Zaman: 28 Mar 2024 18:19

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015 10:02 
Kullanıcı avatarı

İsim: Zebercet
Araç: Colt cz3 2009
Meslek: bilişim
Kan grubu: a+
Merhaba,
Daha önce problemim ile ilgili başka bir konu açmıştım fakat problemin şekli değiştiği için başka bir başlık açtım.

Aracım Colt 13. CZ3 95hp invite amt. 105.000 KM. 2009 Model.
Geçtiğimiz ay deb. balatalarını ve ön fren balatalarını özel serviste değiştirdim. Aslında araba ile ilgili hiç bir şikayetin yoktu. Servis balatalar değişirse iyi olur dediği için değiştirmiştim.
Ertesi günü sıkışık trafikte bir süre gittikten sonra (1 saat kadar) ne kadar gaza basarsam basayım araç hareket etmedi. Boş vitese geçmiş gibi oldu. 5 dk kadar motoru durdurduktan sonra araç normale döndü.
Sonrasında 3-4 kez aynı problemi yaşadım. Yolun ortasında kalıyordum. Fakat problemin oluşma şekli çok netti. Her seferinde yoğun trafikte bir süre dur-kalk yapınca önce direksiyonda bir vibrasyon kendini hissettiriyor sonra malum problem oluşuyordu.
Maalesef işlemi yapan özel servis problem ile ilgili kendilerinin hiç bir alakası olmadığını söyledi. tamamen bu problemin oluşması kısmetmiş. Bu yüzden adamlara hakkımı helal etmiyorum. En azından problem ile ilgili sorumluluk hissetmeleri gerekirdi.
Bu süre içinde ben resmen çok sevdiğim aracımdan soğudum.
Bundan sonra nispeten iyi bir şey oldu. Motor arıza ışığı yandı. Yetkili mitsubishi servisine gittim. Problem "deb. actautor" olarak gözüküyordu. Oysa ben yaklaşık 1 yıl önce bu parçayı değiştirtmiştim.
Israrla bu paçanın değişmesi gerektiğini söylediler. Bir şekilde garantiden değişti. Yazılım /kalibrasyon yapıldı.

Parça değiştikten sonra yolda kalma olmadı ama, arabanın sürüşü maalesef eskisi gibi değil. Yine yoğun trafikte kısa bir süre dur-kalk yapınca önce direksiyonda bir vibrasyon/vuruntu kendini hissettiriyor. Sanki yine Fren ve gaz pedalları altında sanki mekanik aksamda bir problem varmış gibi bir hissiyat oluşuyor. Frene bastığım zaman bazen devir yükseliyor. Birde arabanın ilk çalıştırma anındaki devride yüksek. arabayı A yada R ye alınca gaza basmadan kendisi hareket ediyor. Önceden devri bu şekilde değildi.
Bunları yetili servise söyledim. Test sürüşü yaptılar. Problem görmediklerini söylediler. Bu değişikliklerinde baskı balata/ actautor değişikliğinden dolayı normal olduğunu söylediler.
Yoğun trafikte bir süre dur-kalk yapınca önce direksiyonda ve pedallarda bir vibrasyon oluşmasını ise aşırı ısınmalarda normal olduğunu söylediler. Ben bu aracı yaklaşık 3 yıldır hep sıkışık trafikte kullanıyorum hiç bir şekilde böyle bir sıkıntım veya böyle bir hissiyatım olmamıştı.

Ben sıfır sıkıntılı aracım varken daha da problemsiz olsun diye baskı balata, fren balatası vs değiştirdim. Arkasından ikinci kere actuator değişti. Açıkçası çok sevdiğim aracımdan beni soğuttular. Çünkü derdimi de çok iyi ifade edemiyorum ama arabanın stabil davranmama konusunda bende oluşturdu ciddi bir his var. Ne yüksek hızda gitmeye cesaret ediyorum ne de sıkışık trafiğe girmeye.
Bu konuda nasıl hareket etmemi önerirsiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015 10:19 
Kullanıcı avatarı

mesut taşdemir yazdı:
Kavrama tam geçmiyor vuruntu yapıyor sorun bu ama.bunu aktüatör mü yapıyor yoksa baskı balata mı yazılım mı belli değil

Yetkili servis illaki bir hata kodu görmek istiyor ama her zaman bu olmuyor ki..
İlk problemim oluştuğu zamanlarda da hata kodu ilk başta oluşmamıştı. İkna edememiştim. Sonra hata kodu oluştu da bir şeyler yaptılar. Bu tür servisler de 1 saatlik sıkışık trafiği simüle edebilecek yazılımlar yok mu? Yani arkaya kısa mesafalerle gaz/fren yaparak arabada anormallik oluşmasını sağlayacak yazılımları yok mu? illaki müşterinin 3-4 kez yolda kalıp hata kodunu üretmeyi beklemesimi gerekiyor?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015 10:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: Üzeyir
Araç: 2009 COLT 1.3 INVITE AMT
Meslek: öğretmen
zebercet2006 yazdı:
Merhaba,
Daha önce problemim ile ilgili başka bir konu açmıştım fakat problemin şekli değiştiği için başka bir başlık açtım.

Geçtiğimiz ay deb. balatalarını ve ön fren balatalarını özel serviste değiştirdim. Aslında araba ile ilgili hiç bir şikayetin yoktu. Servis balatalar değişirse iyi olur dediği için değiştirmiştim.
Ertesi günü sıkışık trafikte bir süre gittikten sonra (1 saat kadar) ne kadar gaza basarsam basayım araç hareket etmedi. Boş vitese geçmiş gibi oldu. 5 dk kadar motoru durdurduktan sonra araç normale döndü.
Sonrasında 3-4 kez aynı problemi yaşadım. Yolun ortasında kalıyordum. Fakat problemin oluşma şekli çok netti. Her seferinde yoğun trafikte bir süre dur-kalk yapınca önce direksiyonda bir vibrasyon kendini hissettiriyor sonra malum problem oluşuyordu.
Maalesef işlemi yapan özel servis problem ile ilgili kendilerinin hiç bir alakası olmadığını söyledi. tamamen bu problemin oluşması kısmetmiş. Bu yüzden adamlara hakkımı helal etmiyorum. En azından problem ile ilgili sorumluluk hissetmeleri gerekirdi.
Bundan sonra nispeten iyi bir şey oldu. Motor arıza ışığı yandı. Yetkili mitsubishi servisine gittim. Problem "deb. actautor" olarak gözüküyordu. Oysa ben yaklaşık 1 yıl önce bu parçayı değiştirtmiştim.
Israrla bu paçanın değişmesi gerektiğini söylediler. Bir şekilde garantiden değişti. Yazılım /kalibrasyon yapıldı.

Parça değiştikten sonra yolda kalma olmadı ama, arabanın sürüşü maalesef eskisi gibi değil. Yine yoğun trafikte kısa bir süre dur-kalk yapınca önce direksiyonda bir vibrasyon/vuruntu kendini hissettiriyor. Sanki yine Fren ve gaz pedalları altında sanki mekanik aksamda bir problem varmış gibi bir hissiyat oluşuyor. Frene bastığım zaman bazen devir yükseliyor. Birde arabanın ilk çalıştırma anındaki devride yüksek. arabayı A yada R ye alınca gaza basmadan kendisi hareket ediyor. Önceden devri bu şekilde değildi.
Bunları yetili servise söyledim. Test sürüşü yaptılar. Problem görmediklerini söylediler. Bu değişikliklerinde baskı balata/ actautor değişikliğinden dolayı normal olduğunu söylediler.
Yoğun trafikte bir süre dur-kalk yapınca önce direksiyonda ve pedallarda bir vibrasyon oluşmasını ise aşırı ısınmalarda normal olduğunu söylediler. Ben bu aracı yaklaşık 3 yıldır hep sıkışık trafikte kullanıyorum hiç bir şekilde böyle bir sıkıntım veya böyle bir hissiyatım olmamıştı.

Ben sıfır sıkıntılı aracım varken daha da problemsiz olsun diye baskı balata, fren balatası vs değiştirdim. Arkasından ikinci kere actuator değişti. Açıkçası çok sevdiğim aracımdan beni soğuttular. Çünkü derdimi de çok iyi ifade edemiyorum ama arabanın stabil davranmama konusunda bende oluşturdu ciddi bir his var. Ne yüksek hızda gitmeye cesaret ediyorum ne de sıkışık trafiğe girmeye.
Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle geçmiş olsun. Yazdıklarınızdan baskı balatayı özel servis değiştirmiş demişsiniz.
Aktivatör sorunu yaşamış biri olarak forumu altına üstüne getirmiştim.
Baskı balata değiştikten sonra yetkili servisten baskı balatanın aktivatöre tanıtılması gerektiği söylenmişti. Sanırım kalibrasyon gibi bi şey.
Tahminimce sorununuz bundan kaynaklanıyor.

Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

LPG Kiti: WentGAS (25.000 km'de takıldı.)
Araç km: 50.000 km

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015 12:29 
Kullanıcı avatarı

uzoist yazdı:
zebercet2006 yazdı:
Merhaba,

Şimdiden teşekkürler.

Öncelikle geçmiş olsun. Yazdıklarınızdan baskı balatayı özel servis değiştirmiş demişsiniz.
Aktivatör sorunu yaşamış biri olarak forumu altına üstüne getirmiştim.
Baskı balata değiştikten sonra yetkili servisten baskı balatanın aktivatöre tanıtılması gerektiği söylenmişti. Sanırım kalibrasyon gibi bi şey.
Tahminimce sorununuz bundan kaynaklanıyor.

Z10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çok sağolun.
Sonrasında yetkili servise götürdüğümde o tanıtılma işlemi yapıldı. Actuator de değiştikten sonra yazılımsal bir şeyler yaptılar.
Fakat maalesef sonuç belirttiğim gibi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015 15:28 

İsim: Ömer
Araç: Mitsubishi Colt 1.3 İnvite AMT 2006
Meslek: Serbest
Rabbim yardımcınız olsun.

Actuator"un değiştiğine emin misiniz? Yetkili serviste bu gibi durumları sıkça duyuyoruz.

Bence başka birine göstermekte fayda var.

Casper_VIA_V5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015 18:59 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Hangi yetkili servise gittiniz?

Yıldızlar

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Tem 2015 23:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: zafer
Araç: colt amt 2009
Meslek: teknik öğretmen
Kan grubu: 0+
merhaba arkadaşlar
2009 colt 1.3 amt araç sahibi ve colt ile sorunlar yaşamış biri olarak bu formun sorununlarımla ilgili konuları bştan sona okudum. baskı balata değişimi sonrası kalibrasyon için servis "öyle bir işlem yok" demişti. yalış hatırlamıyorsam bu forumda bir yerlerde değişim sonrası düz bir yerde otomatik konumda hızlanarak 1 2 3 4 5 6 sonra yavaşlayarak 6 5 4 3 2 1 olmasını sağlamak işe yaryacağı yazıyordu. akü bağlantıları baskı değişimi sırasında söküldüğü için araç kendisi ayar yapıyor gibi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2015 10:34 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Servisten ciktiktan sonra geriye veya ileri vitese alindiginda ilerlemesi opsiyinel bir ozellik isterseniz mut3ten tekrar ayarlayip gaza otomatik olarak basmasini onletebilirsiniz. Dur kalk trafikte elinizden geldigince uzun duruslarda bosa alip durun sanziman isinmayacaktir. Viteste oldugu surece yarim debriyaj yaptigindan isinmasi normaldir.

Yildizlara tekrar gidip gaza basmadan ilerlemesini durdurursaniz sorununuz da otomatikman kaybolmus olacaktir.

Öncelikle teşekkürler,
benim buradaki en kronik problemim bu ısınma problemi. Çok ısındığında resmen arabanın stabilitesi bozulmuş gibi oluyor. aşırı titriyor. ve açıkçası yine eskisi gibi gaza bastığımda artık gaz yemeyecekmiş hissine kapılıyorum. Çünkü 3-4 kez yolda kaldım bu nedenle. Anlamadığım nokta bu ısınma problemi eskiden bana hiç sorun çıkarmamıştı. Ne zaman deb. balataları değiştirdim arkasından problem başladı.
Ev ve iş arası trafik her zaman çok yoğun.3 yıldır da aracı böyle kullanıyordum. hiç bu şeklide ısınma,gaz yememe, aşırı titreme problemim olmamıştı.
Yüksek devirde çalışması açıkçası çok problem ettiğim bir konu değil. Fakat en azından ben servise bunu söylediğimde istenirse bunu mut3 ile iptal edebileceklerini söyleyebilirlerdi. Bunun yerine bu durumun normal olduğunu çünkü baskı balatanın değiştiğini söylediler :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2015 10:41 
Kullanıcı avatarı

Araç ile yaklaşık 400 KM yeni yol yaptım şehirler arası.
Bir problem yaşamadım. Fakat bir ara çok kısa süre trafik sıkıştı.
Direksiyonda titreme başladı. Gaz ve fren de ise sanki hafiften metal sürtünmesi gibi bir şey hissettim. (yada kafayı yiyiyorum bana öyle geliyor.)
Sonra yol açıldı. gaza yuklendim ama arabanın hem gaz hem fren de davranışı bana hiç güven vermedi.
Ne yapçam bilemiyorum. Servis bana zamanla parçalar da birbirine alışır sizde bu duruma alışırsınız demişti.

Merak ettiğim konu şu,Bu ısınma ve sonrasında titreme gibi problemler hepinizde oluyormu sıkışık yolda?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2015 12:09 
Kullanıcı avatarı

İsim: KAAN
Araç: CZ3
Meslek: SMMM
Kan grubu: A Rh
Öncelikle çok geçmiş olsun, aynı araçlara aynı km de sahibiz. Ben 90 binde aldım şuan 103 bin de.

Ben sorunun balata değişimiyle ilgili olduğunu düşünüyorum yazdıklarınızdan.

Tamam aktüatör baskı/balata değişimine denk gelmiş olabilir, sonuçta mekanik bir alet bindiğimiz.

Ama sorun çok can sıkıcıymış üzüldüm, farklı bir yetkili servise gidip mut3 ile işlem yaptırmanız faydalı olabilir belki.

Bazen diyorum ki; ''ne olacak söyle gitsin''
Sonra diyorum; ''Söyleyince ne olacak, sus bitsin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2015 15:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hakan
Araç: Engin
Meslek: Serbest
Geçen yıl bu zamanlarda bu sorun (yoğun trafikte aracın hareketsiz kalması) ilk defa olmuştu. Sonra 1-2 ay problem çıkmamıştı.Sonrasında gittikçe artan sıklıkta sorun tekrar başgöstermişti. Aktivatörü değiştireli 6-7 ay civarı oldu herhalde problem yok. Aktivatör değişiminden sonra yukarıda bahsedilen ayarlar, tanıtım filan yapılmıştı diye hatırlıyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2015 17:16 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Servisten ciktiktan sonra geriye veya ileri vitese alindiginda ilerlemesi opsiyinel bir ozellik isterseniz mut3ten tekrar ayarlayip gaza otomatik olarak basmasini onletebilirsiniz. Dur kalk trafikte elinizden geldigince uzun duruslarda bosa alip durun sanziman isinmayacaktir. Viteste oldugu surece yarim debriyaj yaptigindan isinmasi normaldir.

Yildizlara tekrar gidip gaza basmadan ilerlemesini durdurursaniz sorununuz da otomatikman kaybolmus olacaktir.

Gaza otomatik basmasının yararı veya zararı nedir? Siz hangisini tercih ediyorsunuz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 20:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Geçmiş olsun, aktüvatör konumu ile ilgili bir problem olabilir mi? yanılmıyorsam konumunu ayarlayan bir vida gibi bir şey var. Getrag bu şanzımanı üretirken yetkili servisleri bilgilendirici bir eğitim vermeli imiş. Adamlar tamamen kara düzen iş yapıyor. bir şey oldu mu hemen aktüvatör değişelim, vites ses yapar aktüvatör değişelim modundalar...

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015 00:04 
Kullanıcı avatarı

İsim: nejdet
Araç: colt
Meslek: doğalgaz
kesinlikle haklısınız her olayda actuatörü suçlayıp değiştirin demeleri klasık oldu banada dediler serviste yoktu bağcılar güngören sitesinden bir japoncu verdi 3 gün sonra vitesler değişmez oldu yazılım falan dediler meğer herşeyiyle orjinal görünen çin işi çıktı şu an tamir ediyorlar sözde

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015 00:10 
Kullanıcı avatarı

servis harici sakın almayınbenim canım yandı sizin yanmasınsalı günü gidecem bakalım adamlara 2007 model sorunsuz amt dizel aracımı cekilmez ettiler üstteki vites motoruda değişti 2580 tl keşke bekleseydim adamlar çin değil orjinal diyor belkide üst motor kilitlemiş te olabilir bakacaz salı günübenim eskisi zaten çalısıyordı bir kere stop etti arıza yandı araçtan çok memnun olduğum için tereddüt etömeden aldık parçaları

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Ağu 2015 00:14 
Kullanıcı avatarı

saatlerce sıfır trafikte kalırdım boğaz trafiğinde bir kere bile sorun çıkarmadı fiestayı hatırlayıp hep gülerdim 1 km de bir şanzıman ısınıp kitlerdi ne rezillikti bee

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: