Zaman: 30 Nis 2024 19:10

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: LPG ve Yol bilgisayarı Sorusu!
MesajGönderilme zamanı: 26 Oca 2011 22:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Evet diyeceksiniz ki bu adam ne soruyor şimdi.. Colt yol bilgisayarı LPG'de genelde LPG değerlerini veriyor.. 20bin km'dir bu şekilde kullandım..

Bugün de 20bin km oldu diye servise gittim ve LPG filtresini değiştirdim.. Bilgisayara bağlandı ve ayarlarına bakıldı.. Adamı özellikle uyardım ayarına dokunma diye.. Tamam abi dedi..

O sırada bilgisayardaki program ile LPG kitini 2 kez kapatıp açtı.. Ekranda istatistiksel bilgiler vardı onlara reset yaptı.. Bir tane basınç değeri vardı 1.24 falandı onu 1,40-1,50 civarına getirdi sanırım..

Sorun yok.. Zaten sahibi arkadaşım sayılır.. Çıktım eve geldim. Eve geldiğimde çarşıda baya dur-kalk'lı gezindiğim için 9.1'le geldim.. Yine sorun yok.. Zaten son depda 8.8 gibi bir değer çıkmıştı..

----------------İşte şimdi film kopuyor-----------

Eşimi ve arkadaşlarını çarşıdan almak için yola çıkıyorum.. Yol bilgisayarı resetlenmemişti ancak motor tamamen soğumuştu.. Yakşalık 800 metrede LPG'ye geçti.. Çok yumuşak kullandım.. Yol bomboştu.. İlk ışıklar hariç hiçbirisinde durmadım sanırım.. Ancak değerler beni resmen çarptı..

8.0 - 7.8 - 7.5 - 7.2 - 7.1 - 6.5 ve 6.3'e kadar düştü.. Hava 4 derece.. tamam yol bomboş.. hızımda 80-90 ama bu kadar olamaz.. Şimdi filtre değişti diye mi bu kadar fark.. Filtrem dolmuştu.. Acaba filtreden mi yoksa usta ayar yapmadım dese de yaptığı işlemler yol bilgisayarının BENZİNE göre mi ölçmesine neden oldu?

Yoksa daha kötüsü.. Aracım benzinle mi çalışıyor? (enjektör sesi geliyordu - gösterge LPG'de olaraktı)
Resim
Resim
Resim
Resim

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 01:15 
Kullanıcı avatarı

He az yakiyim diye kral açmıştım.. Bu kadar etkili olacağını bilseydim diğer radyoları silerdim şimdiye dek :D

Yarın Power fm'le performanslı bir gidiş yapayım o zaman belli olur.. Ya acaba filtre doluydu da ondan mı oldu acep.. Şimdiye dek sadece karadenize giderken 6.8 gibi değer yakalamıştım depoda o da 4 kişiydik ve 90'ı geçemiyordum radarlardan dolayı..

Neyse hele bir yarın olsun da görürüz bakalım.. Bu arada şu ince işi bir ara öğrenelim.. ;)

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 01:18 
Kullanıcı avatarı

Araç: 2001 Carisma GDI Avance
Kral efemin frekansı neydi. Benim araba 9'un altına inmiyor, üstüne çıkmıyor iş ev arası. Yarın ben de deneyeyim. :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 03:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Colt invite AMT
Meslek: Banka
Kan grubu: A+
Bence hiç sesini çıkarma
kimseyede söyleme böyle bi tüketim değerini.
döverler valla...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 09:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: FATİH
Araç: COLT 1.5 AMT brcli
Meslek: muallim
Kan grubu: B +
doldur boşalt yap depoyu belli eder benim yol bilgisayarı 8,5 gösterirken tuketimim 8,7 falan oluyo klasik ölçümle :o
sonuç olarak benzini ölçse bile 6,4*1,2=7,68 ki bu değer bile muhteşem (döverler)
kurcalatma :D
yok gaz ölçüyorsa bedava (direk gömerler) kurcalat :lol:
şaka bi yana gerçekten süper veriler ben ne benzinde ne de lpgde göremedim o verileri :cry:
ustana bi sor değerler ne olmalı diye bizde kendi ustamıza diyip ona göre ayar yaptıralım bari :beer:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 13:10 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bugün de 6.7 ile geldim. vee arıza lambam söndü.. 5 derecede LPG'ye geçişte en ufak titreme, kalmadı.. Bilerek LPG'ye geçtiğinde düşük devirle gittim bir süre hani vitesi 6'dan 5'e düşürsün kendi.. Normalde ilk LPG'ye geçtiğinde böyle yaparsam hissettiriyordu.. Bu sabah denedim gerçekten bayıldım..

Arkadaşlar LPG'ye geçiş ısısı 30 derece.. Basınç değeri de 1.24'ten 1,40 gibi bir değere çıkarttı.. Şuan ayar 220km'de ike yapıldı.. 30 litre gaz almıştım.. Bakalım bu depo kaç çıkacak.. Haftasonuna kadar depo biter.. o zaman anlaşılır..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 19:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
SynTheSizer yazdı:
Arkadaşlar bugün de 6.7 ile geldim. vee arıza lambam söndü.. 5 derecede LPG'ye geçişte en ufak titreme, kalmadı.. Bilerek LPG'ye geçtiğinde düşük devirle gittim bir süre hani vitesi 6'dan 5'e düşürsün kendi.. Normalde ilk LPG'ye geçtiğinde böyle yaparsam hissettiriyordu.. Bu sabah denedim gerçekten bayıldım..

Arkadaşlar LPG'ye geçiş ısısı 30 derece.. Basınç değeri de 1.24'ten 1,40 gibi bir değere çıkarttı.. Şuan ayar 220km'de ike yapıldı.. 30 litre gaz almıştım.. Bakalım bu depo kaç çıkacak.. Haftasonuna kadar depo biter.. o zaman anlaşılır..

Ariza lambam onceden yaniyormuydu ki?

Bu yol bilgisayari meselesi ayar esnasinda bir sure benzinle calistirdiginiz icin falan olmus olabilir. Zamanla oturur bence.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 20:17 
Kullanıcı avatarı

catalyst yazdı:
SynTheSizer yazdı:

Ariza lambam onceden yaniyormuydu ki?

Bu yol bilgisayari meselesi ayar esnasinda bir sure benzinle calistirdiginiz icin falan olmus olabilir. Zamanla oturur bence.

İlk başta yanmıyordu, sonradan yandı -söndü.. Son 10bin km'dir hiç sönemişti.. Ancak arıza lambası hiç 2 depo boyunca sönük kalmadı.. Bakalım şuanda hala sönük..

Ayrıca bu akşam da 3-4 derecede 7 ile geldim..

Ancak acelem olduğundan hiç şehir içine girmedim.. Sadece 3 tane kırmızı ışıkta bekledim.. Bir de solundan fare gibi geçip gittiğim bir VW VOLT minibüs.. (artık tanıyormuydu bilemem) durduk yerde ara yolda dibime kadar girdi.. Yani öyle dibime girdi ki arka silecek biraz meyilli su sıkabilse adamın ön camını yıkardım.. Tabii durur muyum.. Köklersin gazı.. kick down bile yapmadan aracı 3 boy açtım, sonra 2 tane makas ve minibüs şoförü bir skoda octavia'nın arkasına ışıklarda takıldı.. Aslında 90'lık çevrede kapışsaydık sonuna kadar gidecektim.. Öyle kızdırdı.. Dua etsin Kral FM açıktı :D

30 litre LPG ile ilk 200km boyunca (filtre değişene kadar) ortalamam büyük bir ihtimal 8.7-8.8 çıkardı.. Şimdi 6.3-7.0 arası görüyorum.. Bu veri doğruysa benim 377km gitmem gerek.. depoyu dolduralı 7 gün oldu 9 günde biter bu.. hergün 2km benzinle gidilsin.. 18 yuvarla 20..

377+20=397.. Eğer bu depo bana 390-400km giderse.. Ben bu aracı 200.000km boyunca satmam :D Ayrıca bu değeri tutturursam diğer depoda 30 litre ile 430+20= 450km giderim demektir.. Buna ben bile inanamam..

Bakalım rüya ne zaman bitecek :D

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 20:27 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emre
yakıt süpermiş :D
eğer öyleyse rüya olur ya gerçekten :D
birde bu kick down ne demek oluyor acaba :D bilmiyorumda hazır fırsat bulmuşken sorim dedim :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 21:16 
Kullanıcı avatarı

Sha yazdı:
yakıt süpermiş :D
eğer öyleyse rüya olur ya gerçekten :D
birde bu kick down ne demek oluyor acaba :D bilmiyorumda hazır fırsat bulmuşken sorim dedim :)

Teşekkür ederim. Aslında ben Colt'u ilk aldığımda benzinde yolların çok boş olan birkaç seferde 5.4-5.8 gibi değerleri görmüştüm.. Benim güzergahım için çok da zor olmayan değerler.. Tamam bir 5 tabiki yapılmaz.. ama 7litre LPG yakmak aslında benim için çok zor değil.. ama olmuyordu.. ben de alışmıştım.. 8'lideğerlere..

Kick-down tabiri gazı tamamen köklediğinizde, pedal attaki siyah bölgeye de birden değdiğinde duruma göre 1-2 vites vites küçükltme durumudur.. Yani 90'la 6. viteste gidiyorsunuz.. Devir 2300 devirde k.d. yaptığınızda vites direk 4'e düşer ve arabanın deviri 4000'lere çıkar.. koltuğa yapışırsınız.. siz ayağınızı çekmeden yada devir saati kızmızı bölgeye gelene kadar vites büyümez..

Ani sollamalarda çok lezem bişi..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 21:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: ERKAN
Araç: 3008
Meslek: PERFÜZYONİST
Kan grubu: ARH+
valla dostum işlh öledir senin bu ayar.basınc ayarım benimde yüksek öylelikle söndürdüler arıza lambasını biraz fazla yakar dediler ama hep yanık olması benim canımı cok sıkıyodu.ara ara yanıyor ama genelde sönük oluyor. hiç yoktan iidiyorum. sonuçları beklıyoruz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2011 22:47 
Kullanıcı avatarı

Sonuçlar kötü :sorry:

Biraz önce çarşıya gittim geldim.. yolda gaz bitti.. 355km'de dayandı.

Hemen kabaca hesap yapalım..

30litre LPG almıştım.. filtre değişimine kadar 200km.. sanırım ortalamam 8.8 falan olmuştur.. 200km boyunca 8.7 - 9.1 görmüştüm..

17-18 litre böyle gitsin.. kalan 12 litre ile 155km gitmiş oldum.. bu da 7.7 yapar..

Brütte 8,4 yapar ancak 20km kadar benzini çıkartırsak 8.9lt LPG /100km çıkıyor..

Tabii ki bu depo ölçücü olmadı pek.. ancak %90 artık yol bilgisayarım o anki Benzini gösteriyor artık.. Arıza lambası söndüğü için mutluyum ama yol bilgisayarında LPG değerlerini görememek beni üzecektir.. Bakalım bir sonraki depodan sonra tam konuşabilirim..

Eski Colt'çu..

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 01:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Himm bence eskiden farki yok.

Ariza lambasi da sondugune gore kesin karisim ayarinda degisiklik var. Yol bilg. sapma da bundan olsa gerek.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 55 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: