Zaman: 16 Haz 2024 06:45

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 45 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 25 Tem 2014 02:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sam Gold
Araç: 2003 carisma avance hb otomatik
Meslek: inşaat
Kan grubu: A+
fryrmnd yazdı:
Arkadaşlar benim 2001 carismada kapıladan çok fena gıcırtı geliyor. Menteşelere wd40 ve ince yağ sıktık zaten sorun menteşede değil bu gergi kolunun kapnını içine girdiği noktada bir sorun var gibi. Acaba bu plastik parçalardan mı yapar sesi?

Edit: leone1907 nin de aynı sorunu varmış. sıkıntıyı çözebildiniz mi acaba hocam?

benim de yolcu kapısından ses geliyordu kapı gergilerini değiştirdikten sonra. sanayiye ayna tamirine gittiğimde gergi kollarına sıvı gres sıktı usta ses kesildi 2 aydır ses yok. şimdi de arka kapılardan geliyor gres bulsa sıkıcam

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Ağu 2014 03:14 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ömer
Araç: 99 Carisma 1.8 GDI
Meslek: Program & Grafik
Kan grubu: AB+
Tebrik ederim, emeğine sağlık.

(izleme)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 17 Ağu 2014 23:34 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hüseyin
Araç: Lancer - 2007
Meslek: Memur
melohoca nın anlatımı ile haftasonu bende söktüm.

Gözünüzde büyütmeyin benim bile çok becerim yok iken kendi başıma sökebildim.Sizlerde kendiniz yapabilirsiniz.

Bu gerginin içindeki değiştireceğimiz plastiklere ulaşmak için ise 4 köşeden kelepçe gibi tutan tırnakları kerpeten ile açarak çıkarabildim.

Yalnız bulunduğum ilde bu plastikleri yaptırabilecek bir esnaf bulamadığım için melohocadan rica ettim.Oda beni kırmadı.Pazartesi günü parçaları yolluyacak.

Benim 4 kapımda sıkıntılı.Hepsini yapacağım.Bir sıkıntı çıkmaz ise kapının birini yaparken fotoğraflı yapacağım ve foruma yapılışını eklerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 20 Ağu 2014 22:26 
Kullanıcı avatarı

İsim: Hüseyin
Araç: Lancer - 2007
Meslek: Memur
bugün bütün kapılarınkini değiştirdim hepside tam takır oldu.

melohoca ya buradan çok teşekkür ederim. ilgi ve alakası için.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Tem 2015 15:23 
Kullanıcı avatarı

İsim: taner
Araç: Carisma 1,6 Glx
Meslek: Kamu
Kan grubu: a
Benim carismanın kapı gergi kolları sorunlu idi. çözümü paylaşmak istedim belki faydalanan olur. Araba 3 senedir bende. aldığımda gergi kolları çok boş kademesi bile belirsizdi. kapıların çocukların üzerine düşmemesi için değiştirmek istedim bulamayınca yıldız çıkmacılardan 4 adet gergiyi aldım. taktırdım hiç farkı olmadı. daha sonra konuyu açan arkadaşın bahsettiği gibi kestamit malzemeden tornacıda içindeki malzemeleri işlettim. aynı yan lastiklerini kullanarak geri topladım. biraz daha iyi oldu gibi ama bir süre sonra gergilerlerden gacırtılar gelmeye başladı. havalar ısındıkça ses artıyor havalar soğudukça azalıyordu. farklı zamanlarda wd40, yeşil gres, kırmızı gres, en son sıvı gres denedim. sıvı gres sesi 1 haftalığına kesti ancak yine geri geldi. ses çok rahtsız edici boyuttaydı. sonunda farklı ve ucuz markalardan kapı gergi kollarının iç malzemesini kullanırım umuduyla araştırmaya girdim. hyundai era kapı gergi kolunun benzediğini tespit ettim. normal fiyatı 25 tl iken 20 tl ye pazarlıkla zorlanmadan deneme amaçlı bir tane aldım. içini açtığımda gerginin iç yatağının derinliği carismada 15 mm iken eranınki 13 mm idi. yine genişlik erada 40 mm iken carismada 38 mm idi. genişlikte 2 mm payı gerginin içine koyulan lastikler tolere etti. derinlikte 13-15 mm de iki mm farkı kapatmak gerekti. onun için bauhouseden aldığım pvc sunta mdf kenerlığı malzemeyi yerleştirdim. normalde bu malzemeler 0.60 0.80 1 mm gibi satılırken bauhosede 2 mm olarak satılıyor. mt si 2.5 tl. bize lazım olan 20 cm. gergi yatağına bu 2 mm kalınlıkta pvc yi yerleştirip üzerine iç malzemesini koyup topladım. pvc malzemenin içindeki boşluğu ısıtılmış bıçak ile yavaş yavaş keserek çıkardım. böylece gergi yatağı ile uyumlu oldu. bugün kapı döşemesini söküp denedim. mükemmel oldu. araba sıfır gibi kaplar açılıp kapanıyor. zaten iç malzemeyi tornacı 10 tl den aşağı işlemez. 8 adet iç malzeme 80 tl eder. onun yerine 4 adet era gergisi aynı fiyata alınır. iç malzemesi carismanın gergisine takılır. lastikleriyle birlikte. carismanın gerginin içindeki lastikler özelliğini kaybetmiş oluyor. tek yapmanız gereken fazladan gergi yatağına 2 mm lik pvc parça koymak. resim ekleyemedim ama ayrıntılı açıklamaya çalıştım. herkese kolay gelsin.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 45 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: