Zaman: 28 Mar 2024 20:33

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2017 08:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: talha
Araç: Outlander 2.4
Meslek: Memur
Aracım Mitsubishi outlander 2.4 otomatik fites :) Km: 108.000 km.

Eski sahibi Önceki bakımında (99.000 Km'de) :
Triger Kayışı, V Kayışı, Antifriz, Motor yağı (10/40), yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi,polen filtresi değiştirmiş ama
Bujiler, Ş. yağı - D. yağı (bu ne bilemedim), Kontrol diye yazmış sanırım değişmemiş.

Ben bu bakımda nelere dikkat ediyim, tavsiyeleriniz alacaktım. Teşekkür ederim.

Not: İlhami ağabey saolsun motor yağı olarak sentetik yağa 5/40'a geçmemi tavsiye etmiş... Konya için uygunmudur bu yağ?
Teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2017 09:09 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Konya Antalya farketmez: sonu 40: Türkiye'nin her sıcak bölgesinde rahatça kullanırsın. Özellikle de aracında lpg gibi hareret yaptırabilececek bir ihtimal varsa! başı da 5: Konyada, Ankaranın ayazında Türkiye'nin her soğuk bölgesinde rahatça kullanabiliceğin soğukta akışkanlığından taviz vermeyen bir yağ. (çok çok soğuk olsa 0-40 da olur derim ama sen zaten 10/40 kullanıyormuşsun: 10/40 kullanılan Konya soğuğunda 5/40 tasarruf bile yaptırır)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Tem 2017 10:45 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Konya Antalya farketmez: sonu 40: Türkiye'nin her sıcak bölgesinde rahatça kullanırsın. Özellikle de aracında lpg gibi hareret yaptırabilececek bir ihtimal varsa! başı da 5: Konyada, Ankaranın ayazında Türkiye'nin her soğuk bölgesinde rahatça kullanabiliceğin soğukta akışkanlığından taviz vermeyen bir yağ. (çok çok soğuk olsa 0-40 da olur derim ama sen zaten 10/40 kullanıyormuşsun: 10/40 kullanılan Konya soğuğunda 5/40 tasarruf bile yaptırır)

Tamam ilhami bey, zaten ben bu araçta şunu gördüm, hararet çok çabuk yükselip ortanın bir tık derece altında kalıyor. Bu sayede aracın kaloriferi çok çabuk ısıtıyor ısıtıyor. Ayrıca araç 40 derece üstünde uzun kullanımda bile hararette en ufak bir sıkıntım olmadı.. Bu özelliğine mitsubishinin hayran kaldım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Tem 2017 13:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alparslan
Araç: Lancer,carisma,L-200
Meslek: otomotiv
Kan grubu: +
Tüm sorularınız cevabı, aşağıdaki görsellerde.

Resim
Resim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2017 09:48 
Kullanıcı avatarı

Alparslan_iba yazdı:
Tüm sorularınız cevabı, aşağıdaki görsellerde.

Resim
Resim

Özürdilerim, ben hem telefondan hem bilgisayardan açamadım resimleri ama... Bu arada teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Tem 2017 14:16 
Kullanıcı avatarı

Aha şimdi görüldü.. Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 15:27 
Kullanıcı avatarı

110.000 bakım için servis ile görüştüm. yağ, yağ filtre, hava filtre, polen filtre değişimi, sıvıların kontrolü ve tamamlanması, elektrik aksam kontrol, alt aksam kontrol, yıkama toplamda 600 TL. Eğer şanzuman yağı değiştirmek istersem 80,00 TL litre fiyatıymış 2 lt dökülse 160 TL ek olur diyorlar. Sizce fiyat nasıl ? Çok mu afaki ? Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 15:35 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

yağ ne koyacaklar?
orjinal filtre fiyatlarını bilmiyorum ama piyasada satılanlara göre bana pahalı gibi geldi.hele kontrol yapmak ne demek anlamadım. sorun olmzsa sırf bakmaya kaç para alacaklar? kontrol de sorun çıksa parça değişimi olsa fiyat yükselecek. bana biraz tuzlu gibi geldi ama kalem kalem ücret olsa iyi olurdu. şanzıman yağını mutlaka değiştirin derim. filtrelerde ucuza kaçın ama şanzıman yağında paraya acımayın.
Filtrenin kalitelisi iyidir ama Turbo motor değilse atmosferik motorlarda standart piyasa malı filtre de iş görür.(Turbo motorlarda filtreden kopan toz gibi parçacıklar turbo sistemine zarar verebiliyor)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 15:39 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
yağ ne koyacaklar?

sordum şimdi Castrol 5x30 diyor

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 15:50 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

o zaman ilk defa aracınızı tam bakım yaptırmak adına içiniz rahat olması için verilebilir. ama dediğim gibi mutlaka şanzuman yağını değiştirin. gerekirse diğerlerinden taviz verin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 15:57 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
o zaman ilk defa aracınızı tam bakım yaptırmak adına içiniz rahat olması için verilebilir. ama dediğim gibi mutlaka şanzuman yağını değiştirin. gerekirse diğerlerinden taviz verin.

Şanzuman yağı değişimi için ben çok afaki rakam bekliyordum. 80.00 TL'den 2 litre : 160 TL diyince sevindim. Hoş sadece yağın litre fiyatını söylediler ama değişim ücreti çok olsaydı derlerdi sanırım. :shy:

Muhakkak değiştircem şanzuman yağını. Hemde usta gözüyle alt takım vs bi göz atarlar. Teşekkür ederim ilginize

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Tem 2017 17:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bülent
Araç: Mazda 3 1.6D Impressive
Meslek: Satış Danışmanı
Kan grubu: A +
tilki yazdı:
av.ilhami yazdı:

Şanzuman yağı değişimi için ben çok afaki rakam bekliyordum. 80.00 TL'den 2 litre : 160 TL diyince sevindim. Hoş sadece yağın litre fiyatını söylediler ama değişim ücreti çok olsaydı derlerdi sanırım. :shy:

Muhakkak değiştircem şanzuman yağını. Hemde usta gözüyle alt takım vs bi göz atarlar. Teşekkür ederim ilginize

Bence detaylı bir sorun, tam anlamıyla bir şanzıman yağı değişimi 2 litre olmamalı

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017 11:44 
Kullanıcı avatarı

__hiroshima__ yazdı:
tilki yazdı:
av.ilhami yazdı:

Bence detaylı bir sorun, tam anlamıyla bir şanzıman yağı değişimi 2 litre olmamalı

Tamam sorayım , teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017 12:07 
Kullanıcı avatarı

Dışarıdan fiyat almaya karar verdim. Japon araç bakım yapanlara elimde listeyle gideceğim. Şanzuman yağı için tavsiyeniz varmı ? Sanırım 2 litre olacak ama Hangi marka veya özellikte olacak ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017 12:18 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Carisma varken Bursa'daki şanzımancının demesine göre en iyi Mobil idi (1 litrelik olarak satılıyordu) ama aradan 7 sene geçti ayrıca araç farkı var bişey diyemem.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Tem 2017 15:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bülent
Araç: Mazda 3 1.6D Impressive
Meslek: Satış Danışmanı
Kan grubu: A +
Kitapçıkta yazan değerleri karşılayan bir yağ olması kafi, Lique Moly yine tavsiye ederim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 09:50 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

lique Moly ürünlerini ben de severim. Türkiyedeki -kazık- Castrol sevdası yüzünden kıymeti bilinmeyen markalardan.
aracınız yüksek km.lere (+150bin km.) ulaşmış ise Moly'nin seramik yada Mos2'li motor katkılarını kullanabilirsiniz.
https://www.otogold.com/liqui-moly

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 09:59 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
lique Moly ürünlerini ben de severim. Türkiyedeki -kazık- Castrol sevdası yüzünden kıymeti bilinmeyen markalardan.
aracınız yüksek km.lere (+150bin km.) ulaşmış ise Moly'nin seramik yada Mos2'li motor katkılarını kullanabilirsiniz.
https://www.otogold.com/liqui-moly

108.000 civarında ama genede bu yağın seramiklisini alırım... kafama yattı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 14:44 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

Seramik katkısını BMW de deneyen çok memnun kalmıştı. Ancak mitsubishi motor BMW motoru kadar yıpranmaz daha dayanıklıdır. sizin 108 km araçtaki yıpranmanız başka motorlardaki 60-70 km. yıpranma kadar olur tahminen. neden yıpranmadan bahsettim: bu tip ürünlerin faydası motor ne kadar yıpranırsa o kadar faydasını hissettirir. eğer kullanmanıza rağmen bir fark hissetmezseniz motorunuz iyi olduğundandır. ben katkı olarak ilk tercihimi motorsilk'ten yana kullanırım. Bor power da kullandım ama Motorsilk de sürtünmeyi azaltma daha iyi gibi geldi.
http://www.motorsilkturkey.com/
Seramik moly "yağ" katkısı olduğunu yazarken Motorsilk "motor" katkısı olduğunu yazmış. Motorsilk daha uzun km. etkisini devam ettirir. yani Seramik katkı sürtünmeyi azaltarak yıpranmayı azaltırken Bor ayrıca yıpranmış kılcalları doldurarak yıpranmış yüzeyleri de kısmen tamir eder,dolgu yapar. (açıklamlara göre yazdım lab.ta test etmedim :) )
(alternatiften bahsedince kafa karıştırmadık umarım :) netice de ikisi de güzel ürün)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2017 16:40 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
Seramik katkısını BMW de deneyen çok memnun kalmıştı. Ancak mitsubishi motor BMW motoru kadar yıpranmaz daha dayanıklıdır. sizin 108 km araçtaki yıpranmanız başka motorlardaki 60-70 km. yıpranma kadar olur tahminen. neden yıpranmadan bahsettim: bu tip ürünlerin faydası motor ne kadar yıpranırsa o kadar faydasını hissettirir. eğer kullanmanıza rağmen bir fark hissetmezseniz motorunuz iyi olduğundandır. ben katkı olarak ilk tercihimi motorsilk'ten yana kullanırım. Bor power da kullandım ama Motorsilk de sürtünmeyi azaltma daha iyi gibi geldi.
http://www.motorsilkturkey.com/
Seramik moly "yağ" katkısı olduğunu yazarken Motorsilk "motor" katkısı olduğunu yazmış. Motorsilk daha uzun km. etkisini devam ettirir. yani Seramik katkı sürtünmeyi azaltarak yıpranmayı azaltırken Bor ayrıca yıpranmış kılcalları doldurarak yıpranmış yüzeyleri de kısmen tamir eder,dolgu yapar. (açıklamlara göre yazdım lab.ta test etmedim :) )
(alternatiften bahsedince kafa karıştırmadık umarım :) netice de ikisi de güzel ürün)

Tam denk geldi değerli üstadım; şimdi sanayiye uğradım, bir japoncuya (toyota+mitsubishi+hyundai yazıyordu tabelada). motor yağını söyledim... "abi 10x40 koyalım bence ama sen madem araştırdın 5x30 koyarız ama bence 10x40 koyalım biz hep bunu koyuyoz" dedi. döndüm çıktım bir alay mal, başka bir honda ağırlıklı japon ustası dediler ona gittim.. Usta dikkatle dinledi beni, "sen ne istersen biz onu yaparız sen canını sıkma , motor yağı mobil tam sentetik 5x30 yada kullanıyoz japonlara dedi. motoruna bir bakalım" dedi, kaput açtı, bujileri söktü şırınga felan bişiler yaptı, "arabanın göstergesi hernekadar 108 bin göstersede Japon yapmış yapacağını bu araç 50.000 km altı gibi maşallah." dedi. Yağıma baktı hiç eksiltmemiş ve rengi iyiymiş. Servis Aşırı yoğun ve araç çok kötü olmadığı için eğer uzun km yapmayacaksan Yaz sonu genel bakım yapalım dedi... Azcık içim ısındı adama ... bilemedim bekliyim olmassa .. fiyat sormadım tabi.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye