Zaman: 25 Nis 2024 06:40

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 741 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 38  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 09:16 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Alıntı:
a mütahit, ya tüccar ya da eşraf tabir edilecek serbest meslek (avukat, doktor dişçi vs) erbabı kişiler. Bu kişiler zaten asgari ücretli işçiden daha az gelir vergidi ödeyen tipler. Gelir ve kurumlar vergisi vergi hasılatının büyük bir kısmını oluşturmadığı sürece bu memlekette herşeye zam gelir.

Bu kısımda yanlış bilgi aktarılmış. Düzeltelim,
Elinize serbest meslek makbuzu geçtiğinde şöylece bir bakarsanız bilindik bir faturadan farklı olduğunu göreceksiniz. Faturadan farklı olarak, makbuz üzerinde stopaj kesintisi vardır. Bahsi geçen kesinti, hizmeti alan tarafından kaynağında kesilerek stopaj beyanı ile vergi dairesine bildirilir ve bildiren tarafından ödenir. Stopaj kesintisi, gelir vergisi kesintisidir. Yani geliri elde eden Serbest Meslek Erbabı' na iş düşmeden onun adına gelirinden Peşin olarak kesinti yapılır ve ödenir demektir.

Yıl sonu kaynakta yapılan bu kesintilerin hesabı yapılır. İlave olarak tüm yıl kazancı hesaplanır. Artan oranlı gelir vergisi tarifesine göre,
8.800 TL'ye kadar % 15
22.000 TL'nin 8.800 TL'si için 1.320 TL, fazlası % 20
50.000 TL'nin 22.000 TL'si için 3.960 TL, fazlası % 27
50.000 TL'den fazlasının 50.000 TL'si için 11.520 TL, fazlası % 35

oranında vergilendirilir.

Kaynakta kesilen stopaj genel oranı %20' dir.

Dolayısıyla kendisinin beyan etmesine fırsat kalmadan, kazandığı parayı cebine koymadan önce %20' sini ödeyen serbest meslek erbabı, yıl sonu yapacağı hesaplamada 50.000,00 TL üzeri kazanç elde ettiyse (kesinlikle etmiştir) bir de bunu hesaplayıp aradaki farkı da Gelir Vergisi Beyannamesi ile beyan ederek öder.

Görüldüğü üzere Serbest Meslek Erbabı kişiler en az vergiyi ödeyen değil, en çok vergiyi ödeyen kişilerdir.
Kaldı ki ödedikleri vergi bahsedildiği gibi değil, bu kişilerin kazancı Gelir Vergisi' ne tabidir.

Ülkemizde ödenen verginin büyük çoğunluğu Katma Değer Vergisi' dir.
Bunun da açıklaması çocuk oyuncağıdır.
Katma Değer Vergisi, kar üzerinden değil, satın alınan her ne olursa olsun, kar elde edilsin edilmesin, direkt olarak sahibi için tahakkuk ettirilip, izleyen ayın 24' ünde beyan edilen ve 27' sinde ödenen emanet bir vergidir... Kaldı ki Kurumlar Vergisi, Kar üzerinden alınan bir vergi olmasına rağmen oranı %20, Katma Değer Vergisi ise teslim gerçekşeltiği anda tahakkuk eden bir vergi ve genel oranı %18' dir. Yani sürekli zarar eden bir kişi, satışları üzerinden illa ki %18 beyan edip öder. Kurumlar vergisini ise, kar elde ettiği zamana kadar ödemez.

Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisi, anlayacağımız dilde "KAZANÇ ÜZERİNDEN ALINDAN" vergidir.

Son olarak, yazının geri kalan kısmına katılıyorum ve kendi payıma her türlü sivil tepkiye hazırım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 14:45 

İsim: NİYAZİ
Araç: yaya
Meslek: banka çalışanı
Arkadaşlar,
Bir şey olmaz demeyelim. OLUYORRRRRRRRRRRRRRR

şimdi web gördüğüm haberin linkini iletiyorum.
Başbakanlık faks yağmuruna tutulmuş.

Akaryakıt Zammına İnceleme
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son günlerde benzin, motorin ve LPG (otogaz) fiyatlarında yaşanan artışlar ve basında çıkan haberler üzerine yeni bir çalışma başlattı.

http://www.aktifhaber.com/akaryakit-zam ... 65570h.htm

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 14:47 

İsim: NİYAZİ
Araç: yaya
Meslek: banka çalışanı
Faks ,mail, atışlara devammmmm.

(yumurta geçerli sayılmamaktadır.) :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 14:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
santos yazdı:
Arkadaşlar,
Bir şey olmaz demeyelim. OLUYORRRRRRRRRRRRRRR

şimdi web gördüğüm haberin linkini iletiyorum.
Başbakanlık faks yağmuruna tutulmuş.

Akaryakıt Zammına İnceleme
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), son günlerde benzin, motorin ve LPG (otogaz) fiyatlarında yaşanan artışlar ve basında çıkan haberler üzerine yeni bir çalışma başlattı.

http://www.aktifhaber.com/akaryakit-zam ... 65570h.htm

tamda yeni benzin almıştım yahu :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 15:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
EPDK, zamlar üzerine akaryakıtta rafineri fiyatı, dağıtım şirketi ve bayi kârlarına ilişkin inceleme başlattı.

Vergi ile ilgili sorun görmüyorlar galiba.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 16:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
termin yazdı:
Bugün farkettiğim birşey var Alem FM 89,2 Nihat diye bir adam var sabah ayrı akşam ayrı program yapıyor ve bu adam benzin zamlarını protesto için akşam 19:00 itibarı ile kendisini dinleyenlere böyle terelellim bir şarkı çalıyor ve dörtlüleri yakıp kornaya şarkının melodilerine eşlik eder gibi basarak benzin zamlarını protesto etmiş oluyor insanlar. Böyle birşey bir radyodan destek alınabilir mitsubishi club turkey sivil toplum örgütü olarak bunu sağlayabiliriz. Ben bu taşın altına elimi koyarım ama herkesin elini taşın altına koyup bana destek olması lazım. Mazallah birde ergenekoncu diye içeri alınmak veya terör örgütü üyesi diye fişlenmek var :) çevresi olan insanlarla düzgün projelerde üretebiliriz. Bu arada Yılmaz beyede katılıyorum çevremizde dönen dolaplara naylon fatura kesenlere, kamu malına zarar verenlere, rant sağlayanlara savaş açarak en azından bizden sonrakilere daha adil yaşanılabilir bir Türkiye bırakabiliriz. Bu gambazlık değildir vatanseverliktir...

Naylon fatura mı ?
Muhasebe elemanıyım :D Kendim en ufak alışverişimde yazar kasa fişini alırım. Hatta çevremdekiler ne yapacaksın der? Atacağım derim :) Neden aldığımı sorduklarında ise vergisini ödesin diye cevap veririm. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 17:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: S.Y.
Araç: 2006 Lancer A/T
Kan grubu: AB+
Aslında bir yol var ama..... Donanimhaber'de Faruk bey var, LPG ci onun bahsettiği bir olay...

Birkaç büyük akaryakıt bayii seçip toplu (ama öyle sadece forumdan üç beş kişi değil, birkaç milyon araç sahibi olarak) boykot edebiliriz. Mesala total'i veya OPET'i, zira bunlar gerçekten büyük oyuncular. Ama boykot sıkı olmalı atıyorum birkaç hafta veya ay kimse bu istasyonlara uğramayacak gidip başka yerlerden alacak yakıtlarını. Böylece dağıtıcılar arasında bir fiyat rekabeti başlatma şansımız olur. Lt de 40 kuruş olan karlarından bir 10-20 kuruş feragat etmeye zorlayabiliriz dağıtıcıları, ilk indirim yapana büyük bir kitle yönelecek olursa bu sefer diğerleri de indirim yapmak zorunda kalır. Bu işin dağıtıcı tarafı üzerinde uygulayabileceğimiz yaptırım. Bir diğer alternatif ise araç kullanımını iyice azaltarak vergi gelirlerini azaltmak, böyle bir durumda maliye vergi oranlarını indirmek zorunda kalacaktır. Bu arada siyasiler üzerinde baskı yapılması zaten en temel şart, sağa sola ha bire mail vs göndermek gerek....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Ara 2010 17:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: S.Y.
Araç: 2006 Lancer A/T
Kan grubu: AB+
hero4262321 yazdı:
termin yazdı:
Bugün farkettiğim birşey var Alem FM 89,2 Nihat diye bir adam var sabah ayrı akşam ayrı program yapıyor ve bu adam benzin zamlarını protesto için akşam 19:00 itibarı ile kendisini dinleyenlere böyle terelellim bir şarkı çalıyor ve dörtlüleri yakıp kornaya şarkının melodilerine eşlik eder gibi basarak benzin zamlarını protesto etmiş oluyor insanlar. Böyle birşey bir radyodan destek alınabilir mitsubishi club turkey sivil toplum örgütü olarak bunu sağlayabiliriz. Ben bu taşın altına elimi koyarım ama herkesin elini taşın altına koyup bana destek olması lazım. Mazallah birde ergenekoncu diye içeri alınmak veya terör örgütü üyesi diye fişlenmek var :) çevresi olan insanlarla düzgün projelerde üretebiliriz. Bu arada Yılmaz beyede katılıyorum çevremizde dönen dolaplara naylon fatura kesenlere, kamu malına zarar verenlere, rant sağlayanlara savaş açarak en azından bizden sonrakilere daha adil yaşanılabilir bir Türkiye bırakabiliriz. Bu gambazlık değildir vatanseverliktir...

Naylon fatura mı ?
Muhasebe elemanıyım :D Kendim en ufak alışverişimde yazar kasa fişini alırım. Hatta çevremdekiler ne yapacaksın der? Atacağım derim :) Neden aldığımı sorduklarında ise vergisini ödesin diye cevap veririm. :)

Kesinlikle katılıyorum, aslında fişi faturayı aktif olarak talep etmek zorunda bile kalmıyorum çoğu kez, kredi kartıyla ödeme yapıyorum, hem bana puan birikiyor hem de satıcı ister istemez fiş/fatura kesiyor. Nerde bir pos cihazı var orada direkt kart çıkartıyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2010 13:26 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Arkadaşlar burada daha ucuza akaryakıt var. az inceledim yorumlar kötü değil. piyasaya göre %7 indirimli yakıt satıyorlar. dün 3.71 den 95 oktan aldım. normalde 3.86 eh 10 litrede 1,5 lira full depo 50 lt desen 7,5 lira kar. çok bişi değil ama en azından cepten çıkmıyor. denedikten sonra yorumumu da yazarım

http://www.full.com.tr/

sizin bir bilginiz varsa onu da paylaşın bu firma ile ilgili.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Ara 2010 14:36 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Barış Yeniçeri
Araç: Ford Focus
Meslek: Bilgi Teknolojileri
sinir kupu yazdı:
Arkadaşlar burada daha ucuza akaryakıt var. az inceledim yorumlar kötü değil. piyasaya göre %7 indirimli yakıt satıyorlar. dün 3.71 den 95 oktan aldım. normalde 3.86 eh 10 litrede 1,5 lira full depo 50 lt desen 7,5 lira kar. çok bişi değil ama en azından cepten çıkmıyor. denedikten sonra yorumumu da yazarım

http://www.full.com.tr/

sizin bir bilginiz varsa onu da paylaşın bu firma ile ilgili.

Bizim orda açıldı 2 tane alanların kimisi memnun kimisi değil. Benzin fena değilmiş ama dizel ve gazdan memnun değiller.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Ara 2010 11:51 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
Birileri bizi gerçekten kandırıyor :evil: :O:
http://www.milliyet.com.tr/cok-onemli-i ... efault.htm
"Artık söylemeye gerek yok.. Yıllardır böyle.. Dünyanın en pahalı benzini Türkiye’de!..
Almanya’dan da, İtalya’dan da, İsviçre’den de pahalı..
Rusya’yı, ABD’yi saymıyorum..
Niye böyle derseniz..
Devletin sırtı dolaylı vergilere dayalı da ondan.. Vergi toplayamıyor, açığını böyle kapatıyor..
Bu sebeple benzin 4 lirayı gördü..
*
Tuhaf bir durum..
Ama daha tuhaf bir durum daha var..
Enerji Bakanı Yıldız, soranlara dünyadaki petrol fiyatları düşsün bizde de iner demiş!.
İnsanların gözlerinin içine baka baka doğruyu söylememiş..
Ayıp etmiş..
Niye mi?
Şundan..
İki yıl önce petrolün varili 150 dolardı..
Kurşunsuz benzinin litresi 3.34 lira..

Petrolün varili şimdi 90 dolar..
97 oktan kurşunsuz benzin 4 lira oldu..
Yani petrol fiyatı düştüğü halde benzin fiyatı yükseltildi..
Yani tam tersi oldu..
*
Hal böyleyken, Bakan’ın sözlerine ne diyelim?
Siz söyleyin!.."

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 11:34 

Dağ fare doğurdu..Benzin fiyatlarında indirim yapıldı..
http://www.milliyet.com.tr/akaryakita-i ... efault.htm
Bizi resmen salak yerine koyuyorlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 14:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: 1990 Lancer Special Edition :)
Meslek: Biomedikal
Şu sticker işini halletseler de damgamızıda alsak artık yaw.

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.
http://www.mitsubishiclubturkey.com/viewtopic.php?f=37&t=2405

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Ara 2010 16:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: ismail
Araç: 09 Lancer İnv.
Kan grubu: bRh+
Kısa soluklu cılız boykotlar yerine, uzun vadeli vergi konusunda bilinçlendirme yayınları yapılsa (buna devlet yönetimide sıcak bakacak ve destekleyecektir). Bir zamanlar fiş konusunda kısa süreli yayınlar yapılmıştı tüm marketler siz istemeden fiş veriyordu ama şu an çoğu süpermarketler siz istemeyince fiş vermiyorlar ve bunun önemini bilmeyen insanımızda nasılsa çöpe atacağım diye almıyor en kötüsü önemsemiyor, dükkan sahibi olanlar dükkanını kiraya verdiği zaman 3bin liralık dükkan bin lira gösteriliyor evlerde de aynı, geçenlerde maliye bulunduğum ilçede bir de kapsamlı bir denetim yaptı artık herkes işin çakallığını aramak yerine kurallara uymak için çaba gösteriyor, biz bu hassasiyeti büyük ölçüde sivil örgütler olarak gösterirsek Devlet mekanizmalarıda denetimlerinde daha kararlı olurlar diye düşünüyorum çünkü meselenin temeli bu noktadır. ABD de bir insan vergisini namusu gibi önemserken bizde tam tersi ne yazık ki, açız kardeşim! para yok ne vergisi! gibi yakınmalar var, olabilir, ama bundan vergi verilmemesi gerektiğini çıkarıyor insanımız, bilmiyorlar ki vergi yüzünden açız, paramız yok ve benzin 4 lira vs.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 01:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
Abi gozunu seveyim bu kaxar verdi yukunun altinda vatandas ne yapsin ode ode bitmiyor. Devlet kendi halkini soyup aogana ceviriyor. Vergi kaciranda varsa denetlesin adam gibi. Ornegin bi ulkede hepimiz arabaya biniyoruz kimimizin hem evi hem arabasi var ama baktigin zaman hepimiz asgari ucretten sigortaliyiz. Devlet bu durumu bilmiyor mu? Nerden geliyor bu degirmenin suyu sorsun. Coksun abicim vergi kaciranin kul hakkina girenin tepesine. Dunyanin memurunu calistiriyorlar ve habire yenilerini alip atiyorlar. Devlet daha elindeki memurlari dogru kullanamiyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 11:06 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Aydın
Araç: 2011 Honda Accord 2.0 Executive AT
Meslek: Öğr. Gör.
Kan grubu: B+
Vergi kaçırma işinin cezası artmalı bence. Vergi kaçırmak olsun, görevi kötüye kullanmak olsun (yolsuzluk, rüşvet vs) bu tip suçların bence vatana ihanet ile aynı kefeye konması gerekir. devletinden para kaçıran, mevkisini para kazanmak için kullanan, devlete zarar ettiren kişi vatanına ihanet etmiyor mudur? Küçük çaplı şeylerden bahsetmiyorum tabi şimdi bizim bir zamanlar alıştığımız fiş almamak gibi vergi kaçırmalardan değil hamuduyla götürenlerden yaptılarının ve yapmadıklarının vebalini bizim ödediklerimizden bahsediyorum.
bir de vergi affı diye bir şey çıkarmıyorlar mı deli oluyorum. madem affediyorsun benim ödediğimi de geri öde. ya da ödeyenlerden izin filan iste. ben öğrenciliğimde aldığım bu harç kredisini zar zor ödemiştim. hem de işe de girmemiştim o dönem. özel ders filan verip. benim işe giren arkadaşarımdan çoğu ödemedi. bana ne filan dedi. eee ne oldu sonra o zaman ki maliye bakanı (unakıtan) herkesin peşinde koşacak halimiz yok ödeyen ödedi dedi. yani ödeyen enayilerden yeterince aldık. şimdi bu tip durumlardan sonra insanın içinden vergi ödemek gelir mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 11:29 
Kullanıcı avatarı

Tebrik ediyorum kuzen olayı çok iyi açıklamışsın. Vergi kaçırmak veya görevi kötüye kullanmak başlı başına vatana ihanet sayılmalı ve en ağır müeyyide ile cezalandırılmalıdır. O yüzden şuna da katılıyorum vatana ihanet eden birini gördüğümüz zaman ihbar etmeliyiz... :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Ara 2010 11:51 

"İt iti ısırmaz" ata sözü geldi aklıma. Devlet yetkilileri bizim kadar bilmiyor mu, görmüyor mu nasıl davranılacağını bal gibi de görüyor. Fakat kanun yapanlar, onu yürütenler bir dolu usulsüzlüğün yolsuzluğun içinde zaten. Vergi affı çıkarıyorlar senin benim için mi! Araştırsan, baksan kendi çevrelerini kurtarmak için yapılan kanun bunlar. Bakın işte siyasilere, vekillere hepsi ayrı partilerden ama bir çoğunun hakkında aynı suçtan tonlarca adli dosya var. bakın Neyzen Tevfik ne güzel özetlemiş durumu:
Kime sordumsa seni doğru cevap vermediler
Kimi alçak, kimi hırsız, kimi deyus dediler.
Künyeni almak için partiye ettim telefon,
Bizdeki kayda göre, şimdi o mebus dediler.

Biz toplumsal tepki verme refleksimizi canlı tutmalıyız. Ateşimizi kendi içimizde alevlendirip, kendi kendimize de söndürmemeliyiz. Birşey olmaz, birşey düzelmez düşüncesinden vazgeçmeliyiz. Bizler önemliyiz. Toplumsal kurtuluş bireysel katılımdan oluşan toplumsal taleple olur. Anarşi değil hak talebi. İyi olma uğruna iyiliğe iftira atmayalım iyi olmak herşeyi kabul etmek demek değildir. Hak için, Hakk'ın rızası için, Hakça tepki koymamız lazım. Bu özelliği geliştirebilirsek, kulüp tutar gibi parti taraftarı olmazsak, komşumuzu da yetimin hakkını da kendi hakkımızı da arayabiliriz. Musa'yla, Firavun'un kıssasını örnek olması açısından bir daha işaret ediyorum. Lütfen bir olalım, birlik olalım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2010 03:09 
Kullanıcı avatarı

Sahinim seni tebrik ediyorum. Bakalim biz kac kisiyiz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ara 2010 15:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yasin
Araç: 1990 Lancer Special Edition :)
Meslek: Biomedikal
Uzun ve dokunaklı metinler yazıp yazıp sildim...
Hakkımızı aramak konusuna sonuna kadar katılıyorum, ama hep diyorum balık baştan sona kokuyor, hatta koku çook öteden duyuluyor
devlet vergi vermeyeni ve görevini adam gibi yapmayanı ADAM gibi denetlemeli ve it artık iti ısırmalı (cem uzandan alıntı değildir), (yine dokunaklı bir metin yazdım geri sildim) hakikaten bu haksızlıklar çok ağırıma gidiyor, fakire muhtaca bunların fazlasını versem üzülmek ne kelime mutlu olurum ama sürekli kaz gibi yolunmak birde enayi yerine konmak (aflar= vergi affı: zamanında ödeyenler enayi, ödemeyenlere kolaylık; dahşan affı: sanki kendi ailesini yıkmışlar, ocağını söndürmüşler de bir de affediyor sen kimsin ki hangi sıfattasınki suçluyu affedebiliyorsun!!!) çok ağırıma gidiyor, hazmedemiyorum.
Beni tek rahatlatan şey ALLAH ın adaleti ve tüm bu yaşadıklarımızın birer imtihan oluşudur.
Aciz bir insan olduğum için de hakkımı helal etmeyerek bir nebze ferahlıyorum...

Follow Me Home - Uğurlama & Karşılama Işığı Modülü İçin Lütfen Aşağıdaki Linke Tıklayın.
http://www.mitsubishiclubturkey.com/viewtopic.php?f=37&t=2405

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 741 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 38  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye