Zaman: 15 Haz 2024 23:05

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 289 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Re: CARİSMAN NE YAKAR?
MesajGönderilme zamanı: 11 Oca 2011 02:03 
Kullanıcı avatarı

İsim: AHMET
Araç: mitsubishi carizma avance hp 2001
Meslek: teknik eleman
Kan grubu: 0rh-
tuna52 yazdı:
slm.karasi benim aracın km si 190 bin.lpg 2 ay önce takıldı.motor komprasyon testleri falan çok iyi çıktı.şehiriçi gayet sakın kullanırım.2500 deviri geçmem.seninkinin km si kaç.şimdi platin uçlu bujiler varmış 4 tanesi 50 tl onlardan taktıracagım.belki bujilerim bozulmuştur.gerci 10 gün çalıştırmasam bile tak diye calısıyor.ve cok sessiz calışıyor.ışıklarda durunca stop etti sanıyorum.daha az yaktırmak için daha cok bilimsel çalışma yapacagız gibi geliyor bana.malum zam kazıkları gelince çeşitli formuller üretmek zorundayız

a.s tuna araç 150 binde, bende aracı yaklaşık 3 ay önce aldım, 15 tatilde adanaya gidecem kısmet olursa, orda baktırmayı düşünüyorum. ufak tefek sorunları var benimde rolanti dengesiz sıfıra düşüp yükseliyor. elektriksel bir sorun gibi geliyor. akşamları farları açtığımda rolantiyi ço düşürüyor... aracın yakıtı şuan iyi fakat performans açısından çokda iyi diyemem düz yolda 160 170 i rahat buluyor fakat rampada tıkanıyor araç.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2011 20:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: şevki
Araç: karizmaglx
Kan grubu: 0rh+
Karasi yazdı:
tuna52 yazdı:
slm.karasi benim aracın km si 190 bin.lpg 2 ay önce takıldı.motor komprasyon testleri falan çok iyi çıktı.şehiriçi gayet sakın kullanırım.2500 deviri geçmem.seninkinin km si kaç.şimdi platin uçlu bujiler varmış 4 tanesi 50 tl onlardan taktıracagım.belki bujilerim bozulmuştur.gerci 10 gün çalıştırmasam bile tak diye calısıyor.ve cok sessiz calışıyor.ışıklarda durunca stop etti sanıyorum.daha az yaktırmak için daha cok bilimsel çalışma yapacagız gibi geliyor bana.malum zam kazıkları gelince çeşitli formuller üretmek zorundayız

a.s tuna araç 150 binde, bende aracı yaklaşık 3 ay önce aldım, 15 tatilde adanaya gidecem kısmet olursa, orda baktırmayı düşünüyorum. ufak tefek sorunları var benimde rolanti dengesiz sıfıra düşüp yükseliyor. elektriksel bir sorun gibi geliyor. akşamları farları açtığımda rolantiyi ço düşürüyor... aracın yakıtı şuan iyi fakat performans açısından çokda iyi diyemem düz yolda 160 170 i rahat buluyor fakat rampada tıkanıyor araç.

slm.allaha şükür performans muhteşem şu an hiçbir problemi yok.yaklaşık 45 gün önce aldım arabayı.istanbuldan bir öğretmenden.tekirdağ çerkezköyde oturuyorum.silivrinin üst tarafında düz bir yol var orda 205 km ye cıktım.dahasını gözüm kesmedi.inşallah sende en kısa zamanda sorununun çözümünü bulursun.konjektörmüdür nedir ondan olabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Oca 2011 23:08 
Kullanıcı avatarı

tuna52 yazdı:
Karasi yazdı:
tuna52 yazdı:

slm.allaha şükür performans muhteşem şu an hiçbir problemi yok.yaklaşık 45 gün önce aldım arabayı.istanbuldan bir öğretmenden.tekirdağ çerkezköyde oturuyorum.silivrinin üst tarafında düz bir yol var orda 205 km ye cıktım.dahasını gözüm kesmedi.inşallah sende en kısa zamanda sorununun çözümünü bulursun.konjektörmüdür nedir ondan olabilir.

allah hayırlı etsin kazasız belasız kullanırsın inşallah.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2011 01:11 
Kullanıcı avatarı

İsim: hilmi
Araç: mitsubishi carisma
Meslek: memur
Kan grubu: BRh+
3ay önce taktırdığım lpg dönüşüm sistemini denemek için farklı istasyonlardan depoyu sıfırlayarak doldurdum.en kötü sonucu opette gördüm. diğelerinden aldığım 22litre gazla şehir içi 200kilometre giderken opette180 kilometrede bitti.ve çekiş bayağı kötü.şimdi herkese aman uzak durun diyorum.servis de o petin gazı için;katkılı olduğundan filtreyi çabuk tıkıyor kullanmayın diyor.egzoz muayenesine gittiğimde zengin karışım sonucu çıktı ve tekrar ayar yaptırdım yakıtın daha da azalacağını umuyorum.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Oca 2011 22:33 
Kullanıcı avatarı

alaybeyi yazdı:
3ay önce taktırdığım lpg dönüşüm sistemini denemek için farklı istasyonlardan depoyu sıfırlayarak doldurdum.en kötü sonucu opette gördüm. diğelerinden aldığım 22litre gazla şehir içi 200kilometre giderken opette180 kilometrede bitti.ve çekiş bayağı kötü.şimdi herkese aman uzak durun diyorum.servis de o petin gazı için;katkılı olduğundan filtreyi çabuk tıkıyor kullanmayın diyor.egzoz muayenesine gittiğimde zengin karışım sonucu çıktı ve tekrar ayar yaptırdım yakıtın daha da azalacağını umuyorum.

tespitlerinde haklısın kardeşim. opet ten aldığım gaz sonrası aracın performasında oldukça düşüş yaşamakla beraber yakıtında arttığını gözlemledim bende burda yıllanmış şöförlerin tafsiyelerine uyarak bıraktım opeti aynı şikayetlerden bahsediyorlardı katkılı olduğu için filtrede tıkanıklık ve performansta düşüş. fiyatının ise piyasadan fazla olması cebimizi yakıyor...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Oca 2011 00:51 
Kullanıcı avatarı

karasi,.rölanti sorununuz için de farları yaktığınızda motor devrinin fazlaca düşmesi akünüzün ömrünü tamamladığına işaret olabilir.akünüz sistemi besleyemiyor şarj dinamosundan elektriği direk aldığından dinamoya aşırı yük biniyor.o da rolantiyi düşürüyor.yakında marş basmamaya da başlayacaktır. akünüzü sağlam bir aküyle değiştirip deneyin. problem çözülecektir.akünüzü de bir ustaya göstermenizi tavsiye ederim.eski bir akücü olarak sorunun sebebinin bu olduğunu tahmin ediyorum ,arızasız günler dilerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2011 00:35 
Kullanıcı avatarı

alaybeyi yazdı:
karasi,.rölanti sorununuz için de farları yaktığınızda motor devrinin fazlaca düşmesi akünüzün ömrünü tamamladığına işaret olabilir.akünüz sistemi besleyemiyor şarj dinamosundan elektriği direk aldığından dinamoya aşırı yük biniyor.o da rolantiyi düşürüyor.yakında marş basmamaya da başlayacaktır. akünüzü sağlam bir aküyle değiştirip deneyin. problem çözülecektir.akünüzü de bir ustaya göstermenizi tavsiye ederim.eski bir akücü olarak sorunun sebebinin bu olduğunu tahmin ediyorum ,arızasız günler dilerim.

Hocam aküyü değiştirdim fakat sorun çözülmedi yine aynı şekilde devam etti. Programlamada yaptım başarılı olmadı tam doğru yaptığımdan da emin değilim, çünki motor sıcakken yapılması öneriliyordu. kutup başlarını söküp bırakın 20 dk beklemeyi 10 dk da bile araba donuyor sovuktan. o yüzden sağlıklı olmadı. formlarda bulduğum bilgilerden boğaz kelebeğinin üstünde ki kalem genişliğinde bir girintide plastik vida vardı çok hafif bir şekilde sola çevirdim ve sorun halloldu. bunun başka bir sorun yaratacağı konusunda bir fikrim yok tabi... umarım bir sorun yaratmaz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2011 00:53 
Kullanıcı avatarı

Araç: 2001 Carisma GDI Avance
Karasi yazdı:
Hocam aküyü değiştirdim fakat sorun çözülmedi yine aynı şekilde devam etti. Programlamada yaptım başarılı olmadı tam doğru yaptığımdan da emin değilim, çünki motor sıcakken yapılması öneriliyordu. kutup başlarını söküp bırakın 20 dk beklemeyi 10 dk da bile araba donuyor sovuktan. o yüzden sağlıklı olmadı. formlarda bulduğum bilgilerden boğaz kelebeğinin üstünde ki kalem genişliğinde bir girintide plastik vida vardı çok hafif bir şekilde sola çevirdim ve sorun halloldu. bunun başka bir sorun yaratacağı konusunda bir fikrim yok tabi... umarım bir sorun yaratmaz.

Düşük rölanti sorunu bende ve bir kaç arkadaşta daha var. Sorunu vidadan çözdüğünüzü yazmışsınız. Arabanızı bir kaç gün kullandıktan sonra rölanti hakkındaki kanaatinizi, bunun yakıta etkisini vs. bizimle de paylaşır mısınız lütfen?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2011 03:25 
Kullanıcı avatarı

gdi yazdı:
Karasi yazdı:

Düşük rölanti sorunu bende ve bir kaç arkadaşta daha var. Sorunu vidadan çözdüğünüzü yazmışsınız. Arabanızı bir kaç gün kullandıktan sonra rölanti hakkındaki kanaatinizi, bunun yakıta etkisini vs. bizimle de paylaşır mısınız lütfen?

rölanti şuan için normal herhangi bir sıkıntı yok farları yaktığımda hatta klimayı da aynı anda açtığımda araba hemen rölantiyi toparlıyor. bu ayardan sonra yakıtı tam manasıyla kendim denemedim abime lazım oldu 800 km yakın bir yol yapmıştılar yaklaşık olarak 130 lira lpg tüketmişlerdi. ayardan önce kilometrede 163 kuruş yakıyordu şehir içi, birkaç kez denemiştim. bu durum yakıtta artış gibi geliyor ama 150 nin altına düşmeden gidip gelmişlerdi farkın burdan kaynaklandığını düşünüyorum. Bu ayarın sonunda tek göze çarpan tarafı ayardan önce hava ne kadar sovuk olsada sabah tek marşta alıyordu, şimdi herzaman olmasada 2. marşa kalıyor ve gaz pedaline bir iki pompalamadan sonra çalışıyor. Burda havalar çok sovuk belki onun etkiside olabilir emin değilim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Oca 2011 09:25 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
@karasi,
Aracınız hangi modeldi? GLX, GDI, Avance?
Esasında şu profilimizi gerektiği şekilde doldursak, zaman kaybetmeden direkt olarak soruna konsantre olabileceğiz...

Rölanti dalgalanmasında zaten bizim ilk tavsiye ettiğimiz şey programlama. Sorun eğer programlama ile hallolmadıysa ardından boğaz kelebeği üzerindeki vidadan hafif bir ayar, ondan sonra tekrar programlama. Sizin sorununuz zaten boğaz kelebeği üzerindeki ayar kısmının biraz sıkı olmasıymış. Bugünden sonra sorun yaşayacağınızı sanmıyorum. Eğer yaşarsanız, tarif ettiğimiz şekilde motor sıcakken tekrar programlama yapınız.

@gdi,
Size de aynı şeyi daha önce tavsiye etmiştik. Rölanti normal seyrine getirildikten sonra, yakıtta gözle görülür bir artış yada azalış olacağını düşünmüyorum. Etkisi muhakkak olacaktır fakat bu kadar küçük bir etkiyi ölçerek anlamak mümkün değil gibi görünüyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Oca 2011 00:23 
Kullanıcı avatarı

sorunun çözülmüş olmasına sevindim.bizler de bu arada carisma konusunda bir çok şey öğrenmiş oluyoruz. .yaptığınız değişiklik sonrası yakıt durumu ve ilk çalışma konusunda olanları paylaşırsanız bizlerde faydalanırız .arızasız günler dilerim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Oca 2011 16:06 
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar ayrdan sonra hiçbir sorunla karşılaşmadım şehir içi yakıt durumu zaten çok iyiydi uzun yolda ise dün deneme şansım oldu muştan adana ceyhana geldim. muştan çıktığımda tepoyu tam doldurdum elazığda yine tam doldurdum 26.27 lira tüp aldı hiç durmadan devam ettim adana ceyhan gişesinden parayı verdim hızlanmak için gaza dokundum tüp ötmeye başladı benzine geçti. 65 liraya depom doluyor. toplam 91.27 liraya 750 km yol yaptım...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 02 Şub 2011 14:41 
Kullanıcı avatarı

İsim: ONUR
Araç: CARİZMAGL
Kan grubu: 0RHp
merhaba arkadaşlar benim carizma 2000 gl atiker sıralı taktırdım şehir içi 19 krş şehirler arası 15 krş düşüyor cekiç gücü muhteşem

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2011 13:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ercan
Araç: Mitsubishi Carisma 1999 GLX HB
Kan grubu: A+
Bende emülatörlü sistem mevcut yani 2000 devri gelince araç gaza geçiyor ancak araba enjeksiyonlu olduğu için gaza gazdayken araç biraz boğulduğunda patlama yapıyor. İlk başlarda patlatıyordum da şimdi alıştığım için pek sorun yaşamıyorum ama yine de sıralı sisteme geçmek istiyorum. Şehir içi kullandığım mesafeler kısa olduğu için ben gideceğim yere varana kadar zaten hep benzin kullanacağım. Sadece yazın, uzun yolda faydası olur diye düşünüyorum. Sizce sıralıya geçmem mantıklı olur mu?

Kış şartları artı çok kısa mesafe kullanımdan dolayı şu sıralar araç acayip bir tüketim gösteriyor. LPG'de litresi 2.3 TL'den 30 TL gaz ile 75 km falan gidiyor. yani 30/75=400 gibi bir tüketim söz konusu. Sabahları okula giderken 1 km yolum var. akşam gelirken 1 km. Şehir içinde işim olduğunda gidiş geliş 6 km falan da öyle tüketim oluyor. Yani motor ısınmadan yapıyorum bütün mesafeyi.

Şimdi bu değer, kısa mesafe ve kış şartlarından dolayı normal midir? Yoksa sistemde mi bir sorun var? Teşekkürler.

Aracım 1.6 GLX HB '99 model.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2011 13:28 

İsim: Ali Kerimoğlu
Araç: Carisma 1.8 Gdi
Meslek: SMMM
Kan grubu: 0 +
Karasi yazdı:
Arkadaşlar ayrdan sonra hiçbir sorunla karşılaşmadım şehir içi yakıt durumu zaten çok iyiydi uzun yolda ise dün deneme şansım oldu muştan adana ceyhana geldim. muştan çıktığımda tepoyu tam doldurdum elazığda yine tam doldurdum 26.27 lira tüp aldı hiç durmadan devam ettim adana ceyhan gişesinden parayı verdim hızlanmak için gaza dokundum tüp ötmeye başladı benzine geçti. 65 liraya depom doluyor. toplam 91.27 liraya 750 km yol yaptım...

Şu ana kadar duyduğum en iyi değerleri yakalamışsınız.

91,27 TL / 750 KM = 12,2 KRŞ. Maaşallah...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Şub 2011 14:40 
Carisma Uzmanı

İsim: Bahattin
Araç: Proton 1.6GLX
Meslek: Teolog
Kan grubu: Brh+
ercan60 yazdı:
Bende emülatörlü sistem mevcut yani 2000 devri gelince araç gaza geçiyor ancak araba enjeksiyonlu olduğu için gaza gazdayken araç biraz boğulduğunda patlama yapıyor. İlk başlarda patlatıyordum da şimdi alıştığım için pek sorun yaşamıyorum ama yine de sıralı sisteme geçmek istiyorum. Şehir içi kullandığım mesafeler kısa olduğu için ben gideceğim yere varana kadar zaten hep benzin kullanacağım. Sadece yazın, uzun yolda faydası olur diye düşünüyorum. Sizce sıralıya geçmem mantıklı olur mu?

Kış şartları artı çok kısa mesafe kullanımdan dolayı şu sıralar araç acayip bir tüketim gösteriyor. LPG'de litresi 2.3 TL'den 30 TL gaz ile 75 km falan gidiyor. yani 30/75=400 gibi bir tüketim söz konusu. Sabahları okula giderken 1 km yolum var. akşam gelirken 1 km. Şehir içinde işim olduğunda gidiş geliş 6 km falan da öyle tüketim oluyor. Yani motor ısınmadan yapıyorum bütün mesafeyi.

Şimdi bu değer, kısa mesafe ve kış şartlarından dolayı normal midir? Yoksa sistemde mi bir sorun var? Teşekkürler.

Aracım 1.6 GLX HB '99 model.

Şahin Doğan bile bukadar yakıt yakmaz.
Kitte sıkıntı olmasa bile ayarında bir sıkıntı olduğu kesin.
40 kuruş çok fazla.

Sıralı sistemde ekonomi açısından pek fazla fark(%10) olmasa da performans ve sorunsuzluk açısından tavsiye ederim.
Tavsiye ettiğimiz kit Atiker.
Atiker konusunda bütün Carismacılar arasında bir konsensüs oluşmuş durumda.

http://www.mscsi.net/destek

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Şub 2011 21:40 
Kullanıcı avatarı

selamünaleyküm ,özellikle tecrübeli arkadaşlardan bir tavsiye almak istiyorum.2000 model 1.6glx hb aracımda bu güne kadar ulaşabildiğim en iyi değer şehir içi kilometrede 25 kuruş.bujiler yeni hava filtresi yeni birkaç defa bilgisayarla ayar yaptırdım ama bir türlü daha aşağıya inmiyor.lpg servisindeki arkadaş da bu yakıtın normal olduğunu söylüyor. diğer yazılanlara bakınca bana hiç de normal gibi gelmedi. bu konuda yapabileceğim başka ne var.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. lpg kiti mimgaz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 09 Şub 2011 23:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: celal
Araç: sel
bende 1.6 gl var 36.000 orjinal çok mu yakıyo ne 50 tl benzinle 80 km yapıyo lamba yanıyo nerdeyse stop edecek duruma geliyo 50 tl benzin alıyom yine 75 80 km arası yapıyo bütün benzin hava filtrelerini yaptırdım sebebi nedir ...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 10 Şub 2011 00:24 
Kullanıcı avatarı

Bu gün hava akışmetesi ve gaz kelebeğini temizlemek için söktüm.yıllardır temizlenmemiş gibi yağ ve kir içindeydi.temizleyici spreyle iyice temizledim bakalım yakıtta bir fark olacak mı???

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 12 Şub 2011 14:54 
Kullanıcı avatarı

İsim: yunus
Araç: karizma glx
Meslek: serbest
Kan grubu: 0RH+
slm.benim önceki nikim tuna52 idi.fakat şifremi ne yaptıysam hatırlamadıgım için tekrar üye oldum.ben ne yaptıysam 26 kuruşu aşagıya indiremedim yakıtta.yani eski hesap 260 bin lira.gaz ayarcısı bile daha allahtan belanımı istiyon dedi.bende idare edecem artık.daewoo lanos 1.5 vardı şehir içi 19 kuruş şehir dışı 110-120 km hızla 12- 13 kuruş yakıyordu.1027 km yola 125 tl yaktım.gazın litresi 1930 krş idi.ama karizmamdan cok memnunum.tek derdim lacivert olması nedeniyle çabuk toz toplaması.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 289 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 15  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap:  
POWERED_BY Color scheme by ColorizeIt!

Türkçe çeviri: phpBB Türkiye