Zaman: 28 Nis 2024 02:07

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: ASX ClearTech
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 16:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: İbrahim
Araç: ASX 2015
Meslek: Bilişim Uzmanı
Merhaba Alparslan Bey, benim iki konuda sorum olacaktı.

1- 2014 ASX Benzinlinin arka sol tarafında Mitsubishi yazısının hemen altında ClearTec yazısı var. Benim aracım 2015 model fakat benimkinde bu yazı yok. Bu ne anlama geliyor?
2- Beygir gücü 117 HP yukarıda bazı yerlerde bahsetmişsiniz yazılımla değiştirilebiliyor diye. Bu beygir gücü her araçta sabit değil midir? Madem yazılımla değiştirilebiliyor neden firma (Mitsubishi) bunu yapmıyor?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
En kısa zamanda görüşmek dlieğiyle.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: ASX ClearTech
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 20:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: akif
Araç: ASX INVITE 2013
Meslek: TEKNİK ÖĞRETMEN
Kan grubu: 0rh+
Beygir gücü yazılımla değişir se yalnız beygirlerin gücü değişmez beygirlerin yediği arpa miktarıda değişir :) çıkardığı arpada değişir
Yani güç artarsa yakıt miktarında da artış olur ayrıca egzos emisyon miktarında da artış olur
Avrupa standartlarına uymak zorunda olduğu için...
Clear tech ise aracınız da start stop özelliği yanı auto& stop go özelliği ve vites değiştirme uyarısı var ise düşük yakıt ve düşük emisyonu temsil ediyor yanı temiz doğa dostu teknoloji diyor
Sizin aracınız da shift uyarısı var dizeller geldiği için 2015 invite ve intense modellerde auto& stop go yok maalesef bu nedenle sizin aracınız da clear tech yazmiyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 23:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
iaksit yazdı:
Merhaba Alparslan Bey, benim iki konuda sorum olacaktı.

1- 2014 ASX Benzinlinin arka sol tarafında Mitsubishi yazısının hemen altında ClearTec yazısı var. Benim aracım 2015 model fakat benimkinde bu yazı yok. Bu ne anlama geliyor?
2- Beygir gücü 117 HP yukarıda bazı yerlerde bahsetmişsiniz yazılımla değiştirilebiliyor diye. Bu beygir gücü her araçta sabit değil midir? Madem yazılımla değiştirilebiliyor neden firma (Mitsubishi) bunu yapmıyor?

Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.
En kısa zamanda görüşmek dlieğiyle.

Merhaba İbrahim Bey
Sorularınıza sırası ile cevap vereyim;
1- Akif Beyinde dediği gibi Cleartech, Auto Stop & Go lu araçların bagaj kapağına takılıyor ve temiz teknoloji anlamına geliyor, sizin aracınızda bu özellik olmadığı için yok
2- Beygir gücünü etkileyen çok ama çok şey var. Mitsubishi sadece motor gücüne bakmıyor; öncelikle satış yapılan pazarın hukuki gereksinimlerine bakarak üretim yapıyor. Şu anki normlar Euro 5 yani üretilen motor E5 olmalı bu neden ile maksimum beygir gücünü egzoz emisyonu etkiliyor. Lancer 1.8 CVT modelleri 143 ps ile E4 standarlarında satılırken, E5 geçilince 140 ps motorlar tamamen aynı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 23:05 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Korhan
Araç: 2010 Peugeot 5008
Meslek: Kamu Personeli
akif06eren yazdı:
Sizin aracınız da shift uyarısı var dizeller geldiği için 2015 invite ve intense modellerde auto& stop go yok maalesef bu nedenle sizin aracınız da clear tech yazmiyor

Bunu anlamıyorum. Yakıt ekonomisine bu kadar faydası olan bir özellik neden yeni modellerde tercih edilmez? Pazarlama politikası ise, ben sevmedim böyle politikayı...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2016 10:24 
Kullanıcı avatarı

ks34 yazdı:
akif06eren yazdı:

Bunu anlamıyorum. Yakıt ekonomisine bu kadar faydası olan bir özellik neden yeni modellerde tercih edilmez? Pazarlama politikası ise, ben sevmedim böyle politikayı...

Start & Stop için çok dayanıklı marş dinamosu, çok güçlü alternatör, ekstra sağlam marş dişlisi ve volan dişlisi, özel akü, kontrol ünitesi. sisteme uygun elektrik tesisatı gerekiyor, yani aracın maliyeti arttırıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2016 15:08 
Kullanıcı avatarı

gerçi alparslan bey kontrol ünitesi diye genel yazmış bu kontrol ünitesinde marşa basmadan araç hareket halinde çalışması için hareket sensörü ve yine klima ve fan devreye girdiğinde aracın çalışması için kontrol sensörü ve yine soğuk havalarda auto stop go çalışmasın diye ısı sensörüne bağlı konrol sistemi birde auto stop go kapatma düğmesi gerekiyor ooooo bir sürü para
demek ki 2013 model asx sahibi olarak bir yandan güzel bir özellikli araç sahibiyim bir yandan da bu parçalar Allah korusun bozulursa masrafı ağır bir özellikli araç sahibiyim şimdi gülsem mi ağlasam mı bilemedim :pardon:
Allahtan mitsubishi kalitesi varda içim rahat :vauv: :D (sadece akü ömrü bitince ağlayacağım galiba :( )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2016 15:49 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

akif06eren yazdı:
gerçi alparslan bey kontrol ünitesi diye genel yazmış bu kontrol ünitesinde marşa basmadan araç hareket halinde çalışması için hareket sensörü ve yine klima ve fan devreye girdiğinde aracın çalışması için kontrol sensörü ve yine soğuk havalarda auto stop go çalışmasın diye ısı sensörüne bağlı konrol sistemi birde auto stop go kapatma düğmesi gerekiyor ooooo bir sürü para
demek ki 2013 model asx sahibi olarak bir yandan güzel bir özellikli araç sahibiyim bir yandan da bu parçalar Allah korusun bozulursa masrafı ağır bir özellikli araç sahibiyim şimdi gülsem mi ağlasam mı bilemedim :pardon:
Allahtan mitsubishi kalitesi varda içim rahat :vauv: :D (sadece akü ömrü bitince ağlayacağım galiba :( )

Aynen abi Çok doğru bir tespit. Araçlarımızın kıymetini bilelim. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2016 21:23 
Kullanıcı avatarı

Hiç merak etmeyin bu parçaları bozabilmek için ,özel olarak uzun uzun çabalamanız gerekiyor. Aküyü parça olarak değil de sarf malzemesi olarak görün, içiniz daha rahat olsun :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Şub 2016 22:49 
Kullanıcı avatarı

Teşekkür ederim merak etmiyorum zaten mitsuya guvenim tam
Akü olayına gelince ne yapalım sineye çekeriz artık bir bosch s6 serisi yada varta silverdynamic 60 A akü alırız en iyisinden :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 12:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: İbrahim
Araç: ASX 2015
Meslek: Bilişim Uzmanı
Cevap yazan bilgi veren herkese çok teşekkür ederim.

Şimdi vermiş olduğunuz cevaplar doğrultusunda birşey aklıma takıldı.
Mitsubishi Türkiye resmi sitesinde ASX modeli için;

1.6 Benzin Invite MT 1.6 Benzin Intense MT 1.6 Dizel Intense MT 1.6 Dizel Instyle MT
Auto Stop&Go - - + +
Yani 2015-2016 modellerinde bunlar bu şekilde.
2014 ve öncesi modellerde o zaman Auto Stop&Go özelliği Benzinli olanlarda ClearTech vardır gibi bir sonuç mu çıkar buradan?
Ya da 2015 modelinde Invite ve Intense 'den hariç başka birşey mi var?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 13:17 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

iaksit yazdı:
Cevap yazan bilgi veren herkese çok teşekkür ederim.

Şimdi vermiş olduğunuz cevaplar doğrultusunda birşey aklıma takıldı.
Mitsubishi Türkiye resmi sitesinde ASX modeli için;

1.6 Benzin Invite MT 1.6 Benzin Intense MT 1.6 Dizel Intense MT 1.6 Dizel Instyle MT
Auto Stop&Go - - + +
Yani 2015-2016 modellerinde bunlar bu şekilde.
2014 ve öncesi modellerde o zaman Auto Stop&Go özelliği Benzinli olanlarda ClearTech vardır gibi bir sonuç mu çıkar buradan?
Ya da 2015 modelinde Invite ve Intense 'den hariç başka birşey mi var?

Evet cleartech ve As&go benzinli modellerde 2014 ve önceki modellerde var. 2015 modellerin benzinli versiyonlarında As&go yok. Dizellerde ayrıca instyle versiyonu eklendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016 22:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: Osman Nuri
Araç: Mitsubishi ASX
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: 0+
Burada bir ayrıma dikkat çekelim. 2015 yılında gelen ilk ASX modelleri (invite veya intense) benzinli ve cleartech özellikli. Yani Auto Stop&Go var. Dizel modellerin gelmeye başladığı ağustos (yanılıyor olabilirim) ayından itibaren gelen modellerde benzinlilerde Auto Stop&Go yok, dizellerde var. Nerden biliyorsun derseniz bendenizin aldığı araç 2015 ASX benzinli invite modelde Cleartech yazıyor ve Auto Stop&Go var.

Ben ASX alırken çok araştırmamıştım. Lancer almaya niyetlenirken tamamen bayideyken fikir değiştirdim ve ASX aldım. O yüzden aradaki farkı da bilmeden aldım. Gerçi iyiki de bunu almışım diyorum. Çünkü Alpaslan Beyin açıklamalarına göre Temsa veya Mitsubishi maliyeti düşürmek için Auto Stop&Go yu kaldırmış. Fakat bunun yanında yukarıdaki mesajlarda bahsedilen parçaların kalitelerini de düşürmüş olmalı. Eğer gerçekten böyle ise biraz ayıp etmişler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Mar 2016 22:16 
Kullanıcı avatarı

ono yazdı:
Burada bir ayrıma dikkat çekelim. 2015 yılında gelen ilk ASX modelleri (invite veya intense) benzinli ve cleartech özellikli. Yani Auto Stop&Go var. Dizel modellerin gelmeye başladığı ağustos (yanılıyor olabilirim) ayından itibaren gelen modellerde benzinlilerde Auto Stop&Go yok, dizellerde var. Nerden biliyorsun derseniz bendenizin aldığı araç 2015 ASX benzinli invite modelde Cleartech yazıyor ve Auto Stop&Go var.

Ben ASX alırken çok araştırmamıştım. Lancer almaya niyetlenirken tamamen bayideyken fikir değiştirdim ve ASX aldım. O yüzden aradaki farkı da bilmeden aldım. Gerçi iyiki de bunu almışım diyorum. Çünkü Alpaslan Beyin açıklamalarına göre Temsa veya Mitsubishi maliyeti düşürmek için Auto Stop&Go yu kaldırmış. Fakat bunun yanında yukarıdaki mesajlarda bahsedilen parçaların kalitelerini de düşürmüş olmalı. Eğer gerçekten böyle ise biraz ayıp etmişler.

Aslında kalitede bir düşme yok Osman Nuri Bey, sadece stop&go altında çalışacak parçaları daha uzun ömürlü yapabilmek için farklı malzeme kullanılıyor. Bir tarafta binlerce kez marş basması gereken bir dinamo, çok kısa süre içinde yüksek akım üretmek zorunda olan bir şarj sistemi, ekstra güçlü bir akü, sistemi beslemek zorunda olan DC-DC konvektör ve tüm bunları senkronize edecek bir ECU diğer tarafta bunları bu kadar stress ve baskı altında yapmak zorunda olmayan aynı parçaların mukavemetleri farklı olacaktır.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: