Zaman: 28 Mar 2024 21:06

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Lastik Ömrü
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 09:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ejder
Araç: lancer 2011
Meslek: Kaptan
Kan grubu: Brh+
av.ilhami yazdı:
hayırlı olsun.
Yoko ile kıyaslamak için GY nin bi 90bin km. yapması lazım bence. en azından bi +3yıl geçmeli. Bence Yokonun en iyi yanı özelliğini uzun süre koruması 1-2 yıl çok iyi olan ama sonra özelliği kaybeden lastiklerden değil. tabii GY da öyle değil ama 90 yapar mı bakmak lazım.
aşağıdaki linkte makalenin altında haklı olarak çok eleştirilse de Öznel Test grafiği bana inandırıcı geldi: Yoko ezici bir üstünlüğe sahip. eleştirilerde de bahsedildiği gibi makalede adı bile geçmemesine rağmen.
http://gitmez.com/en-iyi-lastik-markasi/
tabii en iy lastik derken unutulmaması gereken en önemli şey aslında markadan ziyade markanın hangi modeli olduğudur. bir de lastikten öncelikli beklentimiz: dayanıklılık, konfor, ıslak, kuru fren
Not: biraz tutucuyumdur. bişeyi tutarsam ( Yoko/nokian, mitsu/volvo vs. gibi) sonuna kadar-hak ediyorsa- savunurum :)

evet son 5-10 bin km dir yoko dan rahatsizdim. yani uslu ve dikkatli kullanip 80 bin yapilabilir. hala guven veriyordu. ya da ben sansliydim ben de japonun altina alman sevmiom da kagit uzerinde veriler iyiydi :) bakalim yakit konusunda bisey farkedicek mi :) yokoyu oznel testte zirveye tasimislar :) hatirliyorum da araci ilk aldigim zamanlarsa asc yi devreye sokamiyodum bi turlu. bu arada yokolarin aracin uzerinden cikan model lastikler 450 lira falan tanesi

not: 90bin km toyo yol sesi = 20 km gy yol sesi ... ben bi azalma falan fark etmedim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Eyl 2017 10:27 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
sanırım şanslı değil yoko almakla Akıllısınız :)
benim Yokosever olmamda Abimin aldığı Cdrive 2 etkili oldu. yaz lastiğini yeni almıştı ve ilk kar yağdığında sert kardan oluşan zeminde test amaçlı fren yaptım: Zınk diye durdu. yani sizin ASC yi devreye sokamamanıza şaşırmadım. Abim halen 6 yıldır (kış ayları dahil) kullanıyor.
tabi övdüğümüz Yokolar premeium serisi: fiyatından da anlaşılacağı gibi.
ben artık lastiklerin kağıt üzerindeki değerlerine bakmıyorum. az çok fikir veriyor ama her markanın değerlendirme standartları farklı. prelli aldığımda montaj sırasında lastikçi "prellinin etiket değerleri gerçektir" dedi yani tam gerçeği yansıtmayanlar da var demekki. zaten uygulamada da Nokian ve Yoko kullanıcılarının tecrübeleri bu lastiklerin eşdeğer etiketli diğer lastiklerden daha iyi olduğudur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2018 16:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: Osman
Araç: Üçelmas 2010 Lancer 1.8
Meslek: Denetim
Lancer 1.8e Kışlık lastik bakıyorum. Fiyatlar uçuk maalesef. Aracın önceki sahibinden kalan 225 40 18 Continental TS810S kış lastiği var, 10.000KM kullanılmış İzmir' de 5 yıldır depoda yatıyor ama güvenemiyorum, arkalara taksam, önlere yeni alsam??? Ne dersiniz, 2010 yılının lastiği.
Resim

Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Kas 2018 22:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: mehmet akif
Araç: mitsubishi lancer at 2010
Meslek: serbest
üretim tarihi 2010 olan lastik kauçuk özelliği itibariyle ömrünün sonuna gelmiş olabilir. bu anlamda riskli olabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2018 08:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Osman
Araç: Üçelmas 2010 Lancer 1.8
Meslek: Denetim
tnsl34 yazdı:
üretim tarihi 2010 olan lastik kauçuk özelliği itibariyle ömrünün sonuna gelmiş olabilir. bu anlamda riskli olabilir.

Evet riskli ve bu riski almaya değmez. En iyisi biz bir kampanya kovalayalım, Aralık ayında yaparlar belki...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Kas 2018 08:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Kışlık lastikte çok markaya takılmayın en kötüsü bile iyidir. Ben de şu an Mişlenin yansanayisi tabir edilen ucuz Riken var (Kormoran vs. olarak da aynı lastik satılıyor) ve bu kış ikinci kışımız olacak geçen yıl ve şu an memnunum. Petlasın Milstone da olabilir. bu ucuz kışlıklarda olsa olsa 5 yılı geçmeden 3 yılda sertleşerek özelliğini yitirmeye başlar o kadar.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: