Zaman: 28 Mar 2024 20:13

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2019 12:07 
Kullanıcı avatarı

İsim: duvar
Araç: mitsubishi colt
Meslek: mühendis
viewtopic.php?f=8&t=14965

yukarıdaki başlıkta yaşadığım olayı hatırlayanlar vardır sanırsam. yukarıdaki başlığı, bu yaşadığım olayın öncesinde yaşadığım için paylaşma gereği duydum.

aracımda motor subaplarımın uzamasından ve subapların erimesinden dolayı bütün subaplarımı, çelik subaplar ile değiştirdim. bu değiştirme işleminden sonra, aracımı ustamdan aldım ve motorun çalışmasında daha gürültülü çalışması harici başka birşey yaşamadım uzun vadede fakat motor arıza ışığı belirli aralıklarla yanıp, sönmekte. mesela arıza ışığı yanıyor 2 gün, sonra kullanmaya devam ediyorum ve 2 gün sonra tekrar sönüyor. söndükten sonra 2 gün daha kullanıyorum, sonra tekrar yanıyor. bu döngü böyle devam etmekte. motor arıza ışığı ilk yandığında, arıza sebebine baktım ve motor gaz kesti hatası çıktı karşıma. sebebini sordum, ara sıra çıkar ortaya dedi gaz ustası olduğunu iddia eden kişi. (aracımı hep oraya götürüyorum mecburen) ben de gaz kesme uyarısıdır diye aracı hiç götürmedim bir daha. ama motora işlem yaptırmadan önce böyle bir durumla karşılaşmıyordum. bu işte bir yanlışlık var diye düşünüyorum. bunun sebepleri nelerdir sizce arkadaşlar? sanayide usta olduğunu öne süren kişiler bir öneride bulunmadılar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2019 14:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: can
Araç: Outlander2003/2011 itfiş
Meslek: eskiborsacı
Hocam o kadar para verip de halen sıkıntı yaşamaman lazım. Ayrıca bu arızayı bir lpg ciden de kontrol ettirmen gerekli. Belki sorun subapla değilde lpg ayarı ile ilgili. LPG de sıkıntı yoksa usta bi yerleri eksik yaptı demektir. arıza kodundan sorunun ne olduğunu tam olarak anlayıp ilerleyin derim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Ara 2019 14:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: ercan
Araç: colt 2011
Meslek: teknisyen
Kan grubu: BRH+
facebook ta '' colt club tr'' diye bir grup var. sorununu oraya da yazar mısın? o grubu ustalar da takip ediyor. daha faydalı olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Ara 2019 12:34 
Kullanıcı avatarı

dün aracımı güngören sanayi'de merkez otogaz'a götürdüm. (atiker marmara bölge sorumlusu durmuş bey'in tavsiyeleri üzerine) iyi bir ayar yaptığını söyledi ve yola çıktım. dünden beri ışığım yanmadı en azından.

map ve afr ayarını yaptı. çalışırken, işinin ehli olduğunu gördüm. eğer uzun vadede problem yaşamazsam, mevsim geçişlerinde ayar için kendisine götürücem arabamı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2019 12:25 
Kullanıcı avatarı

Hayırlısı olsun. Sorunu çözmene sevindim. Sıkıntı olursa yine burdan paylaş 4 yıl colt kullandım. En az sorun yaşatan araçtı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2019 13:58 
Kullanıcı avatarı

canztr yazdı:
Hayırlısı olsun. Sorunu çözmene sevindim. Sıkıntı olursa yine burdan paylaş 4 yıl colt kullandım. En az sorun yaşatan araçtı.

teşekkür ederim. yakıtla ilgili sorunumu çözdüm gibi görünüyor. son bir sorunum kaldı, onun da kaynağını bulup, sorunumu çözersem kafam tam rahat olacak. onu da şöyle açıklayayım. aracımla seyir halimdeyken bilhassa 6.viteste daha net duyuluyor. eğer gaza basarsam 2500 devirin üstünde çınlama gibi ses geliyor motordan, ağaımı gazdan kesersem ses de kesiliyor. ilk başlarda volandan olabilir mi acaba diye düşündüm ama gazdan kesince gelmediği için voldandan değildir diye üdşünüyorum. havayla alakalı sorun.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Ara 2019 14:25 
Kullanıcı avatarı

Gazdan kesme olunca akslar- şanzuman yada motor şıkları kalır geriye. Ses duyarken direksiyonu sağa sola kırın tabi geniş bi yolda yapmanız gerek ses değişirse akslara bakmak gerekebilir. 5. viteste aynı devir gazabasarak gidin aynı çınlama yoksa mevzu şanzuman kaynaklı diye tahmin ederim.
Şanzuman rulmanlarından biri yıpranmış olabilir ama acil müdahale gerektirmez . Hal buna çıkıyorsa Uygun bi zamanda şanzuman yağını bir değiştirin derim. Sesi kesebilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2019 11:03 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
duvardaki aslan yazdı:
canztr yazdı:

teşekkür ederim. yakıtla ilgili sorunumu çözdüm gibi görünüyor. son bir sorunum kaldı, onun da kaynağını bulup, sorunumu çözersem kafam tam rahat olacak. onu da şöyle açıklayayım. aracımla seyir halimdeyken bilhassa 6.viteste daha net duyuluyor. eğer gaza basarsam 2500 devirin üstünde çınlama gibi ses geliyor motordan, ağaımı gazdan kesersem ses de kesiliyor. ilk başlarda volandan olabilir mi acaba diye düşündüm ama gazdan kesince gelmediği için voldandan değildir diye üdşünüyorum. havayla alakalı sorun.

çınlama sesini tam anlayamadım: rolantide de 3000 rpmye ulaşınca aynısını yapıyor yada sesde anormal bir artış oluyorsa supap iticileri yağlama yapamıyor olabilir bunları temizleyen katkılar var. subap iticilere; Lifter, Kadeh yada Fincan da deniyor.
Lifter temizliği sonrası orjinal bor power yada motorsilk de koyabilirsiniz motor sesi pamuk gibi olur.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Ara 2019 21:29 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
duvardaki aslan yazdı:
canztr yazdı:

çınlama sesini tam anlayamadım: rolantide de 3000 rpmye ulaşınca aynısını yapıyor yada sesde anormal bir artış oluyorsa supap iticileri yağlama yapamıyor olabilir bunları temizleyen katkılar var. subap iticilere; Lifter, Kadeh yada Fincan da deniyor.
Lifter temizliği sonrası orjinal bor power yada motorsilk de koyabilirsiniz motor sesi pamuk gibi olur.

Hocam bugün tekrardan kontrol ettim, ses sadece 6.viteste çıkıyor. Şöyle düşünün küçük bir tenekenin içinde demir bilye var ve tenekeyi müthiş bir hızla sallıyorsunuz diye düşünün. Böyle bir çınlama sesii çıkıyor. Hatta aracımla seyir halindeyken, kaydedicem sesi.

Motor sesiyle alakalı öneriniz için teşekkür ederim. Subaplarım değiştikten sonra motorum daha gürültülü çalışmaya başladı. Acaba iticilerin yağlanmaması kaynaklı olabilir mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Ara 2019 09:28 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
şimdilik uyum süresi olarak bakılabilir, ama iticilere işlem yapılmadı ise temizliğin zararı olmaz: yeni motor yağı masrafı dışında :)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: