Zaman: 28 Mar 2024 19:39

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 65 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Sağlıklı günler...
MesajGönderilme zamanı: 30 Nis 2014 14:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: turgut
Araç: 2013 lancer 1,6
Meslek: doktor
Kan grubu: ARh+
rica ederim
elimden geldiğince gelecek yeni sorulara cevap vermek isterim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 May 2014 20:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Bu arada Turgut abi benim çocuğun değerleri allaha şükür düzeldi.Aptt oranı şuan 30 seviyelerinde ilgilendiğin için çok tşk

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 May 2014 11:13 
Kullanıcı avatarı

geçmiş olsun bir sıkıntı yada birşeye ihtiyacınız olursa lütfen çekinmeden haber ver.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 May 2014 15:32 
Kullanıcı avatarı

bu haftaki sorularıda alabilir miyim? :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 May 2014 07:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: burak
Araç: 2013 asx
Meslek: memur
Emeğinie sağlık hocam.sorum yok çok şükür :)

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2014 10:18 
Kullanıcı avatarı

bu haftanın sorularını alabilirmiyim :)
yada her hafta için kendim bir konu belirlesem ve o konu hakkında mı konuşsak ne dersiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014 09:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: muammer
Araç: lancer 2011
Meslek: serbest
Kan grubu: abrh
hocam selamlar dün akşamdan bu yana belimin sağ tarafında müthiş bir ağrı var farkında değilim ama ters bir hareketmi yaptım acaba dün gecede bayağı bir ağrıdı şu an devam ediyor oturduğum zaman ve dizlerimi kırdığım zaman daha çok ağrıyor tam olarak kalçamın sağ üstü dün gece kas gevşetici ile biraz ovdum ve sıcak ütü yaptım biraz hafifledi ama devam ediyor şimdiden teşekkürler hocam.ne yapmak lazım hocam

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014 15:05 
Kullanıcı avatarı

geçmiş olsun
belinizi zorladığınız yada ani ters bir hareketle kaslarınızda meydana gelen uzun süreli bir kasılma şikayetlerinizi açıklayabilir. Sıcak uygulamalar sonucu ağrınızın hafiflemesi kaslarınızla ilgili bir hadisenin oluşmuş olabileceği ihtimalini güçlendiriyor ancak şikayetlerinizin oturarak vede özellikle dizlerinizi kıvırdığınız zaman artması, orta yaşta olmanızda göz önüne alındığında bel fıtığı olabilirmi sorusunu akla getiriyor. Önerim sıcaklık hissi veren kremlerle, sıcak uygulamaya devam etmeniz, ileri tetkik için ve en azından kontrol için bir beyin cerrahına başvurmanız olacaktır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014 16:58 
Kullanıcı avatarı

hocam teşekkür ederim sağolun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014 21:21 

İsim: Ahmet
Araç: 2004 Lancer AT
Meslek: Teknisyen
baygölge18 yazdı:
hocam selamlar dün akşamdan bu yana belimin sağ tarafında müthiş bir ağrı var farkında değilim ama ters bir hareketmi yaptım acaba dün gecede bayağı bir ağrıdı şu an devam ediyor oturduğum zaman ve dizlerimi kırdığım zaman daha çok ağrıyor tam olarak kalçamın sağ üstü dün gece kas gevşetici ile biraz ovdum ve sıcak ütü yaptım biraz hafifledi ama devam ediyor şimdiden teşekkürler hocam.ne yapmak lazım hocam

Kas değilde böbrek sancısı olmasın sizin ki?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014 22:00 
Kullanıcı avatarı

valla emin değilim bel kemiğinin alt kalçanın hemen üstü böbrek olabilirmi acaba...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Haz 2014 22:06 

İsim: Ahmet
Araç: 2004 Lancer AT
Meslek: Teknisyen
baygölge18 yazdı:
valla emin değilim bel kemiğinin alt kalçanın hemen üstü böbrek olabilirmi acaba...

Böbrek ağrısı sırt tarafında,göbek yada biraz üst hizasında sağda yada solda olur.Birkaç yılda bir taş düşürdüğüm için iyi bilirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Haz 2014 22:37 
Kullanıcı avatarı

Iyi akşamlar hocam.yedigimi kusuyorum.ilac kullanmam lazım tok olarak. Ac icsem sorun olurmu.yada ne cesit yesem istigfar etmem.Ne yapmalıyım?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Haz 2014 10:48 
Kullanıcı avatarı

Bulantı ve kusma tek başına bir hastalık değil çeşitli hastalıklara eşlik eden bir belirtidir. Gastroenterit veya bağırsak tıkanıklığı gibi sindirim sistemi bozukluklarından tutunda merkezi sinir sistemi (kafa içi basınç artışı, tümör gibi) ve beyni ilgilendiren bir bozukluk, psikiyatrik durumlar (bulimia nervoza,anksiyete gibi),endokrin veya metabolik anormallikleri (diyabetik ketoasidoz, hiponatremi), çeşitli organ yetmezlikleri (böbrek, karaciğer gibi) veya ilaçlar, toksinlerle de olabilir. Kapsamlı bir öykü ve fizik muayenenin yanı sıra, çeşitli tanı yöntemleri, kullanımı,nedenleri ve komplikasyonları belirlemede gereklidir. Ilaç yan etkileri, yetişkinlerde bulantı ve kusmanın en sık görülen nedenleri arasındadır.Fakat bu nedeninin teşhis edilmesi zordur.
Bu nedenlerden dolayı bir dahiliye yada gastroentereloji uzmanı tarafından değerlendirilmeniz daha sağlıklı olur diye düşünüyorum.
Kullandığınız ilaçlarız birincil hastalığınızla ilgili ise (ki kusmalarınızı bu hastalığınızın bir sonucu olarak yorumluyorum), sık aralıklarla midenizi yormayacak hafif yiyeceklerle beslenmek ve bol sıvı tüketiminin faydalı olabileceğini düşünmekteyim. Bunun yanısıra bazı ilaçların yan etkilerinden yada yararlanımları yüzünden tok kullanılması gerekmektedir. Kullanmakta olduğunuz ilacın içeriğini yada ne için kullandığınızı bilmeden aç yada tok kullanabilirsiniz diyebilmek zor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Haz 2014 14:58 
Kullanıcı avatarı

Anladım Hocam. cevabınız icin teşekkür ederim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2014 13:59 
Kullanıcı avatarı

sorularınız olursa cevaplamak için yine buradayım arkadaşlar :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015 14:23 
Kullanıcı avatarı

Ne kadar geç cevap verdiğimin farkındayım. Özür dilerim. Bundan sonra elimden geldiğince bu köşeye sahip çıkmaya çalışacağım.

Soruna yine bilgim dahilinde ve elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım.

Sağlığımız özellikle de vücudumuzun dengesini sağlayan böbreklerimiz için su içilmesi çok önemlidir. Özellikle son dönemlerde medyada sıkça yer bulan ph sı yüksek yani alkali su tüketilmesi konusu kendi içerisinde biraz doğru biraz yanlış bilgi barındırıyor. Bence konuya asit baz olarak değilde, suyun içindeki mineraller yönünden bakmak daha doğru geliyor. Özellikle doğal mineralli suyun içinde bulunan kalsiyum, magnezyum, flor gibi elementler bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kas yorgunluklarının azaltılması, kemik ve kalp damar sağlığının arttırılması açısından önemliler. Dolayısıyla bu tür mineraller ve elementler daha ziyade ph sı yüksek yani alkali sularda daha çok bulunurlar. Bu sularında mide barsak sisteminden emilmesi daha kolay olmaktadır.
Kan ph sı 7,2 – 7,4 arasında ayarlanmaktadır. (belki merak eden olursa mide ph sı 2 idrar ph sı 6 civarıdır) Stres, aşırı egzersiz, geçirilmekte olan hastalıklar asit üretimini arttırırlar ve vücudumuzda asit tarafına kayan ph sını nötür tarafa çekebilmek için daha fazla çalışır. Yani vücuttaki tüm metabolik işlemler dengeli bir ph ya bağlıdır. Üretilen asidik artıkların vücuttan uzaklaştırılması, antioksidan etkileri, yaşlanmayı geciktirici etkisi, kandaki laktik asit düzeyini azaltması, içerdiği minerallerle vücuda destek olması açısından ph yüksek sular içilmesi bence tercih edilmesi daha iyi olur.
Senin soruna gelince daha asidik sular içme isteğin sanki bana gaz veya hazımsızlık sorunu yaşıyormuşsun gibi geldi. Mide asiditesini azaltan ilaçları kullanıyor olman, çok fazla sigara ve çay tüketiyor olman ve lif yönünden fakir diyetle besleniyor olman olası şikayetlerinde artışa neden oluyor olabilir. Gastroentereloji polikliniğine başvurabilir yada başka şikayetlerin varsa bana özelden yazabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015 19:43 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Zafer
Araç: Lancer 1.8 CVT
Meslek: Teacher
Bende sorayım.Yıllardır beri sürekli olmasa da bir şey yiyip bana dokunduğu zaman baş ağrısı olarak geri dönen bi hastalığım var.Doktora vs'ye de gitmedim açıkcası.Yediklerimi çıkartırsam ancak düzeliyorum.Sanırım midem de bi problem var ama ne olduğunu bilmiyorum.Doktora gitsem olay daha da büyüyecek diye vazgeçiyorum :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015 21:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: lancer 1,8 cvt
Meslek: makina imalat
Kan grubu: A+
Hocam bende yakalamış iken sorayım benim böbrekler taş imalatında uzman 8-9 mm olanları gördük sağdaki kırdırdım soldaki iki parça oldu düştü çok zor durum neyse konuya geleyim sanırım solda yine oluştu ağrı yapıyor arada bu taşlar dize topuğa kadar ağrı yaparmı

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Mar 2015 21:47 
Kullanıcı avatarı

::ZaFeR:: yazdı:
Bende sorayım.Yıllardır beri sürekli olmasa da bir şey yiyip bana dokunduğu zaman baş ağrısı olarak geri dönen bi hastalığım var.Doktora vs'ye de gitmedim açıkcası.Yediklerimi çıkartırsam ancak düzeliyorum.Sanırım midem de bi problem var ama ne olduğunu bilmiyorum.Doktora gitsem olay daha da büyüyecek diye vazgeçiyorum :D

Öncelikli olarak geçmiş olsun diyorum.
Sizin şikayetiniz aslında çok sık görülmesine rağmen pek azı dile getirilip çare aranıyor. Şikayetinizin altında yatan büyük bir hastalığın olduğunu çok düşünmüyorum. (Ancak yinede şikayetlerinizi yapabilecek migren, hipo-hipertansiyon, hipoglisemi atakları yada çeşitli sindirim sistemi bozukluklarının elenmesi için bir uzmandan yardım almanız yerinde olacaktır.) şikayetlerinizin aralıklarla gelmesi, bazı yiyeceklerden sonra ortaya çıkması bir çeşit besin allerjisini çağrıştırıyor.
Son dönemlerde gıda teröristlerininde katkısıyla ve üreticilerin ürünlerinin raf ömürlerini uzatma çabasıyla tükettiğimiz ürünlerin içine daha fazla katkı maddesi, koruyucular, boyalar ve diğer kimyasallar katılmaya, bunlarda bir çeşit allerji nedeniyle yemeklerden sonra ortaya çıkan kaşıntı, döküntü, baş ağrısı vb... neden olmaktadır. En kolay tedavi hangi gıdaların şikayetlerinize yol
açtığını bulup ondan uzak durmaktır. Mesela;
Tiamin (en sık migren tetikleyicisi): salamura ürünlerde, işlenmiş etlerde,soya, peynir (kaşar gibi eskitilmiş peynirlerde) bira, şarap gibi alkollü içeceklerde bulunur.
Aspartam: yapay tatlandırıcı olarak birçok tatlı gıdanın içeriğinde bulunabilir.
Nitrat ve nitrik içerikli gıda maddeleride damar genişlemesi yaparak baş ağrısına neden olabilirler. Hazır işlenmiş gıdalarda sosis, salam sucuk jambon gibi gıda maddelerinde bulunurlar.
Monosodyum glutamat: aroma arttırıcı ve iştah kabartıcı olarak kullanılan bir madde. Gıda hassasiyetinin altında yatan en büyük etken madde. Abur cubur yediğimiz şeylerde, hazır gıdaların çoğunda, fast food yiyeceklerin çoğunda bulunur.
En iyisi hangi yiyeceklerden sonra baş ağrısı meydana geldiğini belirleyip o ürün grubundan uzak durmak bence. Yine hatırlatmak isterim altta yatan başka bir rahatsızlık için bir uzman görüşü alınması iyi olabilir.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 65 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye