Zaman: 16 Haz 2024 07:46

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Carisma Yakıt Problemi
MesajGönderilme zamanı: 24 Tem 2014 14:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Kemal
Araç: ÖZEN
Meslek: Bilgisayar Programcısı
Kan grubu: Arh+
Herkese selamlar bundan tam 10 gün önce girdi hayatıma carisma bi anda gördüm vuruldum aldım.

Aracım 99 model 1.8 GDI otomatik vitesli, 243.000 km de sanırım biraz acele aldım ve aracım gayet bakımsızmış.

Alır almaz bi tanıdığımın servisinde yağ su falan baktırmak için bıraktım.

Bıraktığım servis Almancı WV,Opel falan bakıyor.

Rutin işlemler yaptı. 10w/40 yağ kondu. Normal bakım (yağ/su/balata değişimi falan) yapıldı.

Aracı aldım kullanmaya başladım. Sonrasında motor ısınınca stop etmeye başladı. Bir kaç kere yolda kaldıktan sonra bir tanıdık vasıtası ile iyi bir usta buldum. Usta baktı. Kelebek boğazını temizledi. Benzin Pompa Motoru bozuk dedi. Aldım aciliytten dolayı farklı birine monte ettirdim. Monte eden arkadaş benzin deposunun kapağını eksik takmış. Bütün sokağı saran bir benzin kokusu ile 1 gün idare etmek zorunda kaldım.

Sonrasında Bursa'da bir Mitsubishi servisine gösterdim. Adam arabayı bildiğini motorun oradaki benzin otomatiğinin bozuk olduğunu, bu şekilde çalışmaya devam ederse çok benzin tüketeceğini ve tamirinin min 1500TL olacağını söyledi.
Sonra başka bir Mitsubishi servisine gösterdim. Benzin depo kapağını düzeltti. Benzin otomatiği bozuk olursa aracın yürümeyeceğini söyledi. Aracımı cihaza bağladı. Oksijen sensörünün bozuk olduğunu söyledi. Değiştirirsem yakıtın daha düzeleceğini söyledi.

Asıl probleme gelince, depo kapağı tam takılmamışken depomu doldurdum. 95 KM sonra (yaklaşık 75 km tam oturtulmamış kapak ile) tekrar doldurdum. Yol bilgisayarında 11.4 LT/100 gösterirken tam 110 TL'lik benzin aldı.

Ustanın biri benzin otomatiği bozuk diyor. 2000 lira masraf çıkarıyor. Diğeri oksijen sensörü bozuk değişmesi gerekiyor diyor.

Aracım gerçekten 1 tl den fazla mı yakıyordur. Yoksa 1 gece de o kadar benzin benzin deposunun kapağından uçmuş olabilir mi?

Aslında çok keyifli geliyor araç, kullanırken falan çok mutlu oluyorum ancak bu yakıt olayı ve servislerin söyledikleri kafamı çok karıştırdı.

Bu konuda öneri ve yorumlarınızı bekliyorum.

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Carisma Yakıt Problemi
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2014 21:59 
Kullanıcı avatarı

İsim: ayberk
Araç: mitsubishi carizma
Meslek: diğer
araban hayırlı oldun ama araba ile ustadan çok sen uğraşman gerekecek
1. benim arabada gdi ve yaklaşık 3 senedir bende aldığımdan itibaren şehir içi 10-10.5 lt yakıyordu :(
araba şehir içinde çok kullandığımda park edip tekrar gelip çalıştırmaya çalıştığımda ne kadar marşa bassamda çalışmıyordu .internetten yaptığım araştırmada yüksek basınç pompasının miladını tamamladığına hükmettim arabam 213000 km de benden önceki sahiplerinide bu
pompayı değiştirdiğini zannetmiyorumki servis fiyatı 3500- 40000 tl arası. çıkması türkiyede 1000 tl bende ne olur ne olmaz diye zamanında ebaydan aldığım yakıt pompası ve regilatörünü değiştirdim. parça kodu MD351017 yurtdışından ikinci el 120 tl ye pompa ve regülatörü aldım ama 120 tl de kargo ödedim toplamda 240 tl ye geldi şimdi yakıt şehir içi 7.8 e düştü.ve sorun kalmadı türkiyede bu pompayı tamir eden izmirde bir yer var dediler ama oda iflas etti felan dediler. ama oksijen sensörüde bu duruma yol açabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Tem 2014 22:19 
Kullanıcı avatarı

yüksek yakıt pompasının basıncınıda bir ölçtür istersen bu değer 4.8 MPA ya kadar yükseltilmesi gerekiyormuş tabi onu anlayacak bir usta bulman gerekli önce
bazı gdi volvolardada bu alet takılı onlarda çok uğraşıyorlar.

http://www.volvoforums.org.uk/showthread.php?t=109555

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Ağu 2014 10:22 
Kullanıcı avatarı

@ayberk350 hocam çok teşekkür ederim;

perşembe akşamı aracın arıza ışığı yandı. Dün öğlen arası Bursa'da bilinen bir mitsubishi ustasına götürdüm. Oksijen sensörü hatasını yineledi ve orjinal çıkma bir parça ile değiştirdi. Dünden sonra aracın performansı artmış olmasına rağmen yakıtı biraz yükseldi gibi. Tabii bunda benim kullanmamın da etkisi olabilir. Bir de sanırım dediğiniz gibi benim yüksek basınç pompam da bir arıza olabilir. Tamirinin 2000 lira civarında olduğunu söyledi. Mümkünse aracı elimden çıkarmamı istedi. Yoksa araç seni üzebilir dedi iyi niyetle. Aslına bakarsanız aracı biraz daha toparlayıp kullanmak taraftarıyım. Ancak ustanın söylediklerini de düşünüyorum ve kararsız kalmış durumdayım.

Bu konuda ne yapmam gerektiği hususunda fikir verebilir misiniz?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Ağu 2014 21:09 
Kullanıcı avatarı

bence ilk yapacağın yüksek basınç pompasının değerini ölçtürmek bunu araç rolantide çalışırken yapıyorlar bu değer 4.6 ile 5.3 arasında olmalıymış. arızalı olan pompalarda bu değer 2.0 a kadar düştüğünü duydum.
ikinci olarak yüksek basınç pompasının parça numarasını öğren muhtemelen MD351017 dir.
bu parçanın arızalı olduğuna hükmedersen bir ara forumda tamiri yapılıyor yapılmıyor muhabbeti olmuştu konusu
viewtopic.php?f=26&t=1152
eleman iflas etti felan yazmışlar ama bir soruştur yinede elemanlar tamirini yapıyorlarmış izmirde sorarsan muhtemelen eski ustalardan birini bulursun galiba tamiri 200-250 tutar belki.

oda olmassa çıkmacıları ara ama 1000 tl fiyat çekerler 400-500 e bağlarsan alınabilir.

oda olmazsa ebaydan alırsın 75 euro yu geçmesse iyi olur yoksa gümrüğe takılır yada almanya veya ingilterede akraban varsa onlar vasıtası ile alırsın ordaki çıkmacılar bizdeki bazı çıkmacılar kadar vicdansız değiller yine
ben pompa ve regilatörü 39 sterline almıştım. 5.5 kg kargo ingiltereden geldi.kargocular gümrüğe takıldı felan dediler ama kargo dışında 1 kuruş ödemedim insallah yardımcı olabilmişimdir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Ağu 2014 23:30 
Kullanıcı avatarı

İsim: KORAY
Araç: 2001 Carisma Comfort HB
Meslek: Asker
Iyi geceler
kesin olamamakla birlikte sanırım benimde aracımın sorunu yakıt pompası.Aracım 2001 carisma comfort glx otomatik şanzuman. Ocak 2014 te satın aldım.yaklaşık bir ay kullandıktan sonra bir gün uzun süreli marşa basmama rağmen çalıştıramadım.yaklaşık 10 dk.lık uğraş sonucu çalıştırabildim.O an için önemsemedim.Tamirci arkadaşa gidip buji,yağ,yağ filtresi,hava filtresi,triger kayışı,v kayışı ve 4 teker bakımını yaptırdım.Ancak zaman içinde birkaç kez bu durum tekrarlandı ve son bir haftadır eziyet haline dönüştü.Forumlarda yaptığım araştırmalar beni yakıt pompasına yönlendirdi.Bu arada aracım ben satın aldığımda 92500 km de idi.Eski sahibi olan şahış çok yakıyor diye Aralık 2013 te tüp taktırmış.Ancak daha sonra satmaya karar vermiş.ve tüp takıldıktan sonra ( tabiki onun söylediğine göre) arıza lambası yanmaya başlamış.ben aracı aldıktan ve bakımlarını yaptırdıktan sonra ustam tüp ayarı yaptırmamı söyledi.bende 2 kez ayar yaptırmama rağmen arıza lambası sürekli yanmaya başladı.en son tüpçü arkadaş oksijen sensörü arıza dedi.Fakat öncesinde enjektör memeleri küçük takılmış dedi ve değiştirdi ve 20 tl aldı.fakat arıza lambası yanmaya devam etti ve ustama gitmemi söyledi.Dediğim gibi son bir haftadır aracın olmadık yerde ve zamanda çalışmaması sorun olmaya başladı ve sanırım tekrar zirve oto'nun yolunu tutmanın zamanı geldi.Bu hafta içinde ustama götürüp V kayışını gerdiricem (değişimden sonra ses yapacağını söylemişti).ve şu arıza lambası ve çalışmama sorununu ele alacağız.ve cihaza bağlayıp hata kodunu soracağım.gelişmeler konusunda foruma yazacağım.Tabiki öncesinde öneri ve tavsiyesi olan arkadaşlar varsa yazsın.
Iyi geceler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Ağu 2014 18:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Gdi araca 10/40 :( koyan usta aracı tanımıyordur.Öncelikle motor yağınızı değiştirmenizi öneririm.0-30 tam sentetik konması gerekiyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Ağu 2014 15:34 
Kullanıcı avatarı

An itibari ile aracım mitsubishi servisinde ve çıkan masraf dağlar kadar :)

Siz siz olun 3 kuruş ucuza mal edeceğim diye aracı bilmediğiniz insanların eline teslim etmeyin :)

Yaşadığım 1 haftalık eziyet ve yolda kalınan bir kaç günden sonra ne olacaksa olsun diyerekten carisma doktoru ustayı tercih edip tüm arızalarını yaptırmak ve artık uzun süreler binme kararı aldım :)

Benzin yüksek basınç motoru, hava akışmetresi, tps, aks keçesi, enjektör, bobin vs derken sanırım yeni bir araç tadına erişeceğim :)

Bu hafta içi aracı teslim alacağım sonrasında çıkan sonucu buraya yazarım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 21 Tem 2015 13:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: Murat
Araç: -
Meslek: -
regedit yazdı:

Siz siz olun 3 kuruş ucuza mal edeceğim diye aracı bilmediğiniz insanların eline teslim etmeyin :)

Yaşadığım 1 haftalık eziyet ve yolda kalınan bir kaç günden sonra ne olacaksa olsun diyerekten carisma doktoru ustayı tercih edip tüm arızalarını yaptırmak ve artık uzun süreler binme kararı aldım :)

Benzin yüksek basınç motoru, hava akışmetresi, tps, aks keçesi, enjektör, bobin vs derken sanırım yeni bir araç tadına erişeceğim :)

Merhabalar,

Aradan bir yıl geçmiş, ne yaptınız acaba?

Teşekkürler.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2015 14:08 
Kullanıcı avatarı

murath yazdı:
regedit yazdı:

Merhabalar,

Aradan bir yıl geçmiş, ne yaptınız acaba?

Teşekkürler.

Hocam aracı satalı 9 ay oldu.
Kronik sakat bir araçmış yaptığım dünya masrafa rağmen bir türlü dikiş tutmadı maalesef ki bende aşırı zararına da olsa elden çıkardım.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: