Zaman: 29 Mar 2024 01:17

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 14:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hüseyin
Araç: 2009 Colt 1.3 Invite
Meslek: Mali Müşavir
Kan grubu: 0RH+
Merhaba arkadaşlar. Sigorta işlerinden pek anlamam çünkü işim genel muhasebe ve çalıştığım tüm şirketlerin kendi insan kaynakları departmanı vardı. Sadece genel bilgileri bilirim.

Dün bir telefon aldım, çok şaşırdım ve bu yazıyı yazmaya karar verdim. Teyzemin arkadaşı bir sigorta danışma şirketine ne zaman emekli olurum ve acaba sigorta primlerim yatırılıyor mu diye sormuş, ücret olarak 400 TL istemişler. Bunun için uzman olmaya gerek yok, önce bunu belirteyim. Her türlü sigorta sorularınız için (Eski adıyla SSK ve Bağkur dahil) 170 'i arayabilirsiniz.

Sigortanızı görmeniz için E-Devlet şifrenizin olması gerekiyor. Oradan Sosyal Güvenlik Kurumu içindeki 4A Hizmet Dökümü alanını tıkladığınızda sigorta gün sayısını veya sözleşmeli çalışanlar için giriş-çıkış yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz. Yeri gelmişken, eğer sözleşmeli çalışıyorsanız ve yıllık çıkış yapılarak (göreviniz aynıysa veya iş adresiniz değişmiyorsa) giriş yapılıyorsanız (sırf kıdem tazminatı verilmesin diye yapılan olaydır yıllık çıkış giriş), firma bilgileri resmide değişse bile sizin durumunuz değişmediğinden kıdem tazminatına (kendi isteğinizle istifa ettiğinizde kıdem tazminatı olmaz ama erkekler askere giderken ve kadınlarda evlendikten sonra 1 yıl içinde istifada hak kazanılır) hak kazanırsınız. Yani giriş çıkış yaptık olmaz falan derseler inanmayın, iş mahkemesine gidin ve davanızı açın (Elinizde kanıt olsun. Mesela giriş-çıkış kartınız var ise ve hergün kullanıyorsanız, iş yerinde kamera kaydı, en önemlisi de ifadesini sonradan değiştirmeyecek şahit). Karşı taraf yıllık çıkış ve giriş yapıyorsa bunu kılıfına uydurarak her yıl farklı bankadan hesabınızıda açarak maaş yerinizi değiştiriyodur ama yasal olarak yapılan bu işlemler sizin gerçeğinizle örtüşmediğinden doğduğu anda yok hükmündedir.

Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için ise https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ linkindeki bilgileri doldurarak durumunuzu öğrenin. Gün bilgilerinizi E-Devlet 4/A Dökümü ekranından sorgulayabilirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 17:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
Kan grubu: 0Rh+
Ben geçen gün SGK nın sitesinden gerekli bilgileri girerek hesapladım 2045 de emekli oluyorum inşallah :D
15 sene sonra sürem doluyor ama yaşı bekleyeceğim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 17:47 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: lancer 1,8 cvt
Meslek: makina imalat
Kan grubu: A+
Kaldı 20 yılım belkide müebbet kimbilir :-)

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 18:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Kan grubu: ARh+
Benim de SSK'dan bi 433 günüm var. Sonrasında atanınca Emekli Sandığındayız şu an.Hiç düşünmüyorum bile :D 2006'dan beri sigorta girişim var sadece.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 19:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: anarche
Araç: Colt 1.3 AMT
Meslek: --
Emekliliğe benim gibi 30 yılı kalan arkadaşlar gerçekten emekli olacağınıza inanıyor musunuz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 20:49 
Kullanıcı avatarı

85 doğumlu olduğumdan benimde 30 yılım var. Düşündüğünüzde şaka gibi =)) Şimdiymiş gibi bile 60 yaşında 1500 TL neye yetecek. Bu olaylar hep eski emeklilik sisteminden kaynaklanıyor (Söylediğimi siyasi algılamayın sakın). Şimdi sistem sarpa sardığından bir türlü çıkış yolu bulunamıyor. Sebebi ise sistemnin kendini bile döndürememesi ki yurtdışında sosyal güvenlik sisteminin fon olarak kullanıldığını bile biliyoruz. Önceden 35-40 yaşında emekli olanlar var, görmüşsünüzdür çevrenizde. Hadi özel sektörü geçtim, adam çalışmak ister çalışır ama kamunun az emekli maaşı almasından dolayı çalışmalarına hak veriyorum. Keşke yüksek maaş alsalar ve emekliliklerinin tadını çıkarsalar. Gençlere yer açılsa, kamu daha dinamik olsa, gizli işsizlik olmasa.

Velhasıl kelam, bu sistemi düzeltmenin yolları yıllardır aranıyor boştan dolu ve işler hale getirilemiyor. Şunda eminim zamanla bu sistem değişecek ama bize yetişmez. Belki bizim çocuklar 45-50 yaşında falan emekli olur. Normalide o diye düşünüyorum. 40 yaşda emeklilik için çok erken.

Bide kıdem tazminatı ile ilgili bir çalışma vardı, kişinin kıdem tazminat fonu diye, ne zaman yürürlüğe girer bilemedim ama girecektir. Ben karşıyım, sebeplerim var =))

Kadınlarda doğum sonrası kıdem tazminatı olsun mesela... Sigorta konusunda yapılan çoğu şeye karşıyım zaten. Neden iyi şeyleri söylemiyorsun diyenlere, iyi şeyler söylenmez, zaten olması gerektiği için iyidir diyorum =))

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 21:43 
Kullanıcı avatarı

Sgkdan çıkıp
Açılış yaptığın an Bağkura direk geçmişindir Vedat aylık 440 gibi işlemiştir devlet baba kazandınmı diye sormaz deftere yazar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 21:50 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Valla ben 63 yasinda mi ne emekli oluyorum. Daha dogrusu dum. Simdi bagkur a gecicem de daha prim verecek parayi kazanamadim

Emekliliği Bağkur'dan yaparsan maaşın düşük çıkar haberin olsun. Bu arada muhasebecine danış, bide ceza ödeme bildirimi geç vermekten.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Eki 2015 22:08 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
Kan grubu: 0Rh+
Emeklilik d olsa ne olacak babam ın emeklilik doldu maddiyat için olmuyor bizide aynı son bekliyor. İyi ki konu açmışsın bak vedat hoca ceza yemeden kurtarırsa artık foruma bir cake neyin ısmarlar :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2015 00:22 
Kullanıcı avatarı

Vallaha üstat devlet o parayı alır, farketsin yeter =)) Dükkana sodexho, multinet gibi cihazlar aldın mı?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2015 15:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
Yararlı bir konu olmuş. İnsanlara bazen söylediklerinize inanmıyorlar. Sizin o tanıdığınızda muhtemelen ben o kadar geç emekli olmamalıyım yahu deyip kimseye inanmayıp gitmiştir/gitmek istemiştir.

Buna benzer bir muhabbeti geçen işyerinden bir arkadaş yaptı. İşe girişi günü yaşı belli bu olayın. Söyledim senin 4 yılın daha var dedim. Olamaz vs deyip gitti sgk'ya. Oradakiler de aynı yanıtı verince haklıymışsın dedi.

İnternet gibi bir nimet varken artık bu tür danışmanlık bürolarına gitmek biraz absürt oluyor.

Vedo ödemeyemiyorsan sorun yok. Nasılsa 3 - 5 yılda bir af çıkıyor. Faizi silip yapılandırıyorlar :) Dua et, bankada paran falan varsa bloke koymasınlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2015 16:22 
Kullanıcı avatarı

Bağkura neyse ama sgk da % 5 indirim direk gidiyor ona göre

Bir tanıdık vardı biraz geciktirmiş toplu ödemeye gitmiş 500 küsür üzerinden tahsil etmişler birde faiz benimde şu an sgkya bağkura borcum yok vergileri biriktiriyorum onun faizi bankadan az :-)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Eki 2015 21:42 
Kullanıcı avatarı

Yani garanti Siftah yok desen 30 yapıştırıyor :-)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Eki 2015 21:15 
Kullanıcı avatarı

Allah hayırlı kazançlar versin usta...

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ]