Zaman: 16 Nis 2024 21:09

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 
Yazar Mesaj
MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2016 13:40 
Kullanıcı avatarı

İsim: Atakan
Araç: Mitsubishi Carisma 1.6 GLX A/T 2000
Meslek: Bilgisayar Mühendisi
Kan grubu: 0RH+
Merhaba Arkadasşlar;

Gecen hafta antalyaya giderken motor arıza ısığı yaktı.Bende aracı saga cektim bir süre bekledim daha sonra tekrar calıştırdım.Aracı boşa alıp gaz verdım 4 5 bın devire kadar cıkardım ve arıza ısığı sondu.Su anda arıza aşığını tekrar yaktı sizce bunun sebebı ne olabilir.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2016 13:58 
Kullanıcı avatarı

İsim: Doğan
Araç: Lancer 1.6 MT
Meslek: Akademisyen
merhabalar arıza ışığının bir çok sebebi olabilir aracınız lpg ile ise lpg yüzünden yakmış da olabilir daha ciddi bir sebepte olabilir arıza kodunu obd2 cihazı ile okutturabilirseniz bilgi edinebilirsiniz. Aracınız lpg ise de çevrenizdekiler "lpgden yanıyodur boşver" derse de sakın küçümsemeyin mutlaka bakın

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Eyl 2016 14:07 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
south yazdı:
merhabalar arıza ışığının bir çok sebebi olabilir aracınız lpg ile ise lpg yüzünden yakmış da olabilir daha ciddi bir sebepte olabilir arıza kodunu obd2 cihazı ile okutturabilirseniz bilgi edinebilirsiniz. Aracınız lpg ise de çevrenizdekiler "lpgden yanıyodur boşver" derse de sakın küçümsemeyin mutlaka bakın

lpg fakir karışım hararet yaptırır, zengin karışım ka.konvektörü bozabilir
obd cihazı yada android programlarla kullanılan elm 327 cihazını alın +40 TL maliyeti var.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2016 23:05 
Kullanıcı avatarı

av.ilhami yazdı:
south yazdı:

obd cihazı yada android programlarla kullanılan elm 327 cihazını alın +40 TL maliyeti var.

Ilhami abi konya japon garage ye goturdum bagladilar sildiler.Eksozun orada bi sensor varmi o sensor hata vermis abi dediler bir daha hata verirse bakalim dediler tamamdir dedim ciktim atolyeden.Sans eseri buldum orayi konyada 8 9 usta bilgisayara baglayamadi uzerine yapamadigi is icin birde para istediler.Burayi bulduguma sevindim eleman mitsudan baskasina bakmiyorum abi dedi ustaligida oradan direk bagladi hemen sildi hatayi.Sanayide uc bes araba logosu tabelaya tamam millet usta olmus.Sevindigim taraf konyada iyi bir usta bulmam oldu.Bagladiktan sonrada iyi bir muayene etti gonderdi ikkez para disinda muhabbetli bir usta buldum.

Egzozda ne gibi bir sensor var fiyati ne aralar bir bilgin varmi abi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 06 Eyl 2016 23:44 
Kullanıcı avatarı

İsim: M. Asım
Araç: Fiesta-2008
Meslek: Öğretmen
Bizim Carismalarda iki tane Lambda (Oksijen) sensörü var, biri egzoz manifoldunda diğeri katalitik konvertör üzerinde. Sizin hata veren 2 nolu sensör sanırım yani katalitikteki... 1 nolu sensör kaputu açınca görünüyor, diğeri altta. Lambda sensörü egzoz gazındaki oksijen miktarını ölçerek zengin veya fakir karışım teşhisi koyan ve ecuya karışım oranını düzeltme komutunu veren bir sensördür. Lpg li araçlarda genelde yanlış kalibrasyondan dolayı yanar. Hata kodunu sildikten sonra benzinde kullanırken yanmazsa sorun lpg karşım hatası. Benzinde de yanarsa sensör bozulmuş olabilir.
Orijinali çok pahalı ama Boschun uyumlu sensörleri 200-250 civarı bulunabiliyor sanırım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 08 Eyl 2016 08:15 
Kullanıcı avatarı

Arkadaş hatayı sildi bakalım ne zaman yanacak birde artık havalar serinlemeye basladı belki hic yanmayacak.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016 00:52 
Kullanıcı avatarı

İsim: harun
Araç: Carisma 2000
av.ilhami yazdı:
south yazdı:

merhabalar ilhami bey konuya göz atarken paylaştığınız bilgi dikkatimi çekti, benimde arabada srs ışığı yanıyor 3-4 yere gittim makinaları yok ya da sözde uyumlu değil aracım 2000 model 1.6 comfort bu bahsettiğiniz cihaz benim aracıma da uyarmı ya da ben uygun cihazın ne olduğunu nasıl anlayabilirim acaba mesela şu cihazları internette buldum acaba bunlar uygunmudur ? şimdiden teşekkür ederim.

http://urun.gittigidiyor.com/yapi-marke ... 818-2357-0

http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar ... 818-2357-0

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016 10:47 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

+2001 sonrası tüm araçlarda obd2 vardır sizin araç ara dönem: olabilirde olmaya bilirde. mesela şu anki aracım 2001 model safran ama maalef obd2 değil. (1999 model c70 aracımda obd 2 vardı)
pratik yolu: aracınızın hava filtresinden motora giden boruda Maf sensörü var mı bakın : yoksa obd 1 olup ürünler işe yaramaz.
net bilgiyi birazdan vereceğim linkten bakabilirsiniz.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016 13:48 
Kullanıcı avatarı

İsim: cihan
Araç: carisma 1.6 avance
Meslek: eksper
Kan grubu: b+
ben şimdiye kadar 3 carisma aldım
1999 ve 2000 model olanlarda obd2 soketi var ama bağlanmadı
sadece 2001 olan bağlanıyordu

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016 14:06 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

cihan841 yazdı:
ben şimdiye kadar 3 carisma aldım
1999 ve 2000 model olanlarda obd2 soketi var ama bağlanmadı
sadece 2001 olan bağlanıyordu

soket 1996 sonrası hepsinde var, sorun: şekil aynı ama kimi obd 1 kimi obd 2 yazılım ile bağlanıyor. profosyonel olan aynı soket girişiyle bağlanıp obd 1 ve 2 ye sorunsuz bağlanıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016 14:19 
Kullanıcı avatarı

obd1 in soketi zaten çok farklı benim 3 aracımdada soket hep obd2 soketiydi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 18 Eki 2016 23:14 
Kullanıcı avatarı

Bende bluetooth elm-327 obdII cihazı var cep telefonu ile torque programından rahatça bağlanıp sensör bilgilerine ve hata kodlarına ulaşabiliyorum. Ama bilgisayara Atiker ayar programı indirmiştim bir türlü bağlanamadım. Bilgisayarım, cihazı bluetooth üzerinden otomatik olarak OBDII şeklinde tanıyor fakat program cihazı görmüyor, acaba lpg programı için kablo şart mı? ELM-327 ile bilgisayardan bağlanabilen oldu mu?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 19 Eki 2016 09:58 
Kullanıcı avatarı

musty yazdı:
Bende bluetooth elm-327 obdII cihazı var cep telefonu ile torque programından rahatça bağlanıp sensör bilgilerine ve hata kodlarına ulaşabiliyorum. Ama bilgisayara Atiker ayar programı indirmiştim bir türlü bağlanamadım. Bilgisayarım, cihazı bluetooth üzerinden otomatik olarak OBDII şeklinde tanıyor fakat program cihazı görmüyor, acaba lpg programı için kablo şart mı? ELM-327 ile bilgisayardan bağlanabilen oldu mu?

atikerin ecu ünitesi araçtan tamamen farklıdır.onun için uygun kablo almak şart.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2016 11:24 
Kullanıcı avatarı

oooo evet haklısınız gafil avlandım. Aracın ecusundan lpg kalibrasyonu yapmaya çalışmak mümkün değil,, doğru. Aralarında direkt bir bağ yok...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2016 06:30 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

"Her merhemi her yareye derman mı sanırsın" demiş şair :) Ama eldeki malzemeyi de denemeden bilemezsin!
elm 327 ler sadece bağlantı yapmıyor obd dilini de çevirmenlik yapıyor. Belki OBD özellikli Atikelrde işe yarardı ancak obd2 lerinde protokol dediğimiz farklı yazılımları var (ISO 9141-2 gibi). cihazın bu protokol dilini de anlaması lazım yani OBD dilinin ilgili "Şivesini" konuşabilmeli. cihazlarda bu protokol genelde otomatiktanımlanır ama aracınızı biliyorsanız otomatik seçeneği yerine ilgili protokolü işaretlemek size birazcık zaman kazandıracaktır. bağlantı sorununda da aracınızın protokolünü yazmak iyi gelebilir. obd cihazınızın otomatiği yetersiz kalmış ise

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 15 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: