Zaman: 16 Haz 2024 10:02

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015 01:24 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: carisma 1999
Meslek: öğretmen
Sevgili arkadaşlar,
Aracı yeni aldım otomatik şanzumancıya gösterdiğimde yağı yeni dedi ama içim rahat etmediği için şanzuman yağı koydurmak istiyorum

forumda aramalarıma göre şanzuman yağı sp3 uyumlu olmalıymış bu da sadece servislerde oluyormuş ancak piyasada bulunan Castrol multivehicle otomatik şanzuman yağı uyumluymuş
http://www.ozenticaret.com.tr/asp/produ ... -Yagi-1-Lt

yukarıda linki var 1.6 GLX 99 otomatik 250 bindeki aracıma bu şanzuman yağı uyar mı!

Ek olarak 250 bindeki araçta nelere baktırmam lazım
benim aklıma gelenler
Şanzuman yağı
yağ
yağ filtresi
hava filtresi
Fren hidrolikleri
rot balans

Bu arada Mitusbishi servisinde %20 ve %30 indirim varmış kulak asmaya değer mi yoksa dışarıdan mı yaptıralım.
saygılar sevgiler

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015 10:43 
Kullanıcı avatarı

İsim: barış
Araç: Mitsubishi spacestar
Meslek: memur
castrol yağı ben 2004 space star arabamda kullanıyorum. şanzımanlar aynı diye biliyorum. gayet memnunum vuruntu kararsızlık yok araç 127 000 de kendim dışardan alıp değiştirdim. şanzıman filitresi dışarda görünmüyor o yüzden değiştiremedim.

aracı aldığımda;
triger, v kayışı, motor yağı ve filtresi ,bujiler, lpg filtreleri ve gaz ayarı, rot balans, polen filitresi, lastikleri (benim arabada lastikler iç taraftan çok kötü soyulmuştu) değiştirmiştim. belki size fikir verebilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Nis 2015 10:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: Vefa
Araç: MİTSUBİSHİ Carisma
Meslek: Makine Mühendisi
Kan grubu: 0-
bertek yazdı:
castrol yağı ben 2004 space star arabamda kullanıyorum. şanzımanlar aynı diye biliyorum. gayet memnunum vuruntu kararsızlık yok araç 127 000 de kendim dışardan alıp değiştirdim. şanzıman filitresi dışarda görünmüyor o yüzden değiştiremedim.

aracı aldığımda;
triger, v kayışı, motor yağı ve filtresi ,bujiler, lpg filtreleri ve gaz ayarı, rot balans, polen filitresi, lastikleri (benim arabada lastikler iç taraftan çok kötü soyulmuştu) değiştirmiştim. belki size fikir verebilir.

şanzıman yağını 40binde bir değiştirince uzun ömürlü olurmuş diye duydum. Ben de filtreleri değiştimve triger değişimine katılıyorum zira Allah korusun trigen koptuğunda (bizde zincir yok yayış var) subaplar vs yerinden çıp kırılıyor... yolda kalırsınız dünya masraf çıkar verin parayı rigeri değişin. f hava filtresini kendiniz açın bir kontrol edin belki yeni değişmiştir. siyah bir kapak var plastik kelepçeli onun içinde. Aküye bakın orada yuvarlak renk kontrol penceresi var, oradan baktığınızda siyah(şarj gerekl) gözüküyorsa ve akü şarjlı ise akünüz eski demektir kısa sürede değişin... Otomatik arabayı vurduramazsınız ara kablo şart.. o da nadir de olsa elektronik panel ve bilgisayara zarar verebiliyor.
Lastiklerde ufakçatlaklar varsa lastik sertleşmiş demektir. mumsu özelliğini kaybetmiştir, mutlaka değiştirin ben aldığımda carismamı lastikler eskiydi yokuş bile zor çıkıyordum patinaj yapıyordu. değiştim şimdi sanki araç ferrari oldu) Kesinlikler öneririm.
Araca para harcarken başta koyuyor biraz... ama aldığınız sonucu görince tertemiz araca binince helal olsun diyorsunuz. taksit falan bir şekilde değişin derim.. sonra tertemiz konforlu ve güvenli carisma sahibi olacaksınız inanın bana hele ki otomatik....
koltuğu ayarla yaslan geriye bırak o gitsin:P

Hayırlı olsun

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 May 2015 22:37 
Kullanıcı avatarı

İsim: Adnan Akkuş
Araç: Carisma 1.6 avance 2001 otm.
Meslek: teknik eleman
Carisma otomatik araçların orijinal şanzıman yağı BP Autran MM SP3. Muadilleri Eneos Eco Atf ve Castrol ATF Multivehicle.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015 17:48 
Kullanıcı avatarı

wepha yazdı:
bertek yazdı:

aracı aldığımda;

şanzıman yağını 40binde bir değiştirince uzun ömürlü olurmuş diye duydum. Ben de filtreleri değiştimve triger değişimine katılıyorum zira Allah korusun trigen koptuğunda (bizde zincir yok yayış var) subaplar vs yerinden çıp kırılıyor... yolda kalırsınız dünya masraf çıkar verin parayı rigeri değişin. f hava filtresini kendiniz açın bir kontrol edin belki yeni değişmiştir. siyah bir kapak var plastik kelepçeli onun içinde. Aküye bakın orada yuvarlak renk kontrol penceresi var, oradan baktığınızda siyah(şarj gerekl) gözüküyorsa ve akü şarjlı ise akünüz eski demektir kısa sürede değişin... Otomatik arabayı vurduramazsınız ara kablo şart.. o da nadir de olsa elektronik panel ve bilgisayara zarar verebiliyor.
Lastiklerde ufakçatlaklar varsa lastik sertleşmiş demektir. mumsu özelliğini kaybetmiştir, mutlaka değiştirin ben aldığımda carismamı lastikler eskiydi yokuş bile zor çıkıyordum patinaj yapıyordu. değiştim şimdi sanki araç ferrari oldu) Kesinlikler öneririm.
Araca para harcarken başta koyuyor biraz... ama aldığınız sonucu görince tertemiz araca binince helal olsun diyorsunuz. taksit falan bir şekilde değişin derim.. sonra tertemiz konforlu ve güvenli carisma sahibi olacaksınız inanın bana hele ki otomatik....
koltuğu ayarla yaslan geriye bırak o gitsin:P

Hayırlı olsun

teşekkür ederim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015 17:49 
Kullanıcı avatarı

adnanakkus yazdı:
Carisma otomatik araçların orijinal şanzıman yağı BP Autran MM SP3. Muadilleri Eneos Eco Atf ve Castrol ATF Multivehicle.

teşekkür ederim hocam
Avrupa yakası mitsubishi özel servisi arıyorum şimdi Musa usta varmış Güneşli de forumda buldum adını var mı başka bayrampaşa yakınlarında

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 May 2015 21:58 
Kullanıcı avatarı

Özel servis yerine yetkilisini tavsiye ediyorum. Özelde triger seti değişimi yaptırmıştım. Akabinde yakıt sarfiyatım iki katına çıktı araba hararet yapmaya başladı. Sente ayarındanmı diye iki kere değişik yerlerde kontrol ettirdim sonuç nafile. En sonunda yetkili serviste bir daha triger değişimi yaptırdım. Araba düzeldi. Yetkili servis ustasına sorduğumda egzantrik konum sensörünün ayarını bozmuşlar dedi. Kısaca 700 TL ödememek için sanayide triger değişimi yaptırmak bana 1500 TL ye nal oldu. Çektiğim stres ise cabası.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015 02:11 
Kullanıcı avatarı

adnanakkus yazdı:
Özel servis yerine yetkilisini tavsiye ediyorum. Özelde triger seti değişimi yaptırmıştım. Akabinde yakıt sarfiyatım iki katına çıktı araba hararet yapmaya başladı. Sente ayarındanmı diye iki kere değişik yerlerde kontrol ettirdim sonuç nafile. En sonunda yetkili serviste bir daha triger değişimi yaptırdım. Araba düzeldi. Yetkili servis ustasına sorduğumda egzantrik konum sensörünün ayarını bozmuşlar dedi. Kısaca 700 TL ödememek için sanayide triger değişimi yaptırmak bana 1500 TL ye nal oldu. Çektiğim stres ise cabası.

Allah allah bak içime kurt düştü şimdi Musa usta'ya yaptıracaktım. En iyisi yıldızlara gideyim ben.
kayış hidrolik direksiyon 33
kayış zamanlama 222 lira
gergi eksantirik 292 lira
4 litre motor yağı 58 lira
işçilik 4 saat 320 lira
tapa karter vb yazmadım
fiyatlar bunlar ne diyorsunuz dostlar yıldızlardan aldığım indirimli fiyatlar
dışarıda yaptırsam ne kadar tutacak parçaları da tam bilmiyorum ki
motor yağı dışarıdan 6-7 lira ucuz
işçilik dışarıda triger için 150 lira
triger seti 135 lira
gergi eksantirik nedir?
kayış zamanlama triger mi oluyor?

off iyice kafam bulandı...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015 08:16 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
Kan grubu: 0Rh+
Hocam işini iyi bilen bir özel servis yetkili servisten daha iyi olabilir, yetkili servislerde yaşanan sıkıntılarda ortada. Bizim arabalardan rastgele her özel servis anlamaz yalnız, daha önce denenmiş, uzmanı olmuş, teçhizatı yeterli bir usta yeterli olur, tabi onu nereden bulursunuz o ayrı, Tekirdağ da öyle bir usta yok mesela :) yetkili servisin şu avantajı var, muhatabın belli, özel serviste ben böyle teslim etmedim der çıkar işin içinden yada 1 yerini düzeltene kadar 40 yerini bozar. Bütçenize bakıyor tamamen, varsa paranız yetkili servis, durumum yetmiyor derseniz özel servis... Ben bir daha yetkili servise gitmem diyordum, kötü bir tecrübe yaşamama rağmen bakımlarını yaptırmaya yine yetkili servise gideceğim...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015 22:08 
Kullanıcı avatarı

Malesef en iyisi dedikleri usta bile bir yerini yaparken diğer yerlerin ayarını bozuyor. Doğan Şahin olsa sorun değil ama bizim arabaların her yeri sensör dolu. İş elektroniğe gelince bocalayıp kalıyorlar.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 May 2015 22:17 
Kullanıcı avatarı

Muratdemir kardeş triger için sökülmüşken su devirdaim pompasını değiştirmeyi ihmal etme.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 May 2015 13:45 
Kullanıcı avatarı

herkese çook teşekkür ederim.
150 triger 150 işçilik istiyorlar özelde aslında çok da fark yok arada.. Aracın check up yapılması lazım neyi var neyi yok bakılması lazım Sanırım Yıldızlara gideceğim. Çünkü arabayı yeni aldım ve nasıl bir araç pek bilmiyorum. Elden geçirip kafama takılmadna binmek istiyorum. Ama 3 5 ay sonra da özele gitmediğim için pişman olacağıma eminim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 07 May 2015 00:53 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Musa usta da kötü bir usta değil tabiki Yıldızlardan çıkma.

Son anda karar değiştirip yedek parçaları sarf malzemelerini aldım Musa usta ile yarın görüşeceğiz. Teşekkürler.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 13 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: