Zaman: 28 Nis 2024 05:06

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Benzinnnnnn
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2010 01:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
yuxu yazdı:
Hilmi Bey ben genelde, şehir içi olduğu için, 60-70 km hızı geçmiyorum. Bu nedenle de sanırım yeterli devre ulaşmıyor olabilirim. Sürüş konusunda çok deneyimli değilim. Aracı yeni tanıyorum. İlk hafta 11-12/100 km. yaptım. Son haftalarda biraz daha düşürdüm. Fakat iyi ve dikkatli bir sürüşle sizin değerlerinize ulaşabilirim sanırım. Bu da benim için ideal tüketim miktarına yaklaşmak demek. Sanırım bundan aşağısını beklemek de hayalcilik olur.
(LPG konusunu buraya taşıyıp mevzuyu dağıtmak değil amacım ama merak ediyorum; lpg, benzine göre ucuz bir yakıt ama tüketimi benzinle ayı mı? Duyumlarıma göre hükümet lpg fiyatlarını kademeli olarak benzine yaklaştırmayı planlıyormuş. lpgli araç sayısının fazla olmasından dolayı alınan vergileri arttıracaklarmış. Dolayısıyla taktıracağım LPGnin ortalama 2-3 yılda kendini amorti edeceğini düşünürsem bu benim için karlı bir sonuç olmadığı gibi arabayı da üzmüş olacağım.)

lpg ile tam içli dışlı olmadığımdan tam kesin cevap veremem ama şunu şöyleyeyim.lpg takıldıktan sonra araç aynı yakıtı yakmaya devam eder ancak fiyat farkından doğan %30 luk kar kalır cebinize.

az yaktırmak için size verebileceğim tavsiyeler:

mümkün olduğunca kısa mesafelerde kullanmayın
motor ısınmadan ani hızlanmalar ,ivmeli kullanma yapmayın
birinci viteste fazla tutmayın aracı
araç durmadan boşa almayın, yavaşlarken manuel modda iseniz otomatiğe alınız gerisini o halleder
lastik havalarınızı kontrol edin
servis yakınsa bi buji kontrolü yapılabilir
klimayı sürekli olarak değilde aralıklı olarak kullanmak
ayrıca cama sıcak vurdurduğunuzda klima otomatik devrededir, buğu gittikten sonra yüze veya ayaklara olarak değiştirin
mümkünse 90ı aşmadan kullanmak
sabit hızlarda gitmek
not:kullandığınız benzindede değişikliğe gidebilirsiniz.benzin markaları hatta aynı markanın benzinlikleri arasında bile fark olabiliyo.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2010 12:14 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
Önerileriniz için teşekkür ederim. Bildiğim noktalar yanında, daha dikkatli olmam gereken hususları da not etmişsiniz. Bunlara bilhassa dikkat edeceğim.
LPG konusu sanırım biraz daha bekleyecek. Çünkü ben ayda 1000 kmye ulaşacağımı sanmıyorum. Dolayısıyla sistemin kendini amorti etmesi epey zaman alacaktır.
Ben aracı AMT olarak kullanıyorum. Bir ya da iki defa çok dik yokuş kalkışında manuel modda kullandım. Benden önce aracı kullanan arkadaşım şehir içinde manuel kullanmanın daha ekonomik sonuçları olduğunu söylemişti. Sizin bu konuda bir gözleminiz oldu mu?
Bir de şu konuyu "ayrıca cama sıcak vurdurduğunuzda klima otomatik devrededir" tam manasıyla anlayamadım. Klima düğmesine basmadan klima nasıl aktif hale geliyor? Anlayamamamı mazur görün araba konusunda acemiliğin bir boyutu da bu tür ayrıntıları bilememektir sanırım. Sabırla yaptığınız değerlendirme ve yardımlar için teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2010 19:31 
Kullanıcı avatarı

yuxu yazdı:
Önerileriniz için teşekkür ederim. Bildiğim noktalar yanında, daha dikkatli olmam gereken hususları da not etmişsiniz. Bunlara bilhassa dikkat edeceğim.
LPG konusu sanırım biraz daha bekleyecek. Çünkü ben ayda 1000 kmye ulaşacağımı sanmıyorum. Dolayısıyla sistemin kendini amorti etmesi epey zaman alacaktır.
Ben aracı AMT olarak kullanıyorum. Bir ya da iki defa çok dik yokuş kalkışında manuel modda kullandım. Benden önce aracı kullanan arkadaşım şehir içinde manuel kullanmanın daha ekonomik sonuçları olduğunu söylemişti. Sizin bu konuda bir gözleminiz oldu mu?
Bir de şu konuyu "ayrıca cama sıcak vurdurduğunuzda klima otomatik devrededir" tam manasıyla anlayamadım. Klima düğmesine basmadan klima nasıl aktif hale geliyor? Anlayamamamı mazur görün araba konusunda acemiliğin bir boyutu da bu tür ayrıntıları bilememektir sanırım. Sabırla yaptığınız değerlendirme ve yardımlar için teşekkür ederim.

evet manuel modda özellikle kalkışlarda daha rahat edersiniz, çünkü amt biraz devirlendirip kendini garantiye almaya çalışıyo.ben kendi yaptığımı söylersem:
kalkıyorum, devir 2000e gelince 2 ye atıyorum ve otomatiğe geçiyorum.bir sıkıntım olmuyo.

klima konusuna gelince:
en sağ yuvarlak olan klimanın nereye hava vereceğini ayarladığınız yuvarlak eğer ön cama verecek şekildeyse klima devrededir.kendi buğu çözme amacıyla devreye giriyo.hatta site kurucusu vedat ledleri değiştirirken sistemi incelemiş, bana anlatmıştı ama ayrıntılar kalmamış aklımda kusura bakmayın :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2010 23:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
_opeth yazdı:
toplu cevap: 1.5'lerle 1.3'ler arasında yakıt farkı çok yok avantajı 1.5'in 109bg olması daha atak olması. sakin kullnımda benzer değerler mümkün.

lpg-benzin ikiside benzer yakar ama fiyatlarda farklılık olduğundan ucuza gidilir. çok aşırı gerekli değil bence ama lpg'yi takıp tuvalete bile gitmek mümkün görünebilir :D

klima cama bir tıklık kadar bile çevrildiğinde devreye girer bunu rölantideyken rölanti devrinin 50 devir kadar yükselmesinden ve fanın devreye girmesinden anlayabilirsiniz. ama kötü bişey değil kendisi. az da olsa yakıta etkisi olmasına rağmen çok da aşırı far yaratmıyor. sonuçta donanım bu kullanılmayacaksa neden duruyor durumu mevcut.

Aynı şeyi bende yaşıyorum. Cama çevirince direk klima açılıyor. Ama rolantideyken araç 900 rpmde çalışıyor. Klima açıkkende aynı yerde kalıyor devir saati. Herhangi bir değişme yok. Benzinli araç kullananlardan biri bu devir artışının videosunu yada fotolarını paylaşabilir mi? Merak ettim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 01:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: volkan
Araç: colt
Meslek: elektrik
2005 model 13 amt colt var bendede 100000 bakımına girmedim şu anda km de sehir içi 290 300 yakıyor normalmi dir

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 12:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
BKE 99 yazdı:
2005 model 13 amt colt var bendede 100000 bakımına girmedim şu anda km de sehir içi 290 300 yakıyor normalmi dir

Trafik biraz yoğun olduğu zamanlarda benimkide okadar yakıyo ama trafik çok yoğun değilse biraz daha düşebilir.

Ayrıca colt un bakımları sürekli yapıldıysa 100000 de bakım yok.
90.000 bakımı vardı sonraki 105.000 de.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 12:24 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
[/quote]ben kendi yaptığımı söylersem:
kalkıyorum, devir 2000e gelince 2 ye atıyorum ve otomatiğe geçiyorum.bir sıkıntım olmuyo.[/quote]

Manuel moddan AMTye seyir halindeyken geçmek herhangi bir sakınca yaratmıyor mu? Sanki kitapçıkta böyle bir uyarı anımsıyorum.

@opeth
cevaplarınız için teşekkür ederim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 14:12 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
AMT -> MT geçişi ya da tersi sorun oluşturmaz...Robotun yaptığını ben yaparım demek gibi bir şey :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 14:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: nizam
Araç: Colt
Meslek: Muhasebe
Kan grubu: B+RH
çıkın lennn konumdan :) ehehe şaka yapıyorum tabiki.. arkadaşlar bu arada ben servise gittim sordum 1000 km devirmemi söylediler sonra normale dönüyormuş bizimle tartışmayacağınız tek konu yakıt olur dediler eski kasa yada makyajsız kasa diyeyim bir ağabey vardı doğuştan emekli(müdürü) WWden yani o bile colt almış ne yakıtı olum dedi bana sen biraz bin araca dert etme dedi Bodrum İstanbul arası 700 Km sanırım 1 depo benzin ile İstanbula gidiyorum dedi haa dedii nasıl gidiyorum bak İstanbul levhasından bahsetmiyorum Kadıköye gidiyorum ordan da bir yere gidiyorum sonra alıyorum benzini dedi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 15:32 
Kullanıcı avatarı

nizamtekin yazdı:
çıkın lennn konumdan :) ehehe şaka yapıyorum tabiki.. arkadaşlar bu arada ben servise gittim sordum 1000 km devirmemi söylediler sonra normale dönüyormuş bizimle tartışmayacağınız tek konu yakıt olur dediler eski kasa yada makyajsız kasa diyeyim bir ağabey vardı doğuştan emekli(müdürü) WWden yani o bile colt almış ne yakıtı olum dedi bana sen biraz bin araca dert etme dedi Bodrum İstanbul arası 700 Km sanırım 1 depo benzin ile İstanbula gidiyorum dedi haa dedii nasıl gidiyorum bak İstanbul levhasından bahsetmiyorum Kadıköye gidiyorum ordan da bir yere gidiyorum sonra alıyorum benzini dedi

Tabiki
ben şehir içinde bile işe git gel 600 den çok km yapıyorum ama yazın. kışın 550 civarı oluyo.
uzun yolda 700 geçmek mucize değil

uzun yolda 100 km de 5.5lt yaksa ki zaten ortalama öyle yakıyor.
47litre deponun hepsini kullana bilsek 850 km yapar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 16:14 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Melih
Araç: Mitsubishi Colt 2005 1.3 Instyle
Meslek: Filolog
toşu yazdı:
nizamtekin yazdı:

Tabiki
ben şehir içinde bile işe git gel 600 den çok km yapıyorum ama yazın. kışın 550 civarı oluyo.
uzun yolda 700 geçmek mucize değil

uzun yolda 100 km de 5.5lt yaksa ki zaten ortalama öyle yakıyor.
47litre deponun hepsini kullana bilsek 850 km yapar.

Bu haftasonu İstanbul, Çanakkale, Ayvalık - Ayvalık, İzmir, Fethiye parkurunda olacağım. Dönüşte Fethiye, Nazilli, İzmir, Ayvalık, Behramkale, Çanakkale, İstanbul olacak. Detaylı bir uzun yol verisi çıkarma imkanım olur sanırım. Dönüşte paylaşırım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 16:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
İzmir'e gittiğimde yarım depo ile 512 km yol gitmiştim yalan olmasın tam hatırlamıyorum ama 800 km yol yapmışımdır toplamda o depoyla.. Nasipse Cumartesi günü öğleden sonra Zonguldağa gideceğim hanımın memlekete oranın yol şartları izmire gidişe göre çok daha ağır çünkü 350 km sonunda 30 km dağ yolu var keçi gibi tırmanıp ineceğiz habire bende o zaman ne kadar yakıyor yeniden bir hesaplayacağım...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 19:09 
Kullanıcı avatarı

ben 2 el aldım yağ değişimi 107000 de ama 105000 de göstericem.. mesela karşıya gidip geliyorum 90 sabit ama en aşağı ortalamada 6.2 gibi değerler görüyorum yüksek geldi belkide bakımlardan sonra düşer

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 19:12 
Kullanıcı avatarı

yuxu yazdı:
ben kendi yaptığımı söylersem:
kalkıyorum, devir 2000e gelince 2 ye atıyorum ve otomatiğe geçiyorum.bir sıkıntım olmuyo.[/quote]

Manuel moddan AMTye seyir halindeyken geçmek herhangi bir sakınca yaratmıyor mu? Sanki kitapçıkta böyle bir uyarı anımsıyorum.

@opeth
cevaplarınız için teşekkür ederim.[/quote]
BEN SEYİR HALİNDEYKEN ÇOK DEĞİŞİM YAPIYORUM AMA Bİ SIKINTI OLMUYOR FAKAT YOKUŞ AŞAĞI N KONUMUNA ALDIĞIMDA TEKRAR VİTESE GEÇMİYOR SIFIRI GÖSTERİYOR DURDUKTAN SONRA VİTESE GEÇİYOR DİKKATİNİZE

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Kas 2010 19:15 
Kullanıcı avatarı

BKE 99 yazdı:
yuxu yazdı:
ben kendi yaptığımı söylersem:
kalkıyorum, devir 2000e gelince 2 ye atıyorum ve otomatiğe geçiyorum.bir sıkıntım olmuyo.

@opeth
cevaplarınız için teşekkür ederim.[/quote]
BEN SEYİR HALİNDEYKEN ÇOK DEĞİŞİM YAPIYORUM AMA Bİ SIKINTI OLMUYOR FAKAT YOKUŞ AŞAĞI N KONUMUNA ALDIĞIMDA TEKRAR VİTESE GEÇMİYOR SIFIRI GÖSTERİYOR DURDUKTAN SONRA VİTESE GEÇİYOR DİKKATİNİZE[/quote]
dostum hareket halindeyken n ye alma ;) geri vitese alman için hafif frene basman yeterli ama zatat verirsin şanzımana

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2010 01:00 
Kullanıcı avatarı

termin yazdı:
İzmir'e gittiğimde yarım depo ile 512 km yol gitmiştim yalan olmasın tam hatırlamıyorum ama 800 km yol yapmışımdır toplamda o depoyla.. Nasipse Cumartesi günü öğleden sonra Zonguldağa gideceğim hanımın memlekete oranın yol şartları izmire gidişe göre çok daha ağır çünkü 350 km sonunda 30 km dağ yolu var keçi gibi tırmanıp ineceğiz habire bende o zaman ne kadar yakıyor yeniden bir hesaplayacağım...

Dostum kurbanlık keçi aldım söylemesi ayıp bir tanede sen al onla git adamım daha iyi olmazmı :crazy:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2010 02:01 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
nizamtekin yazdı:

:twisted:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2010 13:08 
Kullanıcı avatarı

Tatil için uzun yola gidecek arkadaşlar.
aman gözünüzü sevim yavaş.
1 saat geç gidin ama gidin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2010 14:24 
Kullanıcı avatarı

bacey yazdı:
nizamtekin yazdı:

:twisted:

:"": adam emekli olduktan sonra dogru yolu bulmuş bacey kardeş

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Kas 2010 19:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
Evet hakan kardeşime katılıyorum arkadaşlar lütfen uzun yola çıkacak kardeşlerim bende dahil olmak üzere yavaş ve dikkatli gidelim ama yeter ki gittiğimiz yere sağsalim varalım. Bu hatırlatma için hakan kardeşimi terik ediyorum.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 52 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye