Zaman: 27 Nis 2024 13:23

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: İlk Arabam
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2015 00:06 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ahmet
Araç: Colt CZ3 İnvite
Meslek: Öğretmen
Merhaba arkadaşlar. Arabadan hiç anlamam, eşim araç almak konusunda beni ikna edince bir kaç ay önce temiz bir Colt CZ3 İnvite aldım. Yavaştan kullanmayı öğreniince resmen hastası oldum, keşke daha önce alsaymışım.

Araç 150binde, 2006 model. Tanıdık servise götürdüm almadan önce, satan arkadaş bütün bakımlarını yetkili serviste yaptırmış, değişmesi gereken parçalar faturada değişmiş görünüyordu. Ama servis tek tek parçaların değişmediğini kanıtlayınca arkadaş şok oldu, servise gidip halletmesini önerdik ama uğraşmak istemedi, ona göre bir indirim yaptı. Tamirci alma dese de daha orada beğenip aldım, çok da memnunum.

Konuları okudum ama, yanıtını bulamadığım bir sorum var:
Bazen yolda aniden hızlanmak gerektiğinde gaza basınca araç önce yavaşlıyor, bu durumu engellemenin bir yolu var mıdır?
Herkese keyifli sürüşler.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: İlk Arabam
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2015 00:30 
Kullanıcı avatarı

ersinnsahin yazdı:
Öncelikle hoşgeldiniz. Aracınız hayırlı olsun. Cz3 artık efsaneleşen bir model oldu. Çok özel bir araca sahipsiniz.

Aniden hızlanmak istediğinizde aracın aniden yavaşlaması bana pek normal gelmedi. Uzın zamandır da dip gaz yapmıyorum ama aniden hızlanmak istiyorsanız dip gaz yapmalısınız. Cz3 ler sınıfına göre çok seri araçlardır.

Hangi parçalar değişmedi ise ilk olarak o parçaları değiştiriniz. İleride daha büyük masraflar açabilir. Birde buraya yazarsanız o değişmeyen parçaları, bir fikir oluşabilir.

Teşekkürler.
Dip gazı araştırdım şimdi, ben otomatikte kullanıyorum hep, tam anlayamadım nasıl yapılacağını. Ama yavaşlama olayı anlık, sonra hemen hızlanıyor, belki de normaldir, hiç anlamıyorum otomobilden.
Dediğiniz başıma geldi, parçaların hepsini hatırlamıyorum ama, mesela lastiklerin yanında körükler vardı onları en kısa zamanda değiştirelim demişti tamirci, geciktirince başka parçalar da etkilenmiş, toptan değiştirildi hiç sorun yok şu an.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2015 10:27 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Yavaşlama diye hissettiğiniz muhtemelen AMT'nin kararsız kaldığı anlar diye düşünüyorum. Vites arttırma yada düşürmek istediği bir an var 1 sn. kadar bir tekleme benzeri ama sonra öne doğru fırlar araba. Bu AMT'nin üşük vites ve devirlerde yapabildiği ve colt için bana artık normal gelen bir durum. Aracı tanıdıkça daha rahat kontrol edeceksiniz. Bu tür ani hızlanmalar v.s. için manuel modda kullanmanızı tavsiye ederim. Çok ama çok farkediyor... Ben 5-6 ay hep otomatik modda kullandım yaklaşık 2-3 haftadır manuel modda kullanıyorum araba daha atik ve seri geliyor. Yakıt tüketimimde düştü...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2015 12:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ersen
Araç: New Beetle 2.5
Meslek: istatistikci
Kan grubu: A+
Hayırlı olsun, güle güle kullanın. O yavaşlama hadisesi belki düşük devirlerde yokuş yukarı hangi vitese geçeceğine karar verememesi olabilir. kullanmaya başladığım günlerde ki ilk kez düz vites dışında araç kullanıyordum, 1. ve 2. vites kararsızlığı diye düşünmüştüm. Ama bir süre sonra aynı yolda 1 ve 2 geçişlerinin düzeldiğini gördüm, bu da benim ayak alışkanlığımdan olduğunu anladım. Zamanla alışacaksınız, ne zaman gazdan çekeceğinizi ne zaman ne tepki vereceğinizi siz de öğrenmiş olacaksınız ve çok rahat edeceksiniz.

ekstralar:
Mitsubishiclubturkey çıkartması,

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 May 2015 20:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
ani gazlarda kick down yaptığı için debriyaja basıp vites düşürmek için anlık yapıyor. 1 mi yoksa 2 vites mi düşüreyim diye karar veriyor. ben genelde manuel modda gaza basmadan önce 2 vites düşürüp ardından köklerim.

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 May 2015 22:43 
Kullanıcı avatarı

Cevaplar aydınlatıcı oldu, teşekkürler arkadaşlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2015 01:54 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar, teybin altındaki cdlikte kulaklık jackı var. Ancak aux tuşu yok, eski sahibi de bilmiyor, buna mp3 player takmak istiyorum, auxa nasıl geçirebilirim?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2015 02:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Pelerinli yazdı:
Arkadaşlar, teybin altındaki cdlikte kulaklık jackı var. Ancak aux tuşu yok, eski sahibi de bilmiyor, buna mp3 player takmak istiyorum, auxa nasıl geçirebilirim?

Mesutun söylediğine göre CD tuşuna basılı tutulduğunda AUX moduna geçiyor.

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2015 13:31 
Kullanıcı avatarı

kaan20 yazdı:
Pelerinli yazdı:

Mesutun söylediğine göre CD tuşuna basılı tutulduğunda AUX moduna geçiyor.

Çok iyi, deneyim dedim, immobilizer çalışmadı. Kapıyı açtım, ekranda N görünmeden önce anahtar simgesi çıkıyor ve araç marşa basmıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 16 Haz 2015 14:11 
Kullanıcı avatarı

Servise sordum, immobilizer arızası dedi, çekici gelecek...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 17:26 
Kullanıcı avatarı

Sanırım lambayı açık unutmuşum, akü boşalmış. Ama akü yeni olduğu halde kötü dediler, değiştirmeyi kabul ettim, ellerindeki varta akü bozuk çıkınca benimkini şarj ettiler. Akü de zaten gayet kaliteli bir akü.

Son günlerde başımdan geçenleri yazayım da başka arkadaşlara tecrübe olsun. Dik bir yokuşu çıkarken yokuşun sonundaki taşları göremediğim ,için tamponu enlemesine kırdım. Generali sigortadan kaskoluydu, tamponu tamir edemediler, değiştirmek gerektiğini söylediler, ama önceden tamirat olduğu için tamponun takıldığı kısmı da değiştirdiler. Güzel oldu, klima çalışmadı, baktık kompresörü de kırmışız 2000 tl, onu da kaskodan değiştirdiler. ufacık bir çarpma kasko kayıtlarında 3-4000 olarak görünüyor böylece:) Generali sigortayı tavsiye ederim, hiç zorlamadılar beni.

Bir ara durup duruken airbag ışığı yanmaya başladı, emniyet kemeri geri toplamıyor; kemer gergisinden dediler söndürdüler ama bir ay sonra tekrar yandı bilgisayara bağlamadan zembereği değiştirmek lazım dediler. Yan koltuğun emniyet kemeri uyarısı da bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Acaba kaza durumunda hava yastıkları açılmaz mı, öncelikle koltuk kablolarına baktırmak istiyorum servistekiler oraya bakmak yerine hemen zemberek dediler. Başka nereye götürsem, ne dersiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2015 08:47 

İsim: Ömer
Araç: Mitsubishi Colt 1.3 İnvite AMT 2006
Meslek: Serbest
Yolcu koltuğunun altındaki kabloları bir kontrol etmenizi öneririm.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2015 09:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: KAAN
Araç: CZ3
Meslek: SMMM
Kan grubu: A Rh
Pelerinli yazdı:
Sanırım lambayı açık unutmuşum, akü boşalmış. Ama akü yeni olduğu halde kötü dediler, değiştirmeyi kabul ettim, ellerindeki varta akü bozuk çıkınca benimkini şarj ettiler. Akü de zaten gayet kaliteli bir akü.

Son günlerde başımdan geçenleri yazayım da başka arkadaşlara tecrübe olsun. Dik bir yokuşu çıkarken yokuşun sonundaki taşları göremediğim ,için tamponu enlemesine kırdım. Generali sigortadan kaskoluydu, tamponu tamir edemediler, değiştirmek gerektiğini söylediler, ama önceden tamirat olduğu için tamponun takıldığı kısmı da değiştirdiler. Güzel oldu, klima çalışmadı, baktık kompresörü de kırmışız 2000 tl, onu da kaskodan değiştirdiler. ufacık bir çarpma kasko kayıtlarında 3-4000 olarak görünüyor böylece:) Generali sigortayı tavsiye ederim, hiç zorlamadılar beni.

Bir ara durup duruken airbag ışığı yanmaya başladı, emniyet kemeri geri toplamıyor; kemer gergisinden dediler söndürdüler ama bir ay sonra tekrar yandı bilgisayara bağlamadan zembereği değiştirmek lazım dediler. Yan koltuğun emniyet kemeri uyarısı da bazen çalışıyor bazen çalışmıyor. Acaba kaza durumunda hava yastıkları açılmaz mı, öncelikle koltuk kablolarına baktırmak istiyorum servistekiler oraya bakmak yerine hemen zemberek dediler. Başka nereye götürsem, ne dersiniz?

Kaskolo olması büyük avantaj olmuş, parça maliyetleri baya yüksemiş, klima için 2000 tl çok geldi bana.

Benim aracımda da ara ara yanardı airbag ışığı, koltuk altı kablolardan olma ihtimali yüksek.

2 tane cz3 üm oldu 2 sinde de aynı hatayı aldım. Aracınızı güzel günlerde kullanın.

Bazen diyorum ki; ''ne olacak söyle gitsin''
Sonra diyorum; ''Söyleyince ne olacak, sus bitsin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2015 20:41 
Kullanıcı avatarı

Teşekkür ederim arkadaşlar.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 14 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat