Zaman: 27 Nis 2024 21:08

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Lastik seçimi
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2013 12:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ömer
Araç: Mitsubishi Colt 2005 1.3İnvite GP KP-AMT
Meslek: İnşaat Mühendisi
Merhaba Arkadaşlar;

Son iki haftamı sürekli lastik önerilerini araştırarak geçirdim ama nafile kimse kimsenin lastiğini beğenmez.

Öne çıkan iki lastik var Michelin(energy saver / primacy hp) ve Bridgestone(turanza ER300).
Az çok Sizlerde bilirsiniz; Michelin yumuşak ve sessiz ama bu sebeple kötü-çukurlu-vb. yollarda balon yapma yanaklarda kesilme sıkıntıları, kuru yol tutuşu iyi, ıslak yol tutuşu kötü buna karşın Bridgestone sert ve sesli hız arttıkça daha sesli bu sebepten yanaklar sağlam uzun ömürlü tam Güzelim Türkiye yollarına göre ama yol tutuşu ıslak ve kuruda da çok iyi vb. daha bir sürü kullanıcı yorumları ve ADAC vb. test sonuçları.

Kafam çok karışık inanın araç alım-kullanım-servis-sorunlar-yakıt-yıkama-tamir vb. bir süre şey maaşlı çalışanlar için -yani sabah sekiz akşam 6 ve cumartesi dahil- hiç iyi bir uğraş değil hem kısıtlı bütçe hem de kısıtlı süre ve araştırma.

En kısa zamanda yardımlarınızı bekliyorum. Son olarak önereceğiniz İstanbul Avrupa yakasında parçacı, tamirci veya yetkili servis var mı?

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Lastik seçimi
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2013 14:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mahmut
Araç: '14 VW Golf 1.4 TSİ Highline
Meslek: Doktor
Kan grubu: ARH+
Her iki lastiği de kullanmış biri olarak ER300 diyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Şub 2013 15:49 
Kullanıcı avatarı

Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ama o kadar çok etken var ki insan bilinçli bir tüketici olması için kafayı yemesi lazım. Benim bildiğim eskiden sanayilerde ve parçacılarda iki ya da üç ürün vardı: Orijinal 10 kağıt, 2.ci kalite yani bugünün kaliteli kore malı diyeceğimiz ürünler 7 kağıt ve yan sanayi dediğimiz yeterki çıkan parçanın yerini doldursun diye satılan ürünler 4-5 kağıt.
Peki bugün ne değiştide bu ürünün bu özelliği iyi bu ürünün yok ömrü iyi bu daha yumuşak yok bu daha sessiz. Yani büyük üreticiler kardeş firma mı Sen bu yönünü iyi yap ben bu yönünü iyi yapım gibi anlaşma mı imzalıyorlar? Bence öyle değil her büyük firma en iyisini yapmak için çalışır sıralamada değil ilk üçte olmak için birinci olmak için çalışır.

Biraz sitem oldu ama yerli, yabancı lastik firmalarının sitelerini açıyorum okuyorum lastiğin özelliklerini ve sanki en iyisi bu, bundan daha iyisi yokmuş gibi artık masal mı roman mı yazmışlar ne okuduğumu bilemedim.
Benim istediğim en iyisi bu 200 lira fiyatı var eğer başka istersen 180-170-160 gibi ve yeter ki üstünde dursun, idare etsin diyorsan 120-100 lira gibi olması gerekir. Ama gel gör herkes soyguncu olmuş, ucuz eti siyah havyar diye yedirmeye çalışıyorlar.

Az önce donanımhaber.com da okuduğum en son yazıların birinde kullanıcının biri Michelin'lerin bozuk yollarda balon yaptığının bir şehir efsanesi olduğunu yazıyordu. Al birde burdan yak...

Bu arada benimde gönlüm de Mitsubishi Colt için 195/50 R15 82V - Bridgestone Turanza ER300 var. Malum artık yukarıda yazdığım gibi bu işlerde gönül işi oldu ya.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013 09:31 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Lastik işi gönül işi diye yazınca birkaç konuda fikrimi belirtmek istedim. Bende aracım için uygun lastik arıyorum, hatta konuda açtım forumda. Gerek forumdan gerek çevremden aldığım yorumlar genelde subjektif. Lastikler ile ilgili deneyimlerin paylaşılması güzel fakat kimse lastiğini kötülemiyor maalesef :D Bu sebeple araştırmalarımı objektif parametrelere bağlamak adına bazı dikkat edilmesi gereken noktaları paylaşayım isterim.

Alman AutoBild ve ADAC gibi kurumların bağımsız test'lerini inceleyerek almak istediğiniz lastiğin yakıt, yol tutuş ve fren mesafesi konularında bilgi sahibi olun. Aşağıda adresini verdiğim site ve benzeri sitelerde bu test sonuçları bulunuyor;
http://www.tyrereviews.co.uk

AB enerji komisyonunun bu konuda bağımsız çalışmaları mevcut. Lastiklerde AB etiketleri bulunmakta. Bu etiketler ile lastik hakkında bilgi alabilisiniz.
http://ec.europa.eu/energy/efficiency/t ... ing_en.htm

Son olarakda bu bahsettiklerimi karşılaştırmalı olarak aşağıdaki sitede görebilirsiniz;
http://www.rezulteo-lastik.com.tr

Bunlar benim faydalandığım kaynaklar, fakat google'da arama yaparsanız bu konularda çok fazla siteden de yardım alabilirsiniz.

Baştada belirttiğim gibi lastik işi "gönül işi" olmamalı. Örneğin, yağmurlu havadaki fren tutuşu ve mesafesi çok umursanmayabilir. Fakat bir kere lazım olur ve frenler tutmazsa(araç kızaklarsa) hoş olmayan sonuçlarla karşılaşmak işten bile değil :o

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013 17:31 
Kullanıcı avatarı

Bu güzel açıklamalarınıza bir iki tanede lastik önerirseniz gerçekten çok mutlu olacağız.

Ama dediğim gibi hiç bir iyi firma benim lastiklerim kuru havada çok iyi yol tutar, ıslak havada tutmaz git A firmasından al, kuru yol için bizden al şeklinde bir düşüncesi olmaz.

İşte benim bir aydır aradığım bu her türlü yol şartlarında benim lastiğim en iyisi diyebilen firma.

Wanted...wanted...wanted...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013 17:41 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Birçok markayı test ettim. Continental son kararım...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013 17:58 

Firmalara güvenmediğim için AB lastik etiketi ve bağımsız test sonuçlarına göre araştırma yapıyorum sizinde belirttiğiniz sebeplerle. Bu şekilde yaptığım araştırmalarla ilgili forumda açtığım topic adresi aşağıda;
viewtopic.php?f=49&t=5823

Öncelikle burdaki paylaşımları bir okuyun isterseniz. Michelin ve Goodyear üzerine odaklanmıştım. Sonrasında Pirelli Cinturato P7'nin testlerde ve AB etiketlerinde çok iyi sonuçlar aldığını gördüm. Kafamda düne kadar Pirelli Cinturato P7 vardı. Bu karşılaştırma sitelerinde yeni sayılabilecek "Dunlop Sport BluResponse" dikkatimi çekti. Pirelli Cinturato P7'dan daha iyi ve daha sessiz bir lastik olduğunu gördüm. Son durumum bu, bir süre daha inceleme yapmayı düşünüyorum :twisted:

Dunlop Sport BluResponse
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/Du ... unched.htm

Unutmadan şunuda belirteyim, AB etiketi yada yapılan testler belirli bir lastik ebatı için yapılıyor. Örneğin, "205/60R16 92H (BA)" için alınan sonuçlar "195/50R15 82H (CA)" ölçüsü için aynı olmayabiliyor. Bunlara özellikle dikkat edin.

Yani yorumlarda da bu önemli bir faktör aslında. Bir kişinin memnun olması diğerinin memnun olmaması. Örneğin, Michelin Enery Saver+ büyük ebatlarda yağmurda daha iyi fren tutuyor, fakat küçük ebatlarda çok kötü olabiliyor. Büyük lastikteki lastik gürültüsü ile küçük lastikdeki gürültüde farklı. Aslında desen ve teknoloji aynı... Fizik kanunları ile açıklanabilir belki %)

Şu anda arabaların motorlarında olduğu gibi, lastiklerde de bir "Blue" fırtınası var. Blue modeller daha az yakıt tüketen ve çevre dostu lastikler. Daha da güvenli olduğuda söylenebilir. Bu konudada bilginiz olsun.

Son olarakda, geçen yıl üretilen bir lastik deseni değişmese bile bu yıl daha farklı bir malzemeden üretilip performansı arttırılmış olabiliyor. Söylenenler yada kötü namlarına bakmadan teknik verilere bakmanızda yarar var. 8)

Umarım yardımcı olabilmişimdir :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013 18:58 
Kullanıcı avatarı

Verdiğiniz çok açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Farklı bir bakış açısından bakmamı sağladınız. Benimde testlerden, önerilerden, yorumlardan anladığım çoğu lastik öneri performans lastikleri için ve orta sınıf sedan için yani ben kalkıp Mitsubishi Colt için yani mini MPV bir araç için son hız 180 km/saat olan 195/50 R15 82H fabrika lastik ebatları için testlerden yüzde kaçı bu sınıf için şimdiden düşünmeye başladım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2013 20:51 

Rica ederim umarım faydalı olur. Bazı alışkanlıkları ve ön yargıları değiştirmek zordur ama denemek lazım :) Artık geleneksel, fanatiksel yaklaşımlar tarihte kaldı, en iyi hizmeti kim verirse orda olmak lazım diye düşünüyorum 8)

Sizinde belirttiğiniz gibi bütçenizi ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak olan en iyi ürünü bu gibi kriterleri göz önünde bulundurarak seçim yapmanızda yarar var. Özellikle yabancı sitelerde bu konularda çok kaynak var. Sonra deneyimlerinizi paylaşarak bizlere de katkınız olacakdır ;)

Servis olarakda avrupa yakası basın ekspress yolunda olan yıldızları tavsiye ederim. Pek çok konuda yardımcı oluyorlar, bir şikayetim olmadı henüz. Forumdaki tavsiyeler ile gitmiştim :good:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: