Zaman: 30 Nis 2024 15:56

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: Benzinnnnnn
MesajGönderilme zamanı: 08 Kas 2010 23:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
He bu arada 90 km hızla izmire gittiğimde 15,6 kuruş yakmıştı. Tabi yol bayıyor insanı o ayrı :) dönüştede basıp geldim 22 krş yakmıştı...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: nizam
Araç: Colt
Meslek: Muhasebe
Kan grubu: B+RH
termin yazdı:
Heee bu arada ne yaparsan yap bu eşşoğlubeşkulaktan soğuyamıyorsun bir yola çıkıyorsun bi basıyosun gaza 160 geldiğinin farkına bile varmadığını kadrana bakınca bir görüyorsun. Yakışıklım benim helal sana bu yollar köpeğin olsun senin benzin deyip yelkenleri suya indiriyorsun. O yüzden hiç hırpalama kendini... :) Kaldı ki sen koskoca cost control cheff'isin Asimo gibi adamsın sen duygu insanısın sevgi kelebeğisin ağabey. Soğuyamazsın sen coltundan :D Ne yazdım ulen ağlayacam şimdi heee :)

abisi ilk öncelikle özür dilerim cevap yazamadım benim ufaklık fırsat vermedi o ara baceye yazdım ben araçtan çok memnunum ama sizin dediginiz değerler benim araca çok uzak 20 22 30 35 ykr razıydım zaten ben 50 ykr olunca beynimden vuruldum kardeş umarım ilk çalışma ne bilim böyle birşeyler vardır ya rahatlatın beni :cry:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:05 
Kullanıcı avatarı

termin yazdı:
He bu arada 90 km hızla izmire gittiğimde 15,6 kuruş yakmıştı. Tabi yol bayıyor insanı o ayrı :) dönüştede basıp geldim 22 krş yakmıştı...

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:05 
Kullanıcı avatarı

50 ykr adamım Range coltver

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:12 
Kullanıcı avatarı

hilmi yazdı:
nizamtekin yazdı:
bacey yazdı:
Nizam Bey Abicim,

kullanış şeklini, kaç kmde bir kontak kapatıp durduğunu vs biraz anlatır mısın?

şimdi şöyle aslına bakarsanız arkadaşlar aracı uzun yolda falan kullanmadım sabah iş ev ev ile iş arası mesafe yürüyerek 5 dk hani bir kere sabah akşam bu yol kesin gidildi normalde motorum var onla gidip gelebilirim ama araba yeni ya bilirsiniz işte sürmek dokunmak istiyorum sevgilime arada markete gidiyorum oda 5 km geçmez ilk aldıgımızda eşime kullandırdım 15 dk kadar çoluk çocuk falan böyle işte bilmiyorum kardeşimmm kafam acayip karıştı bacey bayramda uzun yola çıkacağım uzun yolda da denemek istiyorum ama bu yakıt benim gözümü korkuttu bu arada forumun kuralları yok dimi herkez bey hanfendi diye hitap edecek gibi hani iş yerinde zaten bunalıyorum sanalda yapmayalım sevgili kardeşim :shock:

nizam kardeşim(kusura bakmayın önceki mesajınıza istinaden yazıyorum,ayrıca yaşınızı bilmiyorum)
kendi 2005 coltumdan yola çıkarak anlatayım:

şu anki yakıt değerlerim 28krş civarlarında.evet bu araç için yüksek bi değer ancak neden yaktığınıda açıklayayım:
ev-okul arası kullanıyorum aracı(mesafe 4,5-5 km) ve sabah trafik sebebiyle ani hızlanmalarla gidiyorum(yeşilleri yakalayabilmek için).motor ancak okula vardığımda ısınmış oluyor.sonuçta yakıt değerlerim 11 ortalamalarda başlıyo ve 8 civarına düşüyo okula varasıya.yaz döneminde bu değerler inanılmaz şekilde düşüyor.ayrıca daha uzun yol yaptığımda kesinlikle bu değerlerin altında sonuçlar elde ediyorum.

sonuç:motorlarımız soğuğa karşı hassas aman dikkat edelim üşütmesinler :"":

28 krş yüksek degil abicigim ya 50 krş demek 1 ekmek demek :) ne güzel işte bende bir sorun var bunu çıkarıyorum ben bu işten hepimiz kardeşiz önemi yok yaşın falan bir birimize yardımcı oluyoruz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:14 
Kullanıcı avatarı

hero4262321 yazdı:
Ben bu konuya hiç birşey yazmayım :)
Nizam abi, uzun yolda sakin kullan. 90 - 100 km hızı geçme. Ne kadar az yaktığını görünce sende şaşıracaksın. Bu arada araçları stop etmeden 30 sn kadar beklemek daha yararlıymış sanırım.

neden yazmayım dedin kardeş ümitsiz vakamıyım yoksa :cry:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:15 
Kullanıcı avatarı

termin yazdı:
abi ben okullar açılmadan önce 18-22 krş arası yakıyordum aslında ne yalan deyim genelde 20 krş tu ama okullar açıldığından beri benimde 25-30 arası yakıyor. 50 liralık benzinle bazen 165 bazen 190 km falan yol gidiyorum varın siz yapın hesabını. Ama havalar ısındığında kesin daha az yakıyorum ve şöylede bir gerçek var benim oturduğum bölgede okul açıldığı anda trafik felç sadece bizim atakentte 8 tane falan okul var. Millet sabah gelip siteye çocuğunu okula bırakıyor dışarıdan okula gelen bir sürü insan oradanda hücuuuumm Allah Allah sesleri ile ikitelli köprü trafiğine dalıyoruz. Dalmasak Halkalı'ya gitsek bizim oradan farkı yok o yüzden dur kalklardan çok yakıyor araba...

adamım nerdeyse ben onu 100 lira ile gördüm 204 km =@

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:18 
Kullanıcı avatarı

nizamtekin yazdı:
termin yazdı:
Heee bu arada ne yaparsan yap bu eşşoğlubeşkulaktan soğuyamıyorsun bir yola çıkıyorsun bi basıyosun gaza 160 geldiğinin farkına bile varmadığını kadrana bakınca bir görüyorsun. Yakışıklım benim helal sana bu yollar köpeğin olsun senin benzin deyip yelkenleri suya indiriyorsun. O yüzden hiç hırpalama kendini... :) Kaldı ki sen koskoca cost control cheff'isin Asimo gibi adamsın sen duygu insanısın sevgi kelebeğisin ağabey. Soğuyamazsın sen coltundan :D Ne yazdım ulen ağlayacam şimdi heee :)

abisi ilk öncelikle özür dilerim cevap yazamadım benim ufaklık fırsat vermedi o ara baceye yazdım ben araçtan çok memnunum ama sizin dediginiz değerler benim araca çok uzak 20 22 30 35 ykr razıydım zaten ben 50 ykr olunca beynimden vuruldum kardeş umarım ilk çalışma ne bilim böyle birşeyler vardır ya rahatlatın beni :cry:

ykr degil yaa degil araç beni zapıttırrddııı :crazy: ya len geç dalganı bakalım senin gibi büyük adam olamadık elimde sana göre haberler var ama biraz pahalı yazdığın zaman sabahı Ugur Dündar ile çay içiyor olursun :P

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:37 
Kullanıcı avatarı

Anladıysam japon olayım ağabey ne dedin sen az önce :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 00:54 
Kullanıcı avatarı

termin yazdı:
Anladıysam japon olayım ağabey ne dedin sen az önce :)

Japon olma olacaksan bariii İtalyan ol :) ya bir ara konuların birinde yani şu anahtar kaybetme olayın varya benim gibi muhabir arkadaşmı demişsin basın kuruluşundanmı ona istinaden sen benim meslekle dalga geçiyorsun ya bende senle geçiyorum :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 01:04 

İsim: .
Araç: .
Meslek: .
Selamlar değerli arkadaşlar;
Hesaplamayı iyi yapmak lazım ..Örneğim benim aracım şu an ,27-,28 kuruş cvarı yakıyor.Fakat yüksek hızlarda emin olun bu ,30 kuruşa çıkabilir.Sonuçta 95 hp Colt çok ekonomik bir araç değil fakat!!! Trafikte hangi benzer araç size böyle bir kıvraklık sunabilir.
Örneğin bu akşam işten eve gelirken orta şeritten sola geçtim.Geçerken arkam boştu.!Sonra birden ne olduğunu anlayamadım,yıldız çakmış gibi arkadan bir sellektör yedim ki sormayın.Bir an kör oldum sanki.?Arkadaş hala yakıyor ışıkları.Sonra ne mi oldu!?COLT'UN EN SEVDİĞİ ŞEYİ YAPTIM..Arkama baktığımda aramızda beliki daha fazla ama 300 mt kadar mesafe vardı.Aracın markasını bilmiyorum tabii ki..

Saygılarımla

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 01:21 
Kullanıcı avatarı

iyi yapıyon nizam abi tebrik ediyorum seni hadi ben hergelenin tekiyim ele avuca sığmıyorum sana ne oluyor :) :P

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 01:24 
Kullanıcı avatarı

senolgonul yazdı:
Selamlar değerli arkadaşlar;
Hesaplamayı iyi yapmak lazım ..Örneğim benim aracım şu an ,27-,28 kuruş cvarı yakıyor.Fakat yüksek hızlarda emin olun bu ,30 kuruşa çıkabilir.Sonuçta 95 hp Colt çok ekonomik bir araç değil fakat!!! Trafikte hangi benzer araç size böyle bir kıvraklık sunabilir.
Örneğin bu akşam işten eve gelirken orta şeritten sola geçtim.Geçerken arkam boştu.!Sonra birden ne olduğunu anlayamadım,yıldız çakmış gibi arkadan bir sellektör yedim ki sormayın.Bir an kör oldum sanki.?Arkadaş hala yakıyor ışıkları.Sonra ne mi oldu!?COLT'UN EN SEVDİĞİ ŞEYİ YAPTIM..Arkama baktığımda aramızda beliki daha fazla ama 300 mt kadar mesafe vardı.Aracın markasını bilmiyorum tabii ki..

Saygılarımla

Şenol hocam gazı kökledin değil mi :) bayılıyorum o ana ve şenolgönül gaza kökler colt'ta jet uçaklarındaki gibi bir geri çekilme ve sonrada yaydan çıkmış gibi bir fırlama bundan sonra sizinle sadece 1.8 ve üstü cc araçlar kapışmaya cesaret edebilir :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 09:36 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
nizamtekin yazdı:

şimdi şöyle aslına bakarsanız arkadaşlar aracı uzun yolda falan kullanmadım sabah iş ev ev ile iş arası mesafe yürüyerek 5 dk hani bir kere sabah akşam bu yol kesin gidildi normalde motorum var onla gidip gelebilirim ama araba yeni ya bilirsiniz işte sürmek dokunmak istiyorum sevgilime arada markete gidiyorum oda 5 km geçmez ilk aldıgımızda eşime kullandırdım 15 dk kadar çoluk çocuk falan böyle işte bilmiyorum kardeşimmm kafam acayip karıştı bacey bayramda uzun yola çıkacağım uzun yolda da denemek istiyorum ama bu yakıt benim gözümü korkuttu

abi anlaşıldığı kadarı ile tek atışlık menzilin max 5 km...için rahat olsun uzun yolda at 6.vitese, devir saati 2000-2500 aralığında olsun, hızın da 80-90 aralığı...yine yüksek değerler çıkarsa servisi durumdan haberdar etmek icap eder...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 09:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mesut
Araç: Landili Colt 1.3 İnvite
Meslek: Mali Müşavir
Kan grubu: aRH+
Bugün başakşehirden yola çıktım basınexpress yolundan kuyumcukent kavşağına girdiğimde ortalama yakıt göstergesi 4,9 u gösteriyordu. 5.0 la park ettim ama 4.9'u hiç daha önce görmemiştim. Araca alıştıkça dahada ekonomik kullanmayı öğreniyorum.

Bu arada geçen gün lastik havalarını kontrol ettim 2 haftada çok düşmüş ve ortalama yakıt çok yükselmişti. Bu konuya dikkat etmek gerek arkadaşlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 13:20 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
Benzin sarfiyatımın -bana göre- fazla olduğunu foruma dahil olduğum ilk günlerde sizinle paylaşmıştım. O günden sonra pek değişen birşey gözleyemedim. nizamtekin beyin yazdıklarına yakın tüketimler bende de var. Bildiniğiniz gibi benim aracım 1.5. o zaman da sormuştum fakat sanırım yanlış başlık altında yazdığım için kimsenin dikkatini çekmedi ve cevap veren olmadı. Burada ortamı bulmuşken tekrar sorayım. 1.5 Colt için (aracım 2005 model ve 41bin kmde 40bin bakımı ağustosta yapıldı, lastikleri yeni ve havası normal değerlerde..) şehir içi, normal kullanım koşulları(devirde kullanmak, fazla sert kalkmamak, sürat limitlerinde kullanmak, az yük vs) içerisinde ortalama yakıt miktarının ne kadar olması normal kabul edilebilir? Ben şehir içi 50 TLlik 95oktan benzinle(13.5 litre gibi bir miktara tekabül ediyor) İzmir'de, Göztepe-Çankaya ana güzergahında-6,5km- tek kişi, sabah ve akşam trafiğinde 125 ila 135 km yol yapıyorum. Bu değerler normal değil sanırım! 1.3 motorlu araca sahip arkadaşların yazdığı tüketim miktarlarını biz de 1.5 motorla yakalayabilir miyiz? Ben tüp taktırmaya pek sıcak bakmıyordum fakat sizlerin yorumuna göre kararımı tekrar gözden geçireceğim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 13:42 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
yuxu abimiz,

1.5 motor olunca Hilmi ve/veya Synthesizer adlı kullanıcılar bir şeyler yazsa iyi olur...takımda 3 tane 1.5 Colt sahibi olan var, 2 si LPGli...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 15:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
nizamtekin yazdı:
hero4262321 yazdı:
Ben bu konuya hiç birşey yazmayım :)
Nizam abi, uzun yolda sakin kullan. 90 - 100 km hızı geçme. Ne kadar az yaktığını görünce sende şaşıracaksın. Bu arada araçları stop etmeden 30 sn kadar beklemek daha yararlıymış sanırım.

neden yazmayım dedin kardeş ümitsiz vakamıyım yoksa :cry:

Yok ben dizelci olduğum için dedim :) Ortalık kızışmasın.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Kas 2010 21:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hilmi
Araç: 1.5 AMT Colt GP/ASX İnvite
Meslek: Doktor
Kan grubu: A+
yuxu yazdı:
Benzin sarfiyatımın -bana göre- fazla olduğunu foruma dahil olduğum ilk günlerde sizinle paylaşmıştım. O günden sonra pek değişen birşey gözleyemedim. nizamtekin beyin yazdıklarına yakın tüketimler bende de var. Bildiniğiniz gibi benim aracım 1.5. o zaman da sormuştum fakat sanırım yanlış başlık altında yazdığım için kimsenin dikkatini çekmedi ve cevap veren olmadı. Burada ortamı bulmuşken tekrar sorayım. 1.5 Colt için (aracım 2005 model ve 41bin kmde 40bin bakımı ağustosta yapıldı, lastikleri yeni ve havası normal değerlerde..) şehir içi, normal kullanım koşulları(devirde kullanmak, fazla sert kalkmamak, sürat limitlerinde kullanmak, az yük vs) içerisinde ortalama yakıt miktarının ne kadar olması normal kabul edilebilir? Ben şehir içi 50 TLlik 95oktan benzinle(13.5 litre gibi bir miktara tekabül ediyor) İzmir'de, Göztepe-Çankaya ana güzergahında-6,5km- tek kişi, sabah ve akşam trafiğinde 125 ila 135 km yol yapıyorum. Bu değerler normal değil sanırım! 1.3 motorlu araca sahip arkadaşların yazdığı tüketim miktarlarını biz de 1.5 motorla yakalayabilir miyiz? Ben tüp taktırmaya pek sıcak bakmıyordum fakat sizlerin yorumuna göre kararımı tekrar gözden geçireceğim.

aynı model ve motordaki yakıtım:100tl ile 300km civarı gittim ama havalar sıcaktı.yakışım 22-24krş lardan 28-30 krş lara yükseldi şu sıralar.sabahları 5 km yol akşamda aynı güzergah,trafiksiz sadece 3 ışıkta durarak kullanıyorum.sabah ortalamam 8.4 lerde oluyo akşam dönüşü ise 7.2 lerde falan ama genelde hep 100 küsürlerde seyrediyo hızım.

deneyimimle şunu söyleyeyim:araç 80-90 km hızlarda en az yakıyo(uzun yolda bu hızda 4.9 a düştü)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Kas 2010 00:14 

İsim: 1
Araç: 1
Meslek: 1
Kan grubu: 1
Hilmi Bey ben genelde, şehir içi olduğu için, 60-70 km hızı geçmiyorum. Bu nedenle de sanırım yeterli devre ulaşmıyor olabilirim. Sürüş konusunda çok deneyimli değilim. Aracı yeni tanıyorum. İlk hafta 11-12/100 km. yaptım. Son haftalarda biraz daha düşürdüm. Fakat iyi ve dikkatli bir sürüşle sizin değerlerinize ulaşabilirim sanırım. Bu da benim için ideal tüketim miktarına yaklaşmak demek. Sanırım bundan aşağısını beklemek de hayalcilik olur.
(LPG konusunu buraya taşıyıp mevzuyu dağıtmak değil amacım ama merak ediyorum; lpg, benzine göre ucuz bir yakıt ama tüketimi benzinle ayı mı? Duyumlarıma göre hükümet lpg fiyatlarını kademeli olarak benzine yaklaştırmayı planlıyormuş. lpgli araç sayısının fazla olmasından dolayı alınan vergileri arttıracaklarmış. Dolayısıyla taktıracağım LPGnin ortalama 2-3 yılda kendini amorti edeceğini düşünürsem bu benim için karlı bir sonuç olmadığı gibi arabayı da üzmüş olacağım.)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 50 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye