Zaman: 28 Mar 2024 14:54

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Niçin carisma; Niçin Değil?
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 20:50 
Kullanıcı avatarı

İsim: Ömer
arkadaşlar tekrar merhaba...
sizlere bir konuda danışmak istiyorum, evet genelde bu tür konular çok açılıyor ama forumların kullanıcı sayısı arttıkça ve tecrübeler çeşitlendikçe bilgi de çoğalıyor. şahsen hala üye olduğu farklı bir markanın forumunda da aracımı satmama rağmen elimden geldiğince paylaşımlara devam etmekteyim.

2004 tdi pd fabia spesiyal aracımı 5-6 ay kadar önceydi bir ev durumundan sattım. aile kullanımı ve elden kolay çıkmak için max 11 bin TL tavan olmak üzere reno clio (2000-2001) ya da albea gibi araçları düşünüyordum. sonra şartlar değişti, şimdi aynı fiyata kaliteli bir markaya devamlı binmek istiyorum.

araç ararken eski sanayi ustam kuzenindeki carisma 1999 otomatik vites sedan tip 110 bine varmamış bir aracı önerdi. aracın daha önceki sahibi de ustamla ortak bir arkadaşımızın abisiydi. araç satılığa çıkınca ustam yabancıya gitmesin diye kuzenine aldırdıydı. şimdi bana öneriyor. araçta lpg de var. iki lastik yeni takılmış, km tam hatırlamıyorum ama orjinal olmak üzere 102 bindi galiba (110 bin olmamıştı)
aracın kusuru: ilk sahibi branda altında yatırmış ve sadece tavanı solmuş, kaportada değişen yok ama boya var. satıcısıyla tanışıklığımız olduğundan güvenim var. sorularım şunlar:

1- fiyat km orantısı nasıl?

2- sizce otomatik olması bir dezavantaj mıdır? manuelden arıza yönünden riski fazla mıdır?

3-kaportada değişen olmadığı söylenmişti. değişen yoksa ciddi düşünüyorum, kullanıcı olduğumdan boyayı önemsemiyorum. 11 binlik bir aracın da prim kaybını hesaplamanın anlamı yok bence. yanlış mı düşünüyorum.

4- bu yaşta ve km de bir carismanın muhtemel masrafları neler olabilir? daha önceki aracım dizel olduğundan yakıt kınosunda fikrim yok. 1.6 otomatik ortalama ne yakar?

5-genelde bu marka için parça fiyatı pahalılığından yakınılıyor, doğru mudur? alacağım kişi sararma nedeniyle farları değiştirmiş. samsunda yan sanayinin çok olduğunu söyledi. 160 tl ye çift far almış. öyle ise sorun değil.

yardımcı olursanız sevinirim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 21:53 
Kullanıcı avatarı

İsim: celal
Araç: sel
bırak ta olsun nede olsun 11 yaşında araba valla yakıtı kullanmaya göre değişiyo parçası konusunda sıkınyı çekersin ben 4 ay sis farı bulamadım es ki sahibine söyle bakim samsunda sis farı varmı bende samsunda oturuyom o kadar parçaçı gezdim en basitinden panjur bile bulamadım

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eyl 2010 23:05 
Kullanıcı avatarı

Araç: 2001 Carisma GDI Avance
Ben 2 ve 5. soruya cevap yazacağım.

2- Benim aracım da otomatik ve İsviçre saati gibi çalışıyor. Otomatik şehiriçinde dur kalk trafikte müthiş bir konfor sağlar. Tek bilmeniz gereken araba sollamada eğer aniden hızlanma gerekiyrsa otomatik ağır kalır. Öyle manueldeki gibi 4'ten 2'ye atmak gibi olmaz. Otomatiklerin gaz pedalının dibinde 2. kademeli bir kısım vardır. Pedala sonununa kadar basarsanız o kademe devreye girer, şanzuman vites küçültür ve araç fırlar. Çoğu kişi buna roketleme diyor. Lakin bu işlem nerden baksanız 2-3 saniye alır. Neticede otomatik ile araba sollayacaksanız önce aracınızın kaç sn.de tepki vereceğini öğrenmeniz gerekir.

5- 160 TL'ye çift far bana inandırıcı gelmedi. Tanesi 250 TL diye biliyorum ben. Ancak 100 TL'ye sararmış farlara içten ve dıştan temizleme yapılıyor ve aynen yenisi gibi oluyor. Ben yaptırdım, çok memnun kaldım.

Son söz, Carizma oturaklı, güzel arabadır. Şayet yıpranmamış, fazla kurcalanmamış olanını bulursanız menun kalırsınız.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2010 23:35 
Kullanıcı avatarı

lazianke yazdı:
arkadaşlar tekrar merhaba...
sizlere bir konuda danışmak istiyorum, evet genelde bu tür konular çok açılıyor ama forumların kullanıcı sayısı arttıkça ve tecrübeler çeşitlendikçe bilgi de çoğalıyor. şahsen hala üye olduğu farklı bir markanın forumunda da aracımı satmama rağmen elimden geldiğince paylaşımlara devam etmekteyim.

2004 tdi pd fabia spesiyal aracımı 5-6 ay kadar önceydi bir ev durumundan sattım. aile kullanımı ve elden kolay çıkmak için max 11 bin TL tavan olmak üzere reno clio (2000-2001) ya da albea gibi araçları düşünüyordum. sonra şartlar değişti, şimdi aynı fiyata kaliteli bir markaya devamlı binmek istiyorum.

araç ararken eski sanayi ustam kuzenindeki carisma 1999 otomatik vites sedan tip 110 bine varmamış bir aracı önerdi. aracın daha önceki sahibi de ustamla ortak bir arkadaşımızın abisiydi. araç satılığa çıkınca ustam yabancıya gitmesin diye kuzenine aldırdıydı. şimdi bana öneriyor. araçta lpg de var. iki lastik yeni takılmış, km tam hatırlamıyorum ama orjinal olmak üzere 102 bindi galiba (110 bin olmamıştı)
aracın kusuru: ilk sahibi branda altında yatırmış ve sadece tavanı solmuş, kaportada değişen yok ama boya var. satıcısıyla tanışıklığımız olduğundan güvenim var. sorularım şunlar:

1- fiyat km orantısı nasıl?

2- sizce otomatik olması bir dezavantaj mıdır? manuelden arıza yönünden riski fazla mıdır?

3-kaportada değişen olmadığı söylenmişti. değişen yoksa ciddi düşünüyorum, kullanıcı olduğumdan boyayı önemsemiyorum. 11 binlik bir aracın da prim kaybını hesaplamanın anlamı yok bence. yanlış mı düşünüyorum.

4- bu yaşta ve km de bir carismanın muhtemel masrafları neler olabilir? daha önceki aracım dizel olduğundan yakıt kınosunda fikrim yok. 1.6 otomatik ortalama ne yakar?

5-genelde bu marka için parça fiyatı pahalılığından yakınılıyor, doğru mudur? alacağım kişi sararma nedeniyle farları değiştirmiş. samsunda yan sanayinin çok olduğunu söyledi. 160 tl ye çift far almış. öyle ise sorun değil.

yardımcı olursanız sevinirim.

öncelikle ilginize teşekkürler,
parça konusunda bu bölgenin bir avantajı var. batum çok yakın sınırdan öteye geçerek bir çok avrupa arabanın parçasını çok ucuza bulabiliyorsunuz. örneğin arkadaşın 1994 pajerosu var. serviste bir sensör (adını unuttum) 280 tl iken batumda 10 tl ye almış.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 28 Eyl 2010 23:38 
Kullanıcı avatarı

celaldk61 yazdı:
bırak ta olsun nede olsun 11 yaşında araba valla yakıtı kullanmaya göre değişiyo parçası konusunda sıkınyı çekersin ben 4 ay sis farı bulamadım es ki sahibine söyle bakim samsunda sis farı varmı bende samsunda oturuyom o kadar parçaçı gezdim en basitinden panjur bile bulamadım

aracın sahibi samimi arkadaşımın kuzeni olduğundan ifadelerine güveniyorum. zaten araba satılığa çıkmış da değil, ustamın telkiniyle satmaya razı oldu. bana da bu markanın dezavantajlarından bahseden ilk o oldu. yalan konuşacak biri de değil zaten.
size samsundan far aldığı yerin tlf vermeye çalışacağım.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 5 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: