Zaman: 28 Mar 2024 15:09

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 65 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Sağlıklı günler...
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2014 13:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: turgut
Araç: 2013 lancer 1,6
Meslek: doktor
Kan grubu: ARh+
Açılan bu yeni bölüm tüm forum kullanıcıları tarafından beğenileceğini düşünüyorum. Yöneticilere çok teşekkür.
Foruma kayıtlı benim gibi sağlık çalışanı çok arkadaşım vardır eminim ve onlarda mutlaka sağlığı ilgilendiren konularda iletilen sorulara mutlaka katkı vereceklerdir.
Kendi adıma; sağlıkla ilgili sorulacak sorulara elimden geldiğince cevap vermekten mutlu olacağımı bilmenizi isterim.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlıklı günler...
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2014 15:17 
Kullanıcı avatarı

Aradabir meydana gelen ağrı şikayetiniz için yaşınızda göz önüne alırsak, eklem sıvısı kaybı çok düşünülmez. Eklemlerinizi ilgilendiren altta yatan başka bir rahatsızlığınız yoksa meydana gelen ağrılarınız için ani hareketle yada zorlanmayla eklem üzerine ani yük binmesi neden oluyor olabilir. Özellikle diz, kalça gibi büyük eklemlerde uzun süre aynı posizyonda kalma veya hareketsizlik sonrasında meydana gelebilecek ani zorlanmalar ile ağrılar meydana gelebilir.
Aslına bakılırsa eklemlerde sıvı azalması; yaşlı insanlarda, fazla kilolu olanlarda, işi gereği az hareket edenlerde fizyolojik olarak daha sıklıkla görülür. Şeker hastalığı, damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluğu, kalsiyum metabolizmasını bozan bazı hastalıklarla birlikte daha sıklıkla bulunur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Mar 2014 15:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mustafa
Araç: 2011 Lancer 1.6 İnvite
Meslek: Bilgi İşlem
sağolun hocam forum için yararlı bir konu :good:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2014 13:52 
Kullanıcı avatarı

rica ederim ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2014 16:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Turgut abi aptt kan değeri yüksek çıkıyor oğlumun yarın hemotolojiye gideceğiz.K vitamini yapıldı fakat halen düşmedi.Senin ilgi alanınsa sebebi ne olabilir acaba 3-4 gündür birşey çıkacak diye korkuyorum.Kötü bir hastalık vs olabilir mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Nis 2014 20:47 
Kullanıcı avatarı

Caner çok geçmiş olsun. Hematoloji hakkında bilgim çok fazla değil ama bildiklerimi paylaşayım isterim. Aptt kan pıhtılaşma sisteminin çalışmasındaki bozuklukları belirlemekte kullanılan bir testtir. Aslında bizde hastalara kullandırdığımız bazı ilaçların takibi içinde kullanırız. Ancak özellikle çocukların kan testlerinde çıkan bozukluklada kalıtsal yada sonradan edinilmiş bazı hastalıklarında da yol gösterici olabilir. Öncelikle K vitamini eksikliği düşünülür. Daha sonra karaciğer yetmezliğini, hemofili hastalıklarını, pıhtılaşma sistemindeki bazı faktörlerin eksikliklerini (hatırladığım kadarıyla faktör 2-5-9 ) araştırmaktada kullanılır. Yarın kontrolden sonra bana kan sonuçlarını faks çekebilirsen bir çocuk doktoruna sorar sana daha ayrıntılı bilgi verebilirim. faks numarasını pm yazdım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2014 15:17 
Kullanıcı avatarı

Sağlıkla ilgili sorularınıza elimden geldiğince cevap vereceğimi hatırlatmak isterim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2014 18:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sami
Araç: Colt 2011
Meslek: serbest
pictorion yazdı:
Aradabir meydana gelen ağrı şikayetiniz için yaşınızda göz önüne alırsak, eklem sıvısı kaybı çok düşünülmez. Eklemlerinizi ilgilendiren altta yatan başka bir rahatsızlığınız yoksa meydana gelen ağrılarınız için ani hareketle yada zorlanmayla eklem üzerine ani yük binmesi neden oluyor olabilir. Özellikle diz, kalça gibi büyük eklemlerde uzun süre aynı posizyonda kalma veya hareketsizlik sonrasında meydana gelebilecek ani zorlanmalar ile ağrılar meydana gelebilir.
Aslına bakılırsa eklemlerde sıvı azalması; yaşlı insanlarda, fazla kilolu olanlarda, işi gereği az hareket edenlerde fizyolojik olarak daha sıklıkla görülür. Şeker hastalığı, damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluğu, kalsiyum metabolizmasını bozan bazı hastalıklarla birlikte daha sıklıkla bulunur.

Hocam bu cevaba ek olarak bir sorum var;;
Benim dizimde "patello femoral sendrom" teşhisi koyuldu. Bunun en etkili çözümü nedir? Uzun yürüyüşlerin zararı var mı? Her zaman diz antrenmanları yaparım ama ağrılarda pek azalma yok. Uzun yolculuklarda dizde halen ağrı oluyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2014 19:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: ozaN
Araç: 2011 CoLT 1.3 AmT
Meslek: memur
Hocam benim de sağ kaburganın tam orta kısmının ucuna bastığımda bir ağrı oluyor. Yatış pozisyonunda da sağa sola dönerken oluyor baskı olduğu anda sağ kaburgaya. 2-3 haftadır var. Yardımlarınız için çok teşekkürler

Sent from my MB860 using Tapatalk 2

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Nis 2014 23:31 
Kullanıcı avatarı

İsim: Yusuf
Araç: 2010 Honda CR-V Excutive
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: A +
Valla süper başlık olmuş. Doktor bey uzmanlık alanınız nedir? Bu arada ben de bir soru sorayım. Sinirlerin büyümesini, miyelin kılıflarının büyümesini hızlandıracak neler yapabilirim. Benim sol kol humerus seviyesinden total ampute oldu. Mikrocerrahide replante edildi. Sinir hasarının gerçekleştiği bölge çok yukarda olduğu için günde 1 mm uzayan sinirleri sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayabilecek neler yapılabiliri araştırıyorum. B vit komplekleri ve kara üzüm çekirdeği iyi geldiği söyleniyor.Halk arasında dede sakalı mantarı olarak bilinen Hericium Erinaceus - Aslan Yelesi mantarı sinir hücresi büyüme faktörü sentezini kuvvetli bir şekilde uyarıyormuş. Sizin düşünceniz nedir? şimdiden teşekkür ederim.

Bir muammadır "AŞK" Kiminin vicdanına atılan taş, kiminin fakir gönlüne katılan aş, kiminin de gözünden akıtılan yaştır, "AŞK".

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2014 14:50 
Kullanıcı avatarı

İmas yazdı:
pictorion yazdı:

Hocam bu cevaba ek olarak bir sorum var;;
Benim dizimde "patello femoral sendrom" teşhisi koyuldu. Bunun en etkili çözümü nedir? Uzun yürüyüşlerin zararı var mı? Her zaman diz antrenmanları yaparım ama ağrılarda pek azalma yok. Uzun yolculuklarda dizde halen ağrı oluyor.

Geçmiş olsun
Bir ortopedist kadar bilgiye sahip değilim ancak bildiklerimi sizinle paylaşayım isterim.Patello femoral sendrom aslında bir inflamasyon sürecidir. Bu bireyin günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkileyen belirtiler bütünüdür. PFS tanısı koyulmadan önce dizde ağrıya yol açan diğer rahatsızlıklar elenmelidir. Mesela kalça-belden yansıyan ağrılar,menüsküs yırtıkları kıkırdak yıkımı ile seyreden hastalıklar, eklemi ve kıırdakları etkileyen iltihaplanmalar gibi. PFS nedenlerine gelince en başta travmalar gelir. Daha sonra diz bağlarını zorlayan yaralanmalar, aşırı zorlanmalı hareketler, dizi hareket ettiren bağlardaki dizilim bozukluğu, aşırı kullanım veya aşırı hareketsizlik ve aşırı kilo sayılabilir. Tedavisi uzun ve birazda güç olabilir. Öncelikle ağrı kesiciler ve diz kas ve eklemi rahatlatacak jeller denenebilir. Bir dizi egzersiz programı düzenlenebilir. En büyük etken olarak kas güçsüzlüğü düşünüldüğü için diz ve eklem çevresi kasları güçlendirmenin ağrının şiddetini ve sıklığını azaltması beklenir. Bu egzersiz programlarından bir cevap alınamazsa en son adım olarakk cerrahi müdahale denenebilir. Bunda da kıkırdak düzleştirmelerinden patellanın çıkarılıp yerine protez takılmasına kadar ameliyat seçenekleri vardır.
Sizin için düzenlenen egzersiz programına uymanızı, eklem üzerine yük bindirecek ağır hareketlerden kaçınmanızı, kendinize uygun ve rahat ayakkabı giymenizi , kilolu iseniz uygun bir programla kilo vermenizi ve aynı posizyonda uzun süre hareketsiz kalmamanınızı öneririm.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2014 14:51 
Kullanıcı avatarı

gommes yazdı:
Hocam benim de sağ kaburganın tam orta kısmının ucuna bastığımda bir ağrı oluyor. Yatış pozisyonunda da sağa sola dönerken oluyor baskı olduğu anda sağ kaburgaya. 2-3 haftadır var. Yardımlarınız için çok teşekkürler

Üzerine basmakla yada posizyon değiştirmekle artan ağrınız sanki bana kırık yada çatlak olma olasığılını çağrıştırdı. Bir merkeze başvurarak göğüs filmi çektirmenizi öneririm.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2014 14:52 
Kullanıcı avatarı

yba_05 yazdı:
Valla süper başlık olmuş. Doktor bey uzmanlık alanınız nedir? Bu arada ben de bir soru sorayım. Sinirlerin büyümesini, miyelin kılıflarının büyümesini hızlandıracak neler yapabilirim. Benim sol kol humerus seviyesinden total ampute oldu. Mikrocerrahide replante edildi. Sinir hasarının gerçekleştiği bölge çok yukarda olduğu için günde 1 mm uzayan sinirleri sağlıklı ve hızlı ilerlemesini sağlayabilecek neler yapılabiliri araştırıyorum. B vit komplekleri ve kara üzüm çekirdeği iyi geldiği söyleniyor.Halk arasında dede sakalı mantarı olarak bilinen Hericium Erinaceus - Aslan Yelesi mantarı sinir hücresi büyüme faktörü sentezini kuvvetli bir şekilde uyarıyormuş. Sizin düşünceniz nedir? şimdiden teşekkür ederim.

Her ne kadar yukarıda verdiğim cevaplar ortopedi ile ilgili olsada ben diyaliz hekimiyim. Son dönem böbrek hastalıklarıyla ilgileniyorum. Sorular bildiğim yerlerden gelirse, dilim döndüğünce cevap vermeye gayret ediyorum. :)
Öncelikle çok geçmiş olsun. Sorduğunuz sorudan başınıza gelen olayın ardından gerekli müdahaleler sonrasında onarım, rehabilitasyon ve eğitim safhalarından geçtiğinizi anlıyorum. Bununla beraber onarım sonrasında ödem kontrolü ve yarabakımınında iyi olduğunu, iyileşme döneminde de doku ve sinir onarıcı ilaçlarınız ve geliştirici egzersizleriniz düzenlenmiş olduğunu düşünüyorum.
Sorunuza gelince deneysel çalışmalarla B vitamininin sinir gelişimi ve rejenerasyonu üzerinde olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Bununla birlikte hastaların vücut direncininde yerinde olması dolayısıyla beslenmelerinin iyi olması gerekmektedir. Özellikle amputasyonlar sonrasında iyileşme dönemi boyunca sadece sinir liflerinin iletimi ve gelişmesi değil, sinir liflerinin uzandığı kas ve dokuların gelişmesi ve kanlanmasıda önemlidir. Yüksek besin içerikli yiyeceklerin tüketilmesi bu yüzden tavsiye edilir. Baklagiller,et ve sebzenin düzenli tüketilmesi B vitamini ve folik asit yönünden zengin beslenmeniz yönünden gereklidir. Sorunuzdaki mantar türü ile ilgili bir fikrim yoktu açıkcası ancak içeriğine baktığım zaman beslenme yönünden zengin bir içeriğe ve saydığım unsurlarıda içerdiğini gördüm. Alternatif tıbbın ilaç olarak değilde beslenme takviyesi olarak kullanılmasını uygun gören biri olarak, başka bir sağlık engeliniz yoksa besin takviyesi olarak kullanabileceğiniz şahsi görüşümdür.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Nis 2014 17:32 
Kullanıcı avatarı

Teşekkür ederim doktor bey. doku ve sinir onarıcı ilaçlar derken bunların birer örneğni verebilirmisiniz. Hastanede yatarken ve pansuman yapılırken aldığım ilaçlardan başkaca bir ilaç kullanmadım bugüne kadar... Bir tek ağrı sızıya dayanamadığım Zamanlarda ALYSE adlı pregabalin ilacı kullanıyorum o kadar. Ayrıca bana verilmiş olan sinir onarıcı bir ilaç benim bildiğim yok. Bu arada alyse kullanmasan iyi olur dedi beni ameliyat eden doktorum. Neden olduğunu pek anlayamadım. Sizce Neden böyle söylemiş olabilir? Beslenme konusunda konuya iyice hakimim :) Öğretmenlik alanım beslenme ile ilgili :)

Bir muammadır "AŞK" Kiminin vicdanına atılan taş, kiminin fakir gönlüne katılan aş, kiminin de gözünden akıtılan yaştır, "AŞK".

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2014 13:01 
Kullanıcı avatarı

yba_05 yazdı:
Teşekkür ederim doktor bey. doku ve sinir onarıcı ilaçlar derken bunların birer örneğni verebilirmisiniz. Hastanede yatarken ve pansuman yapılırken aldığım ilaçlardan başkaca bir ilaç kullanmadım bugüne kadar... Bir tek ağrı sızıya dayanamadığım Zamanlarda ALYSE adlı pregabalin ilacı kullanıyorum o kadar. Ayrıca bana verilmiş olan sinir onarıcı bir ilaç benim bildiğim yok. Bu arada alyse kullanmasan iyi olur dedi beni ameliyat eden doktorum. Neden olduğunu pek anlayamadım. Sizce Neden böyle söylemiş olabilir? Beslenme konusunda konuya iyice hakimim :) Öğretmenlik alanım beslenme ile ilgili :)

Operasyonunuz ve hastane yatışınız sırasında mutlaka sizin için öngörülen medikal tedavinizi almışsınızdır. Sonrasında ise rehabilitasyon için yara bakım, ödem takip ve kontrol, egzersiz programlarınız verilmiş ve bir merkez tarafından takip ediliyorsunuzdur. Sizin bu uzun süreçde gelişiminizi ve tedavinizin gidişatını en iyi sizi takip eden hekim bilebilir dolayısıyla benim sizin için medikal yönde bir öneride bulunmam pek doğru olmayacaktır. Bilgilendirme açısından başka bir konuda size sevinerek yardımcı olabilirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Nis 2014 15:56 
Kullanıcı avatarı

Teşekkür ederim doktor bey...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Nis 2014 14:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: ozaN
Araç: 2011 CoLT 1.3 AmT
Meslek: memur
Allah razı olsun sizden.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2014 10:41 
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar yeni sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışabilirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Nis 2014 13:09 
Kullanıcı avatarı

mesut taşdemir yazdı:
Hocam dalınız nedir bilmiyorum ama benim kalıcı izlere sebep olan akne derdim var. Roakutan ve emsalleri olan ilaçları kullanmam yasak. 20 yaşındayım 8 senedir kurtulamadım bir de size danışayım dedim.

Diyaliz hekimliği yapmaktayım ancak konum dışındanda gelen her türlü soruyu bilgim dahilinde cevaplamaya çalışmaktayım.

Akne en çok yüz, gövde ve sırtta görülen derideki foliküllerin bir hastalığıdır. adelosan ve genç erişkinlerde çok sıklıkla görülür ve tedaviside zor ve uzundur.
Gelişme çağında androjenlerin etkisi ile sebum üretimindeki artış ve bu bileşimindeki değişiklikler aknenin nedenlerinin başında gelir. Deride bol bulunan ve keratin yapan hücreler foliküllere tek tek dökülerek atılırlar ama akneli hastalarda bu hücrelerin üretimi ve yapışkanlığı arttığından sebum ile birleştiğinde aknenin temel elemanı komedonları oluştururlar. Bunların üzerinede mikrobik floranın bozukluğu eklenip foliküllerin kanalında mikrobik kolonizasyonda gerçekleştiğinde iltihaplı akne hastalığı oluşmuş olur.

Tedavide bu döngüyü kırmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir.
Lokal tedavinin ilk seçeneği sabun ve temizleyiciler gelir. Aslında yüzü yıkamak normal sebumuda azaltır bununda akneyi azalttığına ait sabit bir bilgi olmasada tedaviye eklenmektedir. Önemli olan derinin fazla kurumasını önlemek amaçlı yumuşak ve nötr ph’lı temizleyiciler kullanmaktır.
Akne tedavisinde Benzoil peroksit, salisilik asit, azeleik asit gibi topikal ilaçlarda kullanılmaktadır. Bunların yanında gerekli görülürse hem topikal hemde sistemik tedavi için antibiyotiklerde kullanılabilir.
Bunların yanında daha ileri hastalarda hormonal tedavi ve izotretionin tedavileride kullanılır.
Akne tedavisinde kullanılan ilaçlardan kremler hassas ve kuru cildi olanlar için, kurutucu özelliği olan jellerde yağlı ciltler için uygundur. Losyonlar ise her cilt tipi için kullanılabilir. Birde aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketilmesi akneyi arttırabilir dolayısıyla bu tür gıdaların daha az tüketilmesi tavsiye edilebilir.
En sağlıklı bilgiye ve doğru tedavi seçeneğine sizi takip eden hekim ile ulaşabileceğinizi hatırlatmak isterim.
Geçmiş olsun.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Ynt: Sağlıklı günler...
MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2014 10:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: Rıfat
Araç: Mitsubishi Carisma Avance 2001
Meslek: öğretmen
Cok guzel bir baslik olmus.

Motorola cihazimdan gonderildi

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 65 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye