Zaman: 23 Nis 2024 09:15

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: 1,6 glx otomatik LPG buji
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 11:31 
Kullanıcı avatarı

İsim: zafer
Araç: Carisma
Meslek: Makine Mühendisi
Merhaba,

Forumu buji konusunda araştırdımBKR6E-11 NGKbuji öneriliyor. Bİr yandan da LPG bujileri de tavsiye edilmiş. LPG bujisi fiyat ve ön yargılardan dolayı alınmayacaksa, norman 1.1mm tırnaklı ngk alınması ve 0,9mm ye küçültülmesi önerilmiş. Şimdi sorum şu olacak; tırnak aralığını küçültmek yerine; direkt ngk nın 0,9mm lik olanını alsak olmazmı?
Teknik olarak oluyor ama çalışma voltajı falan sıkıntı çıkarır mı? bobinlere zarar verir miyim?

BKR6E-11 yerine CR9EH-9 alınsa LPG uyumu daha iyi olmaz mı?

Açıkçası LPG bujilerinden çekiniyorum ve fiyatları 3 kat fazla.
Normal orjinal BKR6E-11 mi alayım yoksa 0,9mmlik CR9EH-9 mi yoksa pahalı lpg bujisi alırsam fiyatını yakıt tasarrufundan amorti eder mi acaba? yada çekişte fazla bir değişme olur mu?
BKR6E-11 orjinalden şaşmayacaksam, tırnak aralığını 0,9mm yaptırayımmı yoksa 1.1 koatalog değeri mi kalsın? offf kafamda deli sorular :P :crazy: %) :kaka2: :kaka2:

EDİT: http://www.otostart.com/index.php?optio ... m_3=&lim=0

linkte bu bujiler öneriliyor. Tırnak 1.1 mi yoksa küçükmü yapmalı :S

Kendim değiştireceğim :)

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: 1,6 glx otomatik LPG buji
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 15:15 
Kullanıcı avatarı

İsim: Gökberk
Araç: Proton Wira - Mitsubishi ASX
Meslek: Öğrenci
Kan grubu: AB+
BKR6E-11 alın ve direk takın. Buji konusunda bir kaç kombinasyon denemiş bir arkadaşım var Carisma'da.
Şimdi kendisi de tekrar orijinal bujilerine geri döndü.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 15:20 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Onno usta lpg li araçlarda NGK lpg bujisini yada iridyum bujiyi şiddetle tavsiye ediyor. lpg bujilerden beklentimi tam karşılayamadım. ama iridyum buji her açıdan avantaj: lpg-benzin farketmez, uzun km. ömrü ile de hem ekonomik hem buji değiştirip durma zahmetinden kurtarıyor.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 22 Şub 2016 16:00 
Kullanıcı avatarı

çook teşekkürler. orjinal 1.1 alacağım daha uzun olduğu zaman kıvılcım boyu büyüyor. aralığı kısaltınca ise şiddeti büyüyor, zamanlaması daha stabil ama kıvılcım boyu düşüyormuş.

gaz kolay yandığından düşükte 0,9 öneriyor bazı forumlar. 1.1 de bir süre kullandıkan sonra deneme yapıp izlenimlerimi yazarım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Şub 2016 10:24 
Kullanıcı avatarı

merhabalar tekrar. bujiyi kendim sökeemdim bu klaisk sarı anahtarla çk güç harcadım am adönmedi. sanayide usta büyük anahtarla açtı. değiştirdik. izlenimlerim:

Daha önce otomatiik vites aracım yokuş yukarı vites küçültür ve devir 4binlere gelse bile arttırmazdı (özellikler 4 kişi varken içerde.)
Artık normal devirlerde yokuş bile olsa vites atıyor.

Bir miktar serileşti. Eskiden gaza ani basınca devirde hafif düşme olurdu sonra artardı. o geçti denecek kadar azaldı.

Yanlız buji odalarında yağ vardı üst kapak contası değişecekmiş. şimdi onu araştırıyorum.
Buji ve kabloları, araç çekişi ve yakıt konusunda oldukça ekonomik bir önlemdir. Bir an önce değiştirelim

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Şub 2016 12:37 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

iridyum buji tırnak aralığı ideal.sanırım 0,9 mm. yani değiştirmenize gerek yok.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 29 Şub 2016 15:55 
Kullanıcı avatarı

İsim: M. Asım
Araç: Fiesta-2008
Meslek: Öğretmen
Merhabalar, buji ve üst kapak conta değişimi için açtığım şu konuyu okumanızı tavsiye ederim.

viewtopic.php?f=9&t=11394

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 12:28 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

ngk iridyum ve lpg buji tırnak aralığına baktıklarımın hepsi 0,8mm çıktı.
dün opel için lpg buji siparişi verdim. belki iridyum yeterli olurdu ve daha ucuzdu ama Onno ustanın hatırını kıramadım :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 14:54 

İsim: ali
Araç: veli
Meslek: yok
Geçen yıl bosch platinum iridium lpg uyumlu buji almıştım. Onunda 0.8mm idi. Fiyatıda adet 17 TL.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 15:39 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

adet 56 TL.cik. 100bin.km. iridyum buji ama lpg için iridyum. sadece iridyum alsam tanesi 33 TL idi işimi de görürdü ama Carismada bobinden çok çektiğim için sıfır bobinde sipariş edince içim rahat etsin dedim. yukarıda belirttiğim gibi Onno usta net bir şekilde "NGK iridyumlpg laser" buji emrediyor! (daha önce bosch kullandım iyiydi ama garanti olsun dedik)
inşallah bu aracı satana kadar buji ve bobin değişimi olmayacaktır.

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 04 Mar 2016 19:23 
Kullanıcı avatarı

Orjinal NGK normal bujiler ile değiştirdim. 0,25krş olan LPG sarfiyatım 0,218 olarak hesapladım (iki kere depoyu tamamen boşaltarak)

Araç oldukça serileşti.

Bujilerim V çentikli tip. 1.1 aralıklı ama V olduğu için 0,9 düz tabanlı bujilere yaklaşık olarak denk olacağını söyleyebiliriz, bu yüzden tırnakla oynamadım.

++++
EK BİLGİ:
Arkadaşlar orjinal jant kapağım var, o biraz gevşekti önemsememiştim, ne de olsa hafif. bir baktım ki yalpa yapa yapa arka lastiği yemiş. çentik yapmış yanakta. Umarım skıntı olmaz :S Aklınızda bulunsun kapaklarınız asla lastiğe değmesin sonuçta 120 ile giderken dakikada 1600 kere dönüyor ortalama her seferinde yanağa temas ediyor, siz düşünün artık. Aklınızda bulunsun istedim.
+++

Link için teşekkürler Musty

NOT: Üst lapak contası SÜPAP KAPAĞI CONTASI aynı şey mi? üzerinde silindirlerin geçeceği formda olan değil de sadece çerçeve içi boş olan conta değil mi? Bir de silindir kapak contası var da :)

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 05 Mar 2016 00:29 
Kullanıcı avatarı

İsim: M. Asım
Araç: Fiesta-2008
Meslek: Öğretmen
mirkovic yazdı:
Orjinal NGK normal bujiler ile değiştirdim. 0,25krş olan LPG sarfiyatım 0,218 olarak hesapladım (iki kere depoyu tamamen boşaltarak)

Araç oldukça serileşti.

Bujilerim V çentikli tip. 1.1 aralıklı ama V olduğu için 0,9 düz tabanlı bujilere yaklaşık olarak denk olacağını söyleyebiliriz, bu yüzden tırnakla oynamadım.

++++
EK BİLGİ:
Arkadaşlar orjinal jant kapağım var, o biraz gevşekti önemsememiştim, ne de olsa hafif. bir baktım ki yalpa yapa yapa arka lastiği yemiş. çentik yapmış yanakta. Umarım skıntı olmaz :S Aklınızda bulunsun kapaklarınız asla lastiğe değmesin sonuçta 120 ile giderken dakikada 1600 kere dönüyor ortalama her seferinde yanağa temas ediyor, siz düşünün artık. Aklınızda bulunsun istedim.
+++

Link için teşekkürler Musty

NOT: Üst lapak contası SÜPAP KAPAĞI CONTASI aynı şey mi? üzerinde silindirlerin geçeceği formda olan değil de sadece çerçeve içi boş olan conta değil mi? Bir de silindir kapak contası var da :)

O konu malesef kafamda hala muamma, benim değiştirdiğim dediğiniz gibi en üstteki çerçeve conta, tam adı külbütör contası ama parçacılar üst kapak contası diyor, silindir contası değil tabi o benim harcım değil malesef :D

Bu arada ilhami abinin dediği gibi ngk lpg iridyum bujileri sırf bobinleri korumak adına aldım, iyi ki de almışım.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: