Zaman: 27 Nis 2024 10:11

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1237 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 62  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: colt yakıt tüketimi
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 03:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
Crawler yazdı:
Yazılanlara baktıkça benim araçta bir problemmi var diye düşünmeye başladım. Aracım 3000 km de ve şu ana kadar 6 litrenin üstüne çıkmadı aracım. En son benzin aldığımda yine ölçtüm, 30 litre benzinle tam 500 km gitti. Otomatik vites 2011 CZ3 kullanıyorum.

En son aldatmazdan geldiğinde araç bana 11.3 Litre ile geldi. istanbulda 7.5-9 hatta on litreyi görmen mümkün.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 11:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: tolga
Araç: 2011 colt elegance (Cleartech-mt) siyah
Meslek: işci
Kan grubu: Arh-
daha önce başka bi yere yazdım bu konuyu görmemiştim.ankara ayazında sabah 7 de yola çıkıyorum arabada 2 kişiyiz biri 100 kg üzeri diğeri 70 kg ayrıca cocuk koltuğu ve bagajda çocuk arabası ile başlıyorum arabayı 30 saniye rolantide çalıştırmaya. yola çıkıyorum mavi renk motor soğuk lambası sönünce(yaklaşık 1-2 km sonra sönüyor ) klimayı açıp 5 dakika çalıştırıyorum sonra kapatıyorum.vitesi hep 2500 ila en yüksek 3000 devirde değiştiyorum 90 km hızı geçmiyorum.47 litre benzin ile 780km yol gidiyorum. eğer hava ısınırsa klimayı açmazsam ve arabadaki bazı gereksiz yükleri çıkarırsam.bu değeri 830-870 km ye çıkarmayı düşünüyorum.aracım 2011 colt elegance mt.ben bu araçta sinirküpü arkadaşımızın dediği düşük yuvarlanmalı lastik start stop özelliği düşük alternatör,yeni düşük vizikoziteli yağ,yeni rüzgara karşı az direnç gösteren dış tasarım gibi etmenlerin işe yaradığını düşünüyorum.

bu arada ya burada yada internette bir haber vardı onu kaybettim.colt ile 1 depo ile 1150 km diye.yazın benzin ile en yüksek çıkabildiğim değeri buaradan aktaracağım arkadaşlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 11:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Benzinli Colt ile 1 depoyla 1150km gidilmesi imkansızdır.. Bol dur-kalk'lı bir güzergahda iseniz 2 depo ile çok zor..

Arabanın anlık tüketim değerini açarsanız 6.vites 80km hızla giderken bile değerler 5civarında geziyor.. Üstelik en ufak eğim yada virajda bu değerler artıyor, azalıyor.. 1 depo ile 1150km ise benzinli colt için 4lt/100km yapar ki bu değer ne yazık ki uçuk bir rakam.

Ankara için değerleriniz çok güzel.. Eğer samsun yolundan, yani çevre yolunu kullanıyorsanız Colt ile bu değerleri yakalamak içten bile değil. Yanlız soğuk havada açtığınız klima değil, fandır.. Motorun ısısıyla ısıtır sizi.. Klima gibi benzin tüketimine 1litre bindirmez..

Ayrıca saydığınız özelliklerden AS&G hariç diğerleri makyajsız modellerde de var.. Hatta rüzgar direnci makyajsız kasalarda daha az bile olabilir..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 11:50 
Kullanıcı avatarı

valla hocam normal kaloriferin ortasına basınca sarı bir ışık yanıyor bu aracın kliması.3 dakika içindede hamam gibi ediyor arabayı. o yüzden açıyorum çabuk ısınıyor.düzkaloriferlede ısıtmayı denedim.tandoğana varınca yani 10km falan sonra güzel sıcak hava üfledi.kullandığım güzergah istanbul yolundan tandoğan oradan anıttepe oradan cinnah yokuşu oradan yıldız kavşağından direk karşıya mühye köyüne doğru.yani çevre yolundan giderek boş yolda yapmıyorum bu değerleri.tahmini 8 adet trafik ışığı ve bazen ortalama bazen sıkışık bir trafik var güzergahımda.

bu arada ben düşük yuvarlanmalı lastik, düşük alternatör,yeni düşük vizikoziteli yağ,yeni rüzgara karşı az direnç gösteren dış tasarım gibi etmenlerin eski colt tada olduğunu bilmiyordum çünkü mitsubishi sayfasında bunları ana sayfaya yeni özellik olarak sıralamışlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 12:25 
Kullanıcı avatarı

O zaman bu stop&go özelliği gerçekten güzel işliyor.. Sizin de pilotajınız baya iyiymiş :) Tam Colt Şoförüsünüz yani :D

O özellikleri aynı olduğunu şundan dolayı yazdım.. Yukarıda çok yakan(Colt için çok belki yoksa Corsa sahipleri o değerleri görse arabanın benzin kapağını öpücükle açarlar :D) arkadaşlar var.. O arkadaşlar araçlarının çok yakmasın belki bu özelliklerin olmamasından kaynaklandığını düşünebilirlerdi.. ;)

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 12:40 
Kullanıcı avatarı

valla hocam arabadan memnunum dediğim gibi.yanlız tabi ben corsaları fiestaları vs. vs bilmiyorum kaç tl yaktıklarını.ha şunu biliyorum bundan önceki arabam 2000 model tüplü şahindi o yakıyordu bende 230 kuruş falan.ha benzinli arabaya binip 250 krş (belkide daha az yakabilirim) yakmak beni sevindiriyor. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 13:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
Ben yazin 1 depo gaz ile 500km'ye yakin bir deger elde etmistim birkac sefer ama bir depo benzinle 1000 km yukarisi bence de zor.

Istanbulda kaymak asfalt otobanda surekli 70-80 ile kasa kasa gidip 40 km sonunda 4-4.1 lt gibi ortalamayi anca gordugumu dusunursek, 1000 km boyunca bu ortalamayla gitmek imkansiz otesi.

Konyada falan belki olabilir aslinda.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 14:15 
Kullanıcı avatarı

dizanteri yazdı:
valla hocam arabadan memnunum dediğim gibi.yanlız tabi ben corsaları fiestaları vs. vs bilmiyorum kaç tl yaktıklarını.ha şunu biliyorum bundan önceki arabam 2000 model tüplü şahindi o yakıyordu bende 230 kuruş falan.ha benzinli arabaya binip 250 krş (belkide daha az yakabilirim) yakmak beni sevindiriyor. :)

Donanımhaber'de maximum 1000 diye bir topic var.. Bir ara göz gezdirin genelde Corsa 1.0 olmak üzere 800cc-1300cc araç sahiplerinin takıldığı ve değerlerini paylaştığı bir konu başlığı..

Colt ile ordaki 65-70 beygirlik araçlarla aşık atılabilinir. Ben birşey yazmıyorum yoksa kavga çıkar. Ancak bazı kulanıcılar özellikle uzun yolda müthiş LPG değerleri yakalıyorlar.. ÖZellikle sonradan Cruise Control taktıranlar var (Corsa C'ye 120TL'ye yakılıyordu serviste) adamlar 80'e sabitleyip 500-600km yol gidiyorlar.. O sabırla Colt kullansak çok daha güçlü ve atik olmasına rağmen bu araçlarla o değerleri yakalayabiliriz..

Ben 1.5 motorla ordaki bazı Corsa 1.2'lerden daha az yaktığımı söyleyebilirim. Zaten Corsa 1.2 kullanırken de ortalamam 6.7 falandı.. Şimdi aynı güzergahda Colt ile 6.5-7 değerleri soğuk havada yakalayabiliyorum.. (ama 1.2 gibi sürerek :D)

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 14:32 
Kullanıcı avatarı

İsim: ergün
Araç: Astra H
Meslek: memur
Kan grubu: arh+
toşu yazdı:
En büyük sıkıntıda kullanıcı yorumları
örneğin herkes düşük tüketimini paylaşıyo ama yüksek çıkınca paylaşmıyo :D
ben geçen gün 16lt gördüm çok trafik vardı yokuş yukarı dur kalk yolculuk sonunda bi baktım ortalama 16 lt.

ama 5.5 veya 5.7 gördümmü hemen paylaşıyorum :)

Ben yazı bekleyin derim çok şaşıracaksınız hem havalar ısınıyor hemde İstanbul biraz boşalıyor hergün yol bilgisayarına bakıp vay beeee diyeceksin.

Şunun şurasında ne kaldı 8) yaza bakalım artık bekleyelim ve görelim :Yahoo!:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 18:54 
Kullanıcı avatarı

SynTheSizer yazdı:
dizanteri yazdı:

Donanımhaber'de maximum 1000 diye bir topic var.. Bir ara göz gezdirin genelde Corsa 1.0 olmak üzere 800cc-1300cc araç sahiplerinin takıldığı ve değerlerini paylaştığı bir konu başlığı..

Colt ile ordaki 65-70 beygirlik araçlarla aşık atılabilinir. Ben birşey yazmıyorum yoksa kavga çıkar. Ancak bazı kulanıcılar özellikle uzun yolda müthiş LPG değerleri yakalıyorlar.. ÖZellikle sonradan Cruise Control taktıranlar var (Corsa C'ye 120TL'ye yakılıyordu serviste) adamlar 80'e sabitleyip 500-600km yol gidiyorlar.. O sabırla Colt kullansak çok daha güçlü ve atik olmasına rağmen bu araçlarla o değerleri yakalayabiliriz..

Ben 1.5 motorla ordaki bazı Corsa 1.2'lerden daha az yaktığımı söyleyebilirim. Zaten Corsa 1.2 kullanırken de ortalamam 6.7 falandı.. Şimdi aynı güzergahda Colt ile 6.5-7 değerleri soğuk havada yakalayabiliyorum.. (ama 1.2 gibi sürerek :D)

Ben iddia ediyorum Colt 1.3 corsa, clio ve palio 1.2'den az yakar. Bu araclarin 1.4'leri benzin iciyor resmen. Ozellikle uzun yolda Colt'un 6 vites olmasi buyuk avantaj. Sadece s.ici dur kalk trafikte (rolantide) dusuk hacimli motor haliyle yuksek hacimli motordan az yakacaktir.

Araclarin agirligi ve aerodinamigi de onemli bir etken. Colt bu konularda cok basarili bence.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2011 03:18 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: İETT Otobüsleri :)
Meslek: Grafik Tasarımcı
Kan grubu: 0+
Synthicim ben bu konuda şunu söyleyebilirim izmire gittiğimde 80-100 km hız aralığında gitmiştim ve 512 km yol yapmıştım yarım depo bile gitmemişti o zaman 80 TL ye dolmuştu tekrar o boş yer cruise controlün etkisi varmıydı bilmiyorum ama güzel bi değerdi benim için. 0,156 krş yakmış ki çılgın bir değer ama tabi gelirken aynı sabırla gelemedim giderken kasarsam ne kadar yakar diye sabırla gitmiştim. :) dönerken 100-140 arası döndüm neredeyse hatta körfezide dolandım 650 km yol yapmışımdır o da eğer bu saatte yanlış hatırlamıyorsam hesabını yaptığımda 0.24 krş. yakmıştı çok rahat evin önüne kadar bir yada iki diş yalan olmasın benzinim vardı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2011 03:35 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Colt ilk yarımda daha fazla km gidiyor.

Örneğin şehir içi 550 km gideceksem ilk yarımda 300km ikinci yarımda 250km gidiyorum.

Bu arada bugün ortalama tüketimim 10.5 lt

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2011 21:27 
Kullanıcı avatarı

toşu yazdı:

:shock: :crazy: %)

Naptin la, slalom mu yaptin :D

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2011 22:40 
Kullanıcı avatarı

catalyst yazdı:
toşu yazdı:

:shock: :crazy: %)

Naptin la, slalom mu yaptin :D

5 km yolu 1 saatte gidiyoruz :(

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2011 22:41 
Kullanıcı avatarı

toşu yazdı:
Colt ilk yarımda daha fazla km gidiyor.

Örneğin şehir içi 550 km gideceksem ilk yarımda 300km ikinci yarımda 250km gidiyorum.

Ben de bugün 9'lu değerler gördüm.. Arabayı zorlamadığım halde inşallah gösterge yeniden LPG'yi gösteriyordur :D Gerçi arabanın tepesinde 1 karış karla gezdim ama sıcaklık eksi de değildi. 2 dereceydi :D

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 01:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: barış
Araç: Colt 1.3 Invite, AMT
ikargi yazdı:
boris yazdı:
3 haftada gördüğüm en düşük tüketim 6,9. Depo-km ölçümünü sağlıklı yapamıyorum, hep geç aklıma geliyor, trafikte km’ye bakıyorum, sonra alttakini mi üstekini mi kaydettiğimi unutuyorum mal gibi. Forumda yakıt tüketimiyle ilgili yazılanları okuyup dert etmemeye çalışıyorum, toşu'nun dediği gibi yaz gelsin diye bekliyorum :) Kullandığım güzergahlar Beşiktaş-Kadıköy-Bayrampaşa-Atatürk Havaalanı. O yüzden tüketimde çok da bir mucize beklemiyorum.

merhaba,
limanda mı çalışıyorsunuz?

Kız arkadaşım çalışıyor, onu alıp bırakıyorum müsait oldukça. Siz limanda mısınız hocam?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 09:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ali Akde
Araç: 2005 1.5 Instyle AMT
Meslek: Muhasebe Elemanı
Kan grubu: A +
dizanteri yazdı:
daha önce başka bi yere yazdım bu konuyu görmemiştim.ankara ayazında sabah 7 de yola çıkıyorum arabada 2 kişiyiz biri 100 kg üzeri diğeri 70 kg ayrıca cocuk koltuğu ve bagajda çocuk arabası ile başlıyorum arabayı 30 saniye rolantide çalıştırmaya. yola çıkıyorum mavi renk motor soğuk lambası sönünce(yaklaşık 1-2 km sonra sönüyor ) klimayı açıp 5 dakika çalıştırıyorum sonra kapatıyorum.vitesi hep 2500 ila en yüksek 3000 devirde değiştiyorum 90 km hızı geçmiyorum.47 litre benzin ile 780km yol gidiyorum. eğer hava ısınırsa klimayı açmazsam ve arabadaki bazı gereksiz yükleri çıkarırsam.bu değeri 830-870 km ye çıkarmayı düşünüyorum.aracım 2011 colt elegance mt.ben bu araçta sinirküpü arkadaşımızın dediği düşük yuvarlanmalı lastik start stop özelliği düşük alternatör,yeni düşük vizikoziteli yağ,yeni rüzgara karşı az direnç gösteren dış tasarım gibi etmenlerin işe yaradığını düşünüyorum.

bu arada ya burada yada internette bir haber vardı onu kaybettim.colt ile 1 depo ile 1150 km diye.yazın benzin ile en yüksek çıkabildiğim değeri buaradan aktaracağım arkadaşlar.

1000 km 1.3 benzinli Colt için zor bir değer olabilir. Ama 800 - 850 km gayet doğal bir rakam. Çünkü Reno forumlarından okuduğum kadarıyla 1.4 clio 800 km yol yapabiliyordu. O yüzden ben Colt'un değerlerini garipsemedim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 10:19 
Kullanıcı avatarı

İsim: İbrahim
Araç: Carisma arayışında
Meslek: Bilişim Network Tasarım
Kan grubu: B(-)
boris yazdı:
ikargi yazdı:
boris yazdı:
3 haftada gördüğüm en düşük tüketim 6,9. Depo-km ölçümünü sağlıklı yapamıyorum, hep geç aklıma geliyor, trafikte km’ye bakıyorum, sonra alttakini mi üstekini mi kaydettiğimi unutuyorum mal gibi. Forumda yakıt tüketimiyle ilgili yazılanları okuyup dert etmemeye çalışıyorum, toşu'nun dediği gibi yaz gelsin diye bekliyorum :) Kullandığım güzergahlar Beşiktaş-Kadıköy-Bayrampaşa-Atatürk Havaalanı. O yüzden tüketimde çok da bir mucize beklemiyorum.

merhaba,
limanda mı çalışıyorsunuz?

Kız arkadaşım çalışıyor, onu alıp bırakıyorum müsait oldukça. Siz limanda mısınız hocam?

evet dış hatlarda

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 14:24 
Kullanıcı avatarı

colt için daha az yaksın diye yapabileceğimiz birşey varmı acaba.? bu arada yeni birşey keşfettim arkadaşar.mesela asg özelliği herzaman devreyegirmiyorum.yolun durumuna göre hava sıcaklığına göre vs. kendi karar veriyor.ben bi yol buldum bunu kendim manuel olarak devreye sokabiliyorum.arabayı normal rolantide çalışırken kaloriferin ayaklara üfleme cama üfleme surata üfleme syarı varya en sağdaki çevirmeli yer.hah işte onu araba duruken ilk başta ayaklara sonra cama doğru çeviriyorum bakıyorum hop araba asg ye geçmiş.Eminim bunu benden başka keşfeden ve bilen ve duyan yapan yoktur.%1000 garanti veririm :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Oca 2011 14:42 
Kullanıcı avatarı

Hocam şu ASG olayını bi anlatsana bana.
Nasıl çalışıyor her durduğunda araç stopmu ediyor?
gaza basınca tekrar çalışırken her sefer marşmı basıyor?
eğer öyleyse bu olay sıkıntı vermiyormu?
Gidilecek güzergahta trafik,ışık vs. yoksa hiç dur kalk olmayacaksa ASG bi işe yaramıyormu?

Bi türlü test etme imkanı bulamadım ve marak ediyorum.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 1237 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5 ... 62  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 65 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye