Zaman: 27 Nis 2024 23:59

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 42 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Bor Yağ Katkısı -
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2012 01:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Aytaç Bingöl
Araç: Mitsubishi Lancer 1.6 A/T
Meslek: Mercedes Benz TURK
Kan grubu: 0RH+
bugün arabanın yağını değiştirdim.Elf marka lpg li motorlar için 10/40 yağ koydurdum.Yağcının tavsiyesiylede 50 tlye 450ml lik nano bor koydurdum.Arabanın motor sesi nerdeyse yok oldu(enjektör sesi hariç),gidişi çok rahatladı ve 3. viteste bayılarak çıktığım yokuşu çoook rahat çıktım.Araba kullanmayı bilmeyen ama arada sırada aracın otomatik oluşuna güvenerek mahallede kullandırtdığım eşim bile bu arabaya ne olmuş böyle dedi:) bu kadar fark edeceğini tahmin etmezdim.Yakıtta ne olur onu bilmem ama o da düşerse iyi olur:)Ben şimdilik memnunum farklı birşey olursa tecrübelerimi yine yazarım..

LANCER

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2012 12:52 
Kullanıcı avatarı

inşallah arabada birşey çıkmaz.arabanın performansı cidden çok farklı.kullanıpta bordan sıkıntı yaşayan varmı arkadaşlar?

LANCER

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2012 14:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: Uğur
Araç: 2011 Lancer Invite SportSedan MT Sunroof
Meslek: Pazarlama Müdürü
Kan grubu: B(+)
alihande yazdı:
inşallah arabada birşey çıkmaz.arabanın performansı cidden çok farklı.kullanıpta bordan sıkıntı yaşayan varmı arkadaşlar?

İçeriğine baktınız mı? Teflon var mı? Eğer teflon varsa önceleri söylediğiniz şekilde performans vs de çok fazla iyileşme oluyormuş. Ancak zamanla parçalanan teflon pistonlara zarar vermeye başlıyormuş. Bu zararlarının bilinmesine karşın firmalara yine de satış kaygısı sebebi ile teflon kullanıyorlarmış.

Teflon motor ve pistondaki tüm aşınmış yüzeyleri kaplıyormuş. Bu sebeple de müthiş bir fark hissediyormuş kullanıcı.(Kendi deneyimim değil. Bir tamircinin yorumu. Daha önce defalarca karşılaştığını iddia ediyor.)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012 02:12 
Kullanıcı avatarı

içeriğinde teflon olup olmadığını bilmiyorum.ama bukadar fark olduğuna göre var galiba.benim bugün öğrendiklerim şunlar.bor maddesi içeriğinden dolayı çok kalın olduğu için zamanla subapların ağızlarını kaplayarak tam kapanamamalarını sağlıyormuş ve sonuç olarak komple rektifiyeymiş,diğeri ise yapıştığı parçaları öyle bir kaplıyormuş ki zamanla bu olay motora zarar verecek hale geliyormuş.bununda sonucu komple rektifiyeymiş..sonuç olarak bor şu anda benim motorumda var ve çok memnunum.motor son nefesini verene kadarda kullanmaya devam edeceğim(zevk almaya bakıyorum..)

LANCER

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Şub 2012 03:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Uğur
Araç: 2011 Lancer Invite SportSedan MT Sunroof
Meslek: Pazarlama Müdürü
Kan grubu: B(+)
alihande yazdı:
içeriğinde teflon olup olmadığını bilmiyorum.ama bukadar fark olduğuna göre var galiba.benim bugün öğrendiklerim şunlar.bor maddesi içeriğinden dolayı çok kalın olduğu için zamanla subapların ağızlarını kaplayarak tam kapanamamalarını sağlıyormuş ve sonuç olarak komple rektifiyeymiş,diğeri ise yapıştığı parçaları öyle bir kaplıyormuş ki zamanla bu olay motora zarar verecek hale geliyormuş.bununda sonucu komple rektifiyeymiş..sonuç olarak bor şu anda benim motorumda var ve çok memnunum.motor son nefesini verene kadarda kullanmaya devam edeceğim(zevk almaya bakıyorum..)

Bence kötümser olmayın. Piyasada çokça araç kullanıyor bu katkı maddesini.

0 KM araca koymuştum ben. Günlerce uykularım kaçmıştı sonrasında :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2012 09:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kadir
Araç: Colt 2011 Amt Elegance
Meslek: Bilgisayar Mühendisi
Kan grubu: A+
yaklaşık 1-2 ay önce yağı değiştirdim. aklıma geldi ama bor alıp da kullanamamıştım. fazlada kilometre yapmadım acaba şimdi alsam döksem bir sorun olurmu.? normalde yağ değişiminden sonra diyor kullanımda onun için soruyorum?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2012 12:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Bor kullanan cok var faydasini gordugunu soyleyen de var ayni vedatin sentetik yagin faydasini gordugu gibi :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2012 14:54 
Kullanıcı avatarı

bence var...

benim soruma cvp alamdım dahaaaaaaaaaa

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2012 23:27 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
catalyst yazdı:
Bor kullanan cok var faydasini gordugunu soyleyen de var ayni vedatin sentetik yagin faydasini gordugu gibi :D

bilal küfrettireceksin illa psikolojik değil objektif olarak fayda gördüm ve yazdım.

Walla vedat orasını bilemem ama BOR'un faydasını gördüm diyenler de aynı şeyi söylüyorlar bence söylemler çok benziyor. (Burada gülücük yok yani ciddiyim).

Anlatmaya çalıştığım şey şu:

1) Aynı araçtan 2 adet sıfır km'de alınır ayrıca araçlar ekstra kontrol edilir üretimin tamamen eşit şartlarda olması için.
2) Her ikisi de aynı anda aynı yolda aynı yol şartlarında sürülür. Aynı devir aralığında sürülür, aynı pompadan benzin konur vs. vs.
3) Her 10bin km'de yağ değiştirilir. İkisine de aynı varilden aynı yağ konur. Birine ek olarak BOR POWER konur.
4) Bu şekilde 100bin km yaparsın.
5) Sonra araçları teste tabi tutarsın motoru açarsın ve işte BOR POWER kullanılmayan araçta şöyle şöyle bir aşınma varken kullanılanda hiç kireç yok gibi CALGON reklamı tadında bir analiz yaparsın.

İşte bu objektif ve bilimsel bir değerlendirme olur.

Yoksa 100bin km'de arabayı alıyorsun, şimdiye kadar X yağ kullanmışsın, bir ara Y yağ koyuyorsun, ya da şimdiye kadar hiçbir katkı kullanmamışsın, bu sefer bi BOR POWER atayım diyosun, sürüş şartları belki benzer belki alakası yok, hava şartları belki benzer belki alakası yok, arabayı sürerkenki psikoloji belki benzer belki birinde sürekli kadın sürücüye denk geldin :D falan gibi faktörlerden dolayı bana göre ne desen boş.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Mar 2012 23:38 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
yağın üzerinde yazıyor "katkı maddesi konmasını tavsiye etmiyoruz" diye benzer bir ibare ondan benim çekincelerim var. ama km olur 200 300 bin araç segmanlarda basınç kaybına uğruyor falan filan boşlukları doldurabilmek için konabilir.

Ben de aynı çekinceyi paylaşıyorum ancak bu yazı büyük ihtimalle sırf acayip bir ürün kullanıp soruna yol açıp yağ firmasından hak iddia edemeyesin diye koyulmuştur. Sonuçta adam yaptığı ürününe ne idüğü belirsinz birşeyler koymanı istemez.

Bu BOR POWER ve benzer katkı meselelerinde bana esas garip gelen şu: Yani X adam belki bir arge çalışması yapmış birşeyler bulmuş (örn. BOR POWER) ama her sene reklam ve araştırmaya ondan yüzlerce kat fazla para harcayan yağ firmaları bunu akıl edememiş mi? Ya da alıp senin ürününü inceleyemiyor mu faydası olabilir mi diye. Geçeceksiniz onları. Gerçekten faydası varsa hangi durumlarda var? Faydası varsa ona verdiğin paraya değecek mi? Ayrıca fayda verme ihtimali yanında sorun çıkarma ihtimali nedir? Önüne gelen alakasız ürüne bile yok efendim şu kadar yakıt tasarrufu, seste bu kadar azalma sağlıyor diyorlar. Öyle bir noktaya gelmiş ki artık adam araç şampuanı satarken bile yakıt tasarrufu sağlıyor diyecek :D Mantık çok basit: Aracını düzenli olarak bizim şampuanla yıkarsan araçtaki toz ve kirin oluşturduğu ekstra sürtünmeden kurtulup böylece %30'a varan* yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

* Bizde henüz oralara varamadı ama doğru şartlar oluşursa varabileceğini düşünüyoruz :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2012 12:45 
Kullanıcı avatarı

bilal hocam doğru söylemişsin ama vallaha çok kafam karıştı acıkcası.

siz kullanıyormusunuz şuan borpower?

vedat hocamında aslında kafası karışık anladığım kadarı ile siz kullandınızmı hiç peki?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2012 12:53 
Kullanıcı avatarı

Merhaba,ben kullanıyorum şu anda aracımda Bor Power. Yaklaşık 2000km oldu motor sessizliği, rahat gidiş ve ufacık bir performans artışından başka fayda görmedim. Sonuç olarak faydası yok değil fakat yakıt tasarrufu konusunda artış gördüm düşüş görmedim :)

LANCER

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2012 13:31 
Kullanıcı avatarı

Tui yazdı:
bilal hocam doğru söylemişsin ama vallaha çok kafam karıştı acıkcası.

siz kullanıyormusunuz şuan borpower?

vedat hocamında aslında kafası karışık anladığım kadarı ile siz kullandınızmı hiç peki?

Kullanmadim ama bazi arkadaslarim tavsiye etti belki kullanmayi deneyebilirim bir ara.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Mar 2012 15:55 
Kullanıcı avatarı

Kullanmak çok istiyorum diğer araçlarımda kullandım, ama onlar ikinci el ve yüksek kilometredeydi. onun için sorun teşkil etmediğini düşünüyorum. aracım sıfır olduğundan dolayı biraz tereddütte kaldım. ama en kısa zamanda deneyeceğim yine de.
NNT firması ile görüştüm ordaki kişide çok övdü.sorun olmaz müşterilerimizin yüzde 40 zaten sıfır araçlarında deniyor dediler... felan filan işte

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Mar 2012 10:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: mustafa
Araç: mıtsubıshı colt 1,5 instyle florit yeşil
Meslek: çalışan
Kan grubu: Arh+
benimde yakın arkadaş çok farklı markalar bor katkı maddesinden kullandığını belirtmişti ancak onun dediği ve tecrübeli birisi ilk çıkan firma varmış bu konuda sadece o çok iyi demişti yakıt sarfiyatıda azalıor demişti ama markasını unuttum öğrenir paylaşırım bi ara

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Nis 2012 13:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: S.Uğur
Araç: 2010 lancer 1.5 invite mt yakut kırmızı
Meslek: turizm
Kan grubu: 0rh+
dynamic kote 100 diye bi ürün çıkmış içinde zararlı maddelerin olmadığını döylüyor.(Dynamic Kote 100'ün içinde kesinlikle: Silikon,Kauçuk,Teflon, Grafit, Molibden Di Sulfit, Yüksek Moleküllü Ağır Polimerler gibi ve Elmas,Bor,Çinko, Kurşun, gibi uzun vadede motora zarar verme ihtimali yüksek olan madenleri içermez.)gibi bir yazısı var.ürün videosuda var.anlayan arkadaşlar ne der?

http://www.hepsiburada.com/Liste/dynami ... ryId=26005

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Haz 2012 08:28 

İsim: serkan
Araç: mitsubishi colt
Meslek: İnşaat müh.
_opeth yazdı:
catalyst yazdı:

bilal küfrettireceksin illa psikolojik değil objektif olarak fayda gördüm ve yazdım.

Tui yazdı:
bence var...

benim soruma cvp alamdım dahaaaaaaaaaa

yağın üzerinde yazıyor "katkı maddesi konmasını tavsiye etmiyoruz" diye benzer bir ibare ondan benim çekincelerim var. ama km olur 200 300 bin araç segmanlarda basınç kaybına uğruyor falan filan boşlukları doldurabilmek için konabilir.

koyduktan sonra dönüşü yok bildik tanıdık ustaya yada en iyisi servisteki ustalara (kurumsal firmalar sürekli eğitim verirler) sormaktır.

kullanmadan kesinlikle araştırın derim, ben sadece enjektör temizleyicisinden yanayım. o da bilindik markalar yada Mitsu ' nun orjinal ürettiği serviste satılan.

Yerine 2008 AMT Invite alındı :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2012 19:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ugur
Araç: Subaru Impreza2.0R,11 lancer 1.6 invite
Meslek: kaptan
Ben kendi tecrubemi paylasayim sizlerle,subarumu 2.el aldim ve birkac gn kullandiktan sonra servise goturdum huyumdur komple bi elden gecirtirim herhangi bir sorun cikmadi zaten almadan once kontrole goturmustum.Degismesi gereken parcalar degisti zamani geldigi icin ama zamani gelmemis olmasina ragmen tum yaglari,filtreleride degistirttim.O arada bor power standini gordum tavsiye ettiler bu arada aracin km si 55k idi.Neyse koyduk bor poweri bu tip urunlere karsi onyargili olmama ragmen gercekten yakit tuketimi dustu,motor sarsintisi azaldi ve ses degisti.Bir zararini gormedim halen kullanmaktayim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2012 01:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: beyhan
Araç: mıtsubıshı lancer 2006
Meslek: eğitim
selamlar arkadaşlar...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Ağu 2012 02:10 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
Acaba benim Si'ya da koydursam mı bu yağ değişiminde acaba ? Gerçi bu sefer 10/60 yağ koymayı duşunuyorum

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 42 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 31 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye