Zaman: 28 Mar 2024 15:19

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 13:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Fatih
Araç: Colt
Meslek: Mühendis
2011 Colt'umla, haftaya İstanbul'dan önce Sivas, ardından Çorum, sonra Bursa ve İstanbul'a dönüş şeklinde uzun bir yolculuğa çıkacağım. Yalnız son zamanlarda hissettiğim yüksek hızda yolda geziniyormuş hissi beni tedirgin ediyor. Örneğin 2 gün önce otobanda 100'le giderken pencereler de açıktı ve şeridin bir o kenarına bir bu kenarına gidip durdum. Gerçi biraz rüzgar da vardı havada. 4 ay önce Çanakkale-İstanbul gidiş-geliş yapmıştım, 140-150 görünce bile böyle hissetmemiştim. O zamandan bu zamana 4 lastiği sıfırladım, ön balataları değiştirdim. Aracım da yeni bakımdan çıktı bu arada.

Yol tutuşu daha güvenli hale getirmek için neleri kontrol etmem gerekir? Rot ayarına bir baktırsam mı?
Önerilerinize açığım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 13:56 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Yan rüzgarlardan colt etkilenir yan rüzgarların olduğu bir yerden gidiyorsanız hızınızı biraz yavaşlatın. Lastik basınçlarınızın düzgün olup olmadığına bakın. Eğer aracın yerden yüksekliğinden feragat ederim derseniz performans yaylarından takıp yayları sertleştirip biraz yere yakınlaştırabilirsiniz

Teşekkürler,
yerden yüksekliğiyle övündüğüm bir aracı yere yakınlaştırmak istemem açıkçası. Lastiklerin havasına bakayım, bir de rot balans ayarına bir baktırayım tekrar en iyisi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 15:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Çağkan
Araç: colt-lancer
Meslek: Çevre Müh.
Kan grubu: AB+
rota girmişken burçları da kontrol ettirin eğer ömrünü tamamlamış burçlar varsa gezinmeye sebep olabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 20:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: 0Rh-
Rüzgarlı havada gezinir ama öyle aman aman tedirginlik yapmaz. Ben çeşme otobanında sağlam rüzgarda bile 180le gittiğim oldu. Oldukça iyi bir yol tutuşu var. rüzgarlı havada rüzgar etkisini direksiyonla düzeltmelisiniz o kadar...

Ben son zamanlarda sıkça uzun yola çıktım hiçbir zaman yol tutuşu problemli veya güvensiz gelmedi. Lastik basınçlarını kontrol etmek dışında yapacağınız bir şey yok bence. 4günde 2000km yaptım daha bu hafta... egeden karadenize git gel :D

rüzgarlı havada sadece 9.15 tutuş pozisyonunda rüzgarın etkisine göre düzeltme yapın yeter... 2 elle kullanınca hiçbir problem olmuyor.

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 23:34 
Kullanıcı avatarı

Pilotaj konusunda bir sıkıntım yok, belki mekanik olarak bir sıkıntı vardır diye düşünmüştüm ama anladığım kadarıyla ana etken, aracın yüksek olması ve yandan esen sert rüzgar.

Yorum yapan arkadaşlara teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2015 23:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökberk
Araç: Proton Wira - Mitsubishi ASX
Kan grubu: AB+
Başka bir rotçuya gösterin. Benim başıma geldi çünkü Proton'umda.
Rot ayarı yaptırıp yola çıktım. 100 km üzeri hızda arabayı tutamıyordum.
Başka bir rotçuya gittiğimde meğersem rot ayarı tutmuyormuş arka rot ayar kolları yüzünden.
Değiştirdim ayar kollarını ve ayar yaptırdım o gün bugündür sorunsuz kullanıyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2015 04:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: mesut
Araç: COLT 1.5 İnstyle AMT 109 HP ;)
Meslek: makine teknikeri
Kan grubu: a+
ersinnsahin yazdı:
Sanırım ist anadolu yakasındasınız. Öyleyse kartal oto sanayide kardeşler rot balans var. İşinin ehlidirler. D2 blok.

Bura da rot ile alakalı (rotbaşı, viraj demir orta lastiği, salıncak burçları vs...) parça değişimi yapıyorlarmı tavsiye edermisiniz ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015 13:35 
Kullanıcı avatarı

ersinnsahin yazdı:
Sanırım ist anadolu yakasındasınız. Öyleyse kartal oto sanayide kardeşler rot balans var. İşinin ehlidirler. D2 blok.

Teşekkürler, evet, Kartal'dayım hatta direkt :) Bir uğrayayım buraya.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015 19:36 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Colt ile TEM de dikkatli olmak gerekiyor. Vedat'ın dediği gibi yan rüzgarlarda bazen arabanın altına yağ dökmüşler gibi kaymaya meylediyor. Hatta 90-100 km/s ile giderken arkadan gelen 120-130 km/s hızdaki şehirler arası yolcu otobüsleri bile şerit dışına çıkmaya sebep verebiliyor. Lancer'dan sonra Colt'ta hiç hoşuma gitmeyen bir durum...

Rot balans bakımları yeni yapıldı. Lastik basıncını 34 psi üstünde tutmamaya çalışın birde. 34 psi bile fazla olabilir. Yüksek basınçlı lastikle colt ağırlığından dolayı asfalt bağlantılarında zıplama meyilli. Yüksek süratlerde mazallah bir yalpalarsa toparlamak hiçde kolay olmayabilir. Ne esp asr v.s. hiç bişi yok... Uzun yolda yol tutuş ve güvenliği konusunda beni hayli tedirgin ettiği anlar oldu.

Bu yorumları lancer'dan sonra yazıyorum bu açıdan da fikir vermesini istedim 8)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Tem 2015 20:27 
Kullanıcı avatarı

blues yazdı:
ersinnsahin yazdı:

Teşekkürler, evet, Kartal'dayım hatta direkt :) Bir uğrayayım buraya.

Bugun sanayiye gittim, ama Pazar gunu oldugu icinbu dukkan da dahil cogu kapaliydi dukkanlarin. Haftaici aksam gitmeye calisacagim artik.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015 00:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: Mehmet
Araç: Colt 1.3 Invite MT
Meslek: Kimyager
Bu akşam araca olan güvenim sarsıldı. Şehir içindeki tatlı sert bir viraja her zamankinden biraz sert girdim. Araç viraj dışına doğru savrulmaya başladı, direksiyonu çevirince bir kaç slalom yaptım, kıl payı farkla arabayı devirmekten kurtardım. Bu bana güzel bir ders oldu. Aracın da limitlerini öğrenmiş oldum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Tem 2015 00:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: selim
Araç: lancer glx
Meslek: bilişim
memocan2468 yazdı:
Bu akşam araca olan güvenim sarsıldı. Şehir içindeki tatlı sert bir viraja her zamankinden biraz sert girdim. Araç viraj dışına doğru savrulmaya başladı, direksiyonu çevirince bir kaç slalom yaptım, kıl payı farkla arabayı devirmekten kurtardım. Bu bana güzel bir ders oldu. Aracın da limitlerini öğrenmiş oldum.

Geçmiş olsun. Aracın limitlerini öğrenmeniz açısından hayırlı olmuş diyebiliriz o zaman, her işte bir hayır vardır. Kazasız belasız sürüşler.

LG-P880 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2015 23:27 
Kullanıcı avatarı

ersinnsahin yazdı:
Pazar hariç hergün açıklar. Yav kartviziti var bende resmini paylaşacağım ama hep yanımda olmadığı zamanlara denk geliyor mesaj yazmak :-)

Bu akşam sanayiye gittim, Kardeşler rot balans'da felaket bir kalabalık vardı, bugün bakamayız dediler. Ben de yarın yola çıkacağım yaptırmam lazım diyerek başka bir yere gittim. Gittiğim yer Petlas lastik bayii, Kaplan Oto Rot Balans. Sahibinin de bir Lancer'ı var :) 110 bin km'de satmaya kıyamıyorum dedi :) Benim aracı görünce direkt muhabbete girdi.

Böyle bir tesadüf olunca da oldukça ilgilendi açıkçası, muhabbet ettik epey. Tavsiye edebilirim orayı da.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 15:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: E.Serkan
Araç: Colt 1.3 Invite 2010
Meslek: Pazarlama
Kan grubu: BRh+
AnakinSkyWalker yazdı:
Colt ile TEM de dikkatli olmak gerekiyor. Vedat'ın dediği gibi yan rüzgarlarda bazen arabanın altına yağ dökmüşler gibi kaymaya meylediyor. Hatta 90-100 km/s ile giderken arkadan gelen 120-130 km/s hızdaki şehirler arası yolcu otobüsleri bile şerit dışına çıkmaya sebep verebiliyor. Lancer'dan sonra Colt'ta hiç hoşuma gitmeyen bir durum...

Rot balans bakımları yeni yapıldı. Lastik basıncını 34 psi üstünde tutmamaya çalışın birde. 34 psi bile fazla olabilir. Yüksek basınçlı lastikle colt ağırlığından dolayı asfalt bağlantılarında zıplama meyilli. Yüksek süratlerde mazallah bir yalpalarsa toparlamak hiçde kolay olmayabilir. Ne esp asr v.s. hiç bişi yok... Uzun yolda yol tutuş ve güvenliği konusunda beni hayli tedirgin ettiği anlar oldu.

Bu yorumları lancer'dan sonra yazıyorum bu açıdan da fikir vermesini istedim 8)

Aynen katılıyorum.
Trakya bölgesine eski ve yeni kasa colt la çok kez seyahat ettim. Orada genelde viyadüklerde yan rüzgara maruz kalıyorsunuz. En az Tofaş kartal kadar etkileniyor (tecrübeyle sabit).
Spor yay ve 205 45 R16 lastik olmasına rağmen yol tutuşu yan rüzgara karşı koyamıyor. Normal mi anormal mi bilemiyorum..

Onun dışında şeritte gezme olayı kısmen bende de var ama her zaman olmuyor, 9:15 tutuşu ile idare ediyorum.

Android cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Benim 2. Oğlum : )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 16:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: KAAN
Araç: CZ3
Meslek: SMMM
Kan grubu: A Rh
Ben de aracımı ilk aldığımda buna benzer bir sorun yaşadım, anlattığınız gibi araç şeritler arası gezme eğilimindeydi,

rot-balans için gittik, Ön sol teker de üst kısım içerde alt kısım dışarıda olacak şekilde bir kamber ayarsızlığı varmış,

makinaya bağladılar ve 1 adet saplama ya da vida değiştirdiler. Sorunum çözüldü.

Öncelikle gözle bir bakın derim böyle bir sorun var mı sizde de.

Colt yapısı gereği zaten yüksek bir araç ve yan rüzgarlardan etkileniyor.

Benim aracımda std ölçüde lastik (195/50/15) ve 5 CM spor helezon var, çok zorladığımda arka dan kopma eğiliminde.

Esp olmadığından dikkatli olmakta fayda var. Otobanda ben sorun yaşamadım şimdiye kadar, bazen sert şerit değiştirdiğim de olmasına rağmen.

Bazen diyorum ki; ''ne olacak söyle gitsin''
Sonra diyorum; ''Söyleyince ne olacak, sus bitsin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 16:56 
Kullanıcı avatarı

İsim: E.Serkan
Araç: Colt 1.3 Invite 2010
Meslek: Pazarlama
Kan grubu: BRh+
tolga_kaan_ yazdı:
Ben de aracımı ilk aldığımda buna benzer bir sorun yaşadım, anlattığınız gibi araç şeritler arası gezme eğilimindeydi,

rot-balans için gittik, Ön sol teker de üst kısım içerde alt kısım dışarıda olacak şekilde bir kamber ayarsızlığı varmış,

makinaya bağladılar ve 1 adet saplama ya da vida değiştirdiler. Sorunum çözüldü.

Benim aracımda std ölçüde lastik (195/50/15) ve 5 CM spor helezon var, çok zorladığımda arka dan kopma eğiliminde.

Esp olmadığından dikkatli olmakta fayda var. Otobanda ben sorun yaşamadım şimdiye kadar, bazen sert şerit değiştirdiğim de olmasına rağmen.

Teşhisi koyup tamiratı yapan da rotçu muydu? Bir de masrafı ne kadar oldu?

Benim 2. Oğlum : )

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 17:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin
Araç: 2005 COLT 1.3 AMT Instyle
dostlar coltta ESP yok mu ki?
Benim araçta MASC var (Mitsubishi Active Stability Control). Bu ESP yerine geçmiyor mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 17:39 
Kullanıcı avatarı

İsim: Emin
Araç: 2005 COLT 1.3 AMT Instyle
var evet 6 tane ama ESP olup olmadığına nereden bakıyoruz bilemedim. Ben MASC sanıyordum.
+
bu arada MASC'a ESP diyor bir kaynakta.

MASC is the Electronic Stability Program from Mitsubishi and performs the same tasks as any conventional stability program (ESP for example) as well. That is, it is responsible to ensure the stability of the vehicle in every situation. All relevant parameters are obtained using various sensors for steering angle, wheel speed and yaw rate are constantly monitored, more than a hundred times per second, and transmitted to the MASC. This analyzes the data and can in severe abnormalities immediately and effectively to respond with the appropriate action. Vehicle safety is then restored when the vehicle is brought out of the dangerous situation and each wheel again is safe to maneuver for a safe onward journey.

En son emngny tarafından 04 Ağu 2015 17:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 18:00 
Kullanıcı avatarı

İsim: KAAN
Araç: CZ3
Meslek: SMMM
Kan grubu: A Rh
STaspinar yazdı:
tolga_kaan_ yazdı:

Teşhisi koyup tamiratı yapan da rotçu muydu? Bir de masrafı ne kadar oldu?

Doğrudur, aracı o zaman (mart 2015) yeni almıştım, bir baktıralım dedik, sağa sola saçma sapan gidiyordu.

100 TL verdim ben tüm işlemler için, değişen parçayı dediler ama hatırlamıyorum.

Bazen diyorum ki; ''ne olacak söyle gitsin''
Sonra diyorum; ''Söyleyince ne olacak, sus bitsin.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 19:42 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kaan
Araç: 2009 Colt AMT
Kan grubu: 0Rh-
emngny yazdı:
var evet 6 tane ama ESP olup olmadığına nereden bakıyoruz bilemedim. Ben MASC sanıyordum.
+
bu arada MASC'a ESP diyor bir kaynakta.

MASC is the Electronic Stability Program from Mitsubishi and performs the same tasks as any conventional stability program (ESP for example) as well. That is, it is responsible to ensure the stability of the vehicle in every situation. All relevant parameters are obtained using various sensors for steering angle, wheel speed and yaw rate are constantly monitored, more than a hundred times per second, and transmitted to the MASC. This analyzes the data and can in severe abnormalities immediately and effectively to respond with the appropriate action. Vehicle safety is then restored when the vehicle is brought out of the dangerous situation and each wheel again is safe to maneuver for a safe onward journey.

kontağı ilk açtığınızda kayan araba işareti gibi bi şey yanar sonra söner.

Güncel: 99200 km (100500 km bakım)

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 23 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: