Zaman: 27 Nis 2024 14:00

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 28 Şub 2016 18:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan ATMAN
Araç: 2010 Mitsubishi Lancer 1.5 İnvite
Meslek: Öğretmen
Kan grubu: BRh+
Merhaba JMBSNCY2AAU002257 şasi nolu 2010 Mitsubishi Lancer Invite aracım için geçtiğimiz yaz Exedy marka debriyaj seti alarak değiştirttim, aşağı yukarı 6000km yol yaptıktan sonra araçtan cırcır sesler gelmeye başladı. Kayıştan olabileceğini düşündüm gaza basıp bırakmamla sesin kesilmediğini görünce araç duruyor vaziyetteyken debriyaja bastığımda sesin kesildiğini fark ettim. Sanayide ustama götürüp durumu izah edince oda bu ses muhtemelen debriyaj rulmanından geliyordur dedi. Oradan hareketle yedek parçaçılardan bahsi geçen parçayı temin etmeye çalıştım fakat bulamadım çünkü rulmanı tek satmıyorlar, komple set alabileceğimi ifade ediyorlar. İba otomotivin bana bu parça konusunda yardımcı olabileceği umuduyla yazıyorum. Parça arızalı olduğu için araç sanayide yatıyor. Parçanın fotoğrafları linktedir.

http://imgur.com/a/oq9Yc

İmgur açılmazsa
https://drive.google.com/open?id=0B2UuJ7S7Wt-UM1dJd2dmLUZURUk
https://drive.google.com/open?id=0B2UuJ7S7Wt-ULWZoLXN6V3ZnNWM
https://drive.google.com/open?id=0B2UuJ7S7Wt-Ub2lGWjZCYno5SU0
https://drive.google.com/open?id=0B2UuJ7S7Wt-UemhrZW8tVTRBQmM

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Şub 2016 02:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
merhaba orijinal parça kodu 2960A042
sacs kodu 3189 000 027
luk kodu 514 0003 10
exedy kodu brg961
umarım bu numaralar size yardımcı olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Şub 2016 11:36 
Kullanıcı avatarı

Alparslan Bey çok teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Mar 2016 19:33 
Kullanıcı avatarı

Rica ederim, umarım yardımım olmuştur :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 18:17 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökberk
Araç: Proton Wira - Mitsubishi ASX
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: AB+
Konudan farklı olarak söylemeliyim ki ustanız debriyajı değiştirirken uyarmalıydı sizi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 14:41 
Kullanıcı avatarı

4g92p yazdı:
Konudan farklı olarak söylemeliyim ki ustanız debriyajı değiştirirken uyarmalıydı sizi.

Aslında durumu sandığınızdan farklı. Şöyle izah etmeye çalışayım. Geçtiğimiz yaz tatilinde Mersinde debriyaj seti değişti ( Kahramanmaraş'ta ikamet ediyorum) Set İstanbuldan ismi lazım değil ! bir yedek parça firması tarafından getirtildi ve bana dilerseniz değişimi biz yaparız dendi. Ben de nasılsa parçayı bulabildiler yapsınlar bari diyerek aracı bıraktım yapmaları için. Buraya kadar her şey güzel. Tatil olduğundan arabaya çok ihtiyaç duymadım, çok dolaşmadım fakat Maraş'a dönme vakti geldi yola çıktım Adana'yı geçtikten sonra vites geçişlerinde zorlanma başladı. Bir şekilde geldim evime. Mersindeki firmayı arayıp böyle böyle oldu diyince pek bir soğuk cevaplar aldım sorumluluk almak istemediler bize aracı getirin bakarız havasındaydılar. Maraştaki asıl ustama götürdüm aracı teste çıkarttı ve bana bazı sıkıntılar var hocam istersen en ucuzdan en pahalıya doğru çözümleri deneyelim dedi. Nedir o çözümler diye sordunca hocam önce şanzıman yağını değiştirelim dedi. Fakat bir ay önce set değişti değişimi yapan firma bana şanzıman yağını da değiştirdiklerini söyleyerek faturaya yağ fiyatını da eklemişti dedim ama olsun değiştirin dedim meğerse şanzıman yağı eksikmiş, değişimden sonra vites geçişleri düzeldi. Bir süre daha aracı kullandım yaklaşık 6000km bu defa da ilk mesajımda bahsettiğim ötme sesleri başladı. Yine seti getirten firmayı arayarak durumu açıklamaya çalıştım daha yeni değişen debriyaj setinden neden böylesi sesler geliyor diye sorunca ayağınızı debriyaja basık vaziyette tutmuşsunuzdur gibisinden (2001 yılından beri aktif olarak araç kullanan birisiyim o kadar da acemi değilim) saçma sapan şeyler söyleyerek yine ayıplı mal sattıklarını kabullenmediler. Herneyse kendimce bazı yedek parçacılara telefonla ulaşarak bozuk bilyayı temin etmeye çabaladım bir parça gönderildi gönderenlere açık açık şasi numarası gönderdim, motor kodu verdim bakın eminseniz gönderin dedim onlar da hocam tabii ki biz bilmem kaç yıldır bu işi yapıyoruz bizde yanlış olmaz diyerek yanlış parça gönderdiler parça elime ulaşınca aracımı ustama bıraktım değiştirmesi için ertesi gün ustam aradı ve bu parça olmuyor hocam diyince kafamdan kaynar sular döküldü. Çünkü haftanın 6 günü o arabaya ihtiyacım var sürekli çalışan biriyim.
- Usta peki eski parçayı takmayı denesen ?
+ Hocam onu da denedim ama bu bilyanın tırnakları kendisini bırakmış debriyajın boşalır bu parça takılırsa.
cevabını aldım neyse araba 3-4 gün yattı zor durumda kaldım işler aksadı. Buradan sorunca Alparslan beyin verdiği kod çok kolaylaştırdı işimi parça hemen bulundu ustam da yaptı. Çok şükür araç düzeldi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 16:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdogan
Araç: 2011 Lancer 1.5 Invite A/T+Prins
Meslek: Technical Solutions Consultant
Kan grubu: A+
Geçmiş olsun hakan bey.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 22:34 
Kullanıcı avatarı

Geçmiş olsun Hakan Bey, sorununuzun çözüldüğüne sevindim, hele benim yardımımın dokunmasına daha da sevindim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 23:11 
Kullanıcı avatarı

Ben de dersimi aldım. Burası varken başka yerde çare aramam artık.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 29 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: