Zaman: 27 Nis 2024 08:28

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: rolanti sorunu carisma 99
MesajGönderilme zamanı: 22 Eki 2015 20:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: trayan
Araç: mitsubishi carisma
Meslek: memur
arkadaşlar şu linkte videosu var bu araç bana kafayı yedirtcek.bulunduğum ilçede bu arabadan anlayan pek ustada yok ve her ustada birşey söylüyor.o videoda uzun yol yapmıştım evin önünde durdum bu. motor sıcak soğuk fark etmiyor kafasına göre rolanti değişiyor. bir yüksek seyrediyor bir bakıyorum stop etme noktasına gelmiş.ustanın biri rolanti motoru arızalı diyor biri diyor alakası yok motor sıcakken rolanti motoru devreden çıkar anlamadım gitti. aracım benzinli hiç tüp takılmadı. link şu https://www.youtube.com/watch?v=dfRL6co-Hzg

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: rolanti sorunu carisma 99
MesajGönderilme zamanı: 23 Eki 2015 19:10 
Kullanıcı avatarı

boğaz kelebeği spreyle temizlendi. videoyu izlediyseniz devir 1200 lerde kalsa iyi tamam dicem her kapatıp açtığımda devir kendine yeni yer belirliyor en son stop etme noktasına kadar düşüyor :) uzun yoldan geldim evin önünde durdum devir 1500 lerde kapatıp açtım 1100 de tekrar kapatıp açıyorum 800 de tekrar kapatıp açıyorum 300 lere iniyor usta rolanti motoru diyor. ama bana pek mantıklı gelmedi .bu olay kapatıp açmamla ilgili değil sadece. yolda giderken bir bakıyorum rolanti 1500 de bir süre sonra bakıyorum 500 lerde bir süre sonra bakıyorum stop etme noktasına gelmiş böyle bir döngü içinde. usta kelebeği temizledi ama vida ile oynadımı bilmiyorum ama temizlik yaptıktan sonra değişen birşey olmadı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 25 Eki 2015 14:17 
Kullanıcı avatarı

_opeth yazdı:
Motor isinmis halde durur vaziyette elektrikli herhangi bir aksam calismiyorken 900 1000 devirde olmasi gerek. Rolanti dengesizlligini dengelemiyorsa rolanti motoru olmasi mantikli

diyorsunki carismanın kronik sorunu sende de nüksetmiş :) daha 100 binde rolanti motoru arızalanıyorsa napiyim böyle arabayı yaptırır yaptırmaz satcam

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 26 Eki 2015 11:45 
Kullanıcı avatarı

İsim: Rıfat
Araç: Mitsubishi Carisma Avance 2001
Meslek: öğretmen
Carismanin en hassas parçalarından biri rölanti motoru. Boğaz kelebeğini temizlerken kullanılan o pas sökücü sipreyler rölanti motoruna zarar veriyor. Her marka araçta aynı olmadığı içinde ustalar bilmeden kullanıyorlar.

MI 4W cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 27 Eki 2015 19:21 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
bir rolanti motorundan araba satıyorsanız diğer model araçlara hiç binemezsiniz.5,5 sene 2001 yeni kasa carisma kullandım.Bende de rolanti arızası oldu.Ama niye kendi hatamızdan temizlik,su ile motor yıkama vs derken rolanti motoru bozuldu.Şuan çıkması 250 lira gene bozulacağını bileyim gene ısrarla aynı kasa arabayı alıp binerim.Bu arada parçaların genel ömürleri 10 yıl olarak verilir yani 10 yıl sonra ne zaman bozulacağı kesinlikle bilenmez.Bunu km olarak değil yıl bazında düşünmek gerekiyor.Şimdiden geçmiş olsun motoru bulamazsanız yardımcı olurum

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 30 Eki 2015 17:24 
Kullanıcı avatarı

blackberry06 yazdı:
bir rolanti motorundan araba satıyorsanız diğer model araçlara hiç binemezsiniz.5,5 sene 2001 yeni kasa carisma kullandım.Bende de rolanti arızası oldu.Ama niye kendi hatamızdan temizlik,su ile motor yıkama vs derken rolanti motoru bozuldu.Şuan çıkması 250 lira gene bozulacağını bileyim gene ısrarla aynı kasa arabayı alıp binerim.Bu arada parçaların genel ömürleri 10 yıl olarak verilir yani 10 yıl sonra ne zaman bozulacağı kesinlikle bilenmez.Bunu km olarak değil yıl bazında düşünmek gerekiyor.Şimdiden geçmiş olsun motoru bulamazsanız yardımcı olurum

haklısın ama napcamı bilmiyorum ustanın birine gidiyorum rolanti motoru diyor birine gidiyorum maf sensörü diyor birine gidiyorum akü diyor ve bunu derlerkende olabilir diyorlar net konuşmuyorlar.ben o ustalarada acıdım izlerken. kaputu aç diyor aval aval motora bakıyor tek birşeye programlanmışlar boğaz kelebeği temizle şunu temizle bunu temizle eeee olmayınca öküzün trene bakar gibi motorun çalışmasına bakıyor lan bi yorum yap şundan şundan dolayı şu olamaz bu olmuyorsa budur bunu böyle yaparsak bu olması lazım vs kafa çalıştırman ustalığını döktürmen lazım ustayım diye eline tornavida alan dolanıyor ve bu dediğim ustalar tavsiye üzerine gidilen ustalar :) ben sorunuma çözüm bulamadım ustaların dediğini yaparsam en az 5 bin tl masraf yaparım oyüzden götürüp hurdaya vercem aracı. burdada bu arabadan anlayan insanlar çok videosunuda koydum ama kimse yardımcı olmadı. rolanti valfi dendi değiştirdim 400 tl kı.ma kaçtı.değişen birşey yok.ustaya hani valf arızalıydı dedim adam yüzüme ters ters bakıyor ozaman götür başka ustaya diyor.başka ustaya gittim oda hava akışmetresi arızalı olabilir diyor içimden dedim sende burdan geçircen.şunu anladımki sanayide usta falan kalmamış nerde o eski ekzozu dinleyerek teşhis koyan ustalar. o adamlar zamnında okuma imkanı olmamış gitmiş motor ustası olmuş. şimdi kafası basmayan embesiller okuyamayınca gidip sanayide çırak oluyor sonra ustayım diye dolanıyor ortada

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2015 14:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: omer
Araç: 2000 carisma
Meslek: kamu
hocam bende otomatik carizma dusunuyorum bu aralar arkadaslarin dedigi gibi rolanti sorunu kronikmis sizi anliyorum ama bence pireye kizip yorgan yakmayin bu paraya bundan iyisi yok yinede satmayi dussunirseniz araciniz otomatikse baska sorunu yoksa irtibat kurabiliriz

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2015 15:08 
Kullanıcı avatarı

yabanci34 yazdı:
hocam bende otomatik carizma dusunuyorum bu aralar arkadaslarin dedigi gibi rolanti sorunu kronikmis sizi anliyorum ama bence pireye kizip yorgan yakmayin bu paraya bundan iyisi yok yinede satmayi dussunirseniz araciniz otomatikse baska sorunu yoksa irtibat kurabiliriz

dostum benim araç manuel vites. aracımdan memnunum bu fiyata binilecek en güzel araba. beş yıldır yağını suyunu koyup bindim sıkıntı şu arıza yapınca anlayan usta yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2015 21:50 

İsim: ufuk
Araç: 1,3multijet
Meslek: Photoshop
Kan grubu: arh+
boğaz kelebeği spreyle temizlendiği için bütün toz rolanti motoruna dolmuş boğaz kelebeğini komple söküp temizlet. Rolanti motorunu ayrıca komple söktürüp parçalayarak temizlet küçük siyah olan parça. çalışırsa şanslısın. Anlattığın ROLANTİ MOTORU ARIZASI. Birdahada boğaz kelebeğine sprey sıktırma. Tüm bunlardan sonra araçki tüm elektrikli cihazlar klima varsa açık olsun 10 dk kendi halinde rolantide çalışsın kontağı kapa. Bunlardan sonra araç kendiliğinden rolantiyi sabitler gene sabitlemezse rolanti motoru kesin arızalı. Yanlış hatırlamıyorsam 800rpm olmalı.

En son Ufuk Yalçın tarafından 31 Eki 2015 21:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2015 21:51 

İsim: ufuk
Araç: 1,3multijet
Meslek: Photoshop
Kan grubu: arh+
Ayrıca satılık carisması olan varmı.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 31 Eki 2015 22:05 
Kullanıcı avatarı

İsim: selim
Araç: lancer glx
Meslek: bilişim
Nerede ikamet ediyorsunuz acaba?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 01 Kas 2015 14:57 
Kullanıcı avatarı

İsim: Sezgin
Araç: Outlander Turbo
Meslek: Kamu
Kan grubu: 0Rh+
Yukarıda arkadaş yazmış ama bşde ben yazayım. Otomatik rolanti programlamayı dene önce.
Araçtaki tğm elektrik unsurlarını çalıştır klima far teyp aklına ne geliyorsa aracı çalıştır sakın gaza basma ve hiç dokunma araca 10 dakika çalışsın. Sonra aracı stop et 1 dakika kadar bekle tekrar çalıştır 800 rpm de sabit kalması lazım.
Bu işlemi kendi eski aracım olan 2001 carismam da 3-4 kez yapmam gerekti. Her seferinde de sorunsuz şekilde kendi kendini ayarladı.
Bu rolanti programlama olayını bilen usta sayısı inan çok ama çok az.
İlk bunu dene.
Eğer stabil durmazsa devir yine rolanti motorunu değiştirmen gerekecek.
Sana bir tavsiye daha nerde ikamet ettiğini bilmiyorum ama carisma eline çok gelen bi tamirci bulursan oraya gelen diğer araçlardan parçayı söküp deneyerek parçayı sana satın aldırmadan aracı test ederek sana sorunun hangi parçada olduğunu söyleyebilir.
İkinci bir husus bu araçların hastalığı rolanti değildir. Rolanti arızası bilinçsiz kullanıcıdan kaynaklanır.
Bu araçların tek kusuru cam düğmeleri ve plastik aksamın nispeten daha nazik olmasıdır.
Başkacada bir sorunu yoktur.
Bindiğin araç dünyanın en sorunsuz 5 aracından biri kıymetini bil bence.
O paralara binilebilecek ondan daha iyi bir araç kesinlikle yok türkiyede.
Kazasız belasız sürüşler.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2015 00:36 
Kullanıcı avatarı

İsim: Caner Gümüş
Araç: 2011 ASX 1.6 İNVİTE
Meslek: Mağaza
Kan grubu: ARH+
Ufuk carismaya geri donus mu dusunuyorsun :)

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 03 Kas 2015 23:21 
Kullanıcı avatarı

bana yardımcı olmak isteyen zaman ayırıp yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim. evet videosunuda koyduğum o sorunun sebebi AKÜ. evet akü. bu videoyu izleyen beyinci bir usta aküyü değişelim düzelecek düzelmezse akü benden hediye olsun düzelirse aküye artı olarak 100 liranı alırım dedi. değiştik araç 700 devirde sabitledi olay bukadar basitmiş.sonra nemi yaptım 100 değil 200 lira çıkarıp verdim helali hoş olsun işte usta budur dedim.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2015 23:31 
Kullanıcı avatarı

İsim: yasin
Araç: carisma 1.6 avance hb.
Meslek: elektronik teknikeri
trayan yazdı:
bana yardımcı olmak isteyen zaman ayırıp yorum yapan arkadaşlara çok teşekkür ederim. evet videosunuda koyduğum o sorunun sebebi AKÜ. evet akü. bu videoyu izleyen beyinci bir usta aküyü değişelim düzelecek düzelmezse akü benden hediye olsun düzelirse aküye artı olarak 100 liranı alırım dedi. değiştik araç 700 devirde sabitledi olay bukadar basitmiş.sonra nemi yaptım 100 değil 200 lira çıkarıp verdim helali hoş olsun işte usta budur dedim.

aküden çıkması ilginç hadi ondandır diyelim geçmiş olsun...
sizin eski akünüzün durumunu bilmiyorum ama şunu belirteyim yeni aküyü taktırdınız mutlaka şarj dinamosunu ve dinamodan gelen + ucu , kablosunu ,soketini kontrol ettirin sağlam mı diye multimetre ile şarj voltajını kontrol ettirin en az 13.5-14.5 volt gibi bir değer göstermelidir

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Kas 2015 23:46 
Kullanıcı avatarı

İsim: omer
Araç: 2000 carisma
Meslek: kamu
hocam butun forumu okuyorum :) sorunun cozulmesine cok sevindim akunuz zayifmiydi eskimiydi acaba

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2015 14:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: caner
Araç: 2011 Lancer invite sr
Meslek: zabıt katibi
Kan grubu: 0Rh+
Nasıl ya voltaj düşüyor diye mi devirde dalgalanma oluyormuş... Araç çalışırken akü.... neyse benim bilgimi aştı bu konu :)
Çok geçmiş olsun akü için carisma satıyordunuz valla :) sorun arabalarda değil usta diye geçinenlerde...

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2015 17:54 
Kullanıcı avatarı

valla arkadaşlar akü den çıkacağı hiç aklıma gelmemişti. ama o ustadaki kendine olan özgüvene hayran oldum. benim akü 4 yıl olmuştu ama marş basmada sıkıntı çıkarmıyordu aküyüde ölçtürmüştüm usta normal demişti.ben bu ustayada akü dediğinde ya ölçtürdüm normal diyorlar dedim adam hayır bu sorun akü kaynaklı dedi aldım geldim aküyü kendi değiştirdi kontrol etti baktık sorun kalmamış.hatta beni o ustaya özel servisin ustası yönlendirdi ya git beyinci usta var o baksın belki beyin kaynaklı olabilir dedi. bende gittim durumu anlattım size yönlendirdiler sorunum şu ve şu şu işlemler yapıldı dedim. beyin kaynaklı olabileceğini kim söyledi dedi bende falanca servisin ustası söyledi dedim. git ona söyle dükkanı kapatsın gitsin başka iş yapsın dedi. adam işi biliyor ama baya ukela ama olsun adamda inanılmaz bir özgüven var herhalde onun etkisi :) sonra o ustaya gidip kardeş aküyü değiştim sorun düzeldi bütün sorun aküymüş dicektim sonra dedim boşver rencide olur. o sevinçle soluğu evde aldım.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2015 20:28 
Kullanıcı avatarı

İsim: selim
Araç: lancer glx
Meslek: bilişim
Hadi gözünüz aydın :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Kas 2015 21:13 
Kullanıcı avatarı

İsim: murat
Araç: lancer 1,8 cvt
Meslek: makina imalat
Kan grubu: A+
trayan yazdı:
valla arkadaşlar akü den çıkacağı hiç aklıma gelmemişti. ama o ustadaki kendine olan özgüvene hayran oldum. benim akü 4 yıl olmuştu ama marş basmada sıkıntı çıkarmıyordu aküyüde ölçtürmüştüm usta normal demişti.ben bu ustayada akü dediğinde ya ölçtürdüm normal diyorlar dedim adam hayır bu sorun akü kaynaklı dedi aldım geldim aküyü kendi değiştirdi kontrol etti baktık sorun kalmamış.hatta beni o ustaya özel servisin ustası yönlendirdi ya git beyinci usta var o baksın belki beyin kaynaklı olabilir dedi. bende gittim durumu anlattım size yönlendirdiler sorunum şu ve şu şu işlemler yapıldı dedim. beyin kaynaklı olabileceğini kim söyledi dedi bende falanca servisin ustası söyledi dedim. git ona söyle dükkanı kapatsın gitsin başka iş yapsın dedi. adam işi biliyor ama baya ukela ama olsun adamda inanılmaz bir özgüven var herhalde onun etkisi :) sonra o ustaya gidip kardeş aküyü değiştim sorun düzeldi bütün sorun aküymüş dicektim sonra dedim boşver rencide olur. o sevinçle soluğu evde aldım.

Niye rencide olsun beyinciye senin gitmen lazım deseydin :-)

C6903 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 27 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 71 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak: