Zaman: 27 Nis 2024 21:19

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 56 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: hangi benzin
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2010 10:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: aa
Araç: ASX 2010
Meslek: aa
Kan grubu: Arh+
Bilgiler çok güzel olmuş bu konuda bilsi olmayan arkadaşlar için. Teşekkür ediyorum. Ben buna benzer durumu birebir deneyerek yaşadım. 99 da draglara katılırken renault 5 turbo 2 aracımla. araç modifiyeli...vs olmasına rağmen birçok temel parçası özellikle yakıt püskürtmeden, ateşlemedekilere kadar. Malum o zaman 95 üstü oktan benzin yoktu. Ancak 1-2 kez amerikan araçlarına katılan oktan artırıcılardan denedim. Birebir performans artışı artarken. Ateşleme sisteminide zamanla mahvediyor. En mantıklısı uygun benzin kullanımı.

Burda benim bir sorum olucak; Ben yıllardır Shell ve TOTAL kullandım. eski araçlarım hep renault olunca TOTAL kullanıyordum. Ancak performans olarak sürekli aracınızı takip ediyorsanız. Totalda bir performans yok ancak yakıt tüketimi tam olarak hesaplamasamda ekonomik oluyordu. Ancak Shell aldığımda perf artarken yakıt tüketimide artıyordu. Bunu ne etkileyebilir ? Tamam katkı maddeleri etkiler.

Diğer sıkıntılar ise şöyle gelişti. Ne zaman BP alsam araçta bir sıkıntı oldu. Opet ilk zamanlar iyiydi şimdi o da BP gibi sıkıntı yaratıyor. Hatta 2005-2006 yılı arasında %80 Total kullandım. 2007 yılında BP çok aldım. Benzin filtresi daha çok tıkandı. Aynı durum Opet dede söz konusu olmakta. Şu an Total yada Shell en iyisi gözüküyor. POAŞ dan bahsetmiyorum onlar yüzünden motoru kucağıma aldım 2008 yılında. Uzun bir süreç oldu. Onuda detaylı anlatırım ibret olsun diye.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Eyl 2010 10:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Her zamanki gibi Shell & Turcas diyorum :) Total falan hikaye :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Eyl 2010 01:02 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
cooperada yazdı:
Burda benim bir sorum olucak; Ben yıllardır Shell ve TOTAL kullandım. eski araçlarım hep renault olunca TOTAL kullanıyordum. Ancak performans olarak sürekli aracınızı takip ediyorsanız. Totalda bir performans yok ancak yakıt tüketimi tam olarak hesaplamasamda ekonomik oluyordu. Ancak Shell aldığımda perf artarken yakıt tüketimide artıyordu. Bunu ne etkileyebilir ? Tamam katkı maddeleri etkiler.

Şu an Total yada Shell en iyisi gözüküyor. POAŞ dan bahsetmiyorum onlar yüzünden motoru kucağıma aldım 2008 yılında. Uzun bir süreç oldu. Onuda detaylı anlatırım ibret olsun diye.

buradaki performans artışından kastınız nedir, 0-100 hız süresi mi, son hız mı, ara hızlanmalar yani sollamalar mı yoksa hepsi mi :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Eyl 2010 12:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: aa
Araç: ASX 2010
Meslek: aa
Kan grubu: Arh+
performans olarak tabi detaylıca söylemeyince sıkıntı oldu :)

0-100 ve hızlanma bakımından. Shell daha iyi. Ancak TOtal daha ekonomik.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2010 00:22 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
benim bildiğim kadarı ile 97 oktan yoktur kaykılı 95 oktan vardır. bunu söyleyenlerde tüpraş rafineri çıkış ürünlerinde bakarak söylüyorlar. malum türkyede marka değil bayii/acente/servis önemlidir. bu yüzden lpg kitinden ziyade takan usta sigorta şirketinden ziyade acente ve yakıt markasından ziyade pompa önemlidir. ancak her istasyonun ve markanın iyi olduğunu kabul edersek. istasyona gelen yakıta istasyondaki markanın katkısı açısından hangisi iyidir? soru sanırım daha net oldu. duyduğumuda söyleyeyim (kaynak: endüstri lisesi motor bölümü hocaları) shell ve petrol ofisi (biri dizel de diğeri benzinde iyiymiş ama hangisi hangisinde unuttum. lpg dede eskiden opet şimdi total diyorlar)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2010 16:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Opette artık 97 yazmıyor. 95 var bide 95+ var.
benim depo kapağındada 95+ yazdığı için onu tercih ediyorum.
1 yıldır 95 alıyodum ama 3 aydır 95+ a geçtim.
bundan sonrada değiştirmem sanırım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Eki 2010 16:59 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

toşu yazdı:

:good:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2010 17:03 

İsim: NİYAZİ
Araç: yaya
Meslek: banka çalışanı
Kan grubu: 0 +
toşu yazdı:

Hakan Bey,
95 ile 95+ arasında bir fark varmı tecrübenize göre.

tşk.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2010 17:19 
Kullanıcı avatarı

santos yazdı:
toşu yazdı:

Hakan Bey,

tşk.

95 ile 95+ benzin aynı benzin
bildiğim kadarıyla 95+ katkı maddesi eklenmiş hali.

performans açısından soruyorsan farkı hissediyorum ben.
biraz daha canlı oluyo araç ama aynı oranda tüketimde biraz artıyo.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2010 03:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
toşu yazdı:
santos yazdı:
toşu yazdı:

Hakan Bey,

tşk.

95 ile 95+ benzin aynı benzin
bildiğim kadarıyla 95+ katkı maddesi eklenmiş hali.

performans açısından soruyorsan farkı hissediyorum ben.
biraz daha canlı oluyo araç ama aynı oranda tüketimde biraz artıyo.

bence ayağınız pedala daha hassas davranırsa hani pedalın altında yumurta var gibi diyorlarya onun gibi. o zaman fazla performanslı olmaz eski performansda kalır ve bu da tasarruf sağlayabilir gibime geliyor sanırsam herhalde galiba

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Kas 2010 14:29 
Kullanıcı avatarı

İlhami bey tabiki söylediğiniz mümkün
bende aynısını yapmaya çalışıyorum ama hem 97 ye geçtim hem havalar soğudu hem İstanbul trafiği tüketim aldı başını gitti.
açıkcası tasarruf yapmaktanda sıkıldım yılardır tasarruf tasarruf ne hale getirdiler bizi. :(
Şu aralar ayda 20-30 fazla verim sıkmiim kendimi modundayım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2010 00:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
yani ne yapim kuzen ben benim cz3 de 95+ yazıyor 95 mi alcaz 97 ye devam mı edeceğiz. 95 in çekişi ile 97 farkediyor benim araçta 97 gazı daha çabuk alıp hızlanmayı sağlıyor 95 embesil gibi mal mal adamın yüzüne bakarcasına yavaş hızlanmaya ve performans düşüklüğüne sebep oluyor... Hangisi ile daha uzun mesafe gidiyorsun derseniz ikiside aynı hiçbir fark yok benim arabada 95 ile 97 arasında ben opetten almaya devam ediyorum. Neden bilmiyorum başka yerden benzin alamıyorum. Totalin benzinini kimse tavsiye etmiyor burada duydum ilk defa petrol ofisinden aldım bi kere opetin benzininden farkı yok. Eeee Ne yapcaz ben şimdi...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2010 13:39 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

termin yazdı:
yani ne yapim kuzen ben benim cz3 de 95+ yazıyor 95 mi alcaz 97 ye devam mı edeceğiz. 95 in çekişi ile 97 farkediyor benim araçta 97 gazı daha çabuk alıp hızlanmayı sağlıyor 95 embesil gibi mal mal adamın yüzüne bakarcasına yavaş hızlanmaya ve performans düşüklüğüne sebep oluyor... Hangisi ile daha uzun mesafe gidiyorsun derseniz ikiside aynı hiçbir fark yok benim arabada 95 ile 97 arasında ben opetten almaya devam ediyorum. Neden bilmiyorum başka yerden benzin alamıyorum. Totalin benzinini kimse tavsiye etmiyor burada duydum ilk defa petrol ofisinden aldım bi kere opetin benzininden farkı yok. Eeee Ne yapcaz ben şimdi...

2 yıla yakın süreçte %97 oranında Totalden aldım...bu süreçte Opet ve Shell de denedim...OPet ve Shell daha müsrif...Shell aldığımda dip gazdaki sesin değiştiğini farketmiştim; daha gür çıkıyordu...Opette performans anlamında bir değişiklik gözlemleyemedim ama dah çok yaktığı aşikardı...Beni Totale yönelten şey tamamen istasyon temizliği...Aynı temizlikte Shell bulabilirsem bir ay da onu deneyeceğim, gelişmeleri paylaşırım...Totale gelirsek; memnunum ancak 97 oktan olana fena alışmış benim Colt, o yüzden 97 ile devam...size de Totalse tercihiniz 97 oktan olsun diyorum...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 17:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
baceyim 50 liralık benzinle 170 km yol gittim bu hafta toplamda totalle 200 e tamamlayacaksak alayım bende totalden :) gerçi benim güzergahlarım üzerinde ikitane total var birini yeniden yapıyorlar eskiydi istasyon biride ters kalıyor sabahları ancak.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Kas 2010 00:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: seyit
Araç: yaris
Meslek: kaptan
Kan grubu: 0rh+
ben kimyasal tankerlerde çalışıyorum. karadeniz hattında gasoil ve gasoline taşıdığımız zamanlarda türkiye'ye yakıtı genelde romanya'dan (rom petrol) getiriyoruz. getirdiğimiz yakıtın bir kısmını SHELL'e, bir kısmını BP'ye, bir kısmını TOTAL'e veriyoruz. yani bülent beyin de dediği gibi yakıt hepsinde aynı. ama farklı olan katkılar olabilir. ama bence bi yerden aldığınız yakıtla daha uzun mesafe gidebilmenizin tek sebebi yakıtı ısıtmaları olabilir. sonuçda yakıtı litre olarak alıyoruz ve yakıtın özgül ağırlığı sabit ise sıcaklık arttıkça hacim de artacağından aynı miktardaki(kütledeki) yakıtı daha fazla satıp daha çok kar edeceklerdir. (m=V.d) araçdaki performans artışını da buna bağlıyorum. sıcak yakıtın yanması soğuk olana göre daha hızlı olacağından aracın tepki verme süresi de daha çabuk olacaktır. asıl sorun yakıt alıdğımız istasyonun tanklarında ısıtma mazgalları(serpantinler) mevcut mu ve kullanılıyor mu? tabii ben mühendis değilim ama bana mantıklı geliyor. bi de bi mühendise kulak vermek lazım...
ha bi de şu oktan meselesi yanlış hatırlamıyorsam şöyleydi;
4 zamanlı motorlarda yakıt, belli bir sıkıştırma nedeniyle buji ateşlemesi olmadan, kendiliğinden yanabilir. Bu durum vuruntuya neden olur. Yakıtın oktan değeri onun, tutuşmadan ne kadar sıkıştırabileceğini gösterir. Düşük oktanlı yakıtlar ancak en az sıkıştırma oranına kadar dayanabilirler. Güçlü otomobillerde daha yüksek sıkıştırma oranları mevcuttur, bu da daha yüksek oktanlı yakıt gerektirir.
yani izmirlimen(bülent hocam) ile aynı fikirdeiz:)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2010 20:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Serdar
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Şehir Plancısı
Yazılanlara bakınca istasyonun daha önemli olduğu anlaşılıyor.

Yeni otomobil sahibi biri olarak sizler kadar tecrübem de yok. O yüzden farklı istasyonlardan test imkanı bulunan arkadaşlar tam olarak istasyon adresi vermek istemeseler bile bölge olarak önerdikleri istasyonları yazabilirler mi? Hangi istasyonun LPG'si hangi istasyonun Benzin/Dizeli'ni önerirsiniz.

Örneğin ben, İstanbul'da genellikle Topkapı Shell'den Benzin ve LPG alırım.
Bodrum'da ise Havaalanı Yolu üzerindeki Petrol ofisinden dizel yakıt. Bugüne kadar da bir problem yaşamadım.

Ulaşım araçlarım:
1995 Scott Timber Adventurer
2009 Scott Scale 70
2011 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT - Vialle Lpfi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Kas 2010 22:39 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Antalyada Total; DOCO petrol (Mevlana Lokanta karşısı) ve Adnan Büyüközer (Perge Bulvarı)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Kas 2010 02:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Görkem Yavuz
Araç: Lancer 1.6 Invite
Meslek: Odtü-Maden Müh. Öğrenci
Kan grubu: 0Rh+
Belirtmek istedim de shell'in 97 oktan (95+) diye geçen benzini ile normal 95'Liği arasında performans olarak fark var ya .

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2011 18:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar dün mecburen Shellden FuelSave 95lik benzin aldım ve sanırım total benim için artık bitmiştir :) psikolojik diyeceksiniz ama MECBUREN aldım yani aslında almak istemiyordum, menzilim içinde Total yoktu ve ben opet Po olacağına Shell olsun dedim sadece...gelelim farkettiğim değişimlere...öyle performansım arttı şunu tokatladım türünden efsaneler yazmayacağım...ilk olarak aracın gidişinde bir akıcılık var bunu söyleyim....sonra kalkışlarda gaza hafif dokunsam da etkisi öncekine nazaran daha iyi ,yanımdaki yolcu hafiften geri tepiyor...en önemli şeyi söyleyim ki bunu AMT kullananlar anlar...hani viraja yaklaşırsınız da vites otomatik olarak küçülür ya...böyle olunca araç hafif de olsa bir salınır ve silkelenir de siz de gaz verince biraz geç toparlanır da araç içinde biri varsa mahcup olursunuz ya işte bu olay neredeyse kalmadı (sanırım devri yüksekte tutuyor) ve işin ilginci bugün şehiriçindeki bir yolculuğumu 6,1 ile tamamladım...BUgün Antalyada hava çok güzeldi ama :)... öyle veya böyle şimdilik Shellciyim arkadaşlar, deneyin ve siz de gözlemlerinizi paylaşın derim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Oca 2011 20:07 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
Ne demişler benzini shell'den akılı kelden alacan :D

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 56 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 28 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye