Zaman: 29 Mar 2024 01:16

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015 11:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: ulukoca
Araç: Attrage 2015
Meslek: Yargı
Arkadaşlar merhaba,

Bayram sonrası cvt vites bir attrage almayı düşünüyorum. Aslında düşünce aşamasını da biraz geçtik, büyük ihtimalle alacağız. Ancak bazı konularda merak ettiğim şeyler var, yardımcı olursanız sevinirim.

Öncelikle "niye attrage" da karar kıldığıma dair sebeplerimi belirtirsem; sıfır faizli kampanyası çok uygun geldi. Ayrıca otomatik vites ön şartlarımdan biriydi. Bunun yanında piyasa da bu fiyata bu donanım başka yok. Beş yıl/100.000 km garanti de önemli. Genelde tipten yana eleştiri alıyor; ama bayiye gidip gördüm, ben hoşlandım arabadan.

Madde madde sormak daha kolay olur sanırsam;
- Bu benim ilk aracım olacak, şoförlük de yok gibi birşey, sıfır diyebiliriz. :) İkinci el, al diyenler oldu; ama temiz ve güven veren bir ikinci el pek yok. Dahası bu arabayı satmayı pek düşünmüyorum. Belki bir araç daha alabilirim birkaç yıl içinde; ama bu da elimizin altında duracak, en azından garantisi bitene kadar.

- Arabalardan pek anlamadığım için kolay kolay sıkıntı çıkarmayacak bir araç almak istedim. Ama tabi her araba da arıza çıkabilir. Mitsubishi'nin sağlamlığı tamam; ama servis ve yedek parça konusunda nasıl, sıkıntı çıkıyor mu? Özellikle bakım ve yedek parça ücretleri nasıl?

- Yakıt olarak çok düşük değerler yazılıyor. Gerçi bu biraz sürüş bilgisi ve tekniğiyle de alakalı; ama yakıt yönünden dikkatli kullanılırsa o belirtilen değerleri yakalıyor mu?

- Zaten acemi olduğum için hız yapma gibi bir düşüncem yok, yapı olarak da tedbirliyimdir. Ancak performans yönünden sizce nasıl? Özellikle yokuşta B vites ile hiç sıkıntı çıkarmadığını duydum, doğru mudur?

- Arabanın hafif olmasının olumsuz bir yanı var mı?

- Genellikle şehiriçi kullanacağım; ama şehir dışına da çıkarız muhakkak. Uzun yolda dikkatinizi çeken olumsuz bir yanı var mı?

- Kısaca arabanın "şurası olumsuz" diyebileceğiniz birşey var mı?

İnşallah aldıktan sonra da tecrübelerinizden faydalanacağımız daha çok konu var. Şimdiden cevaplar için sağolun, biraz uzun oldu artık kusura bakmayın. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015 12:15 
Kullanıcı avatarı

Teşekkürler cevaplarınız için.

İlk araba olarak sıfır alma riski, evet var. :-) Ama ikinci el araçların bile fiyatları çok yüksek, bu piyasa da fiyatı düşük ikinci eller de güven vermiyor. En azından arabaya güveneyim de, tek sorunum acemilik olsun diyorum. :-)

Hafta sonu bayide gördüm aracı; ama test sürüşü yapamadık. Bayramdan sonra inşallah aklımda var, almadan bir deneyeceğim.

Konuların birinde okuyunca aklıma geldi :) Arabayı alırken hediye olarak ne verdiler size? Park sensörünü hediye ederiz demişlerdi bana. Başka türlü hediye verenler var mı bilelim de, alırken zorlarız biraz. :)

Kayseri bayinden alacağım inşallah.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 15 Tem 2015 15:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: haydar
Araç: 2015 Mitsubishi Attrage 1,2 İntense
Meslek: memur
Kan grubu: Brh+
Bende yeni Attarge sahibi oldum. Attığım mesajları okuyabilirsiniz. Şuan 160-200 km dolaylarındayım.
Bu benim üçüncü aracım, yine ikinci el alacaktım fakat piyasa çok yüksek. Ben de sizin de bahsettiğiniz
20 bin TL sıfır faiz kampanyası üzerine eski Toyota'mı satıp Üç Elmas sahibi oldum:) Manuel şanzuman
olan aracıma park sensörü hediye olarak takıldı.
Şuanki izlenimlerim gayet olumlu. Aracın içi geniş, konforu da çok hoş. Memnun kalacağıma inanıyorum.
Öte yandan Mitsubishi markası ikinci elde pek değerli değil maalesef. Bunu göze alın, ben sıkışmadıktan sonra uzun vade
binmek için aldım. Mesela siz seneye satarsanız tahminimce bi 8-10 bin TL zarar edersiniz.
Öncelikle sıfır km alacağınız ve servise gideceğiniz için sadece rutin bakımları biraz tuzlu olabilir. Onun dışında
araçta sıkıntı çıkacak birşey bahtsız bedevi değilsek bence çok düşük ihtimal.
Hafif olmasından bahsetmişsiniz, evet kasa hafif ama ben de yukarıda arkadaşın yazdığı gibi hafifliğin olumsuzluk olmadığını,
tam tersi iyi bişey olduğunu düşünüyorum. Zaten hele hele aracımızda abs, esp, atsc vs gibi standart güvenlik önlemleri
var. Bu yüzden aracı çok zorlamadıktan sonra tedirgin olmamak gerek.
Yakıta gelirsek, ben ilk 100 KM de 7 lt yaktım. Zamanla düşecektir, manuel şanzuman kullanıyorum ve lpg ye son raddeye
kadar karşıyım. Yakıt daha da düşerse ki düşecektir çünkü motor yeni. Ben de araca alıştıktan sonra bir lpg yi benzin
fiyatları çok fazla artmadıktan sonra taktırmam diye düşünüyorum.
Manual şanzuman kullandığım için otomatik şanzuman hakkında yorum yapamayacağım.
Aracı genelde şehir içinde kullanacakmışsınız. Ben de öyleyim ama yılda bir uzun yol yaparım tatil için. Hatta bir aya kadar
uzun yola çıkacağım. İzlenimleri o zaman yazacağım fakat zorlanmadıkça uzun yolda da iyi gider bu araç diyorum ben.
Son olarak benim gibi Ankara'da olsanız bir ömür parça sorunu olmayacak derdim. Üretilmeyen Roverların bile bizim burda
sanayide her yerde parçası fink atıyor. Siz de Kayseri'de imişsiniz. Bence Kayseri de bi şekilde tedarik edilebilir.
Yukarıda arkadaşımız da yardımcı olabileceğini söylemiş zaten.

Tercihiniz her ne olursa olsun kazasız belasız güvenli sürüşler dilerim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015 09:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
Ben de 7 aydır kullanıyorum. Cvt şanzıman Otomatiklerin içinde en konforlusu fakat alisana kadar size arabayı biraz hantal hissettirebilir. Ben bunu almadan önce 1.4 blue manuel ile test suruşu yaptım. Bu otomatik olmasına rağmen ondan daha atik. Yakıtta 4 litre ortalamayı gördüm. Genel ortalama ise 5.6 litre civarında. Uzun yolda 190 km hıza kadar çıktım , onumde araba olmasa daha gidecekti. Ama araba boş iken 160 tan sonra biraz tedirgin ediyor. Benim şikayetçi olduğum tek nokta koltuklarda baldır desteği yok ve biraz sert
Bu yüzden benim belim bazen agriyor. Bunun haricinde 10 numara. Bayramdan önce bakımlarını yaptım. Bununla ilgili başlıkta detaylı paylaşımı ilgili konuda bayramdan sonra yapacağım. Bence iyi bir karar. İkinci el daha riskli olacaktır. Şimdiden hayırlı olsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Tem 2015 23:39 
Kullanıcı avatarı

Aracın ikinci elinin sıkıntılı olması, beni çok düşündüren bir konu değil. Olağanüstü bir durum olmadıkça asgari garanti süresi bitene kadar duracak bu araba. Belki yanına bir kardeş alırım; ama bunu satmam, bunun da sahibi olacak zaten, biraz da o yüzden otomatik vites istiyorum. :)

Bayram sonrası son kez bir görüşeceğim, anlaşırsak attrage sahibi olacağız inşallah.

Tüm forumdaşların da bayramını tebrik ederim, sevdiklerinizle güzel bir bayram geçirmeniz dileğiyle.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Tem 2015 13:13 
Kullanıcı avatarı

Karar verebildiniz mi ulukoca? Attrage sahibi olacak mısınız:) Son gelişmeleri paylaşın lütfen ....

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2015 00:10 
Kullanıcı avatarı

Maalesef alamadım arkadaşlar. Hem arabanın önüne söz/nişan çıktı :-) hem de kredi konusunda bir sıkıntı çıktı (banka 2600 tl dosya masrafı istedi, gerçi hakem heyetiyle falan alırdım o parayı ama sinirlendim biraz, bıraktım öylece).

Şimdi kısmet değilmiş; ama attrage aklımda da kaldı aslında, deneme sürüşü de yaptım (manuel) muadillerine göre özellikleri ve sürüşü hoşuma da gitti. Bakalım belki sene sonuna doğru yeni bir kampanyaya dahil oluruz. :-)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2015 00:25 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: lancer 1,8 cvt
Meslek: makina imalat
Kan grubu: A+
Oha deseydin ben ev alırken ödemedim okadar

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2015 01:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: sabri
Araç: 2014 attrage 1.2 cvt
Meslek: öğretmen
Kan grubu: b+
150 tl kredi tahsis ücreti ödedim. O kadar çıkması imkansız. Başka bankaya en iyisi. Gerçi ertelemişsiniz. Hayırlısı diyelim artık.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Tem 2015 08:42 
Kullanıcı avatarı

Hayırlısı olsun ulukoca kardeşim, nasip kısmet bu işler.
Öte yandan masraf bana da çok fahiş geldi. Ben Ankara'da TEB aracılığıyla faizsiz kredi kullandım ve sadece 105 TL gibi komik
bi dosya masrafım çıktı. Bankadan bankaya değişebilir tabi.
Ankara'da TEB gayet iyi bu konuda bilginiz olsun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2015 17:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: berkan
Araç: carisma 2003 h.back comfort 103hp 76kw
Meslek: mühendis
Kan grubu: -+
Clio gibi ultra berbat bir tipi var, ama bu serileri bilerek böyle yapıyorlar, amaçları var..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2015 11:11 
Kullanıcı avatarı

Bence B segmentte sedan tasarımı, tasarımcının işini bence biraz zorlaştırıyor. Bu segment hatchback tasarım egemenliğinde esasen.
Biraz bu nedenden olacak ki, bu segmentin tasarımları iyi olmuyor. Diğer markalar da çok iyi değil ama Attrage biraz daha bi albenisiz duruyor.
Bir Attrage sahibi olarak bunu söyleyebilirim. Ama rahatsız değilim ve araçtan memnun bi şekilde kullanıyorum arabamı.
Ama ülkemiz gibi düşük motora ihtiyacın bulunduğu ve sıfır km otomobillerin fahiş fiyattan satıldığı bir piyasada B sınıfta sedan olması
hiç şaşırtıcı değil. Bunu da eklemek lazım.
Öte yandan Clio Attarge'a bakarak biraz daha eli ayağı düzgün izlenimi veriyor. Tabi sadece tasarım yönünden.
Ama isterse Attrage, en berbat tasarım sahibi olsun; Bomboş aracı 40 bin TL civarına satan, satarken de renk seçimi, stepne başına
ayrı ayrı para isteyen ve bomboş araca eklenen her donanıma ayrı bir fiyat çıkaran Renault'un Clio'sunu Attrage'ın altında bir donanıma
(ekstra donanımlar eklenerek) 46 bin TL civarına almaktansa, ağzına kadar dolu Mitsubishi Attrage'ı 43,750 ye alırım. Ve aldım da...
Üstelik Renault, Mitsubishi markasıyla kalitede kıyas bile yapılamazken.
Hala etrafımda neden aldın ki? Satamazsın ki? diyenleri duyuyorum ve gülüyorum sadece.
Hepsini geçtim... Yukarıda yazdığım şekilde bomboş Clio'lara 40-43 bin TL verenler, Attrage 43,750 verdim deyince "çok para" diyorlar.
Ben de şaşırıp kalıyorum. Bazen de gülüyorum. Bence onların da ağlaması lazım, fakat bilmiyorlar...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2015 11:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
Kan grubu: 0Rh+
2012 model 50 bin km de kazalı 1.5 dci sümbül e 40.000 TL veren zihniyet aynı parayı 1.2 otomatik oyuncaklı donanımlı sıfır attrage e vermekten imtina ediyor iken bu millete ne yapsalar az... Kia rio sıfırı da 40 bin tl onu alırlar ama koreli daha çok tutuluyor japondan... Japonlardan bir toyota yı biliyor bizim millet, ona tonla para döker (hak ediyor ayrı mesele) ama subaru yu mitsubishi yi bilmez...

En son canerkaraman tarafından 26 Eki 2015 12:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2015 12:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
Kan grubu: 0Rh+
_opeth yazdı:
Turbo?

Mikroskopla mı okuyon admin birşey de kaçsın gözünden :D düzeltildi....

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: