Zaman: 29 Mar 2024 01:55

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
 Mesaj Başlığı: Yakıt tüketim göstergesi
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 14:22 
Kullanıcı avatarı

İsim: Cengiz
Araç: Mitsubishi Carisma
Meslek: Bilgisayar
Selam arkadaşlar, yol bilgisayarındaki yakıt tüketim göstergesi arabayı ilk çalıştırdığımda 14/15 lt gibi değerler gösteriyor ve bu sürdükçe de fazla düşmüyor, ancak yolda giderken göstergeyi resetlersem birden 5/6 lt. değerlerine geliyor ve aşağı yukarı bu değerlerde devam ediyor. Şimdi hangisi doğru ? Ya da bozuk mu ?
( 2003 - 1.8 gdi otomatik)

Başa Dön
 Mesaj Başlığı: Re: Yakıt tüketim göstergesi
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 14:56 
Moderatör
Kullanıcı avatarı

İsim: ilhami
Araç: Outlander 2.4
Meslek: memur
Kan grubu: A+
Bozuk değil ama adı üstünde ortalamayı alıyor. resetlerseniz o andan itibaren hesaplıyor. Daha sonra araç kontağı kapatıp açınca daha evvelki sıfırlamadan önceki km.leri de hesaplayarak yeniden hesaplıyor ve haliyle ortalama yükseliyor. Sanırım bu hesaplama sistemi araçlarda farklılık gösteriyor. Benim Carisma da sizinki gibi iken volvo c70 ben sıfırlamasam bile sadece son 200km civarını baz alıyor daha hızlı yakıt ortalamasında değişiklik yapıyordu. ben Carismada ortalamayı sıfırladıktan hemen sonra 2-3 kere daha sıfırlıyordum. işte o zaman biraz daha güncel ortalama hesabı yapıyor eski tarihteki km.leri dikkate almıyordu.
2-3 kere üst üste sıfırlayın bakalım ne olacak?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 24 Şub 2016 17:51 
Kullanıcı avatarı

İsim: Cengiz
Araç: Mitsubishi Carisma
Meslek: Bilgisayar
av.ilhami yazdı:
Bozuk değil ama adı üstünde ortalamayı alıyor. resetlerseniz o andan itibaren hesaplıyor. Daha sonra araç kontağı kapatıp açınca daha evvelki sıfırlamadan önceki km.leri de hesaplayarak yeniden hesaplıyor ve haliyle ortalama yükseliyor. Sanırım bu hesaplama sistemi araçlarda farklılık gösteriyor. Benim Carisma da sizinki gibi iken volvo c70 ben sıfırlamasam bile sadece son 200km civarını baz alıyor daha hızlı yakıt ortalamasında değişiklik yapıyordu. ben Carismada ortalamayı sıfırladıktan hemen sonra 2-3 kere daha sıfırlıyordum. işte o zaman biraz daha güncel ortalama hesabı yapıyor eski tarihteki km.leri dikkate almıyordu.
2-3 kere üst üste sıfırlayın bakalım ne olacak?

Sağolasın hocam, 2-3 defa sıfırlayınca yine 5-6-7 lt arası bir değer veriyor. Şöyle diyebilirmiyiz o zaman, sıfırlamadan önce ortalama tüketim, sıfırladıktan sonra anlık tüketim ? Şunu anlayamadım, her sıfırlamadan sonra 5-6 lt gösteren araba, nasıl olur da ortalamayı 14-15 lt olarak gösterir ?

Başa Dön
MesajGönderilme zamanı: 13 Mar 2016 21:38 
Kullanıcı avatarı

İsim: berkan
Araç: carisma 2003 h.back comfort 103hp 76kw
Meslek: mühendis
Kan grubu: -+
hafif bayır varsa kalkışta 12-15litre göstermesi normal.

o düşer ama çok uzun yolda 5.vites 80-90km ile gidersen anca.. ya da direkt gidrken resetleyip kontrol edeceksin.

LPG kullanıyorsan en 2litre eklemen gerek birde hesaba.

Başa Dön
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 3 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz

Aranacak:
Geçiş yap: