Zaman: 24 Nis 2024 23:53

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 2004 Lancer Abs Arızası
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2016 12:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhan
Araç: galant
Kan grubu: arh+
İyi çalışmalar kolay gelsin;

Aracım 120 km hıza gelene kadar frende savurma yada herhangi bir sorun yok fakat 120km hızla giderken frene bastığımda abs devreye giriyor ve devreden çıkarken arabayı savuruyor, Aracım 140 km hızı geçtiğinde ise abs ışı yanıyor ve abs devreden çıkıyor, araç stop edilip tekrar kontak açıldığında abs ışığı sönüyor..

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: 2004 Lancer Abs Arızası
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2016 14:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
120 ile frene bastığınızda ABS'nin devreye girmesi için çok ama çok sert basmanız gerekir. Bu hızla giderken fren pedalına dokunduğunuzda pedalda tepme ve direksiyonda titreşim var ise fren diskleriniz eğilmiş olabilir ve bu durum genelde ABS'nin çalışması ile karıştırılabilir. Sizdeki durum hangisi ? ayrıca 140 üzerinde ABS ışığının yanması artık ABS'nin çalışmadığının işaretidir. Söylediğiniz gibi 120 üzeri frene bastığınızda ABS'nşn devreye girmesi anormal bir durumdur ve hemen teşhis konulması gereken bir arızadır. ABS'de arıza kodu okuttunuz mu ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2016 14:52 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
yeri gelmişken ustama sorayım.
araçta 2016 üretim yumuşak lastikler olmasına rağmen sanki abs çabuk devreye giriyor gibi geliyor bana. Abs nin devreye girmesi (hassasiyeti) araçtan araca değişebilir mi? neden olabilir?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Haz 2016 22:20 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
Öncelikle şunu belirtmek isterim ABS nin devreye girmesi öyle belli belirsiz hissedilebilen bir durum değildir ! ABS devreye girdiğinde bunu NET hissetmeniz gerekir. Fren pedali garip birşekilde titrer ayağınızda bunu çok net hissedersiniz aracın ön kısmından vınlama sesi ve garip metalik sürtme vurma sesleri gelir.

ABS sanılanın aksine fren mesafesini azaltan ve fren gücünü arttıran birşey değildir !
Basitçe anlatayım siz ani fren yaparsınız, fren sisteminiz mükemmel bir şekilde çalışır lastikleriniz ve yol durumuda mükemmeldir fakat pedala uyguladığınız kuvvet çok fazladır ve tekerleri durdurmaya yetecek kadar da kuvvetlidir. İşte ABS tamda bu noktada devreye girer; tekeriniz artık durmuştur ve kızaklamaya başlamıştır saliseler sonra direksiyon hakimiyetini kaybetmek üzeresiniz, ABS her tekerin çizgisel hızını km/s biriminde okur ve hızı 0 km/s e düşen tekerdeki hidrolik basıncı tekerin serbest kalarak dönecek kadar düşürür, teker dönmeye başladığında tekrar arttırır ve tekerlek tekrar kızaklar ve tekrar frenler... bu durum taki siz fren yapmayı kesene, aracın tekerleklerini kızaklayan fiziki etkenin kaybolmasına veya aracın durmasına kadar devam eder.

Yani ABS fren yapmaz aslında yapılan freni tekerlek bazında boşa çıkarır, kaybedeceğiniz direksiyon hakimiyetini size geri vererek aslında fren mesafesini biraz uzatır.

Lastiklerinizin yere tutunamıyor ise ABS çok çabuk hatta hiç beklemediğiniz anda devreye girer;
olası sebepleri
1- Aşınmış lastikler
2- Sezonuna uygun olarak seçilmemiş lastikler
3- Bayatlamış ve sertleşmiş lastikler
4- Hava basınçları doğru ayarlanmamış lastikler
...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2016 09:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhan
Araç: galant
Kan grubu: arh+
Alpaslan Bey iyi çalışmalar ; aracın sürati 120 km de iken fren pedalına hafif basıyorum abs devreye girecek kadar basmıyorum, frene basmasamda 140 km hızdan sonra abs devreden çıkıyor. Sol Ön tekerin sensörü 120 km hızdan sonra kaçırıyor bunun nedeni ne olabilir sensör arızalı olabilir mi? Sensör 120 ve üzeri okumada neden sapıtır sensörde mi sorun vardır çarkta mı ? Yada bilya arızası olması durumunda hız arttıkça açılma olup çarkı hiç mi görmeme ihtimali var mı ??

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Haz 2016 11:58 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
av.ilhami yazdı:
yeri gelmişken ustama sorayım.
araçta 2016 üretim yumuşak lastikler olmasına rağmen sanki abs çabuk devreye giriyor gibi geliyor bana. Abs nin devreye girmesi (hassasiyeti) araçtan araca değişebilir mi? neden olabilir?

cevap için teşekkür. sanırım soruyu tam soramadım. şüphelendiğim husus ABSnin devreye girip girmemesi değil. Abs nin devrede olduğunu net hissediyorum. sıkıntı daha kolay devreye giriyor gibi. yani başka araçların ABS yi devreye sokmadığı durumlarda benim araç devreye sokuyor gibi.
lastiklerime güveniyorum. sorun olamaz. bi ihtimal havalarını kontrol edeceğim. olmazsa ya aracın hassasiyeti fazla ya da yolda az bir toz toprak olabilir (?) bu nedeniyle yola tutunamama ve kayma olabilir.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 6 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: