Zaman: 29 Mar 2024 02:41

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 961 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 06 Şub 2011 21:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Bil@l
Araç: Lancer 1.8 Intense CVT
Meslek: Bilg. Muh.
Kan grubu: B +
NOT: Asagida yazacaklarim 5 kapi colt icin gecerli olup cz3 ve czt bazi bakimlardan kapsanmamaktadir. Ancak bilgilerin cogu bunlar icin de gecerlidir.

Aracin goze carpan ozellikleri nelerdir?
Burada teknik ozelliklere deginmeyecegim. Tipik olarak Colt, az yakan, cok kacan bir arabadir. Ufak gorunumlu fakat ici son derece genis ve ferahtir. Mitsubishi-Mercedes ortak uretimidir, yani parcalarin buyuk bir kismi Smart Forfour ile ayni olmakla birlikte, dizel Colt'un motoru da halis mulis mercedes motorudur. Merso olsun, Mitsu olsun dayaniklilik olarak sahibini uzmez. Gercekten az yakan bir aractir, yani jazz disinda segmentteki diger araclarla kiyas bile kabul etmez.

Aracin modeli ve Donanim seviyeleri:
Bildiginiz gibi eski kasa Colt'lar 2005 modeli itibariyle 2004 hazirandan itibaren gelmeye basladi. 2008'de kasa makyajlandi. Piyasada aracin 3 donanim secenegi mevcuttur:

inform
invite
instyle

Detaylara girmeyecegim ama inform en bosudur. Kapak jant tipik ozelligidir. Invite'da 15" alasim janta ek olarak bir suru gorsel ozellik (govde rengi aynalar, kapi kollari falan filan), fonksiyonel direksiyon falan mevcuttur. Instyle ise en dolusudur. (Donanim detaylari icin: viewtopic.php?f=8&t=372)

Model olarak 2006'dan sonra 1.5 ve instyle yani en dolu donanimlisi hic gelmedi. Sunroof ve guvenlik paketi (gp: esp ve perde hava yastiklari icerir) baslarda opsiyon olarak vardi (2005 ve 2006) sonralari yine hic gelmedi. Piyasadaki sunrooflu veya gp'li colt sayisi tahminimce iki elin parmaklarini gecmez. Hele sunroof+gp ise dadindan yenmez :D

Dizeller her zaman inform yani bos donanimla geldi, nadiren ozel siparisle gelen, piyasada birkac tane invite dizel bulmak mumkun.

Piyasada en cok 1.3 motorlu colt vardir. Aracin az sayida 1.5 dizel motorlusu motorlusu ve 1.5 benzinli motorlusu mevcuttur. Ozellikle 1.5 dizel ve benzinli motorlar performans olarak cok iyidir. Yakit olarak da 1.5 benzinli ile 1.3 benzinli arasinda fazla bir fark yoktur. Kisacasi 1.5 anlatilmaz, yasanir :) (Ben yasamadim da yasayanlarin yalancisiyim :P) Bunun yaninda eskilerde (heralde 2005 filan) cok az sayida 1.1 motorlusu da geldi aracin. Ama bu motoru kullanan pek gorulmemis olup, tavsiye edilmez. (Kullanan varsa gelsin yorumlarini yazsin).

Aracin km'si:
Her zaman soylenen, "japon araclarda km onemli degildir" kurali Colt icin de gecerli. Yani bakimlari zamaninda ve duzgun yapilmis bir Colt, motor olarak uzun yillar size hizmet edecektir. Yani motoru kafaniza takmaniza gerek yok, ancak km yukseldikce aracin ne sekil kullanildigi yurur aksam ve ic dosemeler itibariyle onem kazanir. Piyasada sanirim su an itibariyle 200k'ya dayanmis araclar mevcuttur. (Benim eski aracim su anda arkadasimda en son 160k civariydi, ama benim arac 140k'da iken sahibindende bir tane 180k'lik ilan gormustum).

2005-2006 model araclar haliyle 100k km'leri devirdi. Dolayisiyla 1.5 ve instyle alacaksaniz once bu km'ye razi olacaksiniz. E haliyle bu kadar km yollarda olan bir aracta kaza-boya vs. de olacaktir. Bu konuda detaylar biraz asagida "ekspertiz" basligindan itibaren verilmistir.

Hangi donanim paketi?
Aracin piyasada en cok bulunan invite donanim paketi onerilir. Inform ve Instyle zaten az vardir. Bunlar zaten bulunsa da dusuk model olacaktir (max. 2006 falan) dolayisiyla ona gore degerlendirmek gerekir.

Hangi sanziman secenegi:
Benzinli Colt'larda manuel ve AMT olmak uzere 2 sanziman secenegi mevcuttur. AMT sanziman alman getrag firmasinin urettigi yari otomatik sanzimandir. Yani debriyaj balatasi mevcuttur ve robotize bir sistem debriyaja sizin yerinize basar. Bunun avantajlari ve dezavantajlari vardir. En basitinden anlatmak gerekirse, avantaj olarak performans ve yakit tuketimini etkilemez, dezavantaj olarak da vites gecisleri tam otomatikler kadar konforlu olmayacak, illa ki farkedilecektir. Ancak AMT piyasadaki en sorunsuz otomatik sanzimanlardan biri olup opelin easytonik'i ve toyotanin m/m'si ile kiyas kabul etmez. AMT'den kaynakli sorun yasayana benim bildigim simdiye kadar rastlanmamistir. Tek mesele, bunu test ederek gorup begenip ona gore almak, dolayisiyla sonradan pisman olmamaktir. Cunku en basitinden Colt'ta hillholder olmadigi icin AMT colt rampada geri kacirma yapar. Ama bunu abartmamak lazim, yani maksimum ayni aracin manueli kadar kacirir. Ancak debriyaj pedali olmadigi icin yarim debriyaj yapamayacaginizdan, daha cok kacirmasi da mumkundur. Bu sikintiyi da el freni kullanarak asmak, usta soforlerin tercihidir :good:

Bunun yaninda bir husus da, manuel Colt 5 ileri vites olup, AMT colt 6 ileri vitestir. Bu nedenledir ki, Colt'un otomatigi manuelinden az yakma potansiyeline sahiptir (gerisi tamamen gaza ne kadar bastiginizla alakali). Kisacasi Colt'un olayi AMT'dir ve AMT sanzimanlisi tavsiye edilir.

Ekspertiz?
Colt araclar alinmadan once mutlaka en azindan yetkili servis kayitlari incelenmeli, mumkunse yetkili servise gosterilip iyice baktirilmalidir. Yetkili servis kayitlari telefon yoluyla aracin daha once gittigi herhangi bir yetkili servisten plaka ile, onun disinda butun TEMSA yetkili servislerinde SASE NO ile sorgulanabilir. Bu kayitlarda arac uzerinde yetkili servislerde ne yapilmissa butun periyodik bakimlarda ve hasarlarda hangi parca degismisse civatasina kadar hepsi yazar. Bu yuzden KASKOLU kullanilmis ve bakimlari yetkili serviste yapilmis bir Colt tercih sebebidir. Onun disinda her zaman bakimlarin ve daha onemlisi kaza aninda onarimlarin disarida yapilmis olma riski mevcuttur. Aracin kayit disi islemi olma ihtimali, bence kayitli kazasi olmasinda daha kotudur.

Boya-badana islerini dedigim gibi kafaniza takmayin derim. Hele kasko ile yetkili serviste yapilmissa emin olun hicbir masraftan kacilmamis, arac civatasina kadar orijinal parcalarla adeta "yenilenmis" demektir. Tabi gonul ister ki sifir olsun ama sonucta arac bu, bugun sifir arac alsaniz bile birkac sene icinde benzer seylerin basiniza gelme ihtimali hic de az degil. Bunun disinda, kazalarin fotosu falan varsa bu da icinize su serpecek ekstra bir faktordur :) Zaten kaza ciddi manada takla, airbag'lerin acilmasi, motorun, yururun direklerin felan zarar gormesiyle neticenmisse, zaten arac perte cikmistir, sigortacinizdan tramer ve pert kaydini da arastirin.

Hangi km'de arac icin nelere dikkat etmeliyiz?
Colt'larin periyodik bakimlari 15bin km'de bir ve tipik olarak her 15bin'de yag ve polen filtresi degisimi, her 30 binde de buna ilave hava filtresi degisiminden ibarettir. Her bakimin masrafi bugunku para ile 250-300 TL'dir. Belli bir km'de buji degisimi (sanirim 60bin) vardir. Bunun disinda sanziman yagi, triger kayisi gibi baska agir bakimi yoktur.

Tum bunlara ek olarak aracin balatalari (frenler + debriyaj), akusu, lastikleri gibi zamana ve kullanima bagli yipranan parcalarina dikkat etmek gerekir.

SERVISTE EKSPERTIZ YAPTIRSANIZ BILE, USTAYA ASAGIDAKI NOKTALARI SORUN. Bazen ustunkoru yapabiliyorlar. Bana gore mekanik, kaporta ve elektrik ustasi araci ayri ayri inceleyip, lifte kaldirilip tekerler sokulmediyse ekstertiz duzgun yapilmamistir. Tabi adam akilli bir ekspertiz 1 saat kadar zaman alacak ve yaklasik 100 TL'ye malolacaktir.

1- Bir aku tas catlasa 5 sene dayanir, yani arac 2005 model ise yuksek ihtimal 2010 kisinda akusu degismis olmalidir. 2006-2007 model ise bu yil icin risk arzetmelte, degisip degismedigi arastirilmalidir. Yoksa 150 TL gibi bir rakam gozden cikarilmalidir.
2- Debriyaj balatasi 100k uzeri araclarda dikkatle incelenmesi gereken bir husustur cunku degisimi pahalidir (800 TL falan).
3- Fren balatalari her durumda, ve 120k uzeriyse fren disklerinin durumu yine kontrol edilmelidir.
4- Amortisorler, Yine 120k uzeri araclar icin amortisorler de kontrol edilmelidir cunku orijinal amortisorler hayli pahalidir (Detaylar: viewtopic.php?f=25&t=1800)
5- Lastikler maksimum 4-5 sene veya 50-60bin km bandinda degismis olmalidir. Buna dikkat edilmeli. Lastik olculerinin orijinal olup olmadigi dikkat edilmeli. 195-50-15 195-50-16 205-45-16 Bunlar en yaygın jant ve lastik ölçüleri.
6- Yedek anahtar ve kilit sistemi: Kilit sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığı aracı alırken aklımıza gelen son şeylerden biridir. Yedek anahtar yoksa.. 250TL gibi bir rakamı gözden çıkarabilirsiniz.
7- Cam ve ayna kontrolleri: Sağlıklı çalışıyor mu? düğmelerde deformasyon var mı?
8- Koltuklar: Eğer kılıf varsa mutlaka kontrol ettirin. Kilifta ve dosemede sigara deligi, deformansyon vs. var mi diye kontrol ediniz. Ayni sekilde deri direksiyonda bir muddet kullanimdan sonra deformasyon baslamis olabilir, kontrol edin.
9- Arka cam rezistansı: Bakın bazı araçlardan film sökerken arka rezistansa zarar veriyorlar. Benim arkadaşa fabia aldık.. Kış geldi öğrendik ki rezistanslar mefta.. Çöüzm sanırım arka cam değişimi..
10- Teyp ve yol bilgisayarı: sesi dinleyin, patlak hoparlör var mı? yol bilgisayarında dış sıcaklı görünüyor mu? cd çalıyor mu? bilgisayar ışıkları yanıyor mu? Yol bilgisayarini araci surerek de test edin. Bazi araclarda yol bilgisayari surus esnasinda arada sirada ekran kaybolarak problem cikardigi gorulmustur. Orijinali 550 TL, cikmasi 350 TL civaridir.
11- Klima: Aracin klimasi sicakta ve sogukta denenerek sogutma sistemi calisiyor mu veya fan anormal ses yapiyor mu (otme sesi gibi) diye kontrol edilmeli. Bazi araclarda bu tarz problemlere rastlandi.
12- LPG takilmis ise: Markasi, hangi yil ve km'de takilmis, kac km yapilmis, filtre degisimi ve bakimlari zamaninda yapilmis mi kontrol edilmeli. En onemlisi de MOTOR ARIZA ISIGI yaniyor mu diye kontrol edilmeli. Yaniyor ise, bu genelde ayarin duzgun yapilmadiginin alametidir. Arac bu sekilde uzun sure kullanilmis ise subaplarin ve katalitik konvertorun durumu kontrol edilmelidir. Her durumda ciddi masraf cikarabilir!

BEYLER, BASLIGA KATKILARINIZI BEKLIYORUM. ILK MESAJ GUNCEL TUTULACAKTIR!

En son catalyst tarafından 07 Şub 2011 22:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 09:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: Alper
Araç: Colt 1.5 DI-D AMT
Meslek: Memur
Kan grubu: 0+
Çok güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. Birçok kişi faydalanacaktır bu bilgilerden.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 11:10 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mesut
Araç: Landili Colt 1.3 İnvite
Meslek: Mali Müşavir
Kan grubu: aRH+
Eline sağlık çok faydalı bir yazı olmuş,
-Aracımı satıyorum tüm soruları kendime sordum ve hiçbir problemi yok aracımın.
-Ayrıca daha sonra alacağım Colt için yine yukarıdaki sorulara cevap bulmam sıkı bir eksperden geçirmem demektir. ;)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 11:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: tolga
Araç: 2011 colt elegance (Cleartech-mt) siyah
Meslek: işci
Kan grubu: Arh-
Alıntı:"Bunun yaninda bir husus da, manuel Colt 5 ileri vites olup, AMT colt 6 ileri vitestir. Bu nedenledir ki, Colt'un otomatigi manuelinden az yakma potansiyeline sahiptir (gerisi tamamen gaza ne kadar bastiginizla alakali). Kisacasi Colt'un olayi AMT'dir ve AMT sanzimanlisi tavsiye edilir."

Bu yukarıda yazılan kural sanırım değişti, belirtmek isterimki (eski olanları bilmiyorum ama) yeni araç olarak artık colt un düz şanzıman olanı yani cleartec olanları amt(otomatik)'den az yakıyor.Saygılar.

yakıt tüketimi

cleartec düz vites
şehir içi 100km/litre------------ 6.3
şehir dışı 100km/ litre-----------4.3
Karışık--------------------------5

amt şanzuman
şehir içi 100km/litre------------7
şehir dışı 100km/ litre----------4.6
Karışık------------------------5.5

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 12:23 
Kullanıcı avatarı

Evet cleartec olayi degistirdi ama onlar 2.ele dusene kadar bilgilerimiz guncel :)

Zaten yeni kasayi pek hesaba katmadim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 Şub 2011 12:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: tolga
Araç: 2011 colt elegance (Cleartech-mt) siyah
Meslek: işci
Kan grubu: Arh-
:MCT:

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2011 22:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: özgür
Araç: mitsubishi colt
Meslek: emlak
Kan grubu: arh+
Önerilerinizi dikkate alarak 8500km de 2009 model yeni kasa colt satın aldım teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2011 22:52 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Barış Yeniçeri
Araç: Ford Focus
Meslek: Bilgi Teknolojileri
Kan grubu: A+
dragon73 yazdı:
Önerilerinizi dikkate alarak 8500km de 2009 model yeni kasa colt satın aldım teşekkürler.

kaça aldınız acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 11 Şub 2011 23:48 
Kullanıcı avatarı

merhabalar 23.000tl sanırım sıfırıda zamlanmış bu gün fark ettim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2011 00:42 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
dragon73 yazdı:
merhabalar 23.000tl sanırım sıfırıda zamlanmış bu gün fark ettim.

hayırlı olsun..dertsiz sürüşler...araç manuel mi?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2011 01:19 
Kullanıcı avatarı

Doğru belitmedim otomatik şanzıman biraz farklı suan alışma evresindeyim vites geçişlerine.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2011 01:21 
Kullanıcı avatarı

Avatardaki colt benim aracım. dün bir kaç fotoğrafını cekmiştim. hosuma bu fotoğrafı gitti.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2011 14:59 
Site Admin
Kullanıcı avatarı

İsim: Barış Yeniçeri
Araç: Ford Focus
Meslek: Bilgi Teknolojileri
Kan grubu: A+
dragon73 yazdı:
Avatardaki colt benim aracım. dün bir kaç fotoğrafını cekmiştim. hosuma bu fotoğrafı gitti.

Araç bordo mu kırmızı mı? 2009 model heral ama kırmızı gibi çıkmış resimde

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2011 16:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Citröen Grand Picasso
Meslek: Teacher
Kan grubu: A rh
Çok güzel bir referans başlığı olmuş bence sabitlenmeli..

Eski Colt'çu..

Son imza güncelleme 12.11.2013

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2011 20:36 
Kullanıcı avatarı

Renk ateş kırmızısı ruhsatta öyle geçiyor. fotoğrafı sert güneş altında pozlama telafisi kullanarak oldukca koyu cektim farlar ve çevresi biraz aydınlandı sadece. birazda psd müdahalesi ,oyüzden renk yanıltabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2011 21:16 
Kullanıcı avatarı

Araç 2010 2. ayında 5500km de yıldan dolayı bakım görmüş suan 8500km de yıldan dolayı tekrar bakım görmesi gerekiyor ilginç olan servisle görüşmemde bujilerinde değişecek olması . bujilerinde yıl ömrü olduğunu bilmiyordum bildiğim ateşleme sayısı km gibi olasılıklar. bakım bedeli cok yüksek cıkıyor. hava ve polen filitresini katmazsak 300tl diyorlar. cok değilmi bu rakkam

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Şub 2011 23:37 
Kullanıcı avatarı

Konu baya generic oldu aslinda Colt'tan felan cikti :D

Yeni kasa ve cz3 (eski+yeni) supportu da eklesek fena olmayacak aslinda. Zamanla lancer da gelir. Ama ben her arac konusunda cok bilgi sahibi degilim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2011 21:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Erdinç
Araç: Micra
Meslek: Mühendis
merhaba arkadaşlar, bu benim ilk mesajım, ama sanırım son olmayacak. 30.000 TL civarında otomatik vites araç arayışım sonucunda karşılaştığım bu sitede kesinlikle bir colt sahibi olmaya karar vermiş bulunmaktayım.

Fakat şuanda sıfır ile az kullanılmış 2. el arasında kalmış durumdayım. Bir yerde 5000 km'de 2011 AMT modelinden buldum. neredeyse sıfır gibi. sorum şu: bu araç ne kadar eder? araç sahibi 28.000 istiyor. araç sıfır gibi kazası belası yok. çizik bile yok. birkaç galericiye sordum biz 25.000'e alırız 26.000'e de satarız o arabayı dediler. Yorumlarınız benim için çok önemli.

bu başlıkla ilgili olduğu için yeni başlık açmak istemedim. Şimdiden teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Şub 2011 23:42 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: Cihat
Araç: Honda Civic 1.8 Ishift + Prins
Meslek: Öğretmen
şayet galerici tanıdık ve/veya güvenilir değilse 1000 TL kar ile araba satacakları konusuna hiç inanmayın...Jazz, Fiesta, Corsa gibi 2. eli Colttan çok iyi olan araçlarda bile en az 2000 TL kazanıyor bunlar...1000 TL için Colt gibi 2. el performansı yukarıdaki markalardan aşağı olan bir araca 25.000 TL bağlamaz onlar...2011 model AMT Coltun hakkı bence maximum 27.000 TLdir...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Şub 2011 01:22 
Kullanıcı avatarı

bacey yazdı:
şayet galerici tanıdık ve/veya güvenilir değilse 1000 TL kar ile araba satacakları konusuna hiç inanmayın...Jazz, Fiesta, Corsa gibi 2. eli Colttan çok iyi olan araçlarda bile en az 2000 TL kazanıyor bunlar...1000 TL için Colt gibi 2. el performansı yukarıdaki markalardan aşağı olan bir araca 25.000 TL bağlamaz onlar...2011 model AMT Coltun hakkı bence maximum 27.000 TLdir...

Invite mi elegans mi :crazy:

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 961 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 49  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye