2011 17:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan
Araç: 2015 Attrage CVT Plus
Meslek: Yazılım
Mustafa hocam biz daha yeniyiz hevesliyiz. kışda olsa sadece haftasonlarıda olsa bineriz :D
şaka bir yana milyar verip gözümüz gibi baktığımız araçlarımıza artık 300-500den kaçmayıp kışlık takalım diyoruz ki Allah göstermesin kayar duramaz bi yere çarparsa misliyle masraf açmış olur zaten. en iyisi al tak lastiği kafan rahat olsun dikkatli ve yavaşta kullanırsak inşallah senelerce kazasız belasız süreriz. :) olurya dur şuradan zaten gideceğin 2km yer bişey olmaz dersin Allah korusun sıkıntı olur sonra.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2011 18:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
ekhnaton yazdı:
hee orjinal olsun dedik.
doğan hocam, lastik konusundaki bütün külliyatı devirmiş bir büyüğümüz olarak, kumho kw17 kış lastiği -kış diye belirtiyorum, zira yaz lastiklerinde kumhonun biraz daha zamanı var sanki- konusundaki görüşünü bilmek isteriz. testlerdeki sonuçları fena değil gibi. selamlar...

Birebir gördüğüm şeyi söyliyim. Kumho yaz lastiğinin dayanma süresi çok az. Yani 30-35bin km kullanılmış Kumhoları gördüm. Ayrıca arkadaş öğretmen, sakın alma diyor. Bu oluk oluk yapısı olan lastiklerdendi ve beni değiştir diye bağırıyrodu..

Kış lastiğinde ise ben de uzun süre kw17 yada kw19 alsam mı diye çok bakındım.. Ha alacam, ha takacam derken Aralık-Ocak oldu o yüzden almadım..

O zamanlar şunu öğrendim kw 17 hız olarak H serisi kw19 ise T serisi bi lastik.. Eğer derin ve ezilmemiş karda kullanılacaksa kw19 tercih edilmeli diyor millet.soğuk havalarda ve yağmur ağırlıklı kullanılacaksa yada ezilmiş karda kullanılacaksa kw17 öneriyorlar..

Zaten resimlerden de anlaşılıyor kw19 daha dişli ve hatta çivi takılabiliyor.

Soldaki kw19 sağdaki kw17
ResimResim

İki lastik hakkında da kötü bişi duymadım genelde kw17'nin dik ve buzlu yokuşlarda kalabildiğini söylemişler ama geri kayma yapmamış mesela. kw 17 ile kar yağışında otobanda sorun çıkmayacaktır heralde.. kw19 alınırsa da kırsalda biraz daha rahat edilir sanırım.

Yabancı forumlarda da durum aynı..

Bence Kumho'nun bir Nokian yada Dunlop 3D serilerinden tek eksiği teknolojik zayıflık ve hamur kalitesindeki muamma.. Fiyat farkına bakılınca 1-2 hafta kar gören yerlerde heralde sizi üzmeyecektir. Ancak şunu söyliyim. çivili olmadıktan sonra buzda bu lastiklerin şansı yok..

Çivili olmasın ama buzda da iş görsün derseniz Nokian ve Dunlop 3D/4D diyorum..

Yazdıklarım uzman görüşü değil.. google'da saatlerce hamallık etmek ve arkadaşlardan öğrendiklerim..

Bu arada kış lastiklerinin saklama süresi 6 yıl diye belirtilmiş..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2011 18:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Bir de bu yıl mart ayında norveçe gitmiştim. 10 gün kayak merkezinde kaldım. gittiğimde eksi 20leri gördük.. adamlar o havalarda bile deli gibi kullanıyorlar.. lastiklerine baktığımda çoğu araçta continental çivili lastik gördüm.. Lastiklerin teki de 500-600tl'ye tekabül ediyordu.. gerçi maaşları aylık 17-18bintl olunca pek koymaz :D

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2011 19:23 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer hocam görüşlerini uzun uzadıya yazmakla bizi daha iyi bilgilendirdin. Öncelikle teşekkür ederim.
biz ankarada oturuyoruz ve öyle burada haftalarca kar olmuyor. Açıkcası benim için önemli olan
ıslak - kuru zemin performansı,
yumuşak olması ( malum amortisörlerimiz sert )
yol sesini çok fazla almaması
ömrünün çokta kısa olmaması

buraya yılda 2 en fazla 3 kere kar yağıyor ( hoş iklimler artık değişiyor bellide olmaz ama ) tabiki lastik alıpta karda kayakaya gitmek istemeyiz. kw17 nin lastik sesi ve ıslak zemindeki performansı hakkında çokta fazla yorum bulamadım. ama karda f/p olarak iyi diyorlar.

işin garibi birisi bu lastikleri öve öve bitiremezken diğeri yerden yere vurabiliyor. sebebide araştırdığım kadarıyla aynı model lastiğin ölçülerine göre
değişik performans sergilemeleri. yani atıyorum kw17 185/55/15 ıslak zeminde çok iyi performans verirken 205/55/17 çok daha negatif yada pozitif
etki verebiliyormuş. tanıdık bir lastikçiden orjinal ölçülerimizde 135 lira fiyat aldık. ve bu fiyata alternatifimiz çok fazla yok aynı fiyata petlas snowmaster var. diğer lastiklerin en ucuzu 175 liradan başlıyor 330 liraya kadar çıkıyor. bir lastiğede o kadar para vermek zor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eki 2011 22:56 
Kullanıcı avatarı

Doğan hocam teşekkürler,
Sen böyle diyorsan, bana da yarın sabah nokian bayisine gidip lastikleri görmek düşer.
selamlar...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2011 13:08 
Kullanıcı avatarı

en nihayetinde kumho kw17 aldık; bakalım göreceğiz zamanla, kararın doğruluğunu yanlışlığını...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2011 20:33 
Kullanıcı avatarı

İsim: ERHAN AKÇA
Araç: LANCER İNVİTE
Meslek: ASTSB.
Kan grubu: B+
arkadaşlar kış lastiği tavsiyeleriniz ve uygun lastik bulabileceğimiz yerler hakkında yorumlarınızı bekliyorum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Eki 2011 09:30 
Kullanıcı avatarı

KW17 yi taktık yumuşak lastik şuana kadar kuru zeminde iyi. dün giderken yolda su akıyordu kuru zeminden 40-50km civarı hızla giderken ıslak zemine girdim test amaçlı direksiyonu sağ-sol yaptım herhangi bir sıkıntı çıkarmadı. bakalım şuana kadar gayet iyi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2011 22:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erol
Araç: 2007 Colt MT İnvite
Meslek: memur
Kan grubu: Arh+
bayram öncesi 4 adet çıkma Kumho Kw19 vardı lastikçide, 1000km yapmış çıkaran adam kaçırma bunları al diye çok söyledi, sana 300'e veririm takmasına da para almam dedi. ben gevşek davrandığım için bugün kar yağdı il merkezine gidemedim soluğu lastikçide aldım ama nafile lastikler için başkasına söz vermiş sormadan veremem dedi tabi ben ne kadar dua varsa ettim ama adam da şimdi oraya geliyorum dedi lastikleri taktırmaya :(( o an yıkıldığım andı. Başka da lastik yok ilçede ya almayacağım ya da netten araştırmaya devam.

Navitech NX145R
Sis Farı aranıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Ara 2011 19:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Nuri
Araç: Lancer Sportback
Meslek: Tüccar
Kan grubu: b+
Arkadaşlar benim lancer la gelen lastik yokohama. Ben performansından memnundum. kış lastiğinde micheilen A4 almayı planlıyordum fakat lastik ölçülerinde ankara da şu an yok. Bir arkadaşım nokian kullanıyor memnun.Benim ihtiyacım kardandan ziyade buz da iyi kavraması. Garaj çıkışım biraz dik bir yokuş ve kışın genelde o yol buzlanıyor. İnişlerim baya atraksiyonlu oluyor. Buzda nokian önerilmiş yukarıda. Kafam okadar karıştıki... Buzlu yolda en güvenlisi hangisi ? Birde yokohamanın kışlığını kullanan varmı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2012 14:30 
Kullanıcı avatarı

Araç: 2011 Colt Amt
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: A+
bende goodyear ultra grip 8 alıcam fakat şuanki lastikler 185/65/15 alacağım lastik 185/60/15 herhangi bir sorun oluşur mu? araba 1.3 invite

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2012 02:34 
Kullanıcı avatarı

Lastik çapları arasında %3'ten daha fazla fark var. Önerilmiyor bildigim kadarıyla...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2012 10:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burçinhan Doğan
Araç: Carisma Comfort
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: 0rh+
Bu işin son noktası Good Year Ultragrip.

İş göreni ise Petlas. Ben Petlası iki ayrı arabamda 3 takım kullandım fiyat performans oalrak çok başarılı. Yazlık lastikleri için aynı şeyi söyleyemem ama kış için tavsiye ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Oca 2012 14:43 
Kullanıcı avatarı

dün ankaranın yüksek kesimlerimde biraz yeni lastiği deneme şansım oldu 1 karış ayakbasılmamış kara girdim çıktım sorun yaratmadı.iyice bir kar yağarsa yokuş yukarı-aşağı performansını denesek daha iyi olacak :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2012 22:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: naci
Araç: mitsubishi lancer 2006 mt
Meslek: öğretmen
1) arkadaşlar kış lastiğinde alaman otoritesi TÜV ve ADAC yılın lastiği seçmiştir. kış lastiğinde düşünmeden alabilirsin ben çok araştırdım kullananlarda gayet memnun.
2) lassa snoways era otohaber dergisi uludağda test edip onaylamış (derginin 2010 ocak sayısı yanlış hatırlamıyorsam)
3) kumho kw17 amerika sitelerinde kullanıcı yorumları herkes çok memnun.
4) continental gayet başarılı bulunuyor.
naçizane fikrim önem sırasına koydum. contiyi en sona koyma sebebim fiyat performans oranı
tercih kullanıcıların, yani sizlerin. bende allah izin verirse goodyer UG8 195/60/15 taktıracam tane fiyatı 170 aldım pazarlıkla birazdaha indirim için çabalayacağım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Oca 2012 22:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: naci
Araç: mitsubishi lancer 2006 mt
Meslek: öğretmen
1) arkadaşlar kış lastiğinde alaman otoritesi TÜV ve ADAC yılın lastiği seçmiştir. kış lastiğinde düşünmeden alabilirsin ben çok araştırdım kullananlarda gayet memnun.goodyear UG8
2) lassa snoways era otohaber dergisi uludağda test edip onaylamış (derginin 2010 ocak sayısı yanlış hatırlamıyorsam)
3) kumho kw17 amerika sitelerinde kullanıcı yorumları herkes çok memnun.
4) continental gayet başarılı bulunuyor.
naçizane fikrim önem sırasına koydum. contiyi en sona koyma sebebim fiyat performans oranı
tercih kullanıcıların, yani sizlerin. bende allah izin verirse goodyer UG8 195/60/15 taktıracam tane fiyatı 170 aldım pazarlıkla birazdaha indirim için çabalayacağım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2012 17:38 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
geçen hafta 15 inç aracıma (2011 carisma) hankook kış lastiği aldım. inanılmaz memnun kaldım. ben sıkı pazarlıkla 135 den aldım. küçük bir yanlış anlaşma olsa da. şunu söyleyeyim zemin ne kadar buz gibi kaygan olsa da eğer buz değilse (ki sadece sırf buz zeminde deneyemedim) frenleme ve virajlardaki yol tutuştan memnunum. lastikler izi bırakmıyor. daha önceleri çeyrek fren de bile abs devreye girerken şimdi sadece ani kazık frende abs devreye giriyor. kullandığım yol hafta sonu bursa uludağ yolu ve bugün inegöl bilecik dağ yolu ki gölge de kalan yollar hala buz gibi sert ve kaygan zemin (ama tam buz diyemem tabi). bu performansı açıkcası beklemiyordum. şimdi kendi kendime soruyorum daha pahalı marka alınca ne gibi bir ekstra fayda görebilirim ki. tek ihtimal bu lastiğin km/yıl ömrününpahalı olanlardan daha düşük olabileceği. lastiklerim bu yıl lastikçiye gelmiş ve haftasını hatırlamıyorum ama 2011 üretim. bu lastiği iki yıl kullansam bana yeter diyorum. eski kar lastiklerim fulda cristal idi ve 2005 üretimdi. hiç diş aşınması yok gibiydi ama kauçuk özelliği artık bitmişti. frenlerde özelliklearkadan kayma yapıyordu. şimdi inişlerde güvenli yolda ani fren atıyorum. bazen inişte ani fren ve sağa/sola direksiyon atıyorum. araçta kayma olmuyor yani ön tekeri arkalar takip ediyor ve duruş mesafesi de kısa çizgiden de çıkmıyor. arkalar 2 yıl önce aldığım italyan yapımı prelli. prellilerinde kauçuk ömrünü doldurduğu için (üretim tarihi 5 yıllık)çok sık kayma testi yaptım ama arkadan hiç kayma yapmadı. yapsada arkaları da yenilesem dedim ama hiç sorun yok.
amaç kış lastiğinde kısa fren- virajda yol tutuş- tırmanmada patinaja düşmemekse hankook fazlasıyla yeterli fazla para ödemeyin özellikle de mişlen'e. mişle muşla bu işler olmazmış :)
ben daha önceleri hankooka önyargılı idim. hatta yaz lastiklerinde de bu memnuniyetime rağmen alırmıyım bilmiyorum. ben starmax/petlas almak için gitmiştim. özellikle uygun fiyat ve kalın yanak olması bir de yerli olması nedeniyle. hatta geçen ay arkadaşa aynı yerden starmax aldırmıştım ve o da starmax için beklediğimden çok çok iyi çıktı demişti. ben desen olarak ve de vakumlu oolması nedeniyle denemelik hankook almıştım. starmaxtan sadece 10 TL fiyat farkı vardı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2012 00:05 
Kullanıcı avatarı

225/55/16 Syron kullanıyorum. Her hafta Uludağa çıkıp iniyorum.... ;) Çooook da memnunum...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 103 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye