Zaman: 27 Nis 2024 17:49

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2013 14:14 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Uzun zamandır aracıma uygun yaz lastiği arayışındayım.

Aradığım kriterler;
- Yumuşak ve yol tutuşu iyi olsun,
- Sessiz olsun,
- Kuru ve ıslak zeminde fren mesafesi kısa olsun,
- Yakıt tüketiminini azaltsın.

Mitsubishi sitesinde, Yokohoma, Dunlop ve Bridgestone gibi japon menşeyli lastikleri öneriliyor. Fakat araştırdığım kadarı ile Lancer'a uygun olan ebattakilerden (205/60R16 92H) memnuniyet düşük. Genelde bu lastiklerin sert olması ve gürültüyü arttırması genel şikayetlerden biri...

Bu araştırmalarım sonucunda; Goodyear EfficentGrip, Michelin Energy Saver+ ve Pirelli Cintaro P7 arasında kaldım. Daha sonrasında ise Pirelli'yi diğerlerinden daha sert bi lastik olduğu için eledim. Elimde Goodyear ve Michelin kaldı :D

2009 Lancer Invite için yaptığım araştırmalara göre uyumlu lastikler aşağıdakiler gibi (Yazlık, Kışlık ve Dört mevsim);

Goodyear (205/60R16 92H)
http://www.goodyear.eu/tr_tr/tires/tire ... ation=2153

Michelin (205/60R16 92H)
http://www.michelin.com.tr/otomobil-las ... 0-16-92-H-

Yazlık lastik aradığım için seçimimi bir kademe daha daralttım ve aşağıdaki lastikler arasında kaldım:

Goodyear EfficentGrip
http://www.goodyear.eu/tr_tr/tires/pass ... sp?from=tf

Michelin Energy Saver+
http://www.michelin.com.tr/otomobil-las ... 0R16%2092H

Yabancı ve yerli forumlardan, test sonuçlarından edindiğim bilgileri özet olarak paylaşıyorum.

- Kuru zeminde fren: Goodyear EfficentGrip ve Michelin Energy Saver+ aynı oranda başarılı.

- Islak zeminde fren: Goodyear EfficentGrip ıslak zeminde Michelin Energy Saver+'den %10-%15 daha başarılı. Buda 100 m fren mesafesinde araç 60 m'de dursa. Goodyear EfficentGrip 6-7 m erken durur demek :shock: Michelin Energy Saver'ın tüm modellerinde ıslak zeminde başarısız olduğunu belirtiyorlar.

- Sürtünme Direnci: Burası kilit nokta, Michelin Energy Saver+ sürtünme oranı Goodyear EfficentGrip'e göre nerdeyse %30-%40 daha az. Buda yakıt tüketimini azaltan bir durum. Michelin Energy Saver+ kullanım ömrü boyunca 80 LT'ye kadar ekonomi sağladığı söyleniyor. Goodyear EfficentGrip ise 40 LT'ye kadar ekonomi sağlıyor.

- Konfor ve Ses: Goodyear EfficentGrip testlerde Michelin Energy Saver+'a göre daha sessiz ve konforlu olduğu gözüküyor. Firmaların kendi sitelerinde de bu görülebiliyor.

- Ömür: İkiside yumşak lastik olduğu için ömürleri aynı sayılabilir. Normal kullanımda 40000 km - 50000 km götürüyor.

Test sonuçlarından biri: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
Testler için referans site: http://www.tyrereviews.co.uk

Bu testler dışında firmaların sitelerinde, AB uyumluluk standartlarına göre puanlamalar verilmiş. AB lastik etiketi deniyor. Beyaz eşyalardaki enerji tüketimi gibi :D Bu puanlamalar test'lerden cok farklı...

Goodyear EfficentGrip
Yakıt: E
Islak Fren: B
Ses: 68db

Michelin Energy Saver+
Yakıt: B
Islak Fren: A
Ses: 70db

Görüldüğü gibi burda Michelin Energy Saver+ ıslak zeminde Goodyear EfficentGrip'den daha başarılı gözüküyor. Yakıt durumundada Michelin Energy Saver+ önde. Son olarakda Goodyear EfficentGrip 2 db daha sessiz.

Şu an aracımda 2011 üretim Goodyear EfficentGrip bulunuyor. Gerçekten herkezin sesten şikayet etmesine rağmen benim neden şikayet etmediğimi bu araştırma sonucunda anlamış oldum.

Son söz fiyata gelince, Goodyear EfficentGrip ve Michelin Energy Saver+ nerdeyse aynı... İkiside çeşitli sitelerde 240-270 TL fiyat aralığına sahip. Eminim dışarda daha uygun fiyatlara da bulunabilir.

Konuyu yorumlarınıza açıyorum :MCT:

En son AnakinSkyWalker tarafından 10 Şub 2013 11:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2013 15:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet Emin
Araç: 2014 Astra 1.6 Cdti Sport
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: Arh+
michelen diyorum ben

Ye yağlıyı iç suyu, donarsa donsun
Ye tatlıyı içme suyu, yakarsa yaksın
Al arabayı doldur depoyu, yakarsa yaksın..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2013 03:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Burak
Araç: Lancer Sportback
Meslek: Jeofizik Mühendisi
Kan grubu: BRh+
bridgestone er300 türkiye yolları için en iyisi bence
bu kadar çukur,tümsek,taş toprak varken

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2013 23:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
_opeth yazdı:
tanesi 190'a aldığım Toyo snowproX sessizlik konusunda gayet iyi karda da gittim gayet gidiyor, bir tek 100 ile viraja girdiğimde (kavşak yoncası) ses geliyor. olsun o kadar. yaza 17" alacağım için fiyatlar yukarı çıkacak ama 16" için hankook veya toyo düşünüyorum ben genelde. f/p durumu.
17"'te hankook s1 evo alırım heralde.

Toyo DRB serisi de olabilir. Onlar da güzel. Ben de şuan üzerinde olan lastikleri biraz inceledim yokohama c drive 2 baya iyi bi lastikmis. Yanlız şiddetli yagista benim proxes 4 ler sanki daha çok güven veriyordu. O lastiğin ıslak performansi benim çok hoşuma gitmişti. V desenli ve silika karışımı olan lastikler bence su transferinde 1 adım ondeler.

Note 2 ile gönderildi

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2013 23:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: Üzeyir
Araç: 2009 COLT 1.3 INVITE AMT
Meslek: öğretmen
Buraq yazdı:
bridgestone er300 türkiye yolları için en iyisi bence
bu kadar çukur,tümsek,taş toprak varken

Dediğiniz gibi Türkiye yolları için en iyisi bu gibi. Bende turanza var taş gibi maşallah her sesi çukuru anında hissettiriyor. Tercihim michelin olurdu. Michelin için balon yapıyor en ufak tümsekte patlıyor yorumunu çok okudum. Ancak hergün İstanbul trafiğini arşınlayan öyle böyle değil girip çıkmadığı yol şartı yoktur ona sorduğumda michelin demişti.

LPG Kiti: WentGAS (25.000 km'de takıldı.)
Araç km: 50.000 km

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 01:41 

Yorumlardan sonra biraz daha araştırma yaptım :)

Bridgestone, gerçekten çok sağlam ve uzun ömürlü anladığım kadarıyla. Islak zeminde yol tutuşu ve fren mesafesi iyi olan, çok övgü alan bir lastik. Yalnız yakıt tüketimine pozitif katkısı yok ve stabilize yol v.b. yollarda ciddi rahatsızlık verdiği (ses ve uğultu yapması) gibi yorumlar ağırlıkta.

Toyo ve Hankook lastiklerinide incledim. Toyo'nun aracıma uygun olan lastikleri oldukça iyi. AB etiketleri, benim örnek olarak gösterdiğim Michelin Energy Saver+ ve Goodyear EfficientGrip'e yakın, fakat yine japon süspansiyonları gibi, japon lastikleri sert, fakat uzun ömürlü :D
Hankook'da binek olarak çok detaylı bilgi bulamadım. Yine bir süre araştırma yapacağım, gördüğüm ilginc noktaları paylaşacağım.

Bu araştırmaları yaparken, PIRELLI Cinturato P7 yeniden dikkatimi çekti. Normal pirelliler ile karakteristiği oldukça farklıymış lastiğin, yukarıdaki yazımda biraz haksızlık etmişim. Bu lastik için kafalardaki Pirelli ön yargısını atmak gerek :shock: Öyle bir hamur yapmışki adamlar, lastiğin performansı; Bridgestone Turanza ER300, Goodyear EfficentGrip ve Michelin Energy Saver+ arasında kalıyor.

PIRELLI Cinturato P7
Yakıt: C
Ses: 70db

PIRELLI Cinturato P7, ADAC ve AutoBild dahil olmak üzere çok tavsiye edilir şeklinde test'lerden geçmiş.
http://www.pirelli.com/tyre/tr/tr/car/s ... to_p7.html

Bridgestone Turanza ER300
Yakıt: E
Ses: 72db

BridgeStone AB Etiketine görede hem daha sesli, yakıt konusunda da biraz daha bonkör :D

ER300 AB Etiket Referansı: http://www.blackcircles.com/tyres/brand ... tone/er300
ER300 ve Cinturato Test Sonuçları: http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

Lastiklerdeki AB etiketlemenin ne olduğuyla ilgili detaylı bilgiyi aşağıdan bulabilirsiniz. Fren mesafesi, yakıt tüketimi ve gürültü ile iligli güzel örneklemeler vermişler.

http://tyrelabel.bridgestone.eu/psr/en

Ayrıca lastik seçiminde karşılaştırmalı bilgi alabileceğiniz. Türkçe içerikte sunan bir site daha bulunmakta. Fikir vermesi açısından ekliyorum. PIRELLI Cinturato P7'yu yine kafama sokan sitede budur :D

http://www.rezulteo-lastik.com.tr/lasti ... 96c07eceb0

Umarım faydalı bir araştırma olmuştur ve olmaktadır. Tabi lastiği alıp kullanmadan bu verilere ne kadar güvenilir bilemiyorum. Objektif olarak inceleme yapmaya çalışıyorum ama kaçırdığım noktalar varsa ilave ederseniz sevinirim :Bravo:

En son AnakinSkyWalker tarafından 12 Şub 2013 10:17 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2013 09:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Toyo yumuşak ama ömür olarak iyi bir lastik tir.

Note 2 ile gönderildi

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2013 00:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet Emin
Araç: 2014 Astra 1.6 Cdti Sport
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: Arh+
Pirelli p7 bizim arabada vardı ve inanılmaz derecede sert bir lastik takır tukur gidiyorsun bozuk yolları

Ye yağlıyı iç suyu, donarsa donsun
Ye tatlıyı içme suyu, yakarsa yaksın
Al arabayı doldur depoyu, yakarsa yaksın..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Şub 2013 18:02 

Test lastiği diye bir kavram olsa keşke. Şöyle satın almadan bir deneyip, beğenmezsek değiştirmek gibi 8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Haz 2013 14:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: bahadır
Araç: mitsubishi lancer 2010
Meslek: otomasyon
Kan grubu: b+
konuyu hortlatmış olmayım ama 199 TL ye bulduğum Pirelli cinturato P7 ve 215 TL ye bulduğum cinturato P7 blue arasında kalmış durumdayım. sessizlik olarak üzerindekilerden kat kat kalitelidir diye düşünüyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Haz 2013 17:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: bahadır
Araç: mitsubishi lancer 2010
Meslek: otomasyon
Kan grubu: b+
tanesi 210 TL ( 8 taksit ) pirellinin yeni modeli cinturato P7 blue modeli aldım. dunloplarla çektiğim eziyetmiş onu anladım. şimdi sadece motor sesi var. 15 - 20 bin km sonra nasıl olur zaman gösterecek.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Haz 2013 13:02 

Sevindim bu yoruma. Daha lastik almadım çünkü :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 18 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: